Спеціальні потреби

Актуально

Американські законодавці закликають Байдена виконати обіцянку адміністрації Трампа інвестувати в енергетичну інфраструктуру Східної Європи

Двопартійна група американських законодавців звернулася до адміністрації Байдена з проханням здійснити подальші кроки щодо обіцянки попередньої адміністрації США інвестувати 300 мільйонів доларів в проекти енергетичної інфраструктури в Центральній та Східній Європі на тлі прагнення Конгресу США протидіяти російському та китайському впливу в регіоні.

Адміністрація Трампа у 2020 році погодилася внести до 1 мільярда доларів у Фонд інфраструктури Ініціативи Трьох морів через Американську фінансову корпорацію розвитку (DFC), яка в грудні затвердила початкові інвестиції обсягом у 300 мільйонів доларів. Однак, на тлі процесу передачі влади у США, який супроводжувався певними викликами, гроші ще не перераховані.

Фонд був створений 12 країнами Центральної та Східної Європи, між Балтійським, Адріатичним та Чорним морями, які є членами Європейського Союзу, для усунення історичних прогалин в інфраструктурі через які регіон сильно залежить від Росії для імпорту енергоносіїв. Торік Конгрес ухвалив резолюцію, в якій оголосив про підтримку фонду.

Група країн прагне розширити енергетичну інфраструктуру на півночі і півдні, щоб створити противагу домінуючій ролі інфраструктури, що з'єднує Росію із Заходом через Центральну та Східну Європу. Цю інфрасутруктуру було побудовано за радянських часів. Очікується, що кожна з 12 країн зробить свій внесок у фонд.

"Нинішній брак інфраструктури робить регіон надміру залежним від Росії та Китаю для задоволення енергетичних та економічних потреб. На жаль, ці зловмисні суб'єкти прагнуть посіяти розбрат в трансатлантичному альянсі за допомогою операцій гібридної війни, компрометованого телекомунікаційного обладнання та експорту авторитарних ідеалів", йдеться у листі від законодавців до президента від 11 лютого.

"Наша підтримка Ініціативи Трьох морів допоможе забезпечити нашим союзникам та партнерам міцну основу для досягнення цих цілей", - сказали вони.

"Надмірний вплив"

Західні уряди звинуватили Москву у використанні її домінуючого енергетичного становища як "зброї" для збереження впливу в колишніх комуністичних державах Центральної та Східної Європи.

Росія двічі припиняла поставки природного газу до України посеред зими в 2006 і 2009 роках на тлі розбіжностей щодо цін. Це вказало на повну залежність Києва від імпорту від східного сусіда. Відключення стали потрясінням для країн Європи та змусили їх пришвидшити диверсифікацію енергетики.

Україна припинила прямий імпорт природного газу з Росії і купує енергію у своїх західних сусідів. Деякі країни Східної Європи, особливо на Балканах, все ще значною мірою залежать від Росії у питанні імпорту природного газу та нафти.

У своєму листі до Байдена американські законодавці наголосили на важливості використання фонду для розширення зв’язків з енергетичною інфраструктурою в Україні.

Глобальний видобуток природного газу різко зріс за останні роки. Рушієм зростання виступили Сполучені Штати. Це відкрило можливість для Центральної та Східної Європи диверсифікувати імпорт з Росії. Однак відсутність інфраструктури, включно з терміналами для зрідженого природного газу, трубопроводами та інтерконекторами, стримує швидкість прогресу.

Фонд інфраструктури Ініціативи Трьох морів прагне вирішити ці проблеми. На сьогодні 12 країн внесли майже 1,5 мільярда доларів, більшість з яких припадає на Польщу, заявив 5 січня в коментарі Даніель Кочіс, аналітик фонду Heritage Foundation, штаб-квартира якого знаходиться у Вашингтоні.

Кочіс заявив, що фонд був би більш ефективним у вирішенні інфраструктурного розриву в Європі, якби йому було дозволено інвестувати до країн, які не входять до ЄС, таких як Україна, Грузія та країни Західних Балкан.

Незважаючи на те, що вплив Росії у цих країнах завжди був сильним, в останні роки Китай робить важливі локальні кроки, особливо на Західних Балканах.

"Китайські інвестиції часто зосереджуються на тих країнах, які не повністю закріплені у трансатлантичному співтоваристві. Розширення сфери дії Ініціативи трьох морів допоможе зміцнити уразливі країни проти надмірного впливу з боку Китаю", - сказав Кочіс.

Дивіться також: Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості

Технологія квантового інтернету обіцяє небачені можливості. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Всі новини дня

Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.

Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.

Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео

Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.  

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Більше

XS
SM
MD
LG