Спеціальні потреби

Актуально

Коридор в Чорному морі, чи додаткова зброя для України. Як розблокувати українські порти, обговорюють експерти в США

Російський патрульний човен поблизу Маріуполя, 30 травня 2022. (AP Photo)

Російська блокада українських портів спричинила зриви в постачанні продовольства. Наразі майже 84 комерційні кораблі, деякі з яких завантажені пшеницею та кукурудзою, і приблизно 450 мореплавців заблоковано в українських портах. Про це сказав на прес-конференції в понеділок речник Держдепу США Нед Прайс. Ще 22 мільйони тонн зерна перебувають на елеваторах поблизу портів. Перемовини Росії та Туреччини щодо відновлення експорту українського зерна поки не принесли результатів. Сторони домовились продовжити перемовини і залучити до них Україну та Туреччину. Дипломатичні та військові шляхи розблокування портів, обговорюють експерти на Заході.

Чи може Україна власноруч розблокувати порти?

Україна могла б розблокувати порти військовим чином, але для цього потрібна додаткова зброя, говорить Браян Кларк, аналітик ВМС Гудзонівського інституту США, адже власного флоту у України практично немає, а наданої зброї недостатньо.

Як підтвердили Голосу Америки в Білому домі, США працюють з союзниками над постачанням Україні протикорабельних ракети та вже постачають безпілотні човни.

Архівне фото: Ракету "гарпун" запущено з американського корабля під час навчань в Тихому океані, 2019 рік (U.S. Navy photo by Fire Controlman Aegis 2nd Class Joshua Shafe)
Архівне фото: Ракету "гарпун" запущено з американського корабля під час навчань в Тихому океані, 2019 рік (U.S. Navy photo by Fire Controlman Aegis 2nd Class Joshua Shafe)

Однак, наданої зброї недостатньо для розблокування портів, говорить в інтерв'ю Голосу Америки Кларк. Він вказує – протикорабельні ракети «Гарпун» здатні стріляти приблизно на 160 км, як і українські «Нептун», а це лише третина шляху з порту Одеси до Босфорської протоки. Також надані човни - невеликі і на них можна розмістити автомати, але вони не здатні потопити військовий корабель.

Аналітик зазначає – Україна може власноруч усунути блокаду, якщо отримає більш далекобійну зброю, або шляхом поєднання зброї меншої дальності. «Це був би відносно простий шлях для України відновити експорт зерна без загальної перемоги у війні», - додає він.

«Україні потрібні або ракети більш далекої дії, які з узбережжя можуть сягнути за 160 кілометрів, можливо до п’ятиста кілометрів, - говорить Кларк. - Такі роблять в Норвегії і вони сягають за триста кілометрів і їх можна надати Україні. Також Захід може надати безпілотні літаки Reaper або подібні літаки, що можуть атакувати російські кораблі».

Україна може також розбити російску блокаду поєднанням зброї меншої дальності. Потоплення російського крейсера «Москва», вказує Кларк, показало, що російські кораблі можуть бути слабко захищені.

Якщо б Україна отримала обладнання, щоб атакувати російські кораблі та субмарини, навіть якщо ці атаки не є надто успішними, цього було б достатньо, ймовірно, щоб змусити Росію відійти і послабити блокаду
Браян Кларк

«Тому безпілотний літак навіть з ракетою близької дії може щонайменше пошкодити або нейтралізувати російський корабель, що забезпечує блокаду. Щодо підводних човнів, можна надати Україні безпілотні літаки як MQ9, які розмістять сонарні буйки, що відслідковуватимуть субмарини, а потім можна туди скидувати бомби. Тому можна надати Україні безпілотники і зброю коротшої дії, щоб вони власноруч усунули блокаду».

Навіть якщо українські атаки не будуть дуже успішними, цього може бути достатньо для деблокади, говорить Кларк. Він наводить приклад початку війни, коли "Україна почала нападати на російські кораблі і це вигнало російський флот з моря".

Дивіться також: Експерти обговорюють, як розблокувати Українські порти

В статті для Forbes дописувач видання Крег Гупер висловлює думку, що Україна може використати історичний досвід воєн і вдатись до переоснащення цивільних кораблів, особливо з огляду на те, що в сучасному світі цивільні кораблі значно легше придбати, ніж раніше, а протикорабельні системи і основні протиповітряні системи стали значно більш мобільними.

Є лише три шляхи, щоб розблокувати українське зерно, твітує канадський експерт Тарас Кузіо: зруйнувати декілька кораблів Чорноморського флоту, щоб Росія завершила блокаду; НАТО або ООН надасть вільний коридор, щоб зупинити блокаду та експорт залізницею. Однак, зазначає експерт, такий експорт через Румунію ускладнено після того, як Росія підірвала міст.

Коридор для судноплавства - яким він має бути

Наразі тривають перемовини щодо розблокування українських портів. Міжнародним координатором виступає ООН. В організації сподіваються на досягнення такої домовленості з гуманітарних причин. Про те, на чому базуються такі очікування розповів журналістці Голосу Америки Ірині Соломко представник Албанії в ООН Феріт Годжа.

«Рішення прийде через перемовини, через порозуміння, - вказує Феріт Годжа. - Якщо ми зацікавлені в тому, щоб надавати ці товари тим, хто цього потребує, то обговорень бути не може. Практичне забезпечення цього в ситуації конфлікту неможливе без підтримки обох країн. Я певен, з боку України не буде ускладнень в цьому, але потрібна також підтримка Росії та російського війська, яке є в Чорному морі. Я сподіваюсь, що гуманізм переможе, бо йдеться про виживання мільйонів».

Фото: міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров та міністр закордонних справ Туреччини Мевлут Чавушоглу під час перемовин 8 червня 2002 року (AP Photo/Burhan Ozbilici)
Фото: міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров та міністр закордонних справ Туреччини Мевлут Чавушоглу під час перемовин 8 червня 2002 року (AP Photo/Burhan Ozbilici)

Перемовини з Росією в Туреччині щодо деблокади портів поки не досягнули прогресу, а США та Європа заявляють про неприпустимість скасування санкцій у відповідь на зняття блокади. Попри це, Росія, ймовірно, і надалі вестиме перемовини із розблокування портів, прагнучи здобути важіль впливу у перемовинах із Заходом, прогнозує Кларк.

Росія вважає блокаду своїм найбільшим важелем впливу, найкращим інструментом, щоб впродовж року досягти поступок від України та Заходу і завершити конфлікт на вигідних для  Росії умовах
Браян Кларк

«Гадаю, найбільш ймовірний сценарій – це Росія послаблює блокаду і отримує певне полегшення санкцій від Заходу, часткове вирішення своїх економічних проблем ... Гадаю, вона планує використати блокаду, щоб поступово знімати санкції США та інших країн і змусити Україну віддати Донбас Росії, або під незалежний контроль. Думаю, Росія вважає блокаду своїм найбільшим важелем впливу, найкращим інструментом, щоб впродовж року досягти поступок від України та Заходу і завершити конфлікт на вигідних для Росії умовах».

Навіть якщо домовленість про коридори буде досягнуто, залишати їх відкритими надто ризиковано, говорять військові аналітики на Заході.

Колишній командувач сил НАТО адмірал США Джеймс Ставрідіс в контексті розблокування українських портів пропонує використати історичний досвід операції 1987-1988 років, коли США надавали військовий супровід нафтотанкерам з Кувейта, щоб захистити їх від нападів Ірану.

В статті для Bloomberg Ставрідіс вказує на різні аспекти здійснення такого супроводу в Чорному морі, наприклад, зміну прапорів комерційних кораблів на прапори країн-учасниць конвою, розмінування, тощо. Щодо можливих нападів з боку Росії, Ставрідіс висловлює переконання, що Росія не буде нападати на кораблі в нейтральних водах, але якщо таке трапиться, вона має отримати рішучу відповідь.

Колишній прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт зауважив, що НАТО має серйозно розглянути можливість ескортувати кораблі до та з Одеси і тоді Росія буде відповідальною, якщо вирішить атакувати коридор. "Забезпечення світу продовольством передбачає ризик", - твітує експерт.

Кларк вказує – ескортування кораблів в Чорному морі або припинення війни загалом – було б більш постійним рішенням, ніж відкриття гуманітарного коридору, яке «може дозволити Росії утримати контроль в регіоні і дасть їй важіль впливу на Захід».

Блокування поставок зерна збільшило продовольчу кризу в світі, вказують представники багатьох країн, а також в ООН. В Росії звинувачують західні санкції в погіршенні продовольчої кризи - твердження, яке на Заході заперечують.

Всі новини дня

Дональду Трампу висунули кримінальні обвинувачення. Експрезидент заявляє про “атаку на країну”

Колишній президент США Дональд Трамп на борту власного літака під час візиту до Техасу. Фото: AP Photo/Evan Vucci.

Лава присяжних у Мангеттені, Нью-Йорк, проголосувала за висунення кримінальних обвинувачень колишньому президенту США Дональду Трампу у справі фінансового шахрайства під час президентської кампанії 2016 року.

Як повідомляє Голос Америки, деталі обвинувачення не розголошуються. За інформацією низки американських ЗМІ, обвинувачення можуть бути повʼязані зі справою виплат порнозірці Стормі Деніелс в обмін на її мовчання перед виборами 2016 року. Наступного тижня Дональд Трамп має зʼявитися перед суддею у Нью-Йорку для озвучення йому деталей обвинувачення та проведення інших процесуальних дій.

У своїй заяві Дональд Трамп сказав, що дізнався про рішення присяжних з новин, назвав його політичним переслідуванням і втручанням у вибори. “Це напад на нашу країну”, - заявив експрезидент США.

Дональд Трамп став першим серед колишніх президентів Сполучених Штатів (і першим кандидатом на цю посаду), якому висунуто кримінальні звинувачення.

130 000 доларів США за мовчанку

Окружний прокурор Мангеттена пʼять років розслідував справу про виплату 130 000 доларів США жінці за її мовчанку про ймовірні сексуальні стосунки з Трампом.

Як повідомляє Голос Америки, тодішній адвокат Трампа Майкл Коен розповів, що здійснив таємний платіж жінці за вказівкою свого роботодавця, а потім отримав відшкодування від Trump Organization (компанії Трампа з нерухомості, "за юридичні послуги").

Попри те, що виплата грошей за мовчання не є незаконною, федеральна прокуратура заявляє, що класифікація платежу як «виплати за адвокатські послуги» порушує федеральні закони про фінансування виборчих кампаній.

У 2018 році Коен визнав себе винним у кількох кримінальних справах, включаючи порушення фінансування передвиборчої кампанії. Він понад рік відсидів у в’язниці.

Відповідно до законодавства Нью-Йорка, фальшування ділових записів зазвичай не вважається тяжким злочином, за винятком ситуацій, коли це робиться з наміром вчинити або приховати інший злочин. Тоді за це передбачено покарання до чотирьох років позбавлення волі.

На час написання цієї статті, представник окружної прокуратури не відповів на запит “Голосу Америки” про коментар.

Трамп визнає, що відшкодував гроші за виплату порнозірці, але заперечує порушення закону

Попри те, що Дональд Трамп визнав, що відшкодував Коену гроші за таємний переказ, він заявив, що це «не мало нічого спільного з кампанією» і натомість звинуватив прокурора Нью-Йорка, демократа, у проведенні політично вмотивованого «полювання на відьом». Експрезидент заперечує будь-які правопорушення у цій справі. Він назвав її «політичним переслідуванням і втручанням у вибори на найвищому рівні в історії».

«Демократи обманювали, махлювали та крали (голоси - ред.) у своїй одержимості ідеєю «схопити Трампа», але тепер вони зробили неймовірне — висунули обвинувачення абсолютно невинній людині у формі явного втручання у вибори», — написав колишній президент.

У соцмережі "Truth" ввечері 30 березня Трамп написав: "Ці корумповані прокурори-демократи, усі з дуже небезпечних міст, керованих демократами, не збираються обирати кандидата від Республіканської партії чи наступного президента Сполучених Штатів. Вони висунули проти мене це фальшиве, корупційне та ганебне звинувачення лише тому, що я стою на боці американського народу, і вони знають, що я не можу отримати справедливий суд у Нью-Йорку".

Минулого тижня Дональд Трамп заявив, що його можуть заарештувати протягом кількох днів. Тоді Трамп закликав своїх прихильників протестувати. У суботу він провів мітинг у місті Вейко, штату Техас, де сказав присутнім, що проти нього розслідують «щось, що не є ні злочином, ні проступком, ні аферою».

Нещодавно адвокат Дональда Трампа Джо Такопіна заявив, що колишній президент не відмовлятиметься здатися владі Нью-Йорка. У цьому місті, як відомо, обвинувачені в кримінальних справах так званих "білих комірців" можуть домовлятися з владою про умови утримання на час проведення суду.

За інформацією журналістів ABC, котрі додзвонилися Трампу одними з перших після оголошення обвинувачення, команда політика наразі активно спілкується із секретною службою про ситуацію та подальші кроки.

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео

«Тактика салямі». Як Україна бачить вирішення питання Росії в Радбезі ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:16 0:00

Присутність Росії в Радбезі ООН є наслідком найбільшого дипломатичного шахрайства 20 століття. Про це нині заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, виступаючи на віртуальній дискусії аналітичного центру Четем Хаус у Лондоні.

Повернувся «з того світу»: Історія порятунку військового, який сподіваєтьтся продовжити службу в ЗСУ. Відео

Повернувся «з того світу». Історія порятунку військового, якого записали в двохсоті в сюжеті Олени Адаменко і Михайла Заїки. Капітан Євген Овчинников втратив на війні ліву ногу, права нога у нього серйозно травмована, але чоловік не полишає надії продовжити службу в ЗСУ.

Візит на ЗАЕС підтвердив оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою - Ґроссі

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі під час зустрічі із президентом України у Запоріжжі, 27 березня 20232 року (Фото: AP/Efrem Lukatsky)

Візит на Запорізьку атомну електростанцію Генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаеля Ґроссі цього тижня підтвердив його оцінку серйозності ситуації з ядерною безпекою. Про це йдеться в заяві Гроссі щодо ситуації в Україні від 30 березня.

Генеральний директор МАГАТЕ заявив, що рішуче налаштований продовжувати дипломатичні зусилля, аби захистити станцію та запобігти ядерній аварії, яка може мати важкі наслідки для людей і навколишнього середовища в Україні та інших країнах.

Ґроссі зазначив, що незабаром може поїхати до Росії для подальших переговорів, адже протягом останніх місяців працював і з Києвом, і з Москвою над пропозиціями щодо безпеки на ЗАЕС.

Ядерна аварія з радіологічними наслідками не пощадить нікого

"Дуже, дуже важливо, щоб ми погодилися щодо фундаментального принципу, згідно з яким атомна станція не повинна бути атакована ні за яких обставин, і вона також не повинна використовуватися для нападу на інших. Ядерна аварія з радіологічними наслідками не дасть пощади нікому," - заявив Ґроссі.

Він зауважив, що військова активність в регіоні розташування ЗАЕС посилюється: "Відверто говорять про наступ і контрнаступ. Цей регіон переживає, можливо, більш небезпечну фазу, з огляду на триваючий конфлікт».

У повідомленні МАГАТЕ йдеться, що під час поїздки на ЗАЕС 29 березня Ґроссі супроводжувала нова група експертів, які залишалися на території станції. Це вже сьома така команда з моменту прибуття місії МАГАТЕ сім місяців тому. «Ми змогли провести ротацію команд. Зараз там нова команда, яка продовжить свою роботу. Для мене це було дуже важливим», - сказав Гроссі.

Це вже другий візит директора МАГАТЕ на станцію за час її окупації російськими військами в березні 2022 року. Ґроссі заявив, що візит у середу дозволив йому на власні очі побачити шкоду, якої зазнала станція з моменту його останнього перебування там, особливо після обстрілу в листопаді.

Путін "не любить, коли люди виступають проти його ідей" - експерт про арешт журналіста WSJ в Росії, який писав про групу "Вагнера"

Репортер американської газети The Wall Street Journal Еван Гершковіч, затриманий за підозрою в шпигунстві, виходить з будівлі суду в Москві, Росія, 30 березня 2023. REUTERS/Evgenia Novozhenina

Арешт журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича може бути пов'язаний із його дослідженням діяльності ПВК "Вагнер", а президент Путін має довгу історію утисків свободи слова й преси у Росії. Крім того, російська влада намагається отримати більше американських громадян для можливих обмінів заручниками зі США.

Про це у коментарі Українській службі Голосу Америки розповів Роберт Янг Пелтон, канадсько-американський письменник і дослідник приватних військових груп.

"Одна з сумних речей у відносинах Америки з Росією полягає в тому, що ми обмінюємось людьми високого рівня, не завжди шпигунами, іноді звинуваченими у шпигунстві, іноді людьми, заарештованими за підозрою в скоєнні чогось. Ми обмінювали російських шпигунів, і таких людей як Віктор Бут, який абсолютно є частиною інфраструктури російської армії, - сказав Пелтон. - Я припускаю, що... він може бути ще одним пішаком у грі".

В інтерв'ю Пелтон розповів, що висвітлював десятки воєн та збройних конфліктів у світі, зокрема, місяць провів в Україні та був неподалік Бахмута. Також він працював на війні в Чечні, тож порівняв ситуацію зі ставленням до журналістів у Росії тоді.

"Коли я був у Грозному з повстанцями в 1999 році, вони вбивали журналістів і отруювали їх. Вони стріляли в обличчя в ліфтах. У мене немає жодних сумнівів щодо того, як Росія атакує іноземних журналістів, які занадто близькі до того, про що вони не хочуть, щоб чув світ, - сказав Пелтон. - З 1999 року, коли Путін прийшов до влади, він жорстко кидається на журналістів. Він не любить, коли люди виступають проти його ідей, його програм, його слів. Так, журналісти в Росії є. Так, є агресивні слідчі групи, але він робить усе, щоб їх закрити".

Чи арешт Гершковича пов'язаний із його дослідження діяльності "вагнерівців", Пелтон вважає, що : "Компанія Пригожина також втручається у вибори, вони не соромляться і керувати агентством Інтернет-досліджень, і не соромляться вбивати людей. Й ми повинні відкрито подивитись на приватних громадян, таких як Пригожин, які вбивають людей, і назвати це тим, що це є. І не виправдовувати це тим, що це були квазімілітарні чи приватні військові компанії. Є факт, що вони нападали на журналістів. І Захід помиляється, коли вважає, що якщо журналісти напишуть слово «преса» на грудях, їх не вб'ють, або якщо вони мають машину, то їх не заарештують в Росії".

Заарештований Еван Гершкович має батьків, які, як повідомляють американські медіа, виїхали із Радянського Союзу. Він говорить російською, працював у Москві для видань Agence France-Presse, Moscow Times та The New York Times, а пізніше почав висвітлювати теми Росії, України та регіону для The Wall Street Journal. Серед його новіших матеріалів - статті про занепад російської економіки та розкол між кремлівськими елітами та ПВК "Вагнер".

Раніше Голос Америки повідомляв, що США рішуче засудили арешт Гершковича, якого затримали в Єкатеринбурзі й звинуватили у спробі нібито отримати секретну інформацію. "Націлювання на американських громадян з боку російського уряду абсолютно неприпустимі. Ми рішуче засуджуємо затримання пана Гершковича", - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр.

США засуджують напади й репресії російського уряду щодо журналістів і свободи преси, йдеться в заяві. У Державному департамені нагадали про заклик до американських громадян не їздити до Росії, а тих, хто зараз там перебуває, негайно виїхати з країни.

Газета The Wall Street Journal також відкинула звинувачення проти журналіста. А Жанна Кавельє, керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії паризької групи свободи преси "Репортери без кордонів", сказала, що Гершкович - перший іноземний журналіст, якого заарештували у Росії з початку війни в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG