Спеціальні потреби

Актуально

Денис Шмигаль про витрати на війну та міжнародну допомогу Україні. Інтерв'ю

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час робочого візиту у Варшаву

6,5 мільярда доларів зібрали для України на Конференції донорів, організованій Польщею та Швецією у Варшаві. Про деталі допомоги, яку надають партнери Україні, витрати української економіки на війну та потенційну продовольчу кризу, викликану війною Росії в Україні - розповів прем'єр-міністр України Денис Шмигаль в ексклюзивному інтервʼю Голосу Америки.

Мирослава Ґонґадзе: Україна мусить отримати майже 7 млрд доларів відповідно до заяв на конференції сьогодні. Чи ви задоволені цією конференцією?

Денис Шмигаль: Це не перша і не остання конференція донорів. Ми дуже вдячні нашим польським і шведським партнерам, Єврокомісії та Європейському Союзу. Вони докладають величезних зусиль, щоб підтримувати Україну в усіх сферах. Переважно, сьогодні ми фокусувались на фінансовій сфері. Результат донорської конференції – 6,5 млрд дол. підтримки для України. Ми побачимо, хто з партнерів надаватиме скільки допомоги і ми разом вирішимо як розподілити ці кошти на соціальні, гуманітарні та інші обов’язки нашої країни.

Мирослава Ґонґадзе: Білий Дім подав запит на 33 млрд доларів у Конгресу на додаткову підтримку. Як будуть організовані ці фінансові ресурси? Яка частина цих коштів піде в бюджет, а яка – на інші потреби?

Денис Шмигаль: Бюджетний дефіцит України під час цієї війни складає приблизно 5 млрд доларів в місяць. Ми обговорювали це з нашими партнерами – зі Сполученими Штатами, Міжнародним валютним фондом, Світовим банком. Світовий банк разом із Міжнародним Валютним фондом погодились з цією цифрою і після цього ми працювали разом із Міжнародним валютним фондом. Вони створили спеціальний адміністративний рахунок, а Світовий банк створив спеціальний трастовий рахунок. Ми просимо всіх партнерів поділитись із Україною через ці рахунки 10% від їхніх Спеціальних прав запозичення, які МВФ розподіляє між всіма членами МВФ. Ми також сподіваємось, що партнери будуть напряму підтримувати Україну з бюджетів. Коли президент Байден говорив про 33 млрд доларів допомоги – частина цих коштів – близько 8 млрд доларів піде на термінову підтримку України протягом наступних чотирьох місяців. Ми погодились фінансувати решту потрібних коштів із іншими нашими партнерами – з МВФ, Світового банку, Європейського Союзу. Нам потрібна ця фінансова підтримка щоб уникнути емісії грошей та гіперінфляції.

Макрофінансова стабільність нашої країни дуже важлива для всіх наших партнерів, тому що коли війна закінчиться, - й Україна виграє цю війну, після перемоги - нам потрібні будуть сильні економічні умови, щоб почати швидке відновлення наших територій, наших регіонів і міст. І наші партнери розуміють це дуже чітко. Ми повинні тісно з ними співпрацювати, щоб рухатись у цьому напрямку.

Мирослава Ґонґадзе: Ця війна вплинула на сільське господарство в Україні. Світові загрожує харчова криза через цю війну. Що все ж таки вийде виростити цього року? Як вдасться зібрати врожай та врешті – доставити його?

Денис Шмигаль: Вперше в світовій історії одна країна блокує морські порти іншої країни, щоб блокувати постачання сільськогосподарської продукції в інші країни, які очікують на їжу. Європейські, африканські та азійські країни очікують на майже 90 мільйонів тон зерна з України, пшона, кукурудзи, соняшникової олії. Це насправді призведе до світової харчової кризи. Всі країни дуже цим переймаються. Ми ведемо переговори зі всіма нашими партнерами. Ми ведемо переговори з Генсеком ООН. Ми обговорювали це під час візиту в США і зустрічі з президентом Байденом.

Ми розуміємо, що якщо ми не розблокуємо наші морські порти, це може призвести не лише до продовольчої кризи цього року, а й до можливого голоду у багатьох країнах на Африканському та Азійському континентах. Це призведе до продовольчих криз у наступних роках. Тому що наші зерносховища - повні попереднього врожаю. І коли ми зберемо навіть 90% від врожаю цього року, у нас не буде місця, де зберігати цей новий врожай в Україні. Тож нам терміново потрібна підтримка наших партнерів, вони обговорюють ці варіанти. Можливо, буде якась гуманітарна місія. Можливо, ця місія буде під егідою ООН – якісь зелені коридори для експорту врожаю в країни, які на це очікують.

Зустріч донорів у Варшаві – підсумки для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:30 0:00

Мирослава Ґонґадзе: Ви сподіваєтесь, що Росія на це погодиться?

Денис Шмигаль: Ми сподіваємось, тому що цивілізований і демократичний світ повинен здійснювати тиск, бо інакше в багатьох країнах буде продовольча криза. Цієї зими Росія створювала енергетичну кризу. Росія хоче створити міграційну кризу, руйнуючи цивільну інфраструктуру і здійснюючи звірства та воєнні злочини в Україні. Ми знаємо, що кількість вбитих цивільних в 10 разів більше ніж військових. Це чітко зрозуміло, що вони ведуть геноцид проти українського народу. Інша їхня ціль – посіяти страх серед українців і створити міграційне цунамі. Але Європейський Союз впорався з цим та наші жінки і діти знаходяться в країнах Європейського Союзу, які надали їм притулок. Ми за це дуже вдячні. Проблема міграційної кризи відпадає, втім питання продовольчої та енергетичної криз залишаються. Нам потрібно разом знайти шляхи, як із цим впоратись.

Мирослава Ґонґадзе: Україна отримує значну військову підтримку. Сьогодні ви підписали угоду із польським урядом. Можете розказати про що саме була ця угода та як би ви оцінили підтримку різними країнами України?

Денис Шмигаль: Україна отримала від партнерів 12 млрд доларів за 71 день. Ці гроші пішли на різні сфери – воєнну, гуманітарну тощо. Найбільша підтримка – від США. Ми дуже вдячні за це. Польща – наступна. Європейський Союз, МВФ, Світовий банк, ЄБРР відреагували миттєво, так само як і деякі країни такі як, наприклад, Канада. В перший тиждень війни ми отримали фінансову підтримку. Багато з країн швидко підтримали нас в оборонній сфері. Наша головна підтримка у воєнній сфері – від США та інших партнерів. Договір з Польщею стосується воєнної та оборонної сфери, він не для публічного розголошення. Це дуже важливий для України договір.

Всі новини дня

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00

Будинок 82-річної мешканки Ірпеня зруйнувала російська війна. Старенька проводить більшість часу на дивані який уцілів у напівзруйнованій, неприданій для життя хаті. Хвора на онкологію донька-пенсіонерка, намагається пристосувати до життя уцілілий сарайчик. Однак, жінки знаходять привід радіти.

"Путін намагається знищити культуру українського народу", - Байден

Президент США Джозеф Байден, виступає перед випускниками Військово-морської академії США. П’ятниця, 27 травня, 2022
"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напад на школи! Роддоми! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури",
Джо Байден, президент США

Російський президент Володимир Путін "не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу". Таку завяву парезидент США, Джозеф Байден зробив під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США, у П’ятницю, 27-го травня.

"Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь", - заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.

Американський лідер також наголосив, що війна Путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії.

"Дії Путіна були спробою так званої "фінляндизації" Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО", - наголосив Байден.

Також, за словами очільника Білого Дому "наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття", а військовим США доведеться захищати світову демократію від автократії.

"Випуск 2022-го, ви завершуєте навчання на переломному етапі не лише американської, але й світової історії. Наступні 10 років стануть вирішальними для цього століття. Вони вплинуть на те, як виглядає наш світ, і на цінності, якими він буде керуватися", - сказав Байден.

Президент також наголосив, що йдеться не лише про вирішальні політичні та ідеологічні зміни у світі, але й економічні та кліматичні, - "глобальне порушення поставок спричиняє значну інфляцію, наближення кліматичної кризи призведе до підвищення рівня моря та суворіших погодних умов в усьому світі".

Дивіться також: Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика.

Блінкен та Кулеба обговорили продовольчу безпеку та допомогу

Держсекретар США Ентоны Блінкен. (AP Photo/ Керолін Кастер)

Оборонна допомога США та світова продовольча криза. Такі питання обговорили в п'ятницю державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, повідомили в Держдепі США.

Блінкен підкреслив, що Сполучені Штати та союзники і партнери продовжуватимуть тісно координувати зусилля, "щоб підтримати Україну а також розв'язати питання наслідків війни Кремля для світу", мовиться в повідомленні.

Посадовці відзначили, що Кремль продовжує використовувати продовольство в якості зброї і поширювати неправдиві заяви щодо російських санкцій, повідомив речник Держдепу Нед Прайс.

Російські посадовці заявляють, що в зриві поставок продовольства у світі винні західні санкції. США відкидають такі звинувачення. Раніше цього тижня Прайс назвав заяви Росії про продовольчу безпеку "низкою брехні та дезінформації". "Незважаючи на ці заяви, - вказав Прайс. - Санкції США не призвели до зривів аграрного експорту з Росії. Факт полягає в тому, що санкції США розроблені так, щоб дозволити експорт аграрних товарів та добрив з Росії". Посадовець зауважив, що саме своєю війною Росія дестабілізує ринок продовольства в світі.

Ця війна має характер геноциду. Висновок звіту експертів щодо дій Росії в Україні

Жінка стоїть перед будинком, пошкодженим нападами в Ірпіні, на околиці Києва, Україна, 26 травня 2022 року.

У п’ятницю, 27 травня, був опублікований звіт Інституту New Lines і Центру з прав людини Рауля Валленберга, який мав дати відповідь на питання, чи має війна Росії в Україні характер геноциду.

У прес-релізі з приводу публікації звіту йдеться, що збирали та аналізували дані три групи експертів: юристи - експерти з геноциду, дослідники відкритих даних і лінгвісти, які змогли скористатися великою кількістю першоджерел, таких як перехоплені повідомлення та свідчення.

«У цьому звіті обґрунтовано робиться висновок, що Росія несе відповідальність як держава за порушення статті II і статті III (c) Конвенції про геноцид, - заявив д-р Азім Ібрагім, директор з особливих ініціатив інституту Newlines. - Звіт також робить висновок, що існує, безсумнівно, дуже серйозний ризик геноциду і держави зобов'язані запобігати йому, відповідно до статті I Конвенції про геноцид».

Висновки звіту базуються на свідченнях масових вбивств мирного населення, примусових депортацій та антиукраїнської риторики російських чиновників, політиків та журналістів, серед яких й слова Путіна про те, що Україна, на його думку, не має права на існування як незалежна держава.

«Доповідь вказує безпосередньо на Москву, звинувачуючи російських вищих посадовців у організації підбурювання до геноциду та закладання основи для майбутнього геноциду, неодноразово заперечуючи існування української ідентичності», - пише CNN, який отримав ексклюзивний доступ до звіту до його публікації.

За даними мас-медіа, автори надішлють копії звіту до парламентів, урядів та міжнародних організацій по всьому світу.

«Це дуже ретельне та детальне дослідження значної кількості доказів, - сказав CNN Азім Ібрагім , який відвідав Україну в березні, щоб зібрати докази для звіту. - Ми бачили, що ця війна має характер геноциду є за своєю природою, з точки зору мови та способу її проведення. Це дуже, дуже зрозуміло».

Організація пише, що це перша доповідь такого роду, але не останнє слово.

Раніше Президент Байден назвав дії Росії в Україні геноцидом, що викликало заперечення з боку Кремля.

У статті використані матеріали CNN.

Дивіться також: Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю

Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:51 0:00

Втрати серед мирного населення в Україні перевищують 4000 осіб – УВКПЛ ООН

Військовослужбовці російських військ проїжджають на танку вулицею повз зруйнований під час війни житловий будинок у місті Попасна Луганської області, Україна, 26 травня 2022 року.

З початку російського вторгнення 24 лютого в Україні було вбито понад 4000 мирних жителів, йдеться в опублікованій у п’ятницю, 27 травня, заяві Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ).

Справжня цифра, ймовірно, набагато більша, оскільки нема повної інформації щодо втрат на територіях, де йдуть інтенсивні бої, повідомляють у відомстві .

За даними УВКПЛ, яке має десятки спостерігачів у країні, загалом було вбито 4031 людина, у тому числі майже 200 дітей. Найбільших жертв зазнали підконтрольні уряду території Донецької та Луганської областей: 2145 загиблих, 2132 поранених.

Більшість зафіксованих втрат серед цивільного населення, повідомляє УВКПЛ, була спричинена застосуванням вибухової зброї з широкою зоною впливу, включаючи обстріли з важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетні та повітряні удари.

Росія називає розв’язану нею війну «спецоперацією» та заперечує напади на мирних жителів .

Дивіться також: На стінах підвалу закарбували імена померлих та розстріляних: життя с. Ягідне під окупацією. Відео

Більше

Відео - найголовніше

Життя на дивані у понівеченому Ірпені. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:48 0:00
XS
SM
MD
LG