Спеціальні потреби

Американські законодавці закликають Байдена виконати обіцянку адміністрації Трампа інвестувати в енергетичну інфраструктуру Східної Європи


Двопартійна група американських законодавців звернулася до адміністрації Байдена з проханням здійснити подальші кроки щодо обіцянки попередньої адміністрації США інвестувати 300 мільйонів доларів в проекти енергетичної інфраструктури в Центральній та Східній Європі на тлі прагнення Конгресу США протидіяти російському та китайському впливу в регіоні.

Адміністрація Трампа у 2020 році погодилася внести до 1 мільярда доларів у Фонд інфраструктури Ініціативи Трьох морів через Американську фінансову корпорацію розвитку (DFC), яка в грудні затвердила початкові інвестиції обсягом у 300 мільйонів доларів. Однак, на тлі процесу передачі влади у США, який супроводжувався певними викликами, гроші ще не перераховані.

Фонд був створений 12 країнами Центральної та Східної Європи, між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями, які є членами Європейського Союзу, для усунення історичних прогалин в інфраструктурі через які регіон сильно залежить від Росії для імпорту енергоносіїв. Торік Конгрес ухвалив резолюцію, в якій оголосив про підтримку фонду.

Група країн прагне розширити енергетичну інфраструктуру на півночі і півдні, щоб створити противагу домінуючій ролі інфраструктури, що з'єднує Росію із Заходом через Центральну та Східну Європу. Цю інфрасутруктуру було побудовано за радянських часів. Очікується, що кожна з 12 країн зробить свій внесок у фонд.

"Нинішній брак інфраструктури робить регіон надміру залежним від Росії та Китаю для задоволення енергетичних та економічних потреб. На жаль, ці зловмисні суб'єкти прагнуть посіяти розбрат в трансатлантичному альянсі за допомогою операцій гібридної війни, компрометованого телекомунікаційного обладнання та експорту авторитарних ідеалів", йдеться у листі від законодавців до президента від 11 лютого.

"Наша підтримка Ініціативи Трьох морів допоможе забезпечити нашим союзникам та партнерам міцну основу для досягнення цих цілей", - сказали вони.

"Надмірний вплив"

Західні уряди звинуватили Москву у використанні її домінуючого енергетичного становища як "зброї" для збереження впливу в колишніх комуністичних державах Центральної та Східної Європи.

Росія двічі припиняла поставки природного газу до України посеред зими в 2006 і 2009 роках на тлі розбіжностей щодо цін. Це вказало на повну залежність Києва від імпорту від східного сусіда. Відключення стали потрясінням для країн Європи та змусили їх пришвидшити диверсифікацію енергетики.

Україна припинила прямий імпорт природного газу з Росії і купує енергію у своїх західних сусідів. Деякі країни Східної Європи, особливо на Балканах, все ще значною мірою залежать від Росії у питанні імпорту природного газу та нафти.

У своєму листі до Байдена американські законодавці наголосили на важливості використання фонду для розширення зв’язків з енергетичною інфраструктурою в Україні.

Глобальний видобуток природного газу різко зріс за останні роки. Рушієм зростання виступили Сполучені Штати. Це відкрило можливість для Центральної та Східної Європи диверсифікувати імпорт з Росії. Однак відсутність інфраструктури, включно з терміналами для зрідженого природного газу, трубопроводами та інтерконекторами, стримує швидкість прогресу.

Фонд інфраструктури Ініціативи Трьох морів прагне вирішити ці проблеми. На сьогодні 12 країн внесли майже 1,5 мільярда доларів, більшість з яких припадає на Польщу, заявив 5 січня в коментарі Даніель Кочіс, аналітик фонду Heritage Foundation, штаб-квартира якого знаходиться у Вашингтоні.

Кочіс заявив, що фонд був би більш ефективним у вирішенні інфраструктурного розриву в Європі, якби йому було дозволено інвестувати до країн, які не входять до ЄС, таких як Україна, Грузія та країни Західних Балкан.

Незважаючи на те, що вплив Росії у цих країнах завжди був сильним, в останні роки Китай робить важливі локальні кроки, особливо на Західних Балканах.

"Китайські інвестиції часто зосереджуються на тих країнах, які не повністю закріплені у трансатлантичному співтоваристві. Розширення сфери дії Ініціативи трьох морів допоможе зміцнити уразливі країни проти надмірного впливу з боку Китаю", - сказав Кочіс.

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG