Спеціальні потреби

Роль нових технологій у масових протестах в Єгипті


Новітні технології, як показує практика останніх років, створюють серйозні проблеми деспотичним урядам, проти яких час від часу в тій, чи іншій країні повстає народ. Так у Єгипті, вже від самого початку протестів, посадовці насильними методами перекрили доступ населенню до цифрового зв’язку. Втім, уряди інших країн по всьому світу вивчають, як новітні технології можуть зашкодити, або, навпаки, допомогти їм.

Відео з Каїру транслювалося арабським каналом Аль Джазіра у прямому ефірі, поки єгипетський уряд не відключив супутник. В Інтернеті учасники протестів домовлялися про час та місце зібрання, поки уряд не заблокував доступ до мережі Інтернет. Нові медіа відіграють дедалі важливішу роль в антиурядових повстаннях. В офісі Аль Джазіри у Вашингтоні репортери забезпечують пряме мовлення зі своїх головних корпунктів у Катарі. Вони кажуть, що влада спробувала ускладнити їм роботу, журналісти сприймають це як знак того, що вони добре роблять свою справу.

Ведучі новин представляють єгипетських кореспондентів, не називаючи їх імен і місця перебування, тому, що у Каїрі в них відібрали акредитацію, а деяких навіть арештували. В Аль Джазіри єгипетська влада відібрала ліцензію на трансляцію з Каїру, а бюро цього телеканалу просто закрили.

Професор університету Джорджа Вашингтона Стів Лівінгстон уважно стежить за посланнями з Єгипту, які надходять в мережу Твіттер. Їх туди надсилають окремі люди, які мають доступ до мобільного Інтернету. Минулого тижня вони в такий спосіб зуміли скоординувати мобільні групи, а також попереджали про пересування поліції. Втім, уже цього тижня мобільний зв’язок почав працювати з перебоями. Компанія Ґуґл відразу запустила послугу, через яку єгиптяни можуть подзвонити і залишити голосове повідомлення, яке негайно буде надруковане у Твіттері. Лівінгстон каже, що влада не може довго блокувати Інтернет та мобільний зв'язок:

«Це створює велику проблему для існування Єгипту як сучасного суспільства, інтегрованого з рештою світової економіки. Як працювати, коли підприємці не можуть подзвонити?»

Лівінгстон говорить, що така функція як «дислокація заходу» на Інтернет-карті дуже допомагає протестуючим. Червоні крапки на мапі показують, що зараз відбувається у тому місці. А натовп вже регулює свої дії, відповідно до інформації, яка з’являється в мережі.

Професор Лівінгстон називає великим позитивом те, що самостійно організований рух людей намагається скористатися новими технологіями передачі інформації. І це ставить авторитарні режими у дуже складну ситуацію.

Але експерти розійшлися у поглядах щодо майбутнього цих технологій, а також щодо їх впливу на репресивні уряди. Одні кажуть, що такі технології допоможуть людям досягти свободи. Інші ж, навпаки, думають, що ці технології полегшать владі можливість знаходити та придушувати протести.

XS
SM
MD
LG