Спеціальні потреби

Актуально

"ЗСУ зупиниться там, де будуть закінчуватися інтереси України", - секретар РНБО Олексій Данілов

Олексій Данілов переконаний, що Україна переможе та звільнить усі захоплені Росією території

Збройні сили України за останні кілька днів просунулись на херсонському та харківському напрямках, згідно з даними Міноборони Британії. У той же час, незважаючи на ці зміни лінії фронту, секретар РНБО Олексій Данілов переконаний, що війна буде довгою та виснажливою, тому Україна, як ніколи, потребує підтримки союзників.

Про те, де зупиняться українські військові та чи можливі перемовини з Росією Данілов розповів в інтерв’ю Ірині Соломко.

Ірина Соломко: Хотіла би розпочати нашу розмову з подій на херсонському напрямку. На початку контрнаступу були повідомлення про це, Facebook гудів, проте, це швидко припинилося. Наразі інформація щодо дій ЗСУ практично відсутня. Влада вирішили змінити тактику? В той же час Росія використовує цю паузу на свою користь, каже, що наступ ЗСУ провалився. Де баланс в комунікації, і чи можете ви все ж таки повідомити якісь деталі контрнаступу?

Олексій Данілов: Ми маємо дві з половиною тисячі кілометрів фронту. Там кожного дня відбуваються ті чи інші події. Це справа Верховного головнокомандувача та командуючого Збройних сил України... Це справа наших військових – де, коли та у якій спосіб вони роблять ті чи інші операції.

Треба набратися терпіння. Ми віримо нашому Верховному головнокомандувачу, віримо Збройним силам. Ми розуміємо, чим вони займаються. Вони вже неодноразово доводили, що справляються з поставленими задачами. Тому давайте спокійно чекати. І коли прийде на це час, ми все дізнаємося.

Я можу нагадати, що, на превеликий жаль, на початку лютого весь світ без виключення вважав, що 3-5 днів і нашої країни не буде існувати. Проте, я завжди казав і кажу – наша країна переможе, ми звільнимо усі свої території, включно з Кримом, Донецькою та Луганською областями, де зараз ці терористи знаходяться. Вони всі, без винятку, будуть знищені. Їм немає, що тут робити.

Тому, коли нам там почали закидати, що ми готувалися, не готувалися… Почали щось там говорити… Я можу сказати, що якби ми не готувалися, то російські танки були би вже у Варшаві, Празі та Берліні. Ми зараз боремося фактично з сучасними фашизмом, який представляє собою режим Путіна.

І.С.: Як би ви могли прокоментувати цю хвилю повідомлень у західних медіа, що Україна не готувалася. Чому, на вашу думку це питання виникло саме зараз?

О.Д.: Російська Федерація постійно проводить свої інформаційні спецоперації . Це їхнє таке покликання та завдання. Їхні служби, які у величезній кількості працюють на території Європи та інших країн, починають піднімати питання, які взагалі не треба підіймати.

Тільки ми розуміли та знали, як ми готуємося, чим займаємося, що ми робимо, аби протистояти тій навалі, як посунула на нас 24 лютого. Інша справа, що ця інформація була в абсолютно закритому режимі і доводилася тільки до тих, кому це було потрібно.

Ми не могли роздмухувати та накручувати суспільство. Бо перше завдання, яке мав Путін, це посіяти хаос в Україні. Це завдання він ставив практично з листопада минулого року. Вони хитали внутрішню ситуацію.

На фото Олексій Данілов під час відвідування позиції українських військових біля села Богданівка Донецької області 19 лютого 2022 року
На фото Олексій Данілов під час відвідування позиції українських військових біля села Богданівка Донецької області 19 лютого 2022 року
До такої великої війни підготуватися фактично неможливо

До такої великої війни підготуватися фактично неможливо. Ви маєте підготувати суспільство. Воно має бути максимально національно-патріотично налаштоване. Маєте боротися з п'ятою колоною. І ми це зробили. Військова складова – це взагалі окрема річ, про яку знали одиниці.

Чи складно нам? Так, складно… Було вкрай складно у перші дні. Чому? Тому що в нас ніхто не вірив, не вірив у те, що ми здатні боротися та перемагати ворога на полі бою. Та інформація, про яку казали нам, починаючи з листопада, вона не була таємницею. Про це говорили в суспільстві, гудів, як ви кажете, Facebook. Про це говорили та дискутували, але ми готувалися.

І.С.: Лунають різні експертні оцінки щодо тривалості активної фази війни. Нещодавно, один з європейських експертів заявив, що вона буде до пізньої осені, ще 5-7 тижнів, а потім через погоду, ситуацію заморозиться. Ви з цим погоджуєтеся? Бо від влади лунають різні прогнози.

У нас ніхто не вірив. Світ не вірив у те, що ми здатні боротися та перемагати ворога на полі бою
Олексій Данілов

О.Д.: Це буде важка, складна війна. Але це наша робота, яку ми маємо виконати спільно з нашими партнерами на відмінно. Аби закінчити та поставити крапку врешті-решт у питанні впливу Росії на найближчих сусідів. Щоб у РФ взагалі пропало бажання займатися такими речами та пхати свого носа до України, розповідати, як нам треба жити.

Що стосується термінів. Це непросте питання. Це не питання на день чи на два, тиждень або місяць. Це питання, яке займе набагато більше часу, з урахуванням того, що Російська Федерація велика за площею країна. Там є величезна кількість колонізованих народів, яких вона на сьогодні використовує в цій війні. Коли Росія, нарешті, позбавитися своїх колоній, які вона нахапала у ХІХ-ХХ століттях, тоді ми побачимо справжню територію Росії. Все це розлетиться.

Інша справа, що буде дуже важко. І тут допомога партнерів є визначальною. І чим швидше вона буде надходити, чим якісніше буде зброя, тим краще ми зможемо впоратися з ворогом.

І.С.: Чи відчуваєте ви втому партнерів від теми війни та України. Як можна покращити комунікацію та допомогу?

О.Д.: Втому партнерів ми не бачимо. Це ще один напрямок інформаційної операції, яку відпрацьовує РФ.

І.С.: Одна з загроз – це проведення "референдуму", зокрема на території Херсонської області. Його кілька разів переносили, але росіяни готуються. Наступ на Херсон, чи пов’язаний він з тим, аби запобігти росіянам провести "референдум"?

О.Д.: "Референдум" на якій території вони проводять? Вони не мають жодного права проводити будь-що на території суверенної країни - України. Вони вже один провели, наслідки відчутні. Вони хочуть ще провести? Хай спробують.

Вони ж його лише для себе проводять. У чому тут справа? Якщо немає зовнішнього ворога в Росії, ця штучна країна розвалюється як картковий будинок. І в цьому є для них проблема. Їм постійно потрібен ворог, щоб було проти кого та чого боротися. Я перепрошую, але там 75% людей не мають теплих туалетів. Так ви країною своєю займіться, що ж ви лізете постійно сюди?!

І.С.: Тобто, наскільки я зрозуміла з вашої відповіді, ви не вважаєте це загрозою. Проте, деякі експерти кажуть, що після референдуму Росія може включити Херсонську область до складу Росії, і це вже буде зовсім інший юридичний статус території.

О.Д.: Хай тоді включать Німеччину до складу РФ, Францію, Бордо…

І.С.: Якщо говорити про внутрішню ситуацію в Україні, наскільки вона все-таки стабільна з точки зору російського впливу?

О.Д.: Ми вичистимо нашу країну від тих щурів російських, які, на превеликий жаль, ще бігають нашими колодязями, і пробують робити тут певні процеси. Ми їх усіх обов’язково відправимо або у в’язницю, або назад до Росії.

І.С.: Значна частина цього впливу - це фінансовий вплив. Кілька днів тому ВАКС виніс рішення щодо конфіскації майна російського оліграха Володимира Євтушенкова. РНБО в контексті санкцій та усіх інших цих процесів відіграє ключову роль. Наразі є чотири рішення РНБО, але там не так багато прізвищ конкретних російських оліграхів. Чому так повільно відбувається робота?

Якщо Росія залишиться в тому вигляді, в якому вона є, це лише питання часу, коли вона зможе почати ще одну війну
Олексій Данілов

О.Д.: У нас є 81 подання, яке вже на сьогодні є відпрацьованим. Частину зараз закінчує міжвідомча група, яка була створена при Кабінеті міністрів. Перший віце-прем'єр-міністр Юлія Свириденко очолює цю групу. Робота триває.

Інша справа у тому, шо тут треба все перевірити до останньої коми. Бо мова йде не тільки про санкції, а й про вилучення активів та майна. А це вже зовсім інші речі. І для того, щоб не давати їм можливості далі оскаржувати наші рішення, у тому числі в судах іншої юрисдикції, в тому числі і європейської, ми маємо все зробити у такий спосіб, щоб усі документи були бездоганні.

Я можу також сказати, що законодавець прийняв зміни до законодавства. Вони так само вплинули на цей процес. Проте, він на жоден день не зупинявся. Більш того, я впевнений, що найближчим часом ми зробимо так, щоб усі санкції, які прийняли Велика Британія, США та інші партнери, були віддзеркалені у наших рішеннях.

І.С.: Щодо притягнення Росії до відповідальності в контексті економічних злочинів, які мають місце по відношенню до українських громадян на тимчасово окупованих територіях. Я мала розмову з фермером, господарство якого наразі на окуповані території. Він не може звернутися до суду та захистити свої права, бо РНБО не прийняло рішення про статус цих територій.

О.Д.: На сьогоднішній день норма, про яку ви кажете, є в нашому законодавстві. Що саме Рада нацбезпеки і оборони приймає рішення про ті чи інші території, які є окупованими. Але я казав вже про дві з половиною тисячі кілометрів лінії фронту. Це рухлива річ. І ми не можемо кожного дня приймати рішення щодо населених пунктів. Там є питання, і ми з ними розбираємося, як зробити так, щоб це було в автоматичному режимі. І це допомогло наших громадянам у вирішенні тих питань, про які ви згадали.

І.С.: Яким ви бачите закінчення цієї війни? І чи допомагає Україні те, що, згідно з останніми опитуваннями, рівень підтримки війни росіянами знижується.

О.Д.: Закінчення війни – це звільнення всіх наших територій. Але ми маємо зрозуміти: якщо Росія залишиться в тому вигляді, в якому вона є, то це лише питання часу, коли вона зможе почати ще одну війну. Тому наше завдання – зробити Росію такою, щоб у неї не було навіть бажання думати, що вона може нападати на сусідів, тим паче у такій спосіб, як вона зробила по відношенню до нашої країни.

І.С.: Так, а де тоді ЗСУ все ж таки зупинитися: в Криму, в Москві?

О.Д.: ЗСУ зупиниться там, де будуть закінчуватися наші інтереси. І це буде залежати від багатьох обставин.

І.С.: Чи бачите ви сьогодні поле для перемовин з Росією?

О.Д.: Як тільки ми звільнимо усі наші територію, потім ми зможемо про щось з ними говорити.

Всі новини дня

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

У США оприлюднили текст обвинувачень проти Трампа: 31 із 37 пунктів стосується Закону про шпигунство

Спеціальний прокурор Джек Сміт під час прес-конференції щодо оприлюдненого тексту обвинувачень проти Дональда Трампа. 9 червня 2023 р. AP Photo/Alex Brandon

Міністерство Юстиції США оприлюднило у п'ятницю текст обвинувачень проти колишнього президента США Дональда Трампа. 37 пунктів обвинувачень стосуються, зокрема, несанкціонованого зберігання секретних документів, надання неправдивих свідчень та змови з метою перешкодити правосуддю після того, як Дональд Трамп залишив Білий дім у 2021 році.

31 із 37 пунктів стосуються порушення Закону про шпигунство через зберігання документів щодо національної оборони.

Джек Сміт, спеціальний прокурор, який розслідує ймовірне неправильне поводження Дональда Трампа з секретними документами, заявив у п'ятницю, 9 червня, що порушення законів про захист інформації щодо національної оборони “ставить країну під загрозу”.

Йдеться саме про федеральні звинувачення колишньому президенту США Дональду Трампу, де 31 пункт щодо потенційно неправомірного поводження з секретними документами стосується Закону про шпигунство – інформує видання Forbes.

Цей закон забороняє навмисне збереження інформації про національну оборону.

Щодо інших звинувачень проти Трампа, то вони пов'язані з перешкоджанням правосуддю та наданням неправдивих заяв.

“Сьогодні було розкрито суть обвинувального акту, який звинувачує Дональда Трампа у тяжких порушеннях наших законів про національну безпеку, а також в участі у змові з метою перешкоджання правосуддю”, - заявив прокурор Сміт.

Обвинувачення будуть пред’явлені Трампу у вівторок

Обвинувачення будуть пред’явлені Дональду Трампу пізніше у вівторок, коли він постане перед судом у Маямі. Вони пов’язані із секретними документами, що були привезені до флоридського помешкання Трампа в Мар-а-Лаго після його президентського терміну.

“У нас в країні єдиний набір законів, і вони стосуються всіх”, — наголосив прокурор Сміт на прес-конференції.

Він також додав, що обвинувачені у цій справі мають вважатися невинними, доки їхня провина не буде доведена у суді. Та пообіцяв, що домагатиметься швидкого судового розгляду справи відповідно до суспільного інтересу і прав обвинувачених.

Як повідомляв Голос Америки, Федеральне журі присяжних південного американського штату Флорида ухвалило безпрецедентне рішення про висунення звинувачення проти колишнього президента США Дональда Трампа.

За інкримінований злочин передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.

Суд у Нідерландах постановив повернути "скіфське золото" Україні. Росія обіцяє відреагувати 

Золота прикраса з другого століття нашої ери, експонат виставки «Крим – золото і таємниці Чорного моря» в історичному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. (Фото AP/Пітер Деджонг)

Верховний суд Нідерландів поставив крапку у справі «Скіфського золота» –воно хоча і походить з Криму, але є «частиною культурної спадщини України» і має повернутися в Україну, повідомляють західні видання. Тим часом МЗС Росії заявило, рішення вищої судової інстанції Нідерландів «створює черговий небезпечний прецедент» і обіцяють «адекватну реакцію». Російський сенатор прочитав у рішенні суду в Нідерландах «визнання» Криму російським.

Що сталося?

Верховний суд Нідерландів розпорядився повернути в Україну цінну колекцію так званого «скіфського золота» та інших скарбів з Криму, які зараз зберігаються в музеї в Амстердамі.

Ця справа триває з того часу, як колекція – близько 300 творів мистецтва та історичних творів, які були позичені в чотирьох музеях Криму в рамках виставки під назвою «Крим: золото і таємниці Чорного моря», опинилася на виставці в Нідерландах у момент, коли Росія захопила український півострів у 2014 році.

Судова тяганина тривала багато років, поки Верховний суд не підтримав рішення Апеляційного суду від 2021 року, який визнав артефакти частиною української культурної спадщини, і відкрив шлях для Музею Алларда Пірсона, де перебувала колекція на той момент, повернути експонати в Україну, а не в Крим, який був анексований Росією.

"Хоча музейні експонати походять з Криму і тому також можуть розглядатися як кримське надбання, вони є частиною культурної спадщини України", - йдеться в рішенні суду, яке цитують західні ЗМІ.

Які аргументи представили сторони?

Кримські музеї, за якими стояла Росія, намагалися повернути бронзові мечі, золоті шоломи, дорогоцінні камені та інші артефакти, вимагали повернення предметів як частини своїх колекцій.

Уряд у Києві вимагав повернення колекції на підставі того, що вони належать Україні, а не конкретним музеям на конкретній території. Деякі експонати цієї колекції мають понад 2000 років.

Музей Амстердама вирішив зберігати експонати, поки суд не вирішить їхню долю.

У 2016 році Окружний суд Амстердама підтримав цей погляд і послався на конвенцію ЮНЕСКО від 1970 року, яка встановлює, що об’єкти є власністю суверенної держави і мають бути їй повернуті, а питання власності має вирішувати український суд.

Верховний суд у Гаазі постановив повернути колекцію в Україну, бо Нідерланди не визнали російську анексію Автономної Республіки Крим.

Якою є реакція Росії?

Після оголошення рішення Верховного суду в Гаазі російське Міністерство закордонних справ поширило заяву, що це рішення суду «не може бути залишене без адекватної реакції з нашого боку».

«Скіфське золото» є частиною культурної спадщини Криму, і жодні рішення ангажованих судів не можуть скасувати цей незаперечний факт. Історичну справедливість буде відновлено», – цитують у заяві речницю МЗС Росії Марію Захарову.

Російське МЗС порівнює справу про «скіфське золото» зі справою про збиття малайзійського боїнга у небі над Донбасом у 2014 році, і рішення в обох справах вважають несправедливими щодо Росії.

«Ми це бачили, зокрема, на прикладі рішення Окружного суду Гааги у кримінальній справі проти громадян, звинувачених у причетності до краху малайзійського боїнга в небі над Донбасом», – мовиться у заяві Захарової.

Вона додає, що нідерландська судова система «вже давно перестала відповідати стандартам неупередженого та справедливого правосуддя», а займається лише «обслуговуванням політичних замовлень власної, а тепер і київської, влади».

Тим часом віце-спікер Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, Костянтин Косачов заявив, що в рамках свого рішення суд в Гааазі «визнав Крим частиною Росії». Про це він заявив у п'ятницю у своєму каналі у Telegram.

«В обґрунтуванні свого рішення Верховний суд Нідерландів визнав факт входження Криму до складу Росії! Юридично саме ця обставина стала вирішальною у цій справі», – пише Косачев у своєму телеграм-каналі.

Він наголошує, що у рішенні суду мовиться, що Крим ніби «погодився» відділитися від України й приєднався до Росії «в результаті референдуму». Косачев каже, що у майбутньому Росія буде спиратися на це формулювання суду в Нідерландах.

Насправді рішення суду лише констатувало факт анексії Криму, не згадуючи жодним чином ні про її «добровільність», ні про референдум. Натомість суд наголошує, що «Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії».

«У березні 2014 року автономна республіка Крим вийшла зі складу України та увійшла до складу Російської Федерації. ООН, ЄС і Нідерланди не визнали відділення і приналежність до Росії», – мовиться у рішенні суду.

Нідерландські ЗМІ зауважують, що залишається незрозумілим, коли музейні експонати можуть повернути, зважаючи на нинішню ситуацію в Україні.

Також вони відзначають, що судова справа недешево обійшлася музею в Амстердамі. Відповідно до судових документів, судові збори і витрати на зберігання обійшлися музею в понад 500 000 євро.

У матеріалі використані повідомлення Reuters, AP, DutschNews.

Більше

XS
SM
MD
LG