Спеціальні потреби

Євросоюз засуджує владу Туреччини за застосування сили проти демонстрантів


Понеділок – четвертий день протестів у різних містах Туреччини проти влади прем’єр-міністра Ердогана – поліція відзначила сльозогінним газом у столиці Анкарі та інших населених пунктах. У великих містах Туреччини з’явилися барикади. Євросоюз у особі верховного представника ЄС із закордонних справ Катрін Аштон засуджує владу Ердогана за надмірне застосування сили щодо демонстрантів. Протестуючі, котрі почали з сидячого страйку проти вирубки дерев у центрі Стамбула минулої п’ятниці, нині перейшли, за підтримки опозиційних партій, до вимог відставки уряду, звинувачуючи його в ісламізації світської Туреччини. Сам Реджеп Тайїп Ердоган сердито відхилив порівняння масових виступів у його країні з «арабською весною» і звинуватив в усьому екстремістів.

Турецький прем’єр-міністр Реджеп Тайїп Ердоган заявив у понеділок, що антиурядові виступи в Стамбулі, Анкарі та інших містах були організовані екстремістськими силами і з невдоволенням заперечив порівняння цих подій із «арабською весною».

Протести організували екстремістські елементи, а люди, на нещастя, приєдналися до цього
Реджеп Тайїп Ердоган
«Стосовно цих інцидентів, я – як прем’єр-міністр та житель Стамбула – хотів би сказати, що ми повинні виокремити тут тих, хто приєднався до протестів з наївними емоційними почуттями після закликів у соціальних мережах. Ми повинні бачити, що ці протести організували екстремістські елементи, а люди, на нещастя, приєдналися до цього», – зазначив Реджеп Тайїп Ердоган.

Протести почалися з п’ятниці у Стамбулі, коли студенти і громадські активісти організували сидячий страйк на площі Таксім проти вирубки дерев у парку. Через жорстокі дій поліції проти цих протестуючих до них масово почали приєднуватися тисячі людей, котрі вже вимагали відставки уряду Ердогана і його помірно ісламістської партії «Справедливості та розвитку». В суботу й неділю на демонстрації вийшли десятки тисяч людей не лише в Стамбулі, а й в Анкарі та Ізмірі.

У дію пішли й бойові патрони та «коктейлі Молотова»

У Стамбулі й Анкарі поліція застосовувала у ці дні проти демонстрантів водяні гармати, сльозогінний газ та навіть бойові патрони. Десятки демонстрантів і поліцейських були поранені. До тисячі людей затримала поліція. Лише у Стамбулі у сутичках із поліцією та силами безпеки потерпіли майже тисяча осіб.

Увечері з неділі на понеділок у західному портовому центрі, Ізмірі, протестувальники метали «коктейлі Молотова», пляшки з палаючою сумішшю в приміщення правлячої в Туреччині партії «Справедливості та розвитку».

Низка опозиційних партій вдалася до підтримки демонстрантів та звозить тисячі своїх прихильників на демонстрації у великі міста Туреччини.

Прем’єр-міністр Ердоган у понеділок, перед скасуванням своєї поїздки до Тунісу (колиски «арабської повстанської весни») й інших країн Північної Африки, сказав, що лише ті, хто «не знає Туреччини», називає ці виступи «турецькою весною». Прем’єр-міністр також додав до цього: «Ті, хто не зміг перемогти нас на демократичних виборах, намагаються перемогти нас такими методами».

У понеділок турецький президент Абдуллах Ґюль закликав громадян до спокою та наголосив, що мирні демонстрації завжди були частиною демократії. Він також додав, що «послання протестуючих, висловленні з добрими намірами, були отримані».

Спостерігачі зауважують, що за тиждень до цих протестів у Туреччині була заборонена реклама алкоголю та введені обмеження на його продаж.

Стиль правління Ердогана став проблемою для нього – аналітики

Експерти кажуть, що при попередній рівності (50 на 50) у політичному протистоянні в Туреччині ці виступи можуть схилити ваги на користь супротивників нинішньої влади.

Так, Барчін Інанч, один із редакторів англомовного щоденника Hurriyet Daily News, сказав Радіо Свобода: «Учасники виступів кажуть: ви неповинні правити цією країною згідно зі світовою практикою підтримки лише 50 відсотків виборців, які вас підтримали на останніх виборах. Є й інші 50 відсотків, котрі мають інше уявлення на світ. Ви повинні поважати таку позицію».

Експерт з питань Туреччини з лондонської Школи економіки і політичних наук Джеймс Кер- Ліндсей каже, що військові вже не мають такої сили, щоб змінити владу в країні, бо уряд Ердогана провів серію чисток у збройних силах. Але, на думку цього експерта, молодь і секуляристські, світські, сили Туреччини не бажають повертатися у далеке ісламське минуле.

«Будь-хто в 30 років чи близько до цього, ймовірно, не збирається більше згадувати безлади і хаос середини 90-х. Неприємність полягає в тому, що стиль правління, який дозволив Ердогану ввести стабільність, тепер стає проблемою для нього самого», – зазначає експерт.

Заклики до стриманості у протестах надійшли до Туреччини з країн НАТО, Великої Британії, Франції, США. Вони також віднайшли відображення у заяві ЄС від імені верховного представника ЄС із закордонних справ Катрін Аштон, яка засудила «непропорційне застосування сили» з боку турецької поліції.

Із великим інтересом за подіями в Туреччині спостерігають у сусідніх країнах, особливо – в Азербайджані, де наближаються вибори президента.

Поради МЗС України українцям

Міністерство закордонних справ України спершу рекомендувало українцям найближчим часом утриматися від поїздок до Туреччини через складну ситуацію з безпекою у багатьох регіонах країни. Однак пізніше скасувало таку рекомендацію.

Українське МЗС у зв’язку із загостренням ситуації на території Туреччини, зокрема в таких містах, як Стамбул, Анкара, Ізмір, Ескішехір, Муглі, Конья, Ялова, Анталья, Болу, радить громадянам України, які перебувають в Туреччині, не брати участі в акціях протесту, демонстраціях або інших масових заходах, а також утриматися від відвідування місць великого скупчення людей.

А в разі потрапляння в надзвичайні ситуації громадянам України радять звертатися до посольства України в Туреччині.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG