Спеціальні потреби

Актуально

Звіт на замовлення ОБСЄ: примусове переміщення українських дітей силами РФ може бути визнано злочином проти людяності

Іграшки, що залишились у Херсонському обласному дитячому будинку. Україна, 25 листопада 2022 року. Щонайменше 1000 дітей вивезли зі шкіл і дитячих будинків у Херсонській області протягом 8-ми місяців російської окупації. Їхня доля досі невідома. (AP Photo/Bernat Armangue)

Примусове переміщення українських дітей силами Російської Федерації може бути визнано злочином проти людяності, мовиться у спеціальному звіті, представленому в ОБСЄ у четвер, 4 травня. Місія спеціальних доповідачів, яка діяла в рамках Московського механізму ОБСЄ, заявила, що їй «вдалось з упевненістю встановити, що загалом депортацію дітей не можна кваліфікувати як добровільну».

У своєму звіті місія заявила, що «практика примусового переміщення та/або депортації українських дітей на тимчасово окуповані території та на територію Російської Федерації може бути визнана злочином проти людяності».

Звіт доходить висновку, що «евакуація, переміщення та тривале переміщення українських дітей без згоди є порушенням міжнародного гуманітарного права, а в деяких випадках – серйозними порушеннями IV Женевської конвенції та воєнними злочинами».

Доповідачки, Сесілі Геллештвейт, Еліна Штайнерте та Вероніка Білкова, які працювали над звітом, заявили, що особливий жах у них викликала «процедура розділення батьків і дітей на фільтраційних пунктах», які були «встановлені російською окупаційною владою».

Звіт рекомендує:

  • Негайно припинити практику примусового переміщення українських дітей на тимчасово окупованих територій України та/або місцях їх примусового видворення до Російської Федерації;
  • Негайно надати вичерпні списки імен і місцеперебування всіх дітей, які були примусово переміщені або депортовані;
  • Встановити відповідні процедури та активно сприяти возз’єднанню сімей усіх дітей, які були примусово переміщені або депортовані з України;
  • Негайно припинити існуючу практику прискореного прийому в російське громадянство українців, особливо дітей.

Звіт було створено в рамках Московського механізму ОБСЄ, що дає можливість створювати експертні комісії та надсилати їх до держав-учасниць, щоб допомогти їм у вирішенні проблеми, пов'язаної з захистом прав людини.

Веса Хаккінен, посол Фінляндії в ОБСЄ, який виступив від імені 45 країн-учасниць ОБСЄ, заявив, що Росія має негайно повернути в Україну депортованих українських дітей.

«Звіт про депортацію українських дітей з боку Росії чіткий: Росія порушує Міжнародне гуманітарне право і права людини – у деяких випадках серйозно. Росія повинна негайно повернути українських дітей в Україну», – написав Хаккінен у своєму твіті після виступу в ОБСЄ, де експерти презентували свій звіт про Україну.

Фінський дипломат наголосив, що хоча місія не змогла встановити точну кількість депортованих дітей, «очевидно, що ці цифри вимірюються кількома тисячами». Загальна кількість може бути ще значно більшою, оскільки «і Російська Федерація, і Україна вказують цифри в сотні тисяч дітей».

Як зауважив у своєму виступі посол США при ОБСЄ Майкл Карпентер, посилаючись на звіт, станом на 23 квітня Україні вдалося повернути лише 361 дитину.

«Це залишає тисячі сімей, роз’єднаних російською владою, і тисячі травмованих дітей», – наголосив Карпентер.

Карпентер звернув увагу на те, що згідно звіту, «Росія займалася примусовим переселенням українського населення з 2014 року, і лише з Криму було вивезено понад 1000 дітей».

«Ще тисячі були вивезені з інших окупованих територій України. Цих дітей відправляли аж у Сибір і на Далекий Схід Росії. Усе це є прямим порушенням зобов’язань Росії за міжнародним гуманітарним правом та її зобов’язаннями перед ОБСЄ. У декларації Стамбульського саміту 1999 року держави-учасниці ОБСЄ зобов’язалися «активно захищати права та інтереси дітей, особливо в конфліктних і постконфліктних ситуаціях», – наголосив Карпентер.

Посилаючись на звіт Єльського університету, посол сказав, що ці зусилля, як здається, «організовані централізовано та систематично впроваджуються в багатьох регіонах Росії, а також на українських територіях, які Росія контролює або окупує».

Посол наголосив, що «окрім розділення на «фільтраційних пунктах», одним із найбільш цинічних способів, якими Росія викрадає українських дітей із їхніх сімей, є пропозиція оплачуваних путівок до дитячих таборів в окупованому Криму, а також у Росії та Білорусі».

Він звернув увагу на те, що у звіті зазначається, що батьків шантажують для того, щоб вони відправили своїх дітей нібито на відпочинок. А тим, хто не хоче відправляти своїх дітей до таких таборів, погрожували приховано, чи явно, що це «призведе до перегляду їхніх батьківських прав, оскільки відмова буде розцінена як нехтування дитиною».

Пізніше Росія утримувала цих дітей під вигаданими приводами та переміщувала їх між різними таборами без згоди їхніх батьків чи законних опікунів і не надаючи інформацію про їхній стан чи місце перебування, зауважив посол Карпентер.

Перший ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом за звинуваченням у воєнних злочинах, скоєних під час цієї повномасштабної агресії, було видано проти чинного президента Російської Федерації Володимира Путіна і уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують у воєнному злочині у зв’язку з незаконним вивезенням українських дітей.

Дивіться також:

Всі новини дня

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Україна домагається чіткого плану щодо вступу в НАТО. Союзники узгоджують позиції

Президент України Володимир Зеленський виступає під час саміту Європейського політичного співтовариства в Молдові, у четвер, 1 червня 2023 року. Мета саміту - продемонструвати єдиний фронт проти війни Росії в Україні. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Північноатлантичний альянс має ухвалити рішення щодо членства України цього року, заявив президент України Володимир Зеленський на саміті європейських лідерів у Молдові у четвер.

Ця заява пролунала на тлі зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО, що відбувається в Осло, і на якій країни-партнери України, що допомагають їй відбити російську агресію, мають узгодити свої позиції щодо потенційного вступу України.

«Для України важливо отримати чіткий сигнал про перспективи членства в альянсі, що стане ще одним мотивуючим фактором для Збройних Сил України та всього українського народу», – заявив президент Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком.

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що місце України є в НАТО. Він написав про це на своїй сторінці у Twitter.

Після понад року російської агресії проти України уряд у Києві розглядає членство як найвищу гарантію своєї безпеки. Позицію України підтримують Східноєвропейські країни, які мали досвід російської чи радянської окупації.

Міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс нагадав, що Київ пережив два вторгнення, очікуючи на відповідь від НАТО протягом 14 років, після того, як на Бухарестському саміті НАТО у 2008-му році Україні пообіцяли членство в альянсі, але не прописали процедури, за якою Україна могла б набути це членство.

«Настав час сісти за стіл переговорів і знайти конкретну відповідь на питання, як Україна інтегруватиметься в НАТО і коли вона стане членом альянсу», – сказав глава МЗС Литви.

Міністр закордонних справ Естонії Марґус Цахкна підтримав цей заклик, додавши, що необхідно надати Києву надійні гарантії безпеки після війни, щоб не залишати сірих зон, якими може скористатися Росія.

Неочікувано для багатьох у своїй промові на конференції GLOBSEC, що проходила цього тижня у Братиславі, президент Франції Еммануель Макрон приєднав свій голос до голосів лідерів Східної Європи і наголосив, що Україна має отримати гарантії безпеки ще до вступу до НАТО.

Французький президент заявив, що союзники повинні включити Україну у «надійну архітектуру безпеки, яка також потрібна і нам».

«Я виступаю за надання суттєвих та потужних гарантій безпеки Україні з двох причин: Україна сьогодні захищає Європу. Вона дає Європі гарантії безпеки. Друга причина полягає в тому, що в Україні зараз так багато військової техніки, що розширення гарантій безпеки відповідає нашим інтересам», - сказав президент Франції.

Інші члени альянсу, зокрема Німеччина та Люксембург, наголосили на ризиках, пов'язаних з можливістю швидкого вступу України до НАТО.

Угорщина взагалі вважає, що це питання не може стояти на порядку денному саміту.

Експерти говорять, що рішення у Вільнюсі буде залежати передусім від Сполучених Штатів, які надають найбільшу військову підтримку.

Але у Вашингтоні мають побоювання, що вступ України до альянсу ще до завершення війни може спровокувати участь у конфлікті країн НАТО через застосування 5-ї статті Статуту НАТО про те, що напад на одну з країн НАТО означає напад на весь альянс.

На зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Осло генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберґ наголосив, що «двері НАТО залишаються відкритими», і всі члени НАТО погоджуються, що Україна стане членом альянсу, «коли настане відповідний час».

Він додав, що головне зараз – забезпечити перемогу України, «тому що лише з незалежною, суверенною Україною в Європі взагалі можна вирішувати питання членства», та інші питання, які постануть вже після того, як війна закінчиться.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «однією з головних причин успіху, якого Україна досягла у відсічі російській агресії», була єдність НАТО у підтримці України.

«Ми з першого дня говорили, що ми будемо робити і щодо підтримки України, і щодо тиску на Росію, і щодо зміцнення власного альянсу. Ми зробили те, що сказали, і будемо далі це робити», – сказав Ентоні Блінкен під час спільної пресконференції з Єнсом Столтенберґом в Осло.

Блінкен: Оборона, реформи, вступ до ЄС – шлях до процвітання України

Державний секретар США Ентоні Блінкен виступає на пресконференції після зустрічі міністрів закордонних справ НАТО в Осло, Норвегія. Четвер, 1 червня 2023 року. (Фото AP/Сергій Гриць)

Розбудова армії, реформи та інтеграція в Європейський Союз забезпечать не лише безпеку України, але і її процвітання, сказав Державний секретар США Ентоні Блінкен, перебуваючи в Осло.

«Найкращий захист для України – це мати якомога сильнішу армію, щоб була можливість ефективно стримувати агресію або захищатися від неї, якщо вона все ж таки відбудеться, і якомога сильнішу економіку», – сказав Блінкен в інтерв’ю норвезькому телебаченню NRK TV.

На його думку, від України це вимагає продовження реформ, які вона проводила, а також її подальша інтеграція з Європою.

«З цією довгостроковою допомогою у сфері безпеки та економічною інтеграцією з Європою Україна не тільки виживе, вона буде процвітати. І це буде її найкращий захист від подальшої агресії», – заявив Блінкен.

Нині допомога Україні від західних партнерів зосереджена на тому, щоб Україна змогла повернути більшу частину своєї території, та розбудувати свою оборону так, щоб захиститися від російської агресії у майбутньому, сказав Блінкен.

Відповідаючи на запитання кореспондента норвезького телебачення про те, коли Україна зможе стати членом НАТО, головний американський дипломат нагадав, що це питання мають підтримати всі члени Північноатлантичного альянсу.

Зараз всі зосереджені на наданні підтримки Україні, зауважив Блінкен, щоб вона могла відбити російську агресію та розбудувати свою оборону на майбутнє.

«Ми інтенсивно зосереджуємося на тому, що ми можемо зробити зараз, щоб допомогти Україні, підтримати Україну в зусиллях повернути більшу частину її території від Росії, а також допомогти їй забезпечити її середньо- та довгострокову здатність стримувати агресію у майбутньому та захистити себе від цієї агресії, якщо вона все ж таки відбудеться», – сказав Блінкен.

Він додав, що виходячи з розмов, яку міністри закордонних справ країн НАТО мали на зустрічі в Осло, можна очікувати «дуже потужний пакет як політичної, так і практичної підтримки у Вільнюсі». Але не уточнив деталі цієї підтримки.

Відповідаючи на запитання про те, чи триватиме підтримка України і після президентських виборів у США наступного року, Блінкен сказав, що допомога України виділялася на двопартійній основі. «І я не бачу, щоб це змінилося», – додав він.

Він навів приклад Норвегії та інших союзників, які допомагають Україні, й наголосив, що ця підтримка, яка триває вже понад рік, означає, що президенту Росії Володимиру Путіну не вдасться «перечекати».

«Він не зможе просто зачекати, поки підтримка України припиниться, а потім продовжувати робити те, що він робить», – наголосив Блінкен.

Держсекретар США Ентоні Блінкен перебуває в Осло, де відбуваються зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО. Напередодні саміту альянсу у Вільнюсі партнери намагаються зменшити розбіжності щодо прагнення України приєднатися до альянсу, збільшити витрати на оборону, а також запропонувати нову кандидатуру на посаду генерального секретаря НАТО.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG