Спеціальні потреби

Саміт Україна-ЄС таки відбудеться 19 грудня


Саміт Євросоюз-Україна має відбутися у Києві

Україна і Євросоюз визначилися з датою і місцем проведення саміту, який мав стати історичним: 19 грудня, Київ. Як повідомили у Міністерстві закордонних справ, відомство отримало ноту з відповідним підтвердженням від ЄС.

«Ми отримали ноту від ЄС, якою підтверджується 19 грудня цього року як дата проведення 15-го саміту Україна-ЄС у Києві», – сказав речник МЗС Олександр Дикусаров на брифінгу у вівторок.

За його словами, на саміті планується оголосити про завершення переговорів стосовно Угоди про асоціацію.

«Делегації України та ЄС наразі продовжують роботу по узгодженню ключових питань переговорного процесу, які ще залишаються невирішеними. Ми виходимо з того, що ця робота буде завершена найжближчим часом з тим, щоб під час саміту Україна-ЄС сторони оголосили про завершення переговорів щодо Угоди про асоціацію», – зазначив Дикусаров.

Натомість підтверджень стосовно дати можливого візиту президента Януковича до Брюсселя наразі нема. Візит був запланований на 20 жовтня, а тоді перенесений керівництвом Євросоюзу через «необхідність для України досягти прогресу в забезпеченні верховенства права та незалежності судової влади». Ішлося про вирок, винесений лідерові опозиції Юлії Тимошенко, який обурив європейців.

Пізніше Януковича таки вирішили запросити до Брюсселя, «щоб відновити конструктивний діалог». Такий план був викладений у резолюції ЄС, прийнятій 27 жовтня. Причому візит планувалося провести ще до початку грудневого саміту Україна-ЄС.

Проте дати можливих запросин Януковича в ЄС досі так і не названо.

Що ж до саміту Україна-ЄС, то, як кажуть експерти, підтвердження дати означає лиш те, що саміт відбудеться. Це не гарантує ні того, що на саміті оголосять про завершення переговорів, ні того, що парафують угоду, – вважає політаналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Повідомлення МЗС означає тільки те, про що йдеться у повідомленні. Тобто що саміт буде і що він буде 19 грудня. Саміти Україна-ЄС відбуваються щороку, поперемінно або в Києві, або на території ЄС, не обов’язково у Брюсселі. Це може бути й столиця країни, яка на той момент головує у Євросоюзі – так у Парижі, до речі, було ще за часів президента Ющенка. Тобто підтвердження дати означає тільки те, що відбудеться така обов’язкова протокольна зустріч, і зовсім нічого не означає з точки зору результату. Проведення саміту зовсім не гарантує, що буде парафовано Угоду про асоціацію чи оголошено про закінчення переговорів. Але усе-таки я думаю, що про закінчення переговорів оголосять, і переговірні групи розпустять. Тобто на технічній стороні питання справді буде поставлено крапку. Але ж залишається політична сторона питання! І тут Євросоюз чітко дав Україні зрозуміти, – було вже «останнє брюссельське попередження», – що м’яч знаходиться на половині поля України, і українська влада має зробити висновки, аби процес просувався далі. Однак українська влада поки що не демонструє не те що готовності робити висновки, а й навіть адекватного розуміння ситуації, в яку вона сама себе завела. Тому я можу тільки сподіватися, що за місяць з лишком, який залишився до саміту, українська сторона в якийсь спосіб порозумнішає», – зауважив Горбач.

Якщо ж станеться так, що європейці на саміті обмежаться заявою про завершення переговорів, тоді Угода про асоціацію відкладається на невизначений час, – пояснює експерт:

«Якщо буде просто заява про завершення переговорів, і крапка, то це означатиме, що сторони зупиняють відносини на тих позиціях, яких досягли у процесі переговорів. Вони вже не будуть повертатися і починати перемовини по-новому. Або якщо колись повернуться, то почнуть з цієї відправної точки. Тобто якщо переговори закінчилися, то залишається прийняти політичне рішення. Його можуть приймати політичні органи влади – як Європейського Союзу, так і національні парламенти. І це робитиметься уже в якийсь інший час, в іншій логіці, в інших обставинах. Тобто це в принципі означатиме, що сторони взяли паузу до кращих часів», – зауважив Горбач.

Нагадаємо: переговори про укладення Угоди про асоціацію України з ЄС розпочалися у березні 2007 року. Сьогодні ці переговори вийшли на фінішну пряму. Президент Віктор Янукович не раз заявляв, що хоче підписати Угоду вже до кінця нинішнього 2011 року. Натомість речники Євросоюзу наголосили на тому, що доля угоди залежить від того, чи буде переглянуто вирок лідерові опозиції Юлії Тимошенко.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG