Спеціальні потреби

Актуально

Орест Дейчаківський: Плюралізм українського суспільства може врятувати Україну від авторитаризму

Радник Гельсінської комісії Орест Дейчаківський вважає, що Україна повинна розвірвати усі зв’язки зі своїм радянським минулим, а плюралізм українського суспільства дозволить уникнути запровадження в Україні повного авторитарного режиму, на зразок тих, що діють в Росії чи Білорусі. «Голосу Америки» Орест Дейчаківський розповів власне бачення українського сьогодення.

Голос Америки: Як би Ви охарактеризували сьогоднішню ситуацію в Україні?

Орест Дейчаківський
Орест Дейчаківський
Орест Дейчаківський: Україна рухається у напрямку авторитарних Росії та Білорусії, а не у напрямку демократичних європейських систем. Вибірокве переслідування колишніх українських урядовців говорить про багато і Захід цим занепокоєний.

Україна має головувати в ОБСЄ у 2013-му році. Думається, що українські політики хотіли б показати хороший приклад урядування, на що у них є два роки, але на цей момент Україна рухається зовсім не у напрямку розвитку демократії.

Г.А.: Чи можливо на сьогодні зупинити ці негативні тенденції?

О.Д.: Пройшов тільки рік з часу діяльності уряду Віктора Януковича. Я не думаю, що для України все втрачено. В Україні все ж існує громадянське суспільство, хоча, звісно, є і неабиякий тиск. В Україні все ще існує свобода слова, хоча зараз її, звичайно, менше, ніж було рік чи два тому. Країна досі поділена на дві частини, одна з яких не погоджується з політикою правлячої на сьогодні політичної сили.

Г.А.: На Вашу думку, чи може США чи Євросоюз допомогти Україні зараз і якщо так, то які кроки вони повинні зробити для підтримки демократичного розвитку в Україні?

О.Д.: Найперша річ – це те, що і Америка, і Євросоюз повинні і надалі активно висловлювати свою позицію. Я думаю, що після певного періоду «медового місяця» на весні 2010-го року з цим ситуація зараз налагодилась. Таке трапляється з багатьма країнами, коли новому уряду дається можливість попрацювати. Та за деякий час стало помітно, що загроза для демократії починає зростати. США та Євросоюз занепокоїлись і почали реагувати на ці негативні тенденції.

Багато уваги було приділено, зокрема, місцевим виборам у жовтні. Держдепартамент США та ЄС сьогодні критично висловились щодо вибіркового правосуддя, яке відбувається в Україні. Якщо члени уряду Януковича думають, що вони можуть водити Захід за носа, то я хочу сказати, що Захід все прекрасно розуміє. Я ще не зустрів жодної особи, яка працює з Україною, яка б не думала, що останні кримінальні переслідування уряду Тимошенко є політично вмотивованими. Але я переконаний, що Америка та Євросоюз повинні надавати не лише моральну, а й за можливістю, фінансову підтримку на розвиток демократичного суспільства та свободи слова в Україні.

Г.А.: Які сценарії розвитку в Україні Ви бачите у наступні 5-10 років?

О.Д.: Дуже важко сказати. В Україні досі є плюралізм. Прогнозування ситуації, яка складеться в Україні, – річ складна. Наприклад, візьмемо період шість років тому, коли відбувалася Помаранчева революція, або навіть ще раніше – п’ять років до неї. Впродовж цих років ми спостерігали за репресивним режимом Кучими. Але відбулась Помаранчева революція, яка принесла багато надій на демократію. На жаль, багато з цих надій були зруйновані. Якщо би хтось намагався передбачити теперішній час шість років тому, все виглядало б оптимістичніше. Тому все ще може статися в Україні. Те, що зараз відбувається – не виглядає оптимістично, але Україна має достатньо плюралізму та демократії для можливих змін.

Г.А.: Чи вважаєте Ви, що саме плюралізм у суспільстві допоможе Україні залишатися демократичною країною?

О.Д.: В Україні є багато тих, хто розуміє, що для власного добробуту країна повинна рухатись до Європи. Українці розуміють, що вони повинні повністю розірвати стосунки з радянським минулим. Я думаю, в України є достатньо потенціалу, щоб це втілити. Але це повинно статися зараз – поки ще не пізно.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG