Спеціальні потреби

Актуально

Американські законодавці закликають Байдена виконати обіцянку адміністрації Трампа інвестувати в енергетичну інфраструктуру Східної Європи

Двопартійна група американських законодавців звернулася до адміністрації Байдена з проханням здійснити подальші кроки щодо обіцянки попередньої адміністрації США інвестувати 300 мільйонів доларів в проекти енергетичної інфраструктури в Центральній та Східній Європі на тлі прагнення Конгресу США протидіяти російському та китайському впливу в регіоні.

Адміністрація Трампа у 2020 році погодилася внести до 1 мільярда доларів у Фонд інфраструктури Ініціативи Трьох морів через Американську фінансову корпорацію розвитку (DFC), яка в грудні затвердила початкові інвестиції обсягом у 300 мільйонів доларів. Однак, на тлі процесу передачі влади у США, який супроводжувався певними викликами, гроші ще не перераховані.

Фонд був створений 12 країнами Центральної та Східної Європи, між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями, які є членами Європейського Союзу, для усунення історичних прогалин в інфраструктурі через які регіон сильно залежить від Росії для імпорту енергоносіїв. Торік Конгрес ухвалив резолюцію, в якій оголосив про підтримку фонду.

Група країн прагне розширити енергетичну інфраструктуру на півночі і півдні, щоб створити противагу домінуючій ролі інфраструктури, що з'єднує Росію із Заходом через Центральну та Східну Європу. Цю інфрасутруктуру було побудовано за радянських часів. Очікується, що кожна з 12 країн зробить свій внесок у фонд.

"Нинішній брак інфраструктури робить регіон надміру залежним від Росії та Китаю для задоволення енергетичних та економічних потреб. На жаль, ці зловмисні суб'єкти прагнуть посіяти розбрат в трансатлантичному альянсі за допомогою операцій гібридної війни, компрометованого телекомунікаційного обладнання та експорту авторитарних ідеалів", йдеться у листі від законодавців до президента від 11 лютого.

"Наша підтримка Ініціативи Трьох морів допоможе забезпечити нашим союзникам та партнерам міцну основу для досягнення цих цілей", - сказали вони.

"Надмірний вплив"

Західні уряди звинуватили Москву у використанні її домінуючого енергетичного становища як "зброї" для збереження впливу в колишніх комуністичних державах Центральної та Східної Європи.

Росія двічі припиняла поставки природного газу до України посеред зими в 2006 і 2009 роках на тлі розбіжностей щодо цін. Це вказало на повну залежність Києва від імпорту від східного сусіда. Відключення стали потрясінням для країн Європи та змусили їх пришвидшити диверсифікацію енергетики.

Україна припинила прямий імпорт природного газу з Росії і купує енергію у своїх західних сусідів. Деякі країни Східної Європи, особливо на Балканах, все ще значною мірою залежать від Росії у питанні імпорту природного газу та нафти.

У своєму листі до Байдена американські законодавці наголосили на важливості використання фонду для розширення зв’язків з енергетичною інфраструктурою в Україні.

Глобальний видобуток природного газу різко зріс за останні роки. Рушієм зростання виступили Сполучені Штати. Це відкрило можливість для Центральної та Східної Європи диверсифікувати імпорт з Росії. Однак відсутність інфраструктури, включно з терміналами для зрідженого природного газу, трубопроводами та інтерконекторами, стримує швидкість прогресу.

Фонд інфраструктури Ініціативи Трьох морів прагне вирішити ці проблеми. На сьогодні 12 країн внесли майже 1,5 мільярда доларів, більшість з яких припадає на Польщу, заявив 5 січня в коментарі Даніель Кочіс, аналітик фонду Heritage Foundation, штаб-квартира якого знаходиться у Вашингтоні.

Кочіс заявив, що фонд був би більш ефективним у вирішенні інфраструктурного розриву в Європі, якби йому було дозволено інвестувати до країн, які не входять до ЄС, таких як Україна, Грузія та країни Західних Балкан.

Незважаючи на те, що вплив Росії у цих країнах завжди був сильним, в останні роки Китай робить важливі локальні кроки, особливо на Західних Балканах.

"Китайські інвестиції часто зосереджуються на тих країнах, які не повністю закріплені у трансатлантичному співтоваристві. Розширення сфери дії Ініціативи трьох морів допоможе зміцнити уразливі країни проти надмірного впливу з боку Китаю", - сказав Кочіс.

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Всі новини дня

Обстріл Запорізької АЕС не призвів до "безпосередньої загрози для ядерної безпеки" – МАГАТЕ

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі заявив, що Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії .

За даними української сторони, обстріл вели російські війська поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Однак доступні способи вимірювання радіації продовжують показувати нормальний рівень на станції, заявив голова органу ООН, що здійснює нагляд за атомною енергетикою у світі.

«Обстріл 6 серпня поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій АЕС завдав шкоди, але наявні вимірювання радіації показують нормальний рівень радіації на майданчику, заявили в Україні. Експерти МАГАТЕ оцінили відсутність безпосередньої загрози для ядерної безпеки», – мовиться у твіті організації.

Територію Запорізької АЕС обстріляли через день після того, як попередній обстріл пошкодив зовнішню систему електропостачання станції.

У повідомленні МАГАТЕ вказується, що за даними України, в результаті суботньої події було поранено українського охоронця на ЗАЕС.

Проте, за даними українських фахівців, яких цитує МАГАТЕ, видимих пошкоджень ні контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом, ні захисного периметра об'єкта, немає.

Разом з тим, голова МАГАТЕ наголошує, що обстріл у п’ятницю та суботу на ЗАЕС порушив практично всі компоненти ядерної безпеки.

У своєму твітер-повідомленні агенство пише: «Практично всі 7 незамінних принципів ядерної та фізичної безпеки порушені, сказав Рафаель Гроссі, повторивши серйозне занепокоєння: «Всі військові дії, що загрожують ядерній безпеці, повинні бути припинені». Знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ».

Як мовиться в заяві організації, суботній вечірній інцидент показав, що конфлікт також поставив під загрозу ядерну безпеку та механізми готовності та реагування на надзвичайні ситуації.

Російська окупаційна влада заявила, що це були українські ракети, що вразили об’єкт, пошкодили адміністративні будівлі та місце поблизу складу використаного ядерного палива.

Український президент Володимир Зеленський назвав Росію «державою-терористом, яка обстрілює атомну станцію».

Після інциденту Україна повідомила МАГАТЕ, що персоналу станції обмежили доступ до внутрішнього кризового центру ЗАЕС, що потенційно може вплинути на реагування у випадку надзвичайної ситуації. Крім того, український регулятор заявив, що його комунікація з ЗАЕС була «дуже обмеженою та фрагментарною», заявив генеральний директор Гроссі.

Він знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою.

У понеділок, 8 серпня, генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш підтримав заклик допустити на Запорізьку атомну станцію міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпечність об'єкта. Він назвав обстріли ЗАЕС «самогубними» і висловив сподівання, що вони припиняться.

Президент «Енергоатома» Петро Котін заявив у понеділок, що його відомство вітає присутність міжнародних спостерігачів, але хоче бачити їх під егідою ООН, а не МАГАТЕ.

«Ми були від початку за те, щоб така місія була присутня на станції, але говорили не про МАГАТЕ, а про офіційну місію ООН. У тому числі, там могли бути експерти від МАГАТЕ», – наголосив керівник українського атомного регулятора в ефірі телемарафону, повідомляє агентство УНІАН.

Котін пояснив, що це потрібно для того, щоб передати контроль над територією Запорізької АЕС цим спостерігачам, так званим миротворцям, повідомляє УНІАН.

«Ми не можемо прийняти представників місії МАГАТЕ, адже ми не можемо виконати умови їхньої безпеки. Це небезпечно, а ми не можемо нести за це відповідальність», - сказав Котін.

На початку червня представники «Енергоатому» заявляли, що «візит на завод стане можливим лише тоді, коли Україна поверне контроль над об'єктом».

Тоді українські енергетики спростували заяву Гроссі, що він узгодив поїздку представників МАГАТЕ. «Енергоатом» наполягав, що ця заява є «новою спробою отримати доступ до Запорізької електростанції, щоб узаконити присутність окупантів та схвалити їхні дії».

Котін у понеділок також повідомив, що за його даними, Росія почала реалізовувати план щодо підключення ЗАЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. За його словами, росіяни спробують відключити від Запорізької АЕС окуповані регіони півдня України, а потім провести електромережу з Криму.

У травні російський віце-прем'єр Марат Хуснуллін заявив, що Запорізька АЕС працюватиме на Росію, але «готова постачати електроенергію і Україні», якщо та за неї платитиме. Про це російський чиновник сказав, перебуваючи в окупованому російськими військами Мелітополі.

Найбільшу атомну електростанцію в Європі було захоплено російськими військами на початку березня, незабаром після того, як російська армія вторглася в Україну.

Дивіться також на цю тему:

МАГАТЕ: «Ситуація на Запорізькій АЕС дуже нестабільна». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG