Актуально
- Голос Америки
Куба почала запроваджувати у себе економічні реформи

Це сталося у час, коли Обама 15-го квітня відвідував саміт Північної та Південної Америки, що проходив у Колумбії. Він наполягав на проведенні демократичних реформ на Кубі перед тим, як Сполучені Штати погодяться скасувати 50-річне ембарго, накладене свого часу на цю острівну країну.
Разом з тим Куба, сподіваючись зберегти політичний статус-кво, просуває в себе економічні реформи. Зокрема в країні віднедавна дозволили виставляти на продаж нерухомість. Цим скористався житель кубинської столиці – Гавани Овідіо Уллоа. Потенційним покупцям він показує кожен куточок оселі, в якій прожив двадцять років. Але сьогодні, говорить він, що прийшов час переїжджати:
«Цей будинок для нас завеликий. Хочемо переїхати з сином у менше помешкання, а гроші які залишаться використати на прожиття».
Це сьогодні він може продати своє помешкання. А от ще зовсім недавно зробити це було неможливо. До останніх реформ, в країні дозволялося лише обмінювати житло.
По сусідству з Уллоа, усього за 90 тисяч американських доларів, продається інший будинок. Це досить дешево, якщо порівнювати з ринком житла в інших країнах. Щоправда, споруда потребує капітального ремонту. Її власник Франсіско Пратс отримав будівлю у спадок від родичів. Він схвально відгукується про реформи Рауля Кастро:
«Світ розвивається, а ми є частиною цього світу, тож теж повинні розвиватися», - додає Пратс.
Проїжджаючи Гаваною та її околицями, можна побачити реальні зміни. З часу, коли Рауль Кастро перебрав владу на Кубі, він визнав необхідність змін. Тож завдяки запровадженим реформам, за останні півтора роки в країні з’явилось багато дрібних підприємців. «Ла Каса» – один з місцевих ресторанів, яких тут з’являється дедалі більше. Його співвласниця Сільвія Кардозо ділиться своїм секретом успіху.
«Наполеглива праця і завжди якісні продукти, навіть якщо ми будемо заробляти через це менше», - говорить Сільвія.
Такі ресторани обслуговують, в основному, іноземців. Разом з тим почала зростати кількість місцевих клієнтів.
Тим часом на вулицях Гавани біл-борди запевняють кубинців у тому, що зміни підсилять соціалістичну модель країни. Про це зокрема, під час візиту Папи Римського на Кубу, розповідав журналістам віце-президент Державної Ради Маріньйо Мурілло, який керує процесами приватизації в країні:
«На Кубі ми змінюємо нашу економічну модель, щоб наш соціалізм став життєздатним».
Загалом Куба стала більш відкритою для зовнішнього світу. Вільний ринок, як правило, призводить до вільних виборів. І, можливо, саме зараз на Кубі закладається фундамент майбутніх політичних змін.
Всі новини дня
Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?
РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?
«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео
«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН
Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.
"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"
Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.Ідзумі Накаміцу
Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.
Небезпечна риторика та завуальовані погрози
З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.
Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.
Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.
"Бряцання ядерною зброєю"
Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь: “Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.
“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.
Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.
Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.
Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.
Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.Сергій Кислиця
Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.
Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.
Форум