Спеціальні потреби

Актуально

Демократія - це "те хто ми є", говорить Байден після проміжних виборів

Президент США Джо Байден виступає в Білому домі, 9 оистопада 2022 року

Результати проміжних виборів в Америці, які визначать, хто отримає більшість в Конгресі, ще не відомі, після цілого дня підрахунку голосів, але вибори стали хорошим днем для демократії, заявив у середу президент Джо Байден.

«Наша демократія пройшла випробування в останні роки, але своїми голосами американський народ висловився і ще раз довів, що демократія — це те, хто ми є», — сказав Байден журналістам під час 53-хвилинної прес-конференції в Білому домі.

Президент заявив, що його партія, Демократична, краще ніж очікувалось показала себе стосовно республіканців і оголосив, що запросить лідерів обох партій до Білого дому після того, як повернеться із зустрічей G-20 в Індонезії, де міжнародні лідери обговорять, як працювати з питань економіки і пріоритетів національної безпеки.

У середу ще не було відомо, хто контролюватиме Конгрес, а підрахунок голосів може розтягнутися на кілька днів, через високу конкурентність виборів.

Перед загальнонаціональними виборами у вівторок більшість соціологів передбачали, що опозиційна Республіканська партія отримає контроль над Палатою представників і, можливо, Сенатом, а республіканці булі певні, що зможуть перешкодити політичним устремлінням Байдена на другу половину чотирирічного терміну в Білому домі.

Зараз Сенат розділений 50-50 між демократами та республіканцями. Але на проміжних виборах у вівторок демократи втратили контроль над місцем, яке займали республіканці, у східному штаті Пенсильванія, тоді як результат залишався невизначеним у трьох інших штатах – Арізоні та Неваді на заході Сполучених Штатів та Джорджії на півдні.

На кону - 35 зі 100 місць у Сенаті

Віце-губернатор штату Пенсильванія Джон Феттерман претендував на місце в Сенаті, яке незабаром звільниться, перемігши свого опонента-республіканця, знаменитого телевізійного лікаря Мехмета Оза, який став би першим членом Сенату - мусульманином.

У штаті Джорджія чинний сенатор-демократ Рафаель Ворнок мав незначну перевагу над своїм опонентом-республіканцем, колишньою зіркою професійного футболу Гершелем Вокером. Але оскільки третій кандидат у перегонах набрав 2% голосів, кінцевий результат визначить другий тур 6 грудня, оскільки ні Ворнок, ні Вокер не досягли необхідного для перемоги порогу в 50%. У Палаті представників залишається така ж невизначеність. Станом на середу вдень республіканці з більшою ймовірністю здобудуть більшість у 218 місць у палаті з 435 членів, отримавши 206 місць у порівнянні з 183 у демократів.

Під час голосування у вівторок на кону стояли всі місця в Палаті представників

Багато республіканців передбачали “червону хвилю” перемог. Коли цього не відбулося, конгресмен Кевін Маккарті, ймовірний новий спікер Палати представників від республіканців, відклав вечірню промову.

Зрештою, звертаючись до прихильників у середу він сказав: «Зрозуміло, що ми збираємося повернути Палату представників. Коли ми прокинемося завтра, ми будемо у більшості, і [поточний спікер Палати] Ненсі Пелосі буде в меншості".

У своїх зауваженнях він проігнорував той факт, що демократи показали значно кращі результати, ніж очікувалося.

Байден спостерігав за результатами виборів у вівторок увечері в Білому домі та подзвонив демократам-переможцям, щоб привітати їх.

У деяких штатах посадовці виборчої системи попереджають, що результат буде відомий через кілька днів, бо потрібен час, що відкрити конверти з надісланими бюлетенями з поштовим штемпелем до дня виборів, а потім підрахувати.

Незалежно від остаточного підрахунку голосів, результат, безперечно, суперечить політичній історії США, у якій партія першого президента — у цьому випадку демократи — часто втрачає велику кількість місць у Палаті представників.

Президент-демократ Білл Клінтон програв республіканцям 54 місця в Палаті представників у 1994 році, а президент-демократ Барак Обама втратив 63 у 2010 році. Президент-республіканець Джордж Буш отримав вісім місць у 2002 році, користуючись широкою підтримкою після нападу Аль-Каїди у 2001 році, у результаті яких загинуло майже 3000 людей.

Попередні дані свідчать про те, що на проміжних виборах було подано близько 115 мільйонів голосів, згідно з підрахунками United States Elections Project. Цифра, ймовірно, зросте, коли буде підраховано решту голосів. Для порівняння, на останніх проміжних виборах у 2018 році проголосувало понад 122 мільйони людей.

Виборці в багатьох штатах також голосували щодо правового статусу абортів, ставок на спорт і марихуани. Виборці в Каліфорнії, Мічигані та Вермонті схвалили ініціативи, що закріплюють права на аборти в конституціях штатів, тоді як виборці в південно-східному штаті Кентуккі відхилили ініціативу, яка б заборонила аборти в штаті, хоча вони переобрали противника абортів, сенатора Ренда Пола. .

Виборці штату Меріленд обрали свого першого чорношкірого губернатора, демократа Веса Мура, і вирішили зробити канабіс легальним. Але в кількох інших штатах подібні пропозиції, здається, зазнають поразки.

Історія також творилась в Массачусетсі, де демократка Маура Гілі стане першою жінкою-губернатором штату та першою відкритою лесбійкою, головою виконавчої влади штату.

В Арканзасі колишній прес-секретар Білого дому Трампа Сара Хакабі Сандерс, республіканка, була обрана губернатором, як і очікувалося. Її батько, Майк Хакабі, десять років був губернатором штату.

Вибори пройшли без масштабних порушень

День виборів по всій країні пройшов переважно без проблем. Але офіційні особи в двох підконтрольних республіканцям штатах, Міссурі та Флориді, відмовили чиновникам федерального міністерства юстиції всередину виборчих дільниць для моніторингу голосування на предмет можливих порушень прав. Керівники виборів двох штатів поставили під сумнів повноваження департаменту мати спостерігачів на дільницях.

Як Республіканська, так і Демократична партії спостерігали за виборчими опитуваннями в багатьох місцях Сполучених Штатів, щоб спостерігати за будь-якими порушеннями, хоча фактичні фальсифікації на виборах у США незначні. Міністерство юстиції також контролювало дотримання федеральних законів про виборчі права в 24 штатах, окрім Міссурі та Флориди.

Економіка, аборти турбують виборців

У нещодавньому опитуванні Pew Research Center понад три чверті американських виборців сказали, що на цих виборах економіка є їх головною проблемою. Екзит-полінг у день виборів показав, що швидке зростання споживчих цін було головною проблемою для 32% виборців, але права на аборти були головною проблемою для 27% виборців, а інші проблеми, такі як злочинність та імміграція, залишилися далеко позаду.

"Процентні ставки, ринок житла, ціна на бензин, помітно, що в продуктових магазинах їжа дуже, дуже дорога, а є товари, які навіть не можна знайти. Це велике занепокоєння", - сказала Голосу Америки Аманда Дуглас, виборець у південно-східному штаті Джорджія.

Після рішення Верховного суду США в червні про припинення національного права на аборт соціальні проблеми також спонукали деяких виборців.

«Я вважаю, що кожен повинен мати доступ до медичної допомоги [незалежно від] ваших особистих поглядів на справу «Роу проти Вейда» чи аборти», — сказала Голосу Америки Тереза Алменд, виборець із Джорджії.

До написання статті долучились Кетрін Гіпсон, Масуд Фарівар і Стів Герман.

Всі новини дня

Американці бояться кібератак більше, ніж ядерної загрози чи тероризму - опитування Gallup

Кібертероризм - це головна "критична загроза" для інтересів США, яка переважає загрозу розробки ядерної зброї Ірану та Північної Кореї. Так вважають учасники опитування громадської думки Gallup.

На запитання про критичні загрози для Сполучених Штатів 84% опитаних відповіли, що це кібератаки й використання технологій для поширення розбрату й страху у суспільстві.

74% і 73% респондентів висловили занепокоєння розробкою ядерної зброї Іраном та Північною Кореєю, 68% назвали загрозою міжнародний тероризм.

Далі у переліку, на думку респондентів, ідуть "військова міць Китаю", "економічна міць Китаю", "конфлікт між Росією та Україною", "глобальне потепління чи зміна клімату" й "військова міць Росії".

При цьому значної різниці у поглядах демократів і республіканців у більшості з опитаних тем немає, окрім питання кліматичних змін, що турбує 85% прихильників демократів і 21% республіканців.

Опитування Gallup World Affairs проводили 1-23 лютого. У порівнянні з минулим роком, як відзначають дослідники, погляди на військову та економічну міць Китаю як на критичну загрозу для життєво важливих інтересів безпеки США залишаються підвищеними, натомість громадська думка про російську армію як про критичну загрозу трохи впала з 59% у 2022 році до 51% цьогоріч.

Окрім того, вперше з 2004 року менш як сім із 10 американців розглядають міжнародний тероризм як критичну загрозу. У 2015 році це занепокоєння досягло рекордного рівня у 84%.

Інше дослідження Gallup засвідчило, що 50% американців вважають Китай найбільшим ворогом своєї країни, а трохи більше третини - 32% опитаних - називали "ворогом країни" Росію, і лише 7% визначили найбільшим ворогом Північну Корею.

При цьому 68% американців мають сприятливу думку про Україну, що на шість процентних пунктів більше, ніж рік тому, і на 11 пунктів вище, ніж у 2020 році. Також, за даними опитування, американці стали краще знайомі з Україною: відсоток тих, хто не має позиції щодо України, знизився з 15% у 2005 році до 2% сьогодні.

Домовленість України з МВФ є сигналом і для Росії - експерт Тімоті Еш

Лого МВФ

Міжнародний валютний фонд оголосив про домовленість з Україною щодо нової програми підтримки обсягом 15,6 млрд дол. Дворічну програму узгоджено на робочому рівні, і її затвердження потребує схвалення на рівні виконавчої ради Фонду.

Для того, щоб фінансування стало можливим, наприкінці минулого тижня Фонд змінив правила, дозволивши схвалювати програми для країн "з надзвичайним рівнем непевності". За 77 років своєї історії МВФ не надавав позики країнам, що перебувають у війні, пише Bloomberg.

Програма - це сигнал, який Захід надсилає, зокрема, і Росії, що міжнародна спільнота готова підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, каже Голосу Америки британський економіст Тімоті Еш.

"Гадаю, західні акціонери Фонду однозначно хотіли надіслати сигнал, зокрема, Росії, що Захід, МВФ і міжнародні установи задіяні на довгострокову перспективу. Вони віддані не лише тому, щоб Україна перемогла в конфлікті, але й у відбудові", - сказав Еш, провідний експерт зі стратегії в компанії BlueBay Asset Management.

Потреби України у фінансуванні значно більші, ніж 15,6 млрд дол, але програма МВФ допоможе залучити кредити й від інших, переконаний Еш.

"Вотум довіри від МВФ залучить інших державних кредиторів і, можливо, приватних інвесторів. Очевидно, що уряд США, ЄС та окремі країни Заходу виділили надзвичайний обсяг коштів – можливо до 80 мільярдів доларів за два роки. МВФ не буде нести цей тягар наодинці, все залежить і від допомоги інших кредиторів", - каже експерт.

Голова місії МВФ Гевін Грей висловив подібне сподівання, заявивши, що рішення "дозволить мобілізувати масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів України та партнерів під час тривання програми".

Грей зазначив, що на додаток до гуманітарних страждань, вторгнення Росії до України "має спустошливий вплив на економіку - дільність скоротилась на 30% у 2022 році, значну частину капіталу зруйновано, рівень бідності зріс".

У МВФ очікують на "поступове економічне відновлення в наступні квартали, під час відновлення діяльності, після значної шкоди для цивільної інфраструктури", однак вказують на ризики, пов'язані з можливою ескалацією бойових дій.

Міністр фінансів США Дженет Єллен привітала програму і сказала, що "амбітна програма МВФ з відповідними умовами, є критично важливою для підтримки зусиль України з реформ, включаючи зміцнення стандартів управління, зменшення ризиків корупції, а також для такої необхідної фінансової підтримки". Вона запевнила: "Сполучені Штати будуть з урядом та народом України стільки, скільки необхідно, перед лицем російської несправедливої, незаконної та аморальної війни".

"Важливим кроком підтримки МВФ для країни, що протистоїть російській агресії", назвав оголошення МВФ віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подякував Фонду за домовленість. У мережі Telegram він заявив, що "в умовах рекордного дефіциту бюджету ця програма допоможе нам профінансувати всі критичні видатки, зберегти макрофінансову стабільність та посилити нашу взаємодію з іншими міжнародними партнерами".

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

“Україна отримає сучасні винищувачі та зможе розпочати тренування лише після узгодженого рішення країн НАТО”. Таку думку висловив сенатор-демократ, Дік Дурбін, у ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Діти полеглих героїв: десятки тисяч українських сімей переживають трагедію війни. Відео

Віталій Антощук, військовослужбовець української армії, загинув під час російського ракетного удару в Запорізькій області в травні.

На розмінування України після війни може піти близько десяти років – експерти. Відео

На розмінування України після війни, за оцінками низки експертів, може піти близько десяти років. США та інші країни уже зараз виділяють кошти для вирішення цієї проблеми на звільнених від російських окупантів територіях.

Більше

XS
SM
MD
LG