Спеціальні потреби

Актуально

Для чого Росія укріплює кордон із окупованою частиною Донбасу?

ілюстраційне фото

Масштабну і незвичайну роботу розгорнула Росія на кордоні з Україною. Російські прикордонники встановлюють загородження з колючого дроту, риють протитанкові рови. Дивне в усьому цьому те, що облаштовує Росія кордон не просто з Україною, а з неконтрольованими українським урядом територіями Донбасу, на яких діють угруповання «ДНР» і «ЛНР».

Окупаційна адміністрація так званих «республік», як називають себе ці угруповання, з року в рік обіцяє мешканцям контрольованих нею територій, що «ЛНР» та «ДНР» увійдуть до складу Росії. Та поки що одночасно зі створенням усіляких структур для «інтеграції» окупованих територій до Росії йде укріплення кордону.

Свідоцтва про це є у сюжетах на YouTube, на супутникових фотознімках Google. Також процес інженерного облаштування кордону можна відстежити за даними на сайті держзакупівель Російської Федерації.

«Боротьба з контрабандою»?

Восени 2017 року на каналі «Журнал Пограничная Застава» в YouTube виклали сюжет, в якому йшлося про облаштування кордону поблизу хуторів Рози Люксембург та Бобров Ростовської області. Місцевим жителям роз’яснювали необхідність встановлення колючого дроту на кордоні з Україною. Саме так у сюжеті – жодних згадок, що зараз це ділянки, які контролює угруповання «ЛНР».

«Прикордонне управління ФСБ Росії по Ростовській області активно веде роботу з інженерного облаштування державного кордону. Будується перший рубіж основних інженерних споруджень, облаштовуються протитранспортні рови й паркани», – розповідає Сергій Чичканов, начальник відділу Прикордонного управління ФСБ Росії у місті Гуково.

У грудні 2017-го сюжет «В Ростовській області на кордоні з Україною з’явився двометровий паркан з колючим дротом» вийшов на каналі «Россия-1». Як і в попередньому ролику, йдеться про ділянки кордону Росії з тимчасово неконтрольованими українським урядом територіями. А саме – відтинки поблизу офіційно закритого прикордонного пункту пропуску «Ізварине», який діє нелегально під контролем так званої «прикордонної служби міністерства держбезпеки» угруповання «ЛНР».

Офіційне обґрунтування – боротьба з контрабандою. За словами того ж гуковського прикордонника Чичканова, до Росії везуть цигарки, а з Росії до окупованої частини Луганщини – товари народного споживання.

Оk, Google

Протитранспортні рови, про які казав начальник гуковського відділу Прикордонного управління ФСБ, з’явилися вздовж багатьох ділянок кордону Росії з тимчасово окупованими територіями Донбасу. Ці фортифікації можна розглянути на супутникових знімках у Google Maps.

Рови тягнуться там, де нема природних перешкод для руху техніки – посадок, балок, лісів, ставків, річок. Поблизу від населених пунктів ровів також переважно немає, бо там потайки перетнути кордон не можна. Крім того, часто лінія державного кордону проходить між ланами українських та російських сіл і збігається з лісозахисними смугами. А от розриви у таких смугах зазвичай перекопані ровами, аби завадити перетину автотехніки ґрунтовими путівцями.

Приблизно визначити час, коли ці рови з’явилися, допомагає програма Google Earth. В ній є інструмент шкали часу, за допомогою якого можна зазирнути у минуле територій, які нас цікавлять.

Як виявилося з історичних супутникових знімків, певна кількість ровів на кордоні – це доробок довоєнних років. Але важливо, що ці перешкоди підтримують у «робочому стані», не дають їм зарости травою й зникнути. Прокопують наново і ті, що розташовані на російській території, і ті, що на території України, яку нині контролюють керовані Росією окупаційні адміністрації «ЛНР» та «ДНР».

​Утім, є й такі рови, що з’явилися вже за часів окупації. А в деяких випадках старі перешкоди російська прикордонна служба ФСБ (або «прикордонники Міністерств держбезпеки» угруповань «Л/ДНР», яких так само курує ФСБ Росії) вдосконалила й доповнила новими ровами.

Роботи продовжаться і цього року

З офіційного сайту Єдиної інформаційної системи у сфері закупівель Росії можна отримати дані про те, на що витрачає гроші Федеральний державний казенний заклад «Прикордонне управління Федеральної служби безпеки Російської Федерації по Ростовській області».

Крім харчування для особового складу, твердого палива та інших побутових витрат, у системі реєструються тендери на поставку специфічного обладнання й робіт. Як-от монтаж щогли баштового типу, технічне обслуговування автономних постів спостереження різних типів («Зверобой», «Рубін-О», «Гренадер» тощо).

​Серед іншого, бачимо оголошений 8 травня 2018 року тендер на постачання труби профільної. Така металопродукція використовується для монтажу щогл, каркасів будівель, а також як стовпи для огорож. Російські прикордонники планують закупити такої труби на 2,555 мільйона рублів. З огляду на ціни в Ростовській області (від 40 тис. руб. до 60 тис. руб. за тонну), це 42,5–63,8 тонн профільної труби, яка може піти на облаштування кордону колючим дротом. У березні та квітні труби профільної вже придбали на більш як п’ять мільйонів рублів.

На постачання колючого дроту на суму 3 228 876 рублів тендер оголошений у березні. У 2017 році це ж прикордонне управління закуповувало такий самий дріт за ціною 87 тисяч рублів за тонну, отже, цього року придбали близько 36 тонн колючого дроту. Кілограм його йде на 10 метрів, тобто це 360 кілометрів «колючки».

Також у березні та квітні провели тендери на закупівлю розбірних огороджувальних парканів на більш як 1,8 мільйона рублів. Минулого року такі закуповували для прикордонного російського Донецька в Ростовській області. «Ростовська область відгородиться від України парканом з колючим дротом», – повідомляли про це російські ЗМІ.

ФСБ боїться прориву бойовиків?

Це може бути і справді боротьбою з контрабандою. На тимчасово окупованих територіях Донбасу фактична монополія на владу належить силовикам, які працюють під проводом ФСБ Росії. Відповідно, ФСБ контролює й ринок споживчих товарів, а отже, будь-яка контрабанда – це прямі збитки для бізнесу російських спецслужбовців.

Та є й інша причина посилення контролю на кордоні з Донбасом. Росії потрібно звести до мінімуму ймовірність неконтрольованого потрапляння у зворотний бік зброї та боєприпасів, які перед цим завезені з Росії.

Однак ці резони не пояснюють, навіщо ФСБ робить з прикордонних пунктів пропуску фортеці. Очевидці описують, що з боку окупованих українських територій споруди обкладені бетонними блоками й мішками з піском. Чи не очікують росіяни масової втечі озброєних бойовиків з Донбасу та спроб прориву до Росії?

Дивіться також: У збройних силах США служить приблизно 511 тисяч іммігрантів – репортаж

У збройних силах США служить приблизно 511 тисяч іммігрантів – репортаж. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

Всі новини дня

Шольцу не вдалось заручитися підтримкою Південної Америки у допомозі Україні - медіа

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час візиту до Чилі, 29 січня 2023. REUTERS/Ivan Alvarado

Канцлеру Німеччини Олафу Шольцу не вдалось заручитись підтримкою Чилі та Аргентини у питанні допомоги Україні, що засвідчує розбіжності між країнами Заходу та союзними державами з нижчим рівнем доходу.

Під час перших двох етапів своєї поїздки до Південної Америки Шольц намагався підкреслити єдність, зазначивши, що всі три країни, які він відвідує – Аргентина, Чилі та Бразилія – засудили вторгнення Росії на Генеральній Асамблеї ООН минулого року.

Однак наслідки війни та санкції Заходу щодо Росії, зокрема різке зростання цін на продовольство та енергоносії, особливо сильно вдарили по регіону, викликаючи сумніви щодо політики Європи.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

"Аргентина та Латинська Америка не планують надсилати зброю в Україну чи будь-яку іншу зону конфлікту", - заявив президент Аргентини Альберто Фернандес під час прес-конференції в Буенос-Айресі із Шольцем.

Президент Чилі Габріель Борич своєю чергою підтримав своє рішення засудити російське вторгнення, попри те, що "деякі засоби масової інформації чи громадські діячі могли вважати, що втручатися в політику інших країн було неправильним рішенням". Він не відповів на запитання про те, чи погоджується із Фернандесом щодо зброї, він сказав, що Чилі обіцяє допомогти Україні відновитися після війни, наприклад, із розмінуванням.

В обох країнах Шольц відвідав меморіали жертвам їхніх військових диктатур, що, за його словами, підкреслює необхідність боротьби за демократію та свободу: "Біля цього меморіалу численним жертвам диктатури я не можу не думати про молодих людей, яких вбивають в Ірані, бо вони борються за свободу та краще життя".

Представники уряду Німеччини визнають, що країни Латинської Америки мають різні погляди на причини війни Росії в Україні та способи боротьби із нею, але підкреслюють важливість продовження озвучення західної точки зору, як це зробив Шольц під час візитів в Африці та Азії.

У понеділок Шольц проводить зустрічі у Бразилії, зокрема, із президентом Луїсом Інасіо Лулою да Сілвою. Торік він сказав, що Росія не повинна була здійснювати вторгнення в Україну, але додав, що президент України Володимир Зеленський так само винен у війні, як і російський лідер Володимир Путін.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

«Через питання безпеки я не можу назвати точні часові рамки. Що я можу сказати – все починається з тренувань на окремих операційних платформах […]. І тоді вже доставимо танки. Це станеться до літа, в травні або ближче до Великодня», - заявив мініcтр оборони Великої Британії Бен Воллес.

США продовжать боротися з діями Ірану, які загрожують безпеці та життю людей - Блінкен

Вибух на заводі військової промисловості в Ісфахані, 29 січня 2023 року. Reuters

Сполучені Штати продовжать боротися з діями Тегерану, які становлять небезпеку для різних країн світу. Так серію вибухів на іранських військових заводах цими вихідними прокоментував держсекретар США Ентоні Блінкен.

У понеділок під час прес-конференції у Єгипті Блінкен заявив: "Для Сполучених Штатів, а також для багатьох наших партнерів у регіоні, дуже важливо, що ми продовжуємо боротися з різними діями, які Іран здійснює в усьому регіоні та за його межами, що загрожують миру, безпеці та життю людей."

Він зазначив, що США спостерігають підтримку дестабілізуючих дій Ірану в різних країнах: "Зараз, звісно, ми бачимо це в зовсім іншій частині світу з його підтримкою агресії Росії проти України, з наданням безпілотників та потенційно інших військових технологій".

Водночас представник Пентагону, генерал США Патрік Райдер заявив Reuters, що армія США не брала участі в ударах по Ірану. Натомість один із представників США повідомив агенції на умовах анонімності, що до атаки причетний Ізраїль.

У самому Ізраїлі від офіційних коментарів поки відмовляються. Утім, як зазначає Reuters, готовність завдати удару по іранських цілях Ізраїль виявляв уже давно, в разі, якщо дипломатія не зможе впоратися з ядерною чи ракетною програмою Тегерану.

Напередодні радник Офісу президента України Михайло Подоляк пов’язав вибухи в Ірані з війною в Україні, і вкотре нагадав, що Іран є співучасником російської агресії: "Логіка війни невблаганна та вбивча. І виставляє жорсткі рахунки авторам та співучасникам… Вибухова ніч в Ірані: виробництва дронів й ракет, нафтопереробка. Україна ж попереджала".

Після цього Іран викликав тимчасового повіреного у справах України в Тегерані після реакції Офісу президента України на удари безпілотників по військовому заводу в центральній іранській провінції Ісфахан. Про це повідомила Reuters із посиланням на напівофіційну місцеву інформаційну агенцію Tasnim.

Речник МЗС України Олег Ніколенко відреагував на дії іранського МЗС і зазначив, що Україна не обізнана з причинами вибухів на іранських об'єктах. "Україна неодноразово застерігала Іран: наслідки за підтримку агресії проти України будуть набагато масштабніші, ніж вигода від співпраці з Росією. Нам невідома причина вибухів на іранських об‘єктах. Але як каже перська народна мудрість: не роби іншому зла, і собі не нашкодиш".

Уночі 29 січня в іранському місті Ісфахан у центральній частині країни пролунав вибух. Згодом стало відомо про вибухи на інших об’єктах. Міністерство оборони Ірану заявило, що причиною була атака безпілотників, і запевнило, що атака була невдалою – один БПЛА збила система протиповітряної оборони, два інших нібито потрапили до оборонних пасток і вибухнули, втрат та серйозних пошкоджень немає. Однак іранські ЗМІ опублікували кадри, на яких видно спалах у небі та машини швидкої допомоги на місці подій.

Атака відбулася на тлі напруження у відносинах між Іраном та країнами Заходу, зокрема, через постачання зброї, включно з "дронами-камікадзе" для війни Росії в Україні, а також антиурядових протестів усередині країни.

У публікації використані матеріали Reuters.

ВООЗ: пандемія COVID-19 залишається надзвичайною ситуацією міжнародного значення

Залізнична станція Ханчжоу перед китайським новим роком, Китай, 20 січня 2023 року. China Daily/REUTERS

Всесвітня організація охорони здоров'я у понеділок продовжила статус пандемії COVID-19 як надзвичайної ситуації міжнародного значення.

Чотирнадцяте засідання екстреного комітету ВООЗ з приводу COVID-19 було присвячене третій річниці від початку пандемії, що була оголошена глобальною загрозою 30 січня 2020 року.

На засіданні експерти говорили про те, чи слід оголошувати про завершення пандемії. Проте, зазначивши визначні успіхи у боротьбі із захворюванням, члени комітету ухвалили, що говорити про закінчення пандемії зарано. На це вплинув, зокрема, недавній великий спалах COVID-19 у Китаї, який стався після того, як країна скасувала більшість карантинних заходів.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

За три роки коронавірус забрав 6,8 мільйона життів, однак поява вакцин і методів лікування суттєво змінила ситуацію, тож генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус заявив, що сподівається побачити кінець надзвичайної ситуації вже цього року: "Ми продовжуємо сподіватися, що в наступному році світ перейде до нової фази, на якій ми скоротимо госпіталізацію (з COVID) і смертність до найнижчого можливого рівня".

Раніше Голос Америки повідомляв, що американські дослідники попереджають, що новий штам коронавірусу Kraken у п'ять разів швидше передається й вражає тих, хто перехворів.

У статті використано матеріали Reuters

Надати Україні винищувачі та ракети ATACMS закликає колишній глава Пентагону Еспер 

Українські винищувачі Су-27 неподалік Житомирської області, 6 грудня 2018 року. (Фото: Михайло Палінчак, прес-служба президента України/AP)

Надати Україні літаки та ракети далекого радіусу дії ATACMS закликає колишній міністр оборони США Марк Еспер. Колишній посадовець з уряду президента Трампа днями презентував свою нову книжку мемуарів, і під час презентації проаналізував, серед іншого, американську політику стосовно України, а також те, що він вважає помилками уряду Байдена.

Колишній міністр оборони США Марк Еспер вважає політику країн Заходу щодо України правильною, але надто повільною. На його думку, допомога Заходу, яку оголосили під час січневого "Рамштайну" не встигне надійти до України до запланованого російського наступу.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

"Нас хвилює наступ Росії навесні, а це березень, до якого залишилося п’ять тижнів. Тож порахуймо логістику - щоб доставити танки потрібні тижні, треба ще навчити екіпаж, це також займає тижні. Треба навчити їх не лише індивідуальних навичок, а і як працювати колективно, треба створити логістику матеріально-технічного забезпечення, систем поповнення запасів. Боюсь, ми не будемо вчасно готові", - розповідає колишній міністр оборони США.

Міністр оборони США Марк Експер зустрічається із главою Міноборони Великобританії Беном Воллесом 5 березня 2020 року
Міністр оборони США Марк Експер зустрічається із главою Міноборони Великобританії Беном Воллесом 5 березня 2020 року

Макр Еспер вважає, що для успіху Україна мала б отримати танки ще восени. Він закликає Білий дім та союзників бути проактивними і не зволікати із рішеннями щодо ракет ATACMS та літаків-винищувачів.

"Замість того, щоб реагувати на загрозу російського наступу, я б волів бачити, що українці перейдуть у наступ вже зараз, поки росіяни все ще намагаються навчити, спорядити та організувати своїх військових, розбити їх і виштовхнути української території. Але зараз ми відстаємо, танки треба було передати українцям у вересні чи в жовтні", - заявляє екс-високопосадовець.

“Ми повинні були затвердити надання їм літаків, це надало б їм перевагу. Якщо вони збираються вступати в загальновійськовий бій, потрібно мати не тільки вогонь прямим наведенням, але й вогонь з повітря, - додає він. - Ми повинні відправити їм ATACMS, тому що так українці могли б дістатися вглиб східної України, вглиб Криму, щоб знищити пускові майданчики “шахідів”, вивести з ладу пускові майданчики запуску ракет, розбити склади матеріально-технічного забезпечення, казарми, що завгодно. Треба мати точну зброю на великі відстані".

Колишній глава Пентагону Марк Еспер переконаний, що військова допомога Україні не призведе до ескалації, як про це кажуть росіяни. Він закликає Білий дім сміливіше, швидше і в більших кількостях ухвалювати рішення щодо військової допомоги Україні. Американську політику стримування щодо Росії він вважає надто слабкою.

“Ми не можемо дозволити росіянам впливати на наші рішення, брязкати зброєю і стримувати самих себе. Бо ми вже відстаємо. Дивіться, ми не надавали їм (українцям - ред.) справді надійної системи ППО, аж допоки не почали знищувати українські міста «Шахедами», «Іскандерами» і іншим. Тож ми відстаємо", - розповів він.

Еспер при цьому схвалює дії Білого дому за успішне створення коаліції щодо допомоги України. За його словами, "адміністрація президента зробила добру роботу щодо об’єднання союзників не лише з військової точки зору, але й економічної, дипломатичної, фінансової. Для мене це було дуже важливо, тому що це те, куди дивиться Пекін: чи буде Захід протистояти Росії? І чи будуть вони тиснути, щоб захистити цю молоду демократію."

2019 рік. Міністр оборони Марк Еспер та президент США Дональд Трамп (AP Photo/Alex Brandon)
2019 рік. Міністр оборони Марк Еспер та президент США Дональд Трамп (AP Photo/Alex Brandon)

"Я був дуже радий, коли НАТО об’єдналося. І не тільки НАТО, але і Японія, Корея, Австралія та інші, які підтримали Україну, і це було чудово. Звісно, є розчарування. Наприклад, Індія", - зазначив Марк Еспер.

Він називає лідерство США у створенні коаліції із допомоги Україні вирішальним для України.

"Американське лідерство - вирішальне у світі, світ потребує американського лідерства і ми повинні відповідати цьому, що ми зараз це робимо у багатьох питаннях, але в деяких напрямках цього бракує. Сподіваюсь, буде сформований двопартійний підхід до зовнішньої політики, де це будуть розуміти й працювати в цьому напрямку", - сказав колишній міністр оборони США.

Він скептичний щодо мирних переговорів з Росією. Екс-глава Пентагону вважає, що війна має закінчитись, коли Україна відновить контроль за всіма своїми міжнародно визнаними кордонами.

У коментарі "Голосу Америки" він заявив: На мою думку, вони мають витиснути Росію з України, включно з Кримом, і відновити кордони України до 2014 року. І тоді ми маємо говорити про відповідальність за російські звірства, про репарації, як допомогти відновити Україну. То є низка речей, які треба зробити на мою думку, Але врешті-решт це має бути рішення президента Зеленського, вашого парламенту та українського народу".

Марк Еспер був міністром оборони США у 2019 - 2020 роках, за адміністрації президента Дональда Трампа. Він підтримував надання Україні “Джавелінів” - першої смертоносної зброї для України в час війни.

"Я думаю, рішення відправити в Україну Джавеліни (у 2019 році) було правильним. Доказ цього ми бачили на початку війни, і досі існує потреба в джавелінах. І є значно більше типів озброєння, боєприпасів та допомоги, які ми повинні надати українському народу, щоб вони виграли. Це важливо, щоб вони перемогли, і вони можуть перемогти”.

У своїй новій книжці мемуарів “Священна присяга: спогади міністра оборони в надзвичайні часи” Марк Експер описує, серед іншого, політику США та критикує тодішнього президента країни Дональда Трампа.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG