Спеціальні потреби

Актуально

Зброя для України: як посилюватимуться ЗСУ в 2021 році

Бюджет Міноборони в 2020-му досяг 117 мільярдів гривень. Це рекордна для України цифра. Понад 21 мільярд з цієї суми був призначений для закупівлі нового озброєння. У наступному році фінансування залишиться на тому ж рівні, хоча, за словами військових, ЗСУ потребує значно більших ресурсів

Бюджет Міноборони в 2020-му досяг 117 мільярдів гривень. Це рекордна для України цифра. Понад 21 мільярд з цієї суми був призначений для закупівлі нових видів озброєнь і техніки. У наступному році фінансування залишиться на тому ж рівні, хоча, за словами військового керівництва, переозброєння ЗСУ вимагає значно більших ресурсів. На що в таких умовах зробить ставку українська армія, яка техніка повинна посилити військо і в чому 2021-й рік має стати унікальним для Збройних сил? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії»​.​

Ракетні комплекси

У червні цього року на полігоні в Одеській області відбулись фінальні випробування українського протикорабельного ракетного комплексу «Нептун». Із поставленим завданням техніка впоралась, знищивши надводну ціль на відстані 80 кілометрів.

Береговий комплекс озброєний крилатими ракетами. Створений для протидії російській агресії на Чорному та Азовському морях. Максимальна дальність ураження – майже триста кілометрів. Від початку робіт і до фінальних випробувань минуло 6 років.

«Скажу прямо: багато, 80 відсотків, напевно, хто ставив нам завдання і супроводжував роботи, не вірили, що це закінчиться успіхом. Але я точно знав, що закінчиться успіхом, інакше б не взявся за таку роботу. Тому що, ви розумієте, бюджетні гроші і чималі. Ми повністю включилися в цю роботу і включили в цю роботу близько 20 підприємств України», – розповідав у вересні цього року генеральний директор ДККБ «Луч» Олег Коростельов. Саме на цьому підприємстві і був розроблений комплекс.

У серпні техніку взяли на озброєння ЗСУ. Перший дивізіон «Нептуна» Міноборони хоче отримати вже в 2021-му. Але, як пояснюють оглядачі, це не означає, що вже в наступному році техніка стане реальною загрозою для російських кораблів.

«Навіть якщо його включать в ДОЗ цього року, то на виробництво треба не менше від року. Між тим, щоб сформувати комплекс і він набув спроможностей, мине ще, напевно, з рік. Тому наявність комплексу, навченого, підготовленого розрахунку, розуміння тактики застосування, плюс наявність боєкомплекту – це все десь два-три роки мінімум при найкращих розкладах», – пояснює голова правління «Українського мілітарного центру» Тарас Чмут.

Патрульні катери

За таких умов одним із головних пріоритетів у наступному році стане посилення флоту. В 2021-му ВМС планують отримати від США три патрульні катери класу Island. На відміну від попередніх, ці судна передадуть відразу з озброєнням.

Катер класу «Айленд» в порту Одеси
Катер класу «Айленд» в порту Одеси

«Наразі ці катери знаходяться на ремонтних підприємствах Сполучених Штатів Америки. На цих катерах буде додатково встановлене озброєння та технічні засоби американського виробництва. », – ділиться планами командувач ВМС України Олексій Неїжпапа.

Ще більш важливе для ВМС рішення ухвалили цього літа. США схвалили продаж Україні найсучасніших бойових катерів Mark VI. Маючи вагу 72 тонни, вони здатні розвивати швидкість до вісімдесяти кілометрів на годину. Шість катерів Україна отримає безкоштовно, в межах програми військової допомоги.

«Ці катери, для порівняння з патрульними катерами типу Island, будуть застосовуватися не тільки в Чорноморській операційній зоні, але і в Азовській. Ці катери теж будуть мати на озброєнні гармати та системи управління виробництва США. Ми очікуємо першу партію цих катерів до кінця 2022 року», – додав Олексій Неїжпапа.

У 2021-му може розпочатись будівництво і ракетних катерів для українських ВМС. Велика Британія готова надати Україні кредит на півтора мільярда доларів, частина з якого призначена саме для поповнення флоту. Конкретний проєкт поки не називають, але вже відомо, що катер має бути озброєний вісьмома протикорабельними ракетами.

«Це все досить позитивно, але важливий кінцевий результат, тому що меморандуми, угоди – в історії України цього було багато. Кінцевий результат – це наявність боєздатного плавзасобу, катера, корабля, у складі ВМС і розуміння, як його застосовувати з усіма відповідними складовими. Навіть після затвердження концепції москітного флоту ми вже бачили декілька етапів, коли були спроби її переграти. Тобто, ці всі процеси з приходом кожного нового командувача ВМС, кожного головнокомандувача, міністра оборони, вони щоразу переглядаються», – коментує плани ВМС України Тарас Чмут.

Самохідна артилерія

Ще один напрямок, де в 2021-му році хочуть посилити українську армію, –артилерія. Для цього Міноборони планує закупити чеські самохідні гаубиці Dana-M2 калібром 152 міліметри. Виробництво техніки вже почалося, і перші САУ мають надійти до війська в наступному році.

«Це глибока модернізація. Це не той зразок, який був прийнятий на озброєння під час Варшавського договору 1977 року. В новому зразку поміняли понад 80 відсотків складових частин. Цей зразок виготовлений 2018 року. І він є більш адаптованим до сучасних конфліктів у порівнянні зі зразком Dana-M1», – повідомив заступник міністра оборони України Олександр Миронюк.

Максимальна дальність стрільби чеської гаубиці – 25 кілометрів. Швидкість – 5 пострілів за хвилину. Окрім Чехії, САУ «Дана» також стоїть на озброєнні армії Польщі. А під час нещодавнього конфлікту в Нагірному Карабасі артилерійську установку в боях проти Вірменії використовували військовослужбовці Азербайджану.

«Чеський зразок має замінити буксовані гаубиці, які насправді дуже повільно розгортаються, у нас є проблеми зі стволами для гаубиць. Таким чином, купивши 22, 66 чи більше цих систем, ми ці потреби закриємо – і артилерія буде задоволена хоча б тим, що можна буде вести бойові дії за принципом «стріляй і тікай». Спираючись на мобільність самої системи і спроможність швидко прив’язуватись і швидко відкривати вогонь», – говорить директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Виробництво боєприпасів

А ось з виробництвом боєприпасів в Україні поки так нічого і не вирішили. Показова історія трапилася на держпідприємстві «Артем» в 2019 році. Тут планували випускати дефіцитний 152-й калібр. Для закупівлі необхідного обладнання уклали контракт і внесли аванс – вісім мільйонів доларів, але конвеєр від постачальника так і не отримали. Пізніше за підозрою в махінаціях у цій справі СБУ затримала ексзаступника міністра економіки Юрія Бровченка.

«Я вважаю, що згаяли дуже багато часу, тому що фактично у нас промисловості боєприпасної не існує. І сподіваюсь, що 2021 рік стане переломним у цьому напрямку. Насправді ми повинні мати чітку державну програму створення боєприпасної галузі, при чому всіх калібрів: починаючи від патронів 5,45 і закінчуючи крупнокаліберними боєприпасами – 155 міліметрів», – зазначив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський.

Ще 2017-го в Україні розробили і ухвалили Державну програму з розвитку боєприпасної галузі до 2021 року. Тепер її продовжили до 2024-го.

«​Створення порохів, вибухових речовин для снарядів, створення технологій виготовлення гільз і створення снарядів – в цьому просування немає. І наступний рік якраз має бути таким, щоби знову реанімувати цю програму і запустити металургію і хімію для створення цих компонентів. Якщо цього не буде, то ми знову будемо вимушені частково закуповувати боєприпаси у закордонних постачальників, хоча цей процес (чим далі, тим більше) стає все складнішим», – підсумовує Згурець.

Транспортна авіація

Унікальним 2021-й може стати для української авіації. Після катастрофи літака Ан-26 під Чугуєвом, в якій загинули 19 курсантів Харківського університету Повітряних сил і 7 офіцерів членів екіпажу, в уряді заговорили про нові транспортники для армії. Контракт на закупівлю трьох літаків Ан-178 обіцяли підписати до кінця 2020-го. За весь час незалежності України ЗСУ не отримали жодного нового літака.

«У ніші перевезень до 20 тонн цей літак буде дуже добре відповідати вимогам Збройних сил України. Зараз час Сил спеціальних операцій. Зараз вже не плануються бойові дії з масами танків. Так от, якщо виникає загрозлива ситуація в якомусь регіоні, в Ан-178 можна швиденько загнати три джипи з екіпажами, за годину перевезти в будь-яку точку України і висадити. Три літаки перекинуть фактично роту з повним озброєнням», – вважає провідний науковий співробітник Музею авіації України Валерій Романенко.

Транспортний літак Ан-178 вдвічі швидший за радянський Ан-26, водночас вантажів може перевезти в три рази більше. Зараз на заводі «Антонов» триває робота над першим серійним Ан-178 для Перу. І хоч на підприємстві запевняють, що він вже без російських комплектуючих, на думку експертів, проблема імпортозаміщення до кінця ще не вирішена.

«​Зараз ситуація така: 78 відсотків деталей виробляється в Україні. Ми замінили такі критичні елементи, як шасі, ми замінили допоміжну силову установку: замість російського Ступіна його зараз буде виробляти «​Мотор Січ». Проблема зараз в тому, що Україна не виробляє дюралюміній, потрібний для виробництва цих літаків. Ми маємо отримати надійного постачальника ось цього основного, так би мовити, літаючого металу», – наголосив Романенко.

Та чи зможуть реалізувати все заплановане? У фахівців це викликає значні сумніви. Справа в тому, що в 2020-му парламент ухвалив новий закон про оборонні закупівлі. Він повинен зробити їх більш прозорими і завадити корупції. Спочатку планувалося, що документ запрацює з 1 січня 2021 року, але виявилося, що профільні міністерства не встигають підготуватися до цього часу.

«Міністерство оборони і Міністерство стратегічних галузей промисловості в грудні повідомили на парламентському комітеті, що вони не готові. Не готова нормативно-правова база. Відповідно, треба закон відтермінувати на пів року. А в грудні, коли це повідомили, це вже нереально зробити. Виходить, що з першого січня 2021 року у нас станеться колапс в оборонних закупівлях. Тому що державне оборонне замовлення вже не діє, а оборонні закупівлі ще не можна впровадити, тому що не вистачає нормативно-правових актів», – пояснює керівник експертної організації Statewatch Гліб Канєвський.

Водночас міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський запевняє: затримка з законом не вплине на переозброєння. У бюджеті на 2021 рік на закупівлю техніки і зброї для ЗСУ передбачено майже 23 мільярди гривень.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Вся надія на 2021: Що ньюйорківці кажуть про цьогорічні свята? Відео

Вся надія на 2021: Що ньюйорківці кажуть про цьогорічні свята? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Всі новини дня

Радники Байдена й Ердогана обговорили війну в Україні та обмін полоненими

Родичі українських військовополонених вимагають їхнього звільнення під час акції у Києві, 1 жовтня 2022 REUTERS/Valentyn Ogirenko

Радник США з національної безпеки Джейк Салліван зустрівся у Стамбулі з речником і головним радником президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана - Ібрагімом Каліном. Під час зустрічі вони обговорили війну Росії в Україні та зусилля зі звільнення полонених, повідомила речниця Ради національної безпеки Адрієн Уотсон.

"Вони обговорили свою подальшу підтримку України перед обличчям агресії Росії, включаючи засудження спроби Росії незаконної анексії української території. Пан Салліван висловив свою вдячність за зусилля Туреччини щодо поліпшення глобальної продовольчої безпеки шляхом сприяння експорту українського зерна та її дипломатичну роботу щодо звільнення українських військовополонених, зокрема, двох американських громадян, утримуваних Росією". Як пояснює CNN, йдеться про арештованих у Росії американців Пола Вілана та Бріттні Ґрінер.

Салліван і Калін також обговорили питання регіональної безпеки, включаючи підтримку мирних переговорів між Вірменією та Азербайджаном, важливість діалогу та дипломатії для вирішення будь-яких розбіжностей у Східному Середземномор’ї та прогрес щодо вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, - повідомляє Білий дім.

Раніше "Голос Америки" розповідав про спогади американських військовиків, які воювали на стороні України й опинились в російському полоні, а нещодавно були звільнені під час останнього обміну полоненими.

Вони відмовилися надавати подробиці, але сказали, що поводження із ними у російській тюрмі було жорстоким: "Кожне з наших прав людини порушили. Нас катували”.

Про страти, катування та інші порушення прав людини у полоні розповідають й українські військовики та цивільні. Низку свідчень і доказів цього зібрали в Організації об'єднаних націй. "Ми були шоковані кількістю страт у місцях, які відвідали", - сказав Ерік Моз, очільник слідчої групи ООН.

Росія відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.

У статті використано матеріали CNN

Остін про звільнення Лиману: «Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо»   

Міністр оборони США Ллойд Остін

Міністр оборони США Ллойд Остін привітав перемогу українських військових в Лимані, заявивши, що цей успіх українців на полі бою створить нові дилеми для російської армії, повідомляє агентство Рейтер.

«Це важливо. Ми дуже натхнені тим, що зараз бачимо» - сказав очільник Петагону Ллойд Остін суботу 1 жовтня в Гонолулу під час спільної прес-конференції з міністром оборони Австралії Річардом Марлзом.

«Лиман розташований поперек ліній постачання росіян. Вони використовували ці шляхи для перекидання військових та техніки на південь та захід. А без цих маршрутів буде складніше. Так що це свого роду дилема для росіян в майбутньому», - сказав Остін.

Остін не сказав, чи перемога українських військових може спричинити ескалацію з боку росіян, однак американські офіційні особи відкинули ядерну риторику росіян, яка звучить останні кілька днів.

«Що це означає з точки зору потенційної ескалації, не буду припускати. Але щодо ситуації на полі бою, це означає, що українці продовжують робити поступ. Вони продовжують створювати для росіян проблеми, які вони повинні будуть вирішувати», - сказав Остін.

Щодо членства України в НАТО, Остін наголосив, що США прагнуть підтримувати політику відкритих дверей.

«Але те, як це відбуватиметься, - це справді питання, яке вирішується між 30-ма країнами, які за це голосують, та країною-претендентом. У майбутньому має бути проведена ця робота. Наразі ми зосереджені на тому, щоб зробити усе можливе, щоб Україна мала те, що їй потрібно для успіху. І ми бачимо дійсно хороші результати, досягнуті зараз українськими силами, коли вони продовжують працювати над поверненням окупованих територій», - додав він.

В матеріалі викорстані джерела Рейтер

МАГАТЕ закликає Росію звільнити директора ЗАЕС Мурашова. Наступного тижня директор МАГАТЕ їде у Київ і Москву

FILE PHOTO: Zaporizhzhia Nuclear Power Plant near Enerhodar

Голова Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі закликав Росію звільнити Ігоря Мурашова, затриманого директора Запорізької АЕС, що перебуває під контролем російських військ.

"Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив надію, що пан Мурашов безпечно та швидко повернеться до своєї сім'ї та зможе відновити свої важливі функції на заводі", - повідомило агентство в Twitter.

МАГАТЕ пише, що "зв’язалося з відповідними органами, щоб отримати роз’яснення щодо його тимчасового затримання", яке "мало дуже значний вплив на нього та стандарти ядерної безпеки".

"Таке затримання будь-якого представника персоналу станції само по собі буде джерелом серйозного занепокоєння, а також через його психологічний вплив і тиск на решту персоналу, що завдає шкоди ядерній безпеці", – йдеться у заяві Гроссі. - "Його відсутність у зв’язку з виконанням обов’язків також має негайний і серйозний вплив на прийняття рішень щодо гарантування безпеки підприємства".

Проти ночі суботи національне підприємство України "Енергоатом" повідомило про викрадення Мурашова. Автівку Мурашова "зупинили, його самого силоміць затримали та із зав‘язаними очима відвезли в невідомому напрямку. Наразі немає інформації щодо місця перебування Ігоря Мурашова та його долі", йдеться у заяві.

Там також підкреслено: "Генеральний директор ЗАЕС є ліцензованою особою – він несе головну та виключну відповідальність за ядерну та радіаційну безпеку Запорізької АЕС. Його затримання створює небезпеку експлуатації найбільшої в Європі атомної електростанції".

Росіян в "Енергоатомі" закликали "припинити акти ядерного тероризму", а МАГАТЕ - сприяти звільненню Мурашова.

Експерти вашингтонського Інституту дослідження війни вважають дії окупаційних сил РФ підготовкою "для взяття на себе юридичної відповідальності" за ЗАЕС. "Затримання Мурашова та «юридичний» процес передачі контролю над ЗАЕС «Росатому» є свідченням того, що російська влада, ймовірно, намагатиметься використати свій контроль над ЗАЕС для тиску на Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) з метою легітимізації незаконної російської анексії окупованих територій України, змусивши її визнати законний контроль Росії над ЗАЕС", - зазначено в оцінці оглядачів.

ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko
ЗАЕС, 1 вересня 2022. REUTERS/Alexander Ermochenko

Російські медіа повідомляють про пришвидшення процесу "переходу станції під керівництва Росатому" після незаконної анексії РФ українських областей.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про те, що МАГАТЕ виступає за встановлення зони ядерної безпеки довкола ЗАЕС і закликає "зробити все від нас залежне, щоб запобігти ядерній аварії, яка призвела б до більшої трагедії і страждань". Задля переговорів про зону безпеки Гроссі має заплановані на наступний тиждень візити до Москви та Києва.

Генсек НАТО: Україна здатна відкинути російські війська назад

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО заявив, що найкращий спосіб протистояти російській анексії – продовження підтримки українського уряду.

Повернення Україною контролю над містом на території, про анексію якої оголосив президент Росії Володимир Путін, демонструє, що українці здійснюють прогрес та здатні відкинути назад російські війська, заявив у неділю генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє агентство Рейтер.

«Ми бачили, що вони змогли взяти нове місто, Лиман, і це показує, що українці домагаються прогресу і здатні відтіснити російські війська завдяки мужності, сміливості, майстерності і, звичайно, завдяки сучасній зброї, яку постачають США та інші союзники», – заявив Столтенберг, виступаючи у програмі «Зустріч із пресою» на каналі NBC.

Найкращим способом протистояти оголошеній Росією анексії українських територій є подальша підтримка уряду у Києві, заявив Столтенберг.

Коментуючи заявку України на прийняття до НАТО у прискореному порядку, Столтенберг сказав, що «будь-яке рішення про членство має бути ухвалене консенсусом усіх 30 союзників».

Генсек НАТО сказав, що альянс підтримує розслідування явної диверсії на російському газопроводі «Північний потік», який іде з Росії до Європи дном Балтійського моря.

«На будь-яку навмисну атаку на критично важливу інфраструктуру НАТО має бути дано тверду та узгоджену відповідь», – сказав Столтенберг.

В матеріалі використані джерела Рейтер.

Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць для України

Солдати ЗСУ прочищають гаубицю D-30 поблизу Сіверська, Донеччина, 1 жовтня 2022. (AP Photo/Inna Varenytsia)

Міністерство оборони ФРН повідомило, що Німеччина, Данія і Норвегія закуплять 16 словацьких гаубиць Zuzana-2 для України.

Ці нові поставки, що обійдуться країнам у 92 мільйони євро, відбудуться наступного року, пише Reuters.

Самохідна артилерійська установка Zuzana-2 дозволяє здійснювати 6 пострілів за хвилину на відстань у 40 кілометрів.

Напередодні французька газета Le Monde повідомила, що Франція може доставити Україні від 6 до 12 нових гаубиць Caesar, які спочатку призначалися для Данії.

Речник міністерства оборони Франції сказав, що, хоча Франція підтримує Україну, але подробиці нового рішення "не розголошуються". Єлисейський палац також відмовився від коментарів.

Видання зазначає, що президент Франції Еммануель Макрон останніми тижнями обговорював цю тему з президентом України Володимиром Зеленським і прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен.

Париж уже поставив Києву 18 гаубиць Caesar виробництва французької групи Nexter. Зброя була забрана зі складів французької армії.

Президент України Володимир Зеленський наголошував раніше, що Україні необхідно більше допомоги Заходу для деокупації українських територій від російських сил: "Від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість нашої держави, а й безпека всієї Європи".

У Росії твердять, що постачання зброї для України "продовжать конфлікт на її території".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що Пентагон оголосив про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США, в межах якого Києве відправлять зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

А загалом від початку неспровокованого повномастабного вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги.

У статті використано матеріали Reuters, Le Monde, Tagesschau

Більше

XS
SM
MD
LG