Спеціальні потреби

Мажоритарники повернуть свої інвестиції після виборів?


Київ вийшов на перше місце за кількістю передвиборчих правопорушень зафіксованих волонтерами та представниками громадської організації «Майдан».

За 13 днів до виборів – більше тисячі скарг на порушення зафіксували представники громадського об’єднання «Майдан». Лідирує Києв, відштовхнувши на друге місце Одесу. Спостерігачі відмічають, що у цих регіонах агітація проводиться найбільш агресивно. Проте, як і в інших областях, більшість порушень закону стосуються використання адміністративного ресурсу, підкупу виборців та порушення порядку агітації.

«Підкупом займаються практично всі учасники передвиборчого процесу, одні більше – інші менше. Як говорить один соціолог: всі б робили одне і те ж, тільки одним можна, а іншим – ні», – сказав координатор проекту «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» Віктор Гарбар. «Висхідна динаміка за кількістю випадків підкупу громадян показує, що у влади закінчилися пряники і вона взялася за батоги».

"Я думаю, що значна кількість людей просто утримаються від голосування, аби їм за це чогось не було".
Спостерігачі «Майдану» говорять про соціологічні дослідження за якими 18% виборців готові продати свій голос за 200-500 гривень. Ще 10-15% виборців залякані та відчувають тиск зі сторони підприємства чи держструктури на якій працюють. Зважаючи на те, що на мажоритарному округу можна виграти, отримавши 20-25% голосів, виходить, що для перемоги – достатньо підкупити 10% виборців і ще 10% залякати.

«Гроші, які кандидати можуть витратити на підкуп – не такі вже й великі. За п’ять років депутатства вони окупляться, у першу чергу за рахунок населення, і не має значення брали ви пайок, чи ні, після виборів готуйтеся до повернення мажоритарниками інвестицій у свій округ», – сказав експерт проекту «Майдан Моніторинг: Вибори 2012» Віктор Пушкар.

Особливу агресивність перешкоджання агітації відмічають спостерігачі у Києві. Цим не нехтують майже усі учасники передвиборчих перегонів, згідно з інформацією «Майдану». Сценарій завжди однаковий: у вечірню годину зненацька перевертають намет з агітаційними листівками, ріжуть його і втікають. Міліція завжди зникає за певний час до того, як все повинно статися, а розслідування подібних справ ведеться в’яло.

«Це впливає на виборця, як своєрідне залякування, вони думають: «Якщо сьогодні таке роблять цьому кандидату за якого я збирався голосувати, що ще вони можуть зробити», – сказав Гарбар.

Як своєрідне залякування виборців спрацює і використання відеоспостереження у день голосування, вважають представники громадської організації. На підтримку цього, вони звертаються до дослідження американського професора з Університету Канзасу Еріка Херрона, який на прикладі виборів в Азербайджані 2008-го року, встановив, що явка виборців на дільницях оснащених камерами відеоспостереження була на 8-12% нижчою, ніж там, де камер не було.

Згідно із законом про внесення змін до закону про проведення відеоспостереження підчас голосування на виборах, повинен вестися запис підрахунку голосів, проте у законі зазначається, що у разі технічної неможливості забезпечити трансляцію зображення з якоїсь дільниці, система спостереження буде викорисана «для зберігання інформації». Тим самим законом ЦВК отримала право давати, або не надавати відеоматеріали на запити учасників виборчого процесу; раніше це був обов’язків пункт. ЦВК офіційно розпорядилася вивісити на кожній дільниці таблички «У приміщенні ведеться відеоспостереження».

«Після трагічних подій в одному з київських супермаркетів, людина, яка нічого не розуміє в законі, і взагалі, налякана життям, як вона буде сприймати це? Я думаю, що значна кількість людей просто утримаються від голосування, аби їм за це чогось не було. Кабінет міністрів та президент нам нічого на це не відповіли», – сказав Гарбар.

Здебільшого висновки щодо перебігу передвиборчих перегонів однакові, як представників українських громадських організацій, так і більшості міжнародних спостерігачів – вони продовжують закликати українців фіксувати та повідомляти про порушення і 28-го жовтня зробити свій незалежний вибір.
XS
SM
MD
LG