Спеціальні потреби

Актуально

"ЗСУ зупиниться там, де будуть закінчуватися інтереси України", - секретар РНБО Олексій Данілов

Олексій Данілов переконаний, що Україна переможе та звільнить усі захоплені Росією території

Збройні сили України за останні кілька днів просунулись на херсонському та харківському напрямках, згідно з даними Міноборони Британії. У той же час, незважаючи на ці зміни лінії фронту, секретар РНБО Олексій Данілов переконаний, що війна буде довгою та виснажливою, тому Україна, як ніколи, потребує підтримки союзників.

Про те, де зупиняться українські військові та чи можливі перемовини з Росією Данілов розповів в інтерв’ю Ірині Соломко.

Ірина Соломко: Хотіла би розпочати нашу розмову з подій на херсонському напрямку. На початку контрнаступу були повідомлення про це, Facebook гудів, проте, це швидко припинилося. Наразі інформація щодо дій ЗСУ практично відсутня. Влада вирішили змінити тактику? В той же час Росія використовує цю паузу на свою користь, каже, що наступ ЗСУ провалився. Де баланс в комунікації, і чи можете ви все ж таки повідомити якісь деталі контрнаступу?

Олексій Данілов: Ми маємо дві з половиною тисячі кілометрів фронту. Там кожного дня відбуваються ті чи інші події. Це справа Верховного головнокомандувача та командуючого Збройних сил України... Це справа наших військових – де, коли та у якій спосіб вони роблять ті чи інші операції.

Треба набратися терпіння. Ми віримо нашому Верховному головнокомандувачу, віримо Збройним силам. Ми розуміємо, чим вони займаються. Вони вже неодноразово доводили, що справляються з поставленими задачами. Тому давайте спокійно чекати. І коли прийде на це час, ми все дізнаємося.

Я можу нагадати, що, на превеликий жаль, на початку лютого весь світ без виключення вважав, що 3-5 днів і нашої країни не буде існувати. Проте, я завжди казав і кажу – наша країна переможе, ми звільнимо усі свої території, включно з Кримом, Донецькою та Луганською областями, де зараз ці терористи знаходяться. Вони всі, без винятку, будуть знищені. Їм немає, що тут робити.

Тому, коли нам там почали закидати, що ми готувалися, не готувалися… Почали щось там говорити… Я можу сказати, що якби ми не готувалися, то російські танки були би вже у Варшаві, Празі та Берліні. Ми зараз боремося фактично з сучасними фашизмом, який представляє собою режим Путіна.

І.С.: Як би ви могли прокоментувати цю хвилю повідомлень у західних медіа, що Україна не готувалася. Чому, на вашу думку це питання виникло саме зараз?

О.Д.: Російська Федерація постійно проводить свої інформаційні спецоперації . Це їхнє таке покликання та завдання. Їхні служби, які у величезній кількості працюють на території Європи та інших країн, починають піднімати питання, які взагалі не треба підіймати.

Тільки ми розуміли та знали, як ми готуємося, чим займаємося, що ми робимо, аби протистояти тій навалі, як посунула на нас 24 лютого. Інша справа, що ця інформація була в абсолютно закритому режимі і доводилася тільки до тих, кому це було потрібно.

Ми не могли роздмухувати та накручувати суспільство. Бо перше завдання, яке мав Путін, це посіяти хаос в Україні. Це завдання він ставив практично з листопада минулого року. Вони хитали внутрішню ситуацію.

На фото Олексій Данілов під час відвідування позиції українських військових біля села Богданівка Донецької області 19 лютого 2022 року
На фото Олексій Данілов під час відвідування позиції українських військових біля села Богданівка Донецької області 19 лютого 2022 року
До такої великої війни підготуватися фактично неможливо

До такої великої війни підготуватися фактично неможливо. Ви маєте підготувати суспільство. Воно має бути максимально національно-патріотично налаштоване. Маєте боротися з п'ятою колоною. І ми це зробили. Військова складова – це взагалі окрема річ, про яку знали одиниці.

Чи складно нам? Так, складно… Було вкрай складно у перші дні. Чому? Тому що в нас ніхто не вірив, не вірив у те, що ми здатні боротися та перемагати ворога на полі бою. Та інформація, про яку казали нам, починаючи з листопада, вона не була таємницею. Про це говорили в суспільстві, гудів, як ви кажете, Facebook. Про це говорили та дискутували, але ми готувалися.

І.С.: Лунають різні експертні оцінки щодо тривалості активної фази війни. Нещодавно, один з європейських експертів заявив, що вона буде до пізньої осені, ще 5-7 тижнів, а потім через погоду, ситуацію заморозиться. Ви з цим погоджуєтеся? Бо від влади лунають різні прогнози.

У нас ніхто не вірив. Світ не вірив у те, що ми здатні боротися та перемагати ворога на полі бою
Олексій Данілов

О.Д.: Це буде важка, складна війна. Але це наша робота, яку ми маємо виконати спільно з нашими партнерами на відмінно. Аби закінчити та поставити крапку врешті-решт у питанні впливу Росії на найближчих сусідів. Щоб у РФ взагалі пропало бажання займатися такими речами та пхати свого носа до України, розповідати, як нам треба жити.

Що стосується термінів. Це непросте питання. Це не питання на день чи на два, тиждень або місяць. Це питання, яке займе набагато більше часу, з урахуванням того, що Російська Федерація велика за площею країна. Там є величезна кількість колонізованих народів, яких вона на сьогодні використовує в цій війні. Коли Росія, нарешті, позбавитися своїх колоній, які вона нахапала у ХІХ-ХХ століттях, тоді ми побачимо справжню територію Росії. Все це розлетиться.

Інша справа, що буде дуже важко. І тут допомога партнерів є визначальною. І чим швидше вона буде надходити, чим якісніше буде зброя, тим краще ми зможемо впоратися з ворогом.

І.С.: Чи відчуваєте ви втому партнерів від теми війни та України. Як можна покращити комунікацію та допомогу?

О.Д.: Втому партнерів ми не бачимо. Це ще один напрямок інформаційної операції, яку відпрацьовує РФ.

І.С.: Одна з загроз – це проведення "референдуму", зокрема на території Херсонської області. Його кілька разів переносили, але росіяни готуються. Наступ на Херсон, чи пов’язаний він з тим, аби запобігти росіянам провести "референдум"?

О.Д.: "Референдум" на якій території вони проводять? Вони не мають жодного права проводити будь-що на території суверенної країни - України. Вони вже один провели, наслідки відчутні. Вони хочуть ще провести? Хай спробують.

Вони ж його лише для себе проводять. У чому тут справа? Якщо немає зовнішнього ворога в Росії, ця штучна країна розвалюється як картковий будинок. І в цьому є для них проблема. Їм постійно потрібен ворог, щоб було проти кого та чого боротися. Я перепрошую, але там 75% людей не мають теплих туалетів. Так ви країною своєю займіться, що ж ви лізете постійно сюди?!

І.С.: Тобто, наскільки я зрозуміла з вашої відповіді, ви не вважаєте це загрозою. Проте, деякі експерти кажуть, що після референдуму Росія може включити Херсонську область до складу Росії, і це вже буде зовсім інший юридичний статус території.

О.Д.: Хай тоді включать Німеччину до складу РФ, Францію, Бордо…

І.С.: Якщо говорити про внутрішню ситуацію в Україні, наскільки вона все-таки стабільна з точки зору російського впливу?

О.Д.: Ми вичистимо нашу країну від тих щурів російських, які, на превеликий жаль, ще бігають нашими колодязями, і пробують робити тут певні процеси. Ми їх усіх обов’язково відправимо або у в’язницю, або назад до Росії.

І.С.: Значна частина цього впливу - це фінансовий вплив. Кілька днів тому ВАКС виніс рішення щодо конфіскації майна російського оліграха Володимира Євтушенкова. РНБО в контексті санкцій та усіх інших цих процесів відіграє ключову роль. Наразі є чотири рішення РНБО, але там не так багато прізвищ конкретних російських оліграхів. Чому так повільно відбувається робота?

Якщо Росія залишиться в тому вигляді, в якому вона є, це лише питання часу, коли вона зможе почати ще одну війну
Олексій Данілов

О.Д.: У нас є 81 подання, яке вже на сьогодні є відпрацьованим. Частину зараз закінчує міжвідомча група, яка була створена при Кабінеті міністрів. Перший віце-прем'єр-міністр Юлія Свириденко очолює цю групу. Робота триває.

Інша справа у тому, шо тут треба все перевірити до останньої коми. Бо мова йде не тільки про санкції, а й про вилучення активів та майна. А це вже зовсім інші речі. І для того, щоб не давати їм можливості далі оскаржувати наші рішення, у тому числі в судах іншої юрисдикції, в тому числі і європейської, ми маємо все зробити у такий спосіб, щоб усі документи були бездоганні.

Я можу також сказати, що законодавець прийняв зміни до законодавства. Вони так само вплинули на цей процес. Проте, він на жоден день не зупинявся. Більш того, я впевнений, що найближчим часом ми зробимо так, щоб усі санкції, які прийняли Велика Британія, США та інші партнери, були віддзеркалені у наших рішеннях.

І.С.: Щодо притягнення Росії до відповідальності в контексті економічних злочинів, які мають місце по відношенню до українських громадян на тимчасово окупованих територіях. Я мала розмову з фермером, господарство якого наразі на окуповані території. Він не може звернутися до суду та захистити свої права, бо РНБО не прийняло рішення про статус цих територій.

О.Д.: На сьогоднішній день норма, про яку ви кажете, є в нашому законодавстві. Що саме Рада нацбезпеки і оборони приймає рішення про ті чи інші території, які є окупованими. Але я казав вже про дві з половиною тисячі кілометрів лінії фронту. Це рухлива річ. І ми не можемо кожного дня приймати рішення щодо населених пунктів. Там є питання, і ми з ними розбираємося, як зробити так, щоб це було в автоматичному режимі. І це допомогло наших громадянам у вирішенні тих питань, про які ви згадали.

І.С.: Яким ви бачите закінчення цієї війни? І чи допомагає Україні те, що, згідно з останніми опитуваннями, рівень підтримки війни росіянами знижується.

О.Д.: Закінчення війни – це звільнення всіх наших територій. Але ми маємо зрозуміти: якщо Росія залишиться в тому вигляді, в якому вона є, то це лише питання часу, коли вона зможе почати ще одну війну. Тому наше завдання – зробити Росію такою, щоб у неї не було навіть бажання думати, що вона може нападати на сусідів, тим паче у такій спосіб, як вона зробила по відношенню до нашої країни.

І.С.: Так, а де тоді ЗСУ все ж таки зупинитися: в Криму, в Москві?

О.Д.: ЗСУ зупиниться там, де будуть закінчуватися наші інтереси. І це буде залежати від багатьох обставин.

І.С.: Чи бачите ви сьогодні поле для перемовин з Росією?

О.Д.: Як тільки ми звільнимо усі наші територію, потім ми зможемо про щось з ними говорити.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG