Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: Нове вторгнення Росії в Україну можливе, в разі запуску “Північного потоку-2”

Запровадити санкції щодо “Північного потоку-2” і не допустити запуску газопроводу закликають європейських лідерів та адміністрацію президента США Джо Байдена, міжнародні експерти, які взяли участь в події "Атлантичної ради" у Вашингтоні, присвяченій обговоренню енергетичної кризи в Європі.

Навіть на завершальному етапі будівництва, проект російського газопроводу все ще можна зупинити, переконаний експерт Центру з аналізу європейської політики у США Бенжамін Шмітт. Він покладає сподівання на Конгрес США.

“Так, абсолютно! Конгрес відіграє свою роль, і за останні понад 3 роки ухвалив низку рішень, від закону “Про протидію противникам Америки шляхом санкцій” до оборонного бюджету країни. Вони показали свою спроможність діяти, і бути ефективними в тому, щоб зупинити цей проект на різних стадіях”, - зазначив експерт.

Перспективи санкцій

Поправка, яка передбачає обов'язкове запровадження санкцій щодо Nord Stream 2 AG, включена в оборонний бюджет США-2021, який наразі перебуває на розгляді у Палаті представників США.

Крім того, минулого тижня, 19 листопада, американський сенатор-демократ Роберт Менендез ініціював поправку, яка передбачає потужні санкції щодо Росії в разі її вторгнення в Україну. Зокрема, запропоновані ним санкції стосуватимуться високопоставлених російських чиновників, газопроводу “Північний потік-2”, основних російських фінансових інституцій та операцій навколо державного боргу Росії.

Експерти розкритикували ініціативу сенатора.

Бенжамін Шмітт
Бенжамін Шмітт

Бенжамін Шмітт, головний співробітник Центру з аналізу європейської політики: “Якщо ви чекатимете на російське військове вторгнення, щоб запровадити санкції, то у сенсі стримування - це кіт втік з мішка. Зараз Росія покладається на українську газову інфраструктуру. А коли “Північний потік-2” запрацює, у вас буде ситуація, коли Росія зможе зменшити або припинити транзит газу через Україну, зокрема по трубі, яка частково проходить через Донбас, і це дозволить росіянам посилити агресію. Вам треба зупинити "Північний потік-2", щоб стримати подальшу агресію, а не карати потім Росію”.

Вітренко: Запуск газопроводу - це запрошення до військової агресії

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, у своєму виступі на події, закликав США та Європу до жорстких санкцій щодо проекту “Північний потік-2”.

“У разі, якщо не буде необхідності транспортувати газ через Україну, Росії буде простіше почати повномасштабну військову операцію проти України. Це не торкнеться поставок російського газу, і вони продовжуватимуть отримувати гроші з європейського ринку”, - заявив Вітренко.

За його словами, запуск “Північного потоку-2” стане свого роду "запрошенням" росіян до військової агресії проти України.

“Це виглядає як запрошення, якоюсь мірою, до військової агресії. Тому що по-перше, я не вірю, що в разі військової агресії, коли буде зрозуміло, що газ не може йти через Україну, що тоді буде легко сказати європейцям - дивіться, хлопці, вам також доведеться залишитись без російського газу, бо накладаємо санкції на “Північний потік-2””, - додає Вітренко.

Санкції щодо "Північного потоку 2" могли б стримати поведінку Росії, переконаний Бенжамін Шмітт. Він, зокрема, згадує про використання росіянами різних секторів управління в якості зброї проти своїх західних “союзників”.

“Вони (росіяни - ред.) очевидно використовують енергетику у якості зброї. Звісно, також військову загрозу як збою - зокрема збільшення військ на російсько-українському кордоні. Клієнт путінської Росії - Білорусь - використовує імміграцію у якості зброї на литовському та польському кордонах. І минулого тижня ми спостерігали як Росія вдалась до ще одного кроку - вона використала космос у якості зброї. Це надзвичайно провокативна поведінка, і саме тому санкції щодо Північного потоку-2 повинні бути запроваджені”.

Стратегічна помилка Байдена?

Рішення адміністрації Джо Байдена скасувати санкції проти оператора газопроводу “Північний потік-2” оглядачі вважають однією з найбільших його помилок у зовнішній політиці.

Депутатка Європарламенту з Німеччини Віола фон Крамон-Таубадель: “Якщо й є один проект, який мав би залишитись незмінним після адміністрації Трампа, то це санкції щодо Північного потоку-2” ... Але президент Байден врешті вирішив відмовитись від тих санкцій. Думаю, це була стратегічна помилка. Тому що це дало зелене світло для “Газпрому” завершити проект”.

Про стратегічну помилку Байдена говорить Жигімантас Павільоніс, член Сейму Литви. Він закликає Німеччину проявити лідерство і не допустити запуску російського газопроводу.

Від адміністрації Байдена литовський законодавець очікує "стратегічних рішень", серед них - розширити НАТО та заблокувати “Північний потік-2”.

“Я дуже сподіваюся, що адміністрацію Байдена у питанні демократії згадуватимуть не лише через їхнє дуже погане стратегічне рішення щодо "Північного потоку-2". Я дуже сподіваюсь, що до кінця цієї адміністрації у Вашингтоні я зможу назвати Байдена Рейганом за Україну, Молдову, Білорусь, може, Грузію. Зробіть щось історичне! А це означає - думайте стратегічно, а не просто реагуйте на те, що робить Путін. Дійте стратегічно. Вбийте Північний потік, розширте Євросоюз, розширте НАТО і не дозвольте Лукашенку пробути на посаді ще один рік”, - зазначив Павільоніс.

Литовський депутат не виключає повноцінного вторгнення Росії в Україну, у разі запуску газопроводу.

“Зараз прийшов час об’єднатися. Якщо “Північний потік 2” буде запущений, Росія може це інтерпретувати як карт бланш для окупації України. І що тоді? Якщо це почне відбуватися. Краще зараз вжити застережних заходів, дуже чітко їм показати, що цього робити не можна, і припинити цей спад демократії, що є результатом нашої неспроможності думати стратегічно”, - підсумував член Сейму Литви Жигімантас Павільоніс.

Дивіться також: Сценарії допомоги Україні пропонують у Конгресі США

Які сценарії допомоги Україні пропонують у Конгресі США? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:15 0:00


Всі новини дня

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00

"Ми не залишимо. Ми допоможемо Україні", – так відповів президент США Джо Байден на питання журналістки. Вона запитала про його повідомлення Росії щодо вибуху дамби в Україні.

Спроба Росії уповільнити контрнаступ ЗСУ — експерти про підрив Каховської дамби

Підрив дамби на Каховській ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ України, вважає президент Фонду Джеймстаун Ґлен Говард.

“Підрив дамби в Новій Каховці продемонстрував, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні,” — заявив Говард.

Експерт розповів Голосу Америки, що підірвавши Каховську ГЕС і спричинивши повінь, росіяни створили гуманітарну катастрофу, аби уповільнити чи стримати українські контрнаступальні плани на південному напрямку, зокрема, у Бердянську, Мелітополі і Токмаку. Раніше експерти говорили, що саме ці населені пункти є ймовірними цілями для контрнаступу Збройних сил України.

“Поки незрозуміло, як це вплине на плани українців, і чи буде це тимчасова затримка контрнаступу. Але я бачив інформацію про те, що Україна накопичувала багато човнів для перетину Дніпра, і зараз постає серйозне питання, чи є у них достатньо човнів, щоб проводити такі операції,” — додав Говард.

Про те, що підрив Каховської ГЕС сповільнить контрнаступ на Херсонщині, пише й редактор видання The Independent Кім Сенгупта. За його словами, українські військові мали б використовувати маршрути вздовж дамби для транспортування бронетехніки та важкої техніки. Посилаючись на власні джерела, він повідомляє, що українські військові також планували висадитися на островах нижче за течією Дніпра, де вже відбуваються зіткнення.

“Затоплення цих шляхів, ймовірно, уповільнить атаки українців навколо Херсона, оскільки потрібно змінити тактичні плани та перемістити війська й озброєння — хоча зараз українські сили мають достатньо можливостей, щоб відкоригувати плани й продовжувати контрнаступ,” — пише редактор The Independent.

Крім цього, підрив Каховської ГЕС може передувати відступу російських військ із півдня України, попереджають експерти. Сенгупта зауважує, що в минулому радянська Росія вже здійснювала такі дії в Україні — підірвавши Дніпровську ГЕС під час відступу 1941 року.

Радбез ООН обговорить підрив Каховської ГЕС у вівторок ввечері

Архівне фото: прапор ООН перед штаб-квартирою організації в Нью-Йорку

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, у своєму зверненні у вівторок назвав підрив дамби "колосальною гуманітарною, економічною та екологічною катастрофою."

"ООН не має доступу до незалежної інформації про обставини, що призвели до руйнування греблі Каховської ГЕС. Але ясно одне: це ще один руйнівний наслідок російського вторгнення в Україну. Ми бачимо наслідки в Херсоні, Новій Каховці та ще 80 містах і селах вздовж річки Дніпро. Велике затоплення. Масштабні евакуації. Спустошення навколишнього середовища. Знищення щойно посаджених культур", - зазначив посадовець.

Раніше Кислиця в інтерв'ю Голосу Америки назвав підрив дамби "державним тероризмом".

“Каховська станція знаходилась на окупованій території, і РФ мала вживати всіх необхідних заходів, щоб підтримувати її в належному стані й не допускати будь-яких інцидентів. На сьогоднішні можна говорити про те, що мав місце акт державного тероризму, це свідомо було зроблено, на мою думку", - заявив український дипломат в ООН.

Кислиця додав, що повна відповідальність за підрив лежить на окупантах. За його словами, одразу після деокупації постане питання відбудови дамби.

"Сталась велика трагедія. Питання відбудови дамби буде стояти невідкладно відразу після деокупації. Можливо, ще під час того, як вона тимчасово знаходиться окупованою, вже потрібно вживати заходи для відновлення інженерних споруд. Крім того, є питання гуманітарної допомоги, люди потерпають, домогосподарства знищені вщент, потерпають і цивільні, потерпають і свійські тварини, і зоопарки, це величезна трагедія", - наголосив представник України.

Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву"."Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні.

Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.

Президент України Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема, рішення скликати засідання Ради Безпеки ООН з цього приводу.

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі відповів на питання щодо підриву Каховської ГЕС. Послухайте, що він сказав.

Збитки будуть значними - Білий дім про руйнування Каховської дамби

Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі

Сполучені штати вивчають ситуацію навколо руйнування дамби на Каховській ГЕС, щоб визначити відповідальних за інцидент та оцінити збитки скоєного. Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу 6 червня.

“Ми уважно стежимо за наслідками цього руйнування, яке спричинило масштабні повені в Україні та призвело до евакуації щонайменше тисячі українців. … Ми бачили повідомлення про те, що Росія несе відповідальність за вибух на дамбі, яку, я нагадаю, російські війська незаконно захопили минулого року і відтоді окуповували. Ми робимо все можливе, щоб оцінити ці повідомлення, і працюємо з українцями, щоб зібрати більше інформації. Але не можемо наразі остаточно сказати, що сталося”, - заявив Кірбі.

На питання, чи Білий дім вважає руйнування дамби воєнним злочином, Джон Кірбі нагадав, що цивільна інфраструктура захищена Женевськими конвенціями, а її руйнування заборонене законами війни.

“Росіяни нелегально захопили цю дамбу, це водосховище, багато місяців тому. Ця територія на час вибуху була окупована ними. І це зрозуміло, що навмисне руйнування цивільної інфраструктури заборонено законами війни. І в додатковому протоколі до Женевських конвенцій, який росіяни самі ж підписали, руйнування цивільної інфраструктури, як от дамби, і дамби там чітко зазначені, - є порушенням цього кодексу. Але знову ж, ми досі не ухвалили рішення. Ми досі говоримо з українцями про це”, - заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Представник Білого дому додав, що вже зараз можна передбачити, що “збитки для українського народу та регіону будуть значними”.

“Окрім втрати людей і засобів до існування, знищення дамби цілком може мати руйнівний вплив на енергетичну безпеку України, і це, безперечно, вплине на систему українських каналів”, - сказав він.

Речник Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи відповідальність за скоєне, наголосив, що дамба на момент руйнування була під контролем росіян: “Важливо пам’ятати, що насправді Росія почала цю роботу, оскільки Росія окупувала цю територію, і саме Росія контролювала дамбу. Тож ми продовжуємо підтримувати зв’язок з українською владою та намагаємось надати допомогу багатьом українцям, які були переміщені та змушені”.

Водночас американське видання NBC News з посиланням на двох офіційних осіб у США та одного посадовця з країн Заходу, повідомляє, що уряд США має розвідувальні дані, які вказують на те, за підривом дамби в Новій Каховці стоїть Росія. В Адміністрації президента США поки не коментували цієї інформації.

У Білому домі заявили, що “з полегшенням побачили заяву директора МАГАТЕ, що немає безпосереднього ризику для безпеки” Запорізької атомної станції внаслідок руйнування Каховської дамби.

Джон Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії: “Неспровокована війна Росії проти України має руйнівний вплив на український народ і принесла йому жахливі страждання. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну всіма можливостями, включно з військовою гуманітарною та економічною підтримкою”.

Більше

Відео - найголовніше

"Ми допоможемо Україні", – Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:17 0:00
XS
SM
MD
LG