Спеціальні потреби

Актуально

Децентралізація - це ДОБРЕ, вважають в українських громадах

Керівник програми USAID DOBRE Беррі Рід та голова Великокопанівської об’єднаної громади Валентина Костенко (праворуч)

У центрі села Великі Копані, що на Херсонщині, обладнають зони спілкування для молоді. Там будуть «сонячні дерева» з гілками з сонячних батарей, а під ними – зручні лавочки з підзарядкою для телефонів і безплатний Wi-Fi.

Цей проект Великокопанівська об’єднана громада представила на конкурсі програми DOBRE і виграла 10 тисяч доларів інвестицій. Тепер готується реалізувати мрію: «сонячні дерева» виростуть у селі вже навесні.

Що нам дало об’єднання громад? Незалежність!

«Що нам дало об’єднання громад? Незалежність! – розповідає «Голосу Америки» сільський голова з Великих Копанів Валентина Костенко. – Ми стали господарями на своїй території. Ми більше не підлягаємо району чи області. У нас свій відділ освіти, своя «первинка» в медицині, власний відділ культури, свій соціальний захист. Будуємо Центр надання адміністративних послуг – не доведеться нікуди їхати за довідкою".

"Плюс самі розпоряджаємось своїми грошима, - додає пані Валентина. - Напряму отримуємо від держави медичну субвенцію, напряму – освітню субвенцію. І маємо право розпоряджатися цим бюджетом так, як цього хоче громада. А не чекати, доки район чи область вкажуть, скільки милостині нам спустити».

Кусаємо лікті, що не зробили цього раніше

Великокопанівська громада – одна з тих територіальних громад, які щойно об'єдналися й стали учасниками програми DOBRE. І як каже Валентина Костенко – «Кусаємо лікті, що не зробили цього раніше».

Голові Великокопанівської громади вручають сертифікат учасника програми DOBRE
Голові Великокопанівської громади вручають сертифікат учасника програми DOBRE

​Децентралізація ЦЕ ДОБРЕ. Конференція під таким гаслом зібрала у Києві новачків та давніх учасників програми DOBRE.

28 нових учасників програми DOBRE
28 нових учасників програми DOBRE

Серед тих, хто долучився до програми першими, – громада з Асканія-Нова. На прохання розповісти, що це їм дало, голова Віталій Свінцицький відповідає: «Перше і головне – оптимізація водопостачання». В Асканії-Новій діяла «станція другого підйому» – застаріла система подачі води, успадкована ще від радянських часів. Труби ламалися і текли. Експерти з DOBRE підрахували: якщо замінити систему водогону, економія становитиме мільйон гривень на рік. А підрахувавши, дали гроші на реконструкцію. Зараз у громаді кипить робота, міняють магістральні труби.

Як найвдаліше скористатися плодами децентралізації – бюджетом і повноваженнями, що зросли у рази? Саме цього навчає програма DOBRE, фінансована Агентством США з міжнародного розвитку.

DOBRE застосовує кращі практики різних країн

«Ми тісно співпрацюємо з 75 новоутвореними громадами, допомагаємо їм взяти добрий старт у децентралізації», – сказав «Голосу Америки» керівник програми USAID DOBRE Беррі Рід. Як він зазначив, DOBRE застосовує кращі практики різних країн: дещо з досвіду Сполучених Штатів, дещо з напрацювань сусідів України – Польщі та Словаччини.

Як розповів Рід, він багато подорожує Україною, щойно повернувся з Теребовлі на Тернопільщині. І сам був вражений успіхами тамтешньої тергромади, з якою співпрацює програма DOBRE. У місті звели молодіжний центр з найсучаснішими IT-технологіями: є навіть віртуальна реальність з 3-D туром Теребовлею...

«Ми співфінансували цей проект. Це була ідея громади. А ми допомогли її реалізувати», – каже керівник програми DOBRE.

Реформа децентралізації - це найуспішніша реформа в Україні

«Реформа децентралізації - це найуспішніша реформа в Україні на сьогоднішній день», – вважає Рід.

Як він сказав: «Уряд України успішно виконує свої зобов'язання щодо передачі повноважень та ресурсів місцевій владі. А на місцях, своєю чергою, радо приймають цю відповідальність, щоб самостійно ухвалювати рішення і покращувати якість життя у своїх громадах».

Учасники програми DOBRE проходять кастинг для участі в телепрограмі "Громада на мільйон"
Учасники програми DOBRE проходять кастинг для участі в телепрограмі "Громада на мільйон"

«Коли повноваження передаються на рівень громад, це дає великі важелі для прийняття рішень. Це і є суттю реформи децентралізації», – додає керівник Офісу демократії і врядування Агентства США з міжнародного розвитку Томас Вайт.

Програма DOBRE Агентства США з міжнародного розвитку працює у 7 областях України і охоплює 75 громад. 28 з них – «нова хвиля», одержали сертифікати партнерів DOBRE на інвестиційній конференції 5-6 листопада у Києві.

Дивіться також: У центрі уваги: Проміжні вибори у США-2018

У центрі уваги: Проміжні вибори у США-2018. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Всі новини дня

«Напівзаходами війну не виграєш». Законодавці США про наступні поставки зброї Україні

Архівне фото. Реактивний винищувач F-16 ВПС США злітає з авіабази під час CRUZEX, багатонаціональних повітряних навчань, організованих ВПС Бразилії, у Наталі, Бразилія, 21 листопада 2018 року. REUTERS/Пауло Вітакер

Бюджет США прийнятий в грудні минулого року, передбачає майже 45 мільярдів доларів допомоги Україні. Рішення підтримати Україну, включаючи шляхом надання танків та, можливо іншої наступальної зброї, узгоджене з іншими партнерами по НАТО, свідчить про те, що Захід єдиний у своїй підтримці України і розрахунок Москви на те, що партнери «втомляться» від цієї підтримки, не виправдався, кажуть конгресмени, з якими поспілкувався "Голос Америки".

Деякі зі співрозмовників «Голосу Америки» заявили, що поставки зброї відбуваються згідно з тим, які потреби висловлює Україна та тим, як оцінюють ці потреби американці. Тому, скажімо, танки надходять зараз, а не на початку російського вторгнення. Також деякі із законодавців кажуть, що на часі обговорювати не лише поставки танків, але і літаків.

У розмові з «Голосом Америки», Тім Кейн, сенатор-демократ зі штату Вірджинія, каже, що запит надходив від України і саме у Києві вирішують, яка зброя потрібна збройним силам України.

«Це питання залежить від українських Збройних сил. Тут, ми слухаємо їх і не беремо на себе ініціативу. Ми не кажемо їм, як це робити, але ми ведемо з ними активні перемовини. Нещодавній бюджет в якому було закладено 45 мільярдів доларів на додаткову військову та іншу допомогу Україні показує, що ми з ними, але ми не ухвалюємо рішення, що саме їм потрібно», – говорить сенатор Кейн.

Його колега сенатор-республіканець Мітт Ромні заявив в коментарі "Голосу Америки": "Я не можу почати описувати військову стратегію, яку повинні застосувати українські лідери. Західні країни об’єднуються, щоб надати зброю, про яку просить Україна. Але стратегія захисту України від російської агресії – в руках українських військових".

Його колега, сенатор-демократ зі штату Делавер Кріс Кунс вважає, що було дуже важливим показати, що Україну в її протидії майбутньому контрнаступу Росії підтримує весь альянс НАТО, включно з ключовими європейськими країнами.

«Я вважаю важливим те, що Сполучені Штати і Німеччина, а також низка інших партнерів по НАТО та в Європі надають не тільки передові бойові танки «Леопард» та «Абрамс», але й «Страйкери» і «Бредлі». Уся ця бронетехніка у поєднанні забезпечить значно більші можливості для України. Я сподіваюсь, це допоможе протистояти ймовірному контрнасту Росії, який може статися незабаром», – сказав сенатор Кунс.

Він наголосив, що наполягає на тому, щоб ці нові системи були доставлені в Україну «якомога швидше». Я думаю, що це дає сигнал Москві, що Захід продовжує рішуче підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією», – сказав сенатор Кунс.

Коментуючи закиди щодо того, що США довго вагалися, чи надавати Україні наступальну зброю, сенатор-демократ від штату Нью Джерсі Боб Менендес зауважив, що йдеться про ухвалення оптимального рішення для перемоги України, і «ніхто не зробив для цього більше, ніж Сполучені Штати».

«Коли ми вживаємо слово “вагатися”, ми насправді маємо на увазі процес аналізу. Ми не говоримо, що ви попросите і усе одразу отримаєте. Ми маємо проаналізувати, чи кожне прохання є найкращим проханням для досягнення спільної мети. А мета полягає в тому, щоб Україна перемогла», – каже Менендес у розмові з «Голосом Америки».

Винищувачі після танків? Майбутнє підтримки України від США. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

На думку Джин Шагін, сенаторки-демократки з Нью-Гемпширу, надання наступальної зброї «підтверджує, що Москва увесь цей час була неправа» щодо витривалості та спроможності України та Заходу чинити опір.

«Вони помилилися і недооцінили волю українців захищати свою країну. Вони помилялися й недооцінювали відповідь альянсу та зобов’язання, які ми маємо щодо підтримки України та їхньої боротьби за демократію. Тож, сподіваюся, цей крок знову надішле сигнал Володимиру Путіну, що ми не збираємося відступати. Ми й надалі будемо підтримувати Україну», – запевнила сенаторка.

Конгресмен-демократ Майк Квіглі зі штату Іллінойс, який нещодавно побував в Україні, разом зі своїми колегами, сенаторами-демократами Тімом Кейном та Джин Шагін вважають, що на часі говорити про поставки Україні винищувачів. Тому що це дозволить Україні швидше закінчити війну та зберегти життя цивільних громадян, яких продовжує обстрілювати Росія.

«Я підтримую надання Україні винищувачів. Тому що, напівзаходами війну не виграєш. І я не кажу, що ми зараз діємо у півсили. Але коли тут із візитом були депутати Верховної Ради, це було дуже потужно. Тоді, п’ять жінок показали нам сповіщення на своїх телефонах, що в цей момент йде ракетний удар. У них є діти, вони дуже сильні. І одна з них сказала щось, що мене дуже вразило, - вона сказали, зараз зброя – це і є гуманітарна допомога», – вважає Квіглі.

Загалом, за даними Пентагону Сполучені Штати виділили на безпекову допомогу Україні понад 27,8 мільярда доларів з початку правління адміністрації Байдена.

З 2014 року Сполучені Штати виділили для захисту України понад 29,9 мільярда доларів та понад 27,1 мільярда доларів «з початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року».

Чехія: на президентських виборах переміг генерал у відставці Петр Павел

Петр Павел під час виборчої кампанії, 14 січня 2023 року

На президентських виборах у Чехії переміг колишній очільник Військового комітету НАТО, генерал у відставці Петр Павел.

За нього проголосували понад 58 відсотків виборців, а за його опонента – колишнього прем'єра Андрея Бабіша – майже 42 відсотки виборців.

«Я хотів би подякувати тим, хто проголосував за мене, а також тим, хто не проголосував, але прийшов на вибори, тому що вони дали зрозуміти, що шанують демократію та піклуються про цю країну. Я бачу, що на цих виборах перемогли такі цінності як правда, гідність, повага та смирення», – сказав Павел, якого цитує агенція AFP.

Як повідомляє агенція Reuters, Андрей Бабіш визнав поразку на виборах і привітав Петра Павела з перемогою у своїй промові перед прихильниками.

Петро Павел – кадровий військовий, перший в історії Чехії та країн колишнього радянського блоку голова Військового комітету НАТО (у 2015–2018 роках). Займає жорстку позицію до російського повномасштабного вторгнення в Україну, виступає за західну орієнтацію Чехії, при цьому апелює і до патріотичних почуттів. Його підтримують переважно прихильники правих, консервативних та ліберальних поглядів.

Експертна думка: Марк Еспер - про нинішню американську політику стосовно України і про те, що він вважає помилками уряду Байдена. Відео

Надати Україні літаки та ракети далекого радіусу дії “Атакамс” закликав колишній міністр оборони США Марк Еспер. Він проаналізував нинішню американську політику стосовно України і те, що він вважає помилками уряду Байдена. Деталі - в сюжеті Ярини Матвійчук.

Як у штаті Оклахома реагують на військові навчання українців на системах ППО Патріот. Відео

Українські військові продовжують військові навчання на системах ППО Патріот в Оклахомі. Їхньому приїзду в США передували політичні баталії. Детальніше про те, як Оклахома реагує на військові навчання українців - в сюжеті Дарії Вершиленко.

Без жодних "але" та "якщо" - Урсула фон де Ляєн заявила про підтримку України перед самітом

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Архівне фото

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про беззастережну підтримку України з боку Європи. Заява прозвучала перед самітом ЄС- Україна, що відбудеться 3 лютого.

Україна має перемогти, адже вона захищає європейські цінності, сказала політик у виступі в Дюссельдорфі на засіданні Християнсько-демократичної партії.

"Ми підтримуємо Україну без жодних "якщо" та "але". Україна бореться за наші спільні цінності, бореться за повагу до міжнародного права та принципи демократії і тому Україна має перемогти в цій війні", - сказала політик.

Основною темою саміту стане підтримка України у війні а також реформи на шляху до Європейського Союзу.

В статті використано матеріали AFP, Reuters.

Більше

XS
SM
MD
LG