Спеціальні потреби

Актуально

Зброя для України: як посилюватимуться ЗСУ в 2021 році

Бюджет Міноборони в 2020-му досяг 117 мільярдів гривень. Це рекордна для України цифра. Понад 21 мільярд з цієї суми був призначений для закупівлі нового озброєння. У наступному році фінансування залишиться на тому ж рівні, хоча, за словами військових, ЗСУ потребує значно більших ресурсів

Бюджет Міноборони в 2020-му досяг 117 мільярдів гривень. Це рекордна для України цифра. Понад 21 мільярд з цієї суми був призначений для закупівлі нових видів озброєнь і техніки. У наступному році фінансування залишиться на тому ж рівні, хоча, за словами військового керівництва, переозброєння ЗСУ вимагає значно більших ресурсів. На що в таких умовах зробить ставку українська армія, яка техніка повинна посилити військо і в чому 2021-й рік має стати унікальним для Збройних сил? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії»​.​

Ракетні комплекси

У червні цього року на полігоні в Одеській області відбулись фінальні випробування українського протикорабельного ракетного комплексу «Нептун». Із поставленим завданням техніка впоралась, знищивши надводну ціль на відстані 80 кілометрів.

Береговий комплекс озброєний крилатими ракетами. Створений для протидії російській агресії на Чорному та Азовському морях. Максимальна дальність ураження – майже триста кілометрів. Від початку робіт і до фінальних випробувань минуло 6 років.

«Скажу прямо: багато, 80 відсотків, напевно, хто ставив нам завдання і супроводжував роботи, не вірили, що це закінчиться успіхом. Але я точно знав, що закінчиться успіхом, інакше б не взявся за таку роботу. Тому що, ви розумієте, бюджетні гроші і чималі. Ми повністю включилися в цю роботу і включили в цю роботу близько 20 підприємств України», – розповідав у вересні цього року генеральний директор ДККБ «Луч» Олег Коростельов. Саме на цьому підприємстві і був розроблений комплекс.

У серпні техніку взяли на озброєння ЗСУ. Перший дивізіон «Нептуна» Міноборони хоче отримати вже в 2021-му. Але, як пояснюють оглядачі, це не означає, що вже в наступному році техніка стане реальною загрозою для російських кораблів.

«Навіть якщо його включать в ДОЗ цього року, то на виробництво треба не менше від року. Між тим, щоб сформувати комплекс і він набув спроможностей, мине ще, напевно, з рік. Тому наявність комплексу, навченого, підготовленого розрахунку, розуміння тактики застосування, плюс наявність боєкомплекту – це все десь два-три роки мінімум при найкращих розкладах», – пояснює голова правління «Українського мілітарного центру» Тарас Чмут.

Патрульні катери

За таких умов одним із головних пріоритетів у наступному році стане посилення флоту. В 2021-му ВМС планують отримати від США три патрульні катери класу Island. На відміну від попередніх, ці судна передадуть відразу з озброєнням.

Катер класу «Айленд» в порту Одеси
Катер класу «Айленд» в порту Одеси

«Наразі ці катери знаходяться на ремонтних підприємствах Сполучених Штатів Америки. На цих катерах буде додатково встановлене озброєння та технічні засоби американського виробництва. », – ділиться планами командувач ВМС України Олексій Неїжпапа.

Ще більш важливе для ВМС рішення ухвалили цього літа. США схвалили продаж Україні найсучасніших бойових катерів Mark VI. Маючи вагу 72 тонни, вони здатні розвивати швидкість до вісімдесяти кілометрів на годину. Шість катерів Україна отримає безкоштовно, в межах програми військової допомоги.

«Ці катери, для порівняння з патрульними катерами типу Island, будуть застосовуватися не тільки в Чорноморській операційній зоні, але і в Азовській. Ці катери теж будуть мати на озброєнні гармати та системи управління виробництва США. Ми очікуємо першу партію цих катерів до кінця 2022 року», – додав Олексій Неїжпапа.

У 2021-му може розпочатись будівництво і ракетних катерів для українських ВМС. Велика Британія готова надати Україні кредит на півтора мільярда доларів, частина з якого призначена саме для поповнення флоту. Конкретний проєкт поки не називають, але вже відомо, що катер має бути озброєний вісьмома протикорабельними ракетами.

«Це все досить позитивно, але важливий кінцевий результат, тому що меморандуми, угоди – в історії України цього було багато. Кінцевий результат – це наявність боєздатного плавзасобу, катера, корабля, у складі ВМС і розуміння, як його застосовувати з усіма відповідними складовими. Навіть після затвердження концепції москітного флоту ми вже бачили декілька етапів, коли були спроби її переграти. Тобто, ці всі процеси з приходом кожного нового командувача ВМС, кожного головнокомандувача, міністра оборони, вони щоразу переглядаються», – коментує плани ВМС України Тарас Чмут.

Самохідна артилерія

Ще один напрямок, де в 2021-му році хочуть посилити українську армію, –артилерія. Для цього Міноборони планує закупити чеські самохідні гаубиці Dana-M2 калібром 152 міліметри. Виробництво техніки вже почалося, і перші САУ мають надійти до війська в наступному році.

«Це глибока модернізація. Це не той зразок, який був прийнятий на озброєння під час Варшавського договору 1977 року. В новому зразку поміняли понад 80 відсотків складових частин. Цей зразок виготовлений 2018 року. І він є більш адаптованим до сучасних конфліктів у порівнянні зі зразком Dana-M1», – повідомив заступник міністра оборони України Олександр Миронюк.

Максимальна дальність стрільби чеської гаубиці – 25 кілометрів. Швидкість – 5 пострілів за хвилину. Окрім Чехії, САУ «Дана» також стоїть на озброєнні армії Польщі. А під час нещодавнього конфлікту в Нагірному Карабасі артилерійську установку в боях проти Вірменії використовували військовослужбовці Азербайджану.

«Чеський зразок має замінити буксовані гаубиці, які насправді дуже повільно розгортаються, у нас є проблеми зі стволами для гаубиць. Таким чином, купивши 22, 66 чи більше цих систем, ми ці потреби закриємо – і артилерія буде задоволена хоча б тим, що можна буде вести бойові дії за принципом «стріляй і тікай». Спираючись на мобільність самої системи і спроможність швидко прив’язуватись і швидко відкривати вогонь», – говорить директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Виробництво боєприпасів

А ось з виробництвом боєприпасів в Україні поки так нічого і не вирішили. Показова історія трапилася на держпідприємстві «Артем» в 2019 році. Тут планували випускати дефіцитний 152-й калібр. Для закупівлі необхідного обладнання уклали контракт і внесли аванс – вісім мільйонів доларів, але конвеєр від постачальника так і не отримали. Пізніше за підозрою в махінаціях у цій справі СБУ затримала ексзаступника міністра економіки Юрія Бровченка.

«Я вважаю, що згаяли дуже багато часу, тому що фактично у нас промисловості боєприпасної не існує. І сподіваюсь, що 2021 рік стане переломним у цьому напрямку. Насправді ми повинні мати чітку державну програму створення боєприпасної галузі, при чому всіх калібрів: починаючи від патронів 5,45 і закінчуючи крупнокаліберними боєприпасами – 155 міліметрів», – зазначив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський.

Ще 2017-го в Україні розробили і ухвалили Державну програму з розвитку боєприпасної галузі до 2021 року. Тепер її продовжили до 2024-го.

«​Створення порохів, вибухових речовин для снарядів, створення технологій виготовлення гільз і створення снарядів – в цьому просування немає. І наступний рік якраз має бути таким, щоби знову реанімувати цю програму і запустити металургію і хімію для створення цих компонентів. Якщо цього не буде, то ми знову будемо вимушені частково закуповувати боєприпаси у закордонних постачальників, хоча цей процес (чим далі, тим більше) стає все складнішим», – підсумовує Згурець.

Транспортна авіація

Унікальним 2021-й може стати для української авіації. Після катастрофи літака Ан-26 під Чугуєвом, в якій загинули 19 курсантів Харківського університету Повітряних сил і 7 офіцерів членів екіпажу, в уряді заговорили про нові транспортники для армії. Контракт на закупівлю трьох літаків Ан-178 обіцяли підписати до кінця 2020-го. За весь час незалежності України ЗСУ не отримали жодного нового літака.

«У ніші перевезень до 20 тонн цей літак буде дуже добре відповідати вимогам Збройних сил України. Зараз час Сил спеціальних операцій. Зараз вже не плануються бойові дії з масами танків. Так от, якщо виникає загрозлива ситуація в якомусь регіоні, в Ан-178 можна швиденько загнати три джипи з екіпажами, за годину перевезти в будь-яку точку України і висадити. Три літаки перекинуть фактично роту з повним озброєнням», – вважає провідний науковий співробітник Музею авіації України Валерій Романенко.

Транспортний літак Ан-178 вдвічі швидший за радянський Ан-26, водночас вантажів може перевезти в три рази більше. Зараз на заводі «Антонов» триває робота над першим серійним Ан-178 для Перу. І хоч на підприємстві запевняють, що він вже без російських комплектуючих, на думку експертів, проблема імпортозаміщення до кінця ще не вирішена.

«​Зараз ситуація така: 78 відсотків деталей виробляється в Україні. Ми замінили такі критичні елементи, як шасі, ми замінили допоміжну силову установку: замість російського Ступіна його зараз буде виробляти «​Мотор Січ». Проблема зараз в тому, що Україна не виробляє дюралюміній, потрібний для виробництва цих літаків. Ми маємо отримати надійного постачальника ось цього основного, так би мовити, літаючого металу», – наголосив Романенко.

Та чи зможуть реалізувати все заплановане? У фахівців це викликає значні сумніви. Справа в тому, що в 2020-му парламент ухвалив новий закон про оборонні закупівлі. Він повинен зробити їх більш прозорими і завадити корупції. Спочатку планувалося, що документ запрацює з 1 січня 2021 року, але виявилося, що профільні міністерства не встигають підготуватися до цього часу.

«Міністерство оборони і Міністерство стратегічних галузей промисловості в грудні повідомили на парламентському комітеті, що вони не готові. Не готова нормативно-правова база. Відповідно, треба закон відтермінувати на пів року. А в грудні, коли це повідомили, це вже нереально зробити. Виходить, що з першого січня 2021 року у нас станеться колапс в оборонних закупівлях. Тому що державне оборонне замовлення вже не діє, а оборонні закупівлі ще не можна впровадити, тому що не вистачає нормативно-правових актів», – пояснює керівник експертної організації Statewatch Гліб Канєвський.

Водночас міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський запевняє: затримка з законом не вплине на переозброєння. У бюджеті на 2021 рік на закупівлю техніки і зброї для ЗСУ передбачено майже 23 мільярди гривень.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Вся надія на 2021: Що ньюйорківці кажуть про цьогорічні свята? Відео

Вся надія на 2021: Що ньюйорківці кажуть про цьогорічні свята? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Всі новини дня

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Щоденна церемонія піднесення національного прапора Тайваню на площі Свободи в Меморіальному залі Чан Кайші в Тайбеї. Фото: AP/Chiang Ying-ying

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.

Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.

"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.

Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG