Спеціальні потреби

Актуально

Зброя для України: як посилюватимуться ЗСУ в 2021 році

Бюджет Міноборони в 2020-му досяг 117 мільярдів гривень. Це рекордна для України цифра. Понад 21 мільярд з цієї суми був призначений для закупівлі нового озброєння. У наступному році фінансування залишиться на тому ж рівні, хоча, за словами військових, ЗСУ потребує значно більших ресурсів

Бюджет Міноборони в 2020-му досяг 117 мільярдів гривень. Це рекордна для України цифра. Понад 21 мільярд з цієї суми був призначений для закупівлі нових видів озброєнь і техніки. У наступному році фінансування залишиться на тому ж рівні, хоча, за словами військового керівництва, переозброєння ЗСУ вимагає значно більших ресурсів. На що в таких умовах зробить ставку українська армія, яка техніка повинна посилити військо і в чому 2021-й рік має стати унікальним для Збройних сил? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії»​.​

Ракетні комплекси

У червні цього року на полігоні в Одеській області відбулись фінальні випробування українського протикорабельного ракетного комплексу «Нептун». Із поставленим завданням техніка впоралась, знищивши надводну ціль на відстані 80 кілометрів.

Береговий комплекс озброєний крилатими ракетами. Створений для протидії російській агресії на Чорному та Азовському морях. Максимальна дальність ураження – майже триста кілометрів. Від початку робіт і до фінальних випробувань минуло 6 років.

«Скажу прямо: багато, 80 відсотків, напевно, хто ставив нам завдання і супроводжував роботи, не вірили, що це закінчиться успіхом. Але я точно знав, що закінчиться успіхом, інакше б не взявся за таку роботу. Тому що, ви розумієте, бюджетні гроші і чималі. Ми повністю включилися в цю роботу і включили в цю роботу близько 20 підприємств України», – розповідав у вересні цього року генеральний директор ДККБ «Луч» Олег Коростельов. Саме на цьому підприємстві і був розроблений комплекс.

У серпні техніку взяли на озброєння ЗСУ. Перший дивізіон «Нептуна» Міноборони хоче отримати вже в 2021-му. Але, як пояснюють оглядачі, це не означає, що вже в наступному році техніка стане реальною загрозою для російських кораблів.

«Навіть якщо його включать в ДОЗ цього року, то на виробництво треба не менше від року. Між тим, щоб сформувати комплекс і він набув спроможностей, мине ще, напевно, з рік. Тому наявність комплексу, навченого, підготовленого розрахунку, розуміння тактики застосування, плюс наявність боєкомплекту – це все десь два-три роки мінімум при найкращих розкладах», – пояснює голова правління «Українського мілітарного центру» Тарас Чмут.

Патрульні катери

За таких умов одним із головних пріоритетів у наступному році стане посилення флоту. В 2021-му ВМС планують отримати від США три патрульні катери класу Island. На відміну від попередніх, ці судна передадуть відразу з озброєнням.

Катер класу «Айленд» в порту Одеси
Катер класу «Айленд» в порту Одеси

«Наразі ці катери знаходяться на ремонтних підприємствах Сполучених Штатів Америки. На цих катерах буде додатково встановлене озброєння та технічні засоби американського виробництва. », – ділиться планами командувач ВМС України Олексій Неїжпапа.

Ще більш важливе для ВМС рішення ухвалили цього літа. США схвалили продаж Україні найсучасніших бойових катерів Mark VI. Маючи вагу 72 тонни, вони здатні розвивати швидкість до вісімдесяти кілометрів на годину. Шість катерів Україна отримає безкоштовно, в межах програми військової допомоги.

«Ці катери, для порівняння з патрульними катерами типу Island, будуть застосовуватися не тільки в Чорноморській операційній зоні, але і в Азовській. Ці катери теж будуть мати на озброєнні гармати та системи управління виробництва США. Ми очікуємо першу партію цих катерів до кінця 2022 року», – додав Олексій Неїжпапа.

У 2021-му може розпочатись будівництво і ракетних катерів для українських ВМС. Велика Британія готова надати Україні кредит на півтора мільярда доларів, частина з якого призначена саме для поповнення флоту. Конкретний проєкт поки не називають, але вже відомо, що катер має бути озброєний вісьмома протикорабельними ракетами.

«Це все досить позитивно, але важливий кінцевий результат, тому що меморандуми, угоди – в історії України цього було багато. Кінцевий результат – це наявність боєздатного плавзасобу, катера, корабля, у складі ВМС і розуміння, як його застосовувати з усіма відповідними складовими. Навіть після затвердження концепції москітного флоту ми вже бачили декілька етапів, коли були спроби її переграти. Тобто, ці всі процеси з приходом кожного нового командувача ВМС, кожного головнокомандувача, міністра оборони, вони щоразу переглядаються», – коментує плани ВМС України Тарас Чмут.

Самохідна артилерія

Ще один напрямок, де в 2021-му році хочуть посилити українську армію, –артилерія. Для цього Міноборони планує закупити чеські самохідні гаубиці Dana-M2 калібром 152 міліметри. Виробництво техніки вже почалося, і перші САУ мають надійти до війська в наступному році.

«Це глибока модернізація. Це не той зразок, який був прийнятий на озброєння під час Варшавського договору 1977 року. В новому зразку поміняли понад 80 відсотків складових частин. Цей зразок виготовлений 2018 року. І він є більш адаптованим до сучасних конфліктів у порівнянні зі зразком Dana-M1», – повідомив заступник міністра оборони України Олександр Миронюк.

Максимальна дальність стрільби чеської гаубиці – 25 кілометрів. Швидкість – 5 пострілів за хвилину. Окрім Чехії, САУ «Дана» також стоїть на озброєнні армії Польщі. А під час нещодавнього конфлікту в Нагірному Карабасі артилерійську установку в боях проти Вірменії використовували військовослужбовці Азербайджану.

«Чеський зразок має замінити буксовані гаубиці, які насправді дуже повільно розгортаються, у нас є проблеми зі стволами для гаубиць. Таким чином, купивши 22, 66 чи більше цих систем, ми ці потреби закриємо – і артилерія буде задоволена хоча б тим, що можна буде вести бойові дії за принципом «стріляй і тікай». Спираючись на мобільність самої системи і спроможність швидко прив’язуватись і швидко відкривати вогонь», – говорить директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

Виробництво боєприпасів

А ось з виробництвом боєприпасів в Україні поки так нічого і не вирішили. Показова історія трапилася на держпідприємстві «Артем» в 2019 році. Тут планували випускати дефіцитний 152-й калібр. Для закупівлі необхідного обладнання уклали контракт і внесли аванс – вісім мільйонів доларів, але конвеєр від постачальника так і не отримали. Пізніше за підозрою в махінаціях у цій справі СБУ затримала ексзаступника міністра економіки Юрія Бровченка.

«Я вважаю, що згаяли дуже багато часу, тому що фактично у нас промисловості боєприпасної не існує. І сподіваюсь, що 2021 рік стане переломним у цьому напрямку. Насправді ми повинні мати чітку державну програму створення боєприпасної галузі, при чому всіх калібрів: починаючи від патронів 5,45 і закінчуючи крупнокаліберними боєприпасами – 155 міліметрів», – зазначив міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський.

Ще 2017-го в Україні розробили і ухвалили Державну програму з розвитку боєприпасної галузі до 2021 року. Тепер її продовжили до 2024-го.

«​Створення порохів, вибухових речовин для снарядів, створення технологій виготовлення гільз і створення снарядів – в цьому просування немає. І наступний рік якраз має бути таким, щоби знову реанімувати цю програму і запустити металургію і хімію для створення цих компонентів. Якщо цього не буде, то ми знову будемо вимушені частково закуповувати боєприпаси у закордонних постачальників, хоча цей процес (чим далі, тим більше) стає все складнішим», – підсумовує Згурець.

Транспортна авіація

Унікальним 2021-й може стати для української авіації. Після катастрофи літака Ан-26 під Чугуєвом, в якій загинули 19 курсантів Харківського університету Повітряних сил і 7 офіцерів членів екіпажу, в уряді заговорили про нові транспортники для армії. Контракт на закупівлю трьох літаків Ан-178 обіцяли підписати до кінця 2020-го. За весь час незалежності України ЗСУ не отримали жодного нового літака.

«У ніші перевезень до 20 тонн цей літак буде дуже добре відповідати вимогам Збройних сил України. Зараз час Сил спеціальних операцій. Зараз вже не плануються бойові дії з масами танків. Так от, якщо виникає загрозлива ситуація в якомусь регіоні, в Ан-178 можна швиденько загнати три джипи з екіпажами, за годину перевезти в будь-яку точку України і висадити. Три літаки перекинуть фактично роту з повним озброєнням», – вважає провідний науковий співробітник Музею авіації України Валерій Романенко.

Транспортний літак Ан-178 вдвічі швидший за радянський Ан-26, водночас вантажів може перевезти в три рази більше. Зараз на заводі «Антонов» триває робота над першим серійним Ан-178 для Перу. І хоч на підприємстві запевняють, що він вже без російських комплектуючих, на думку експертів, проблема імпортозаміщення до кінця ще не вирішена.

«​Зараз ситуація така: 78 відсотків деталей виробляється в Україні. Ми замінили такі критичні елементи, як шасі, ми замінили допоміжну силову установку: замість російського Ступіна його зараз буде виробляти «​Мотор Січ». Проблема зараз в тому, що Україна не виробляє дюралюміній, потрібний для виробництва цих літаків. Ми маємо отримати надійного постачальника ось цього основного, так би мовити, літаючого металу», – наголосив Романенко.

Та чи зможуть реалізувати все заплановане? У фахівців це викликає значні сумніви. Справа в тому, що в 2020-му парламент ухвалив новий закон про оборонні закупівлі. Він повинен зробити їх більш прозорими і завадити корупції. Спочатку планувалося, що документ запрацює з 1 січня 2021 року, але виявилося, що профільні міністерства не встигають підготуватися до цього часу.

«Міністерство оборони і Міністерство стратегічних галузей промисловості в грудні повідомили на парламентському комітеті, що вони не готові. Не готова нормативно-правова база. Відповідно, треба закон відтермінувати на пів року. А в грудні, коли це повідомили, це вже нереально зробити. Виходить, що з першого січня 2021 року у нас станеться колапс в оборонних закупівлях. Тому що державне оборонне замовлення вже не діє, а оборонні закупівлі ще не можна впровадити, тому що не вистачає нормативно-правових актів», – пояснює керівник експертної організації Statewatch Гліб Канєвський.

Водночас міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський запевняє: затримка з законом не вплине на переозброєння. У бюджеті на 2021 рік на закупівлю техніки і зброї для ЗСУ передбачено майже 23 мільярди гривень.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: Вся надія на 2021: Що ньюйорківці кажуть про цьогорічні свята? Відео

Вся надія на 2021: Що ньюйорківці кажуть про цьогорічні свята? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:25 0:00

Всі новини дня

Росія «плекає ультраправий націоналізм» як інструмент війни, в першу чергу проти України – посол США при ОБСЄ Карпентер

Посол США в ОБСЄ Марк Карпентер

Висуваючи абсурдні звинувачення в нацизмі на адресу українського керівництва, Росія культивує ультраправий націоналізм як інструмент війни, заявив посол США в ОБСЄ Майкл Карпентер. За його словами, Росія використовує слово «нацист» як «кодове слово для позначення кожного, хто виступає проти варварської війни Росії проти України». І водночас Кремль підтримує справжніх неонацистів у самій Росії та на Заході, сказав американський дипломат цього тижн, виступаючи на засіданні Постійної ради ОБСЄ, присвяченому російській агресії в Україні.

«Багаторічна підтримка Кремлем насильницьких ультраправих екстремістських груп і його мета знищити й підпорядкувати Україну – це дві сторони однієї медалі. Не потрібно дивитись повз ненависть, що заперечує існування України як незалежної нації, – сказав Майкл Карпентер, – Ультранаціоналістичний порядок денний Кремля також іноді перетворювався на підтримку неонацистських груп, які на міжнародному рівні спрямовані на дестабілізацію демократичних країн».

Звірства не відбуваються природно або спонтанно. Цілковито зневажливе ставлення такої великої кількості російських солдатів до людей похилого віку, жінок і дітей в Україні є прямим результатом того, що її війська підживлюють брехнею про Україну та її народ та насаджують ультранаціоналістичні та дегуманізуючі ідеї серед її військ
Майкл Карпентер

Упродовж багатьох років Кремль використовував звинування України у фашизмі, чи нацизмі, у той час як Кремль сам сприяв розвитку російських ультранаціоналістів та медіа-платформ, чия пропаганда безпосередньо живить неоімперський наратив Кремля, який прагне підкорити й русифікувати Україну, каже американський дипломат. Карпентер наполягає, що існує прямий зв’язок між антиукраїнською пропагандою і звірствами, яки чинили російські військові в Україні.

«Звірства не відбуваються природно або спонтанно. Цілковито зневажливе ставлення такої великої кількості російських солдатів до людей похилого віку, жінок і дітей в Україні є прямим результатом того, що її війська підживлюють брехнею про Україну та її народ та насаджують ультранаціоналістичні та дегуманізуючі ідеї серед її військ. Така ідеологія вже давно пропагується всередині Росії та втілюється доморощеними ультраправими екстремістськими групами», – наголошує американський дипломат. За його словами, «ми повинні чітко говорити про те, хто і з якою метою їх підтримує».

Про російський ультраправий націоналізм говорять на найвищому міжнародному рівні

На початку червня Організація з безпеки й співробітництва в Європі вирішила поновити роботу «Московського механізму», щоб дослідити інформацію про порушення прав людини, військові злочини та злочини проти людяності, які стали наслідками російського вторгнення в Україну.

Про те, що дезінформаційна кампанія Росії проти України, має на меті виправдати вторгнення в Україну, наголошували і кілька спікерів під час засідання Ради Безпеки ООН у вівторок, 21 червня, на дебатах про «підбурювання до насильства, що веде до жорстоких злочинів». Дискусію на цю тему в присутності спеціальної радниці з питань запобігання геноциду Еліс Ндеріту скликала Албанія, яка головує у Раді у червні.

На засіданні виступила українська експертка з інформаційної безпеки Любов Цибульська. Вона вважає, що злочини, які багато експертів кваліфікують як геноцид, є наслідком послідовної роботи російської пропагандистської машини, завдяки якій «українці (як проголошують пропагандисти - ред.) перестали бути людьми й мають бути фізично знищені у величезних масштабах».

Представник Литви, який виступав також від Естонії та Латвії, сказав, що Росія багато років поширювала брехню про Україну для того, щоб виправдати своє вторгнення. «Якщо не буде чіткої та сильної міжнародної відповіді, щоб зупинити це, агресія проти України буде лише початком», – попередив він. Також представник Словаччини сказав, що приводи, під якими Москва вторглася в Україну, нагадують той час, коли в Європі іншу цільову групу представляли як екзистенційну загроза, щоб представити війну як оборонну та неминучу. Найяскравішим прикладом такої політики була антиєврейська пропаганда нацистської Німеччини.

Присутній на цьому засідані Ради безпеки ООН посол Росії Василь Небензя повторив російську офіційну лінію, згідно з якою, «після перевороту на Майдані 2014 року київський режим прямо підбурював до насильства проти російськомовних жителів України. Усе населення поділялося на громадян першого і другого сортів, причому російськомовні та росіяни вважалися громадянами другого сорту». Російский посол назвав всю владу в Україні після Майдану незаконною, і додав, що за роки після Майдану «були десятки, якщо не сотні вбивств російськомовних політиків і журналістів».

США не лише роблять заяви, але і протидіють крайньоправим загрозам, що йдуть з Росії

Сполучені Штати приділяють дедалі більше уваги зв’язкам між Кремлем та ультраправими націоналістичними рухами в самій Росії та на міжнародному рівні. Минулого тижня США наклали санкції на двох росіян, яких визнали прихильниками «етнічно мотивованої насильницької екстремістської групи» під назвою Російський імперський рух. Також США внесли в Особливий список глобальних терористів громадянина Швеції, який проходив навчання у російському Санкт-Петербурзі.

Як повідомило Міністерство фінансів США, яке наклало санкції на росіян, Станіслав Шевчук, європейський представник Російського імперського руху їздив до Сполучених Штатів у 2017 році, де шукав зв’язків з місцевими «екстремістськими» групами. Другий росіянин – Олександр Жучковсьий, також прихильник цієї організації, якому вдалося зібрати через соцмережі понад 3,4 мільйона доларів на закупівлю озброєння та військової техніки для різних проросійських бойовиків для їхньої поїздки на Донбас, щоб воювати там проти України.

Російський імперський рух був включений Державним департаментом США до Особливого списку глобальних терористів у 2020 році, як ультранаціоналістична група прихильників переваги білої раси. Група базується в Росії та здійснює воєнізовану підготовку білих супрематистів і неонацистів та відіграє помітну роль у спробі об'єднати європейців та американців проти їхніх вигаданих ворогів, мовиться у повідомленні Державного департаменту від 15 червня.

Того ж дня Міністерство фінансів США внесло громадянина Швеції Антона Туліна у Спеціальний список глобальних терористів (SDGT). У повідомленні Державного департаменту мовиться, що Тулін був серед з трьох засуджених у 2017 році за участь у нападі на центр для біженців у шведському місті Гетеборзі. Тулін, як з’ясували слідчі, брав участь у «неонацистському скандинавському русі опору, та разом із ще одинм його спільником проходив підготовку зі зброєю в руках у російському воєнізованому угрупованні «Партизан» у Санкт-Петербурзі.

Виступаючи у Відні на засіданні Постійної ради ОБСЄ, посол США до цієї організації Майкл Карпентер назвав цілу низку діячів російської дезінформаційної сцени, які вже перебувають під американсьакими санкціями. Серед них Леонід Савін, головний редактор Geopolitica.ru, колишній головний редактор Katehon і, за повідомленнями, член Військово-наукового товариства Міністерства оборони Росії. Карпентер нагадав, що натхненником видання Geopolitica.ru був «російський фашист Олександр Дугін», який з 2015 року є під санкціями США за «активне» вербування «осіб з військовим і бойовим досвідом для боротьби від імені самопроголошеної Донецької Народної Республіки».

«Кремль підтримує ультраправу інформаційну екосистему, що складається з російських ультранаціоналістів і медіа-платформ, чия пропаганда безпосередньо вписується в наратив Кремля, який прагне підкорення та русифікації України. Geopolitica.ru одна з таких платформ», – написав Карпентер у своєму акаунті в мережі Твіттер.

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю

Ексклюзив: Джон Кірбі про майбутнє американської військової допомоги. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:17 0:00

Сполучені Штати цього тижня схвалили черговий пакет військової допомоги Україні на суму 450 мільйонів доларів, в якому закладені, серед іншого, ще 4 системи HIMARS.

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

Більше

XS
SM
MD
LG