Актуально
Росія сподівається на допомогу Північної Кореї, щоб обійти санкції - експерти

Експерти кажуть, що Росія та Північна Корея, які перебувають під економічними санкціями, прагнуть допомогти одна одній, але на заваді цьому стають правила, встановленими міжнародним співтовариством.
Через п'ять місяців після вторгнення Росії в Україну, США та інші партнери послідовно вводять санкції проти РФ.
Так, у вівторок Велика Британія оголосила нові санкції проти російських чиновників. Кількома тижнями раніше, 28 червня, США вжили заходів проти 70 організацій, багато з яких належить до оборонної промисловості Росії.
Європейський Союз запровадив шостий раунд санкцій, які стосуються центрального банку Росії, вищих посадових осіб та експорту нафти, а 17 липня запропонував сьомий пакет санкцій, який обмежує торгівлю російським золотом та включає розширений список товарів і технологій подвійного призначення.
Порушення санкцій
Не маючи союзників, Москва намагається встановити нові економічні відносини.
Посол Росії в Північній Кореї Олександр Мацегора заявив в інтерв’ю російській щоденній газеті “Известия” 19 липня, що Москва може найняти північнокорейських робітників для відновлення зруйнованого війною українського Донбасу, який зараз значною мірою перебуває під контролем Росії. Згідно з The Moscow Times, Пхеньян виявив інтерес до імпорту товарів, вироблених у регіоні.
«Це лише показує ступінь ізоляції [президента Росії Володимира] Путіна. Тепер він змушений звернутися до Північної Кореї», — зауважив того ж дня Джон Кірбі, координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій.
Корейська служба Голосу Америки звернулася до посольства Росії у Вашингтоні та МЗС у Москві з проханням прокоментувати слова Мацегори, але не отримала відповіді. Служба також зв’язалася з представництвом Північної Кореї при ООН з проханням підтвердити зауваження Мацегори, але не отримала відповіді.
Рада Безпеки ООН, постійним членом якої є Росія, у грудні 2017 року прийняла резолюцію, яка забороняє державам-членам наймати північнокорейських працівників у відповідь на запуск Пхеньяном міжконтинентальної балістичної ракети за місяць до цього.
Потребуючи іноземної валюти, Пхеньян відправляв північнокорейських робітників до Росії, щоб заробити гроші і повернутись. За оцінками США, до введення санкцій ООН у Росії перебували 30 000 північнокорейських робітників. Багато хто залишився в Росії і працював за студентськими або туристичними візами. У звіті, поданому в ООН у березні 2020 року, Росія визнала, що в країні залишаються 511 північнокорейців.
"Москва порушувала санкції проти Північної Кореї з того моменту, як Росія проголосувала за них", - заявив Ентоні Руджеро, старший науковий співробітник Фонду захисту демократій. Але зауваження Мацегори свідчать про готовність «відверто виступати за таке порушення», за словами Брюса Клінгнера, старшого наукового співробітника Heritage Foundation.
Сергій Радченко, історик холодної війни зі Школи передових міжнародних досліджень Джона Гопкінса, сказав: «Тепер, коли Росія сама перебуває під санкціями, у неї, очевидно, немає причин дотримуватися будь-яких обмежень».
Відновлена співпраця
Експерти бачать взаємну вигоду у зростаючій співпраці між Росією та Північною Кореєю, які готові порушувати правила та зневажати нормами, встановленими США та іншими країнами.
Патрісія Кім, співробітник вашингтонського Інституту Брукінгса, який спеціалізується на Східній Азії, сказала: «Дві держави бачать чіткі паралелі у своїх відповідних ситуаціях і поділяють спільну справу у протистоянні санкціям і очолюваному США «західному порядку».
Вона продовжила: «Цілком імовірно, що ми побачимо поглиблення дипломатичних, економічних і, можливо, навіть військових зв’язків між Північною Кореєю та Росією в найближчі місяці, оскільки обидві держави стикаються з глобальною ізоляцією».
Гаррі Казіаніс, президент проекту «Країни-ізгої», який називає себе двопартійним аналітичним центром з питань національної безпеки, сказав, що співпраця «не буде дивною, оскільки і Москва, і Пхеньян настільки ізольовані, що намагатимуться працювати разом у будь-який можливий спосіб».
Колись дружні відносини між Москвою та Пхеньяном погіршилися після розпаду Радянського Союзу, але війна в Україні знову зближує їх, кажуть аналітики.
Невдовзі після початку війни в лютому Північна Корея захищала вторгнення Росії в Україну. У березні разом із Білоруссю, Еритреєю та Сирією, Пхеньян проголосував проти резолюції ООН, яка вимагає від Росії припинити вторгнення.
14 липня, перед заявою Мацегори, Пхеньян визнав незалежність двох підтримуваних Росією регіонів – самопроголошених Донецької та Луганської народних республік на Донбасі в Україні.
Через п'ять днів Міністерство закордонних справ Північної Кореї виступило із заявою, у якій говориться, що її відносини з Москвою «досягають нової стратегічної висоти».
«Послаблення ліберально-демократичного порядку»
Кен Гауз, директор програми Adversary Analytics у некомерційній дослідницькій та аналітичній організації CNA, сказав, що слова Мацегори показують, що «росіяни зосереджені на послабленні ліберально-демократичного порядку, на тому, як міжнародна спільнота влаштована для підтримки національних інтересів США, з російської точки зору».
Він додав, що Росія та Китай «збираються відрізати частини міжнародної спільноти», такі як Північна Корея, «яка не хоче мати справу зі США та всіма їхніми правилами», до своєї сфери впливу.
Росія також звернулася до Ірану за зброєю для використання у війні в Україні, заявив радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван 12 липня.
Патрік Кронін, голова безпеки Азіатсько-Тихоокеанського регіону Каліфорнійського Інституту Хадсона, сказав: «Росія прагне показати, що вона утримує ініціативу у війні з Україною, і для цього їй потрібен будь-який партнер, щоб протистояти ізоляції від міжнародного співтовариства.
Він продовжив: «Держава-ізгой допомагає іншій державі-ізгою підсумовувати транзакційні відносини».
Забігаючи вперед, сказав Кронін, Пхеньян міг би забезпечити «дешеву робочу силу», тоді як Москва постачала енергію та продовольство. Він додав: «Існує потенціал для міцнішого військово-технологічного партнерства, яке може допомогти Північній Кореї з її зростаючим арсеналом ядерної зброї».
Згідно з оцінками, Північна Корея завершила підготовку до свого сьомого випробування ядерної зброї.
Семюель Уеллс, дослідник холодної війни в Центрі Вільсона, сказав: «Такий інтерес до економічної співпраці може бути пробним пострілом», але це «безперечно вказує на обмеження [використання] санкцій для політики. "
Всі новини дня
- Голос Америки
63 журналісти загинули в Україні від російської війни – Томіленко

Станом на початок червня 2023 року за зведеними даними у війні Росії проти України загинули 63 медійники.
Про це в інтерв'ю Голосу Америки розповів голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Як сказав Томіленко, 14 колег загинули, безпосередньо виконуючи журналістський обов'язок, ще 9 журналістів - цивільні жертви, чиї обставини і причини загибелі з’ясовуються. І ще 40 медійників загинули, перебуваючи у лавах ЗСУ чи правоохоронних підрозділів, захищаючи зі зброєю незалежність України.
За даними Інституту масової інформрації, станом на 31 травня 2023 року, з 24 лютого 2022 року було вбито десятеро журналістів під час виконання професійних обов’язків. З них четверо українських та шестеро іноземних.
Голова НСЖУ розповів, що чимало українських журналістів, не чекаючи мобілізації, добровільно подалися до війська захищати свою країну.
“Ми у жодному разі не заохочуємо змішувати службу в армії із незалежною журналісткою. Це принципово різні речі. Люди у війську підкоряються військовій дисципліні”, - додав Томіленко в інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Анні Черніковій.
Керівник спілки сказав, що 20% українських редакцій ЗМІ повідомляють, що їхні працівники мобілізовані до служби в армії.
Минулого місяця, як повідомляв Голос Америки, Сергій Томіленко виступав у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, де повідомив, що серед загиблих є "і професійні журналісти, і цивільні жертви, і герої-медійники в лавах ЗСУ".
- Голос Америки
Евакуація з Бєлгородщини означає, що у Росії «нервують» з приводу майбутнього контрнаступу – експерти ISW

Масова евакуація з Бєлгородської області Росії, що межує з Україною, є «непропорційною реакцією» на кілька рейдів на територію Росії, вважають американські військові експерти. На їхню думку, імовірно, російська влада намагається таким чином показати свою впевненість та здатність реагувати на потенційні загрози.
Як повідомив місцевий губернатор, близько 2500 людей були евакуйовані з Бєлгородської області до регіонів далі всередині Росії після кількох днів українських обстрілів і вторгнень. Це, на думку газети New York Times (NYT) підкреслює швидке перетворення частини західного кордону країни в зону бойових дій.
Губернатор В’ячеслав Гладков у своєму каналі в Telegram повідомив, що четверо людей у Бєлгородській області були вбиті артилерійськими снарядами в п’ятницю, у тому числі дві жінки, які загинули після того, як їхній автомобіль був підбитий біля міста Шебекіно, неподалік українського кордону.
Як пише газета, кількість людей, які евакуювалися, не вдалося підтвердити, але жителі Бєлгорода, які їздили в Шебекіно в четвер, описали місто, в якому проживало 40-тисяч людей як місто-привид. Вони сказали, що багато жителів виїхали, не дочекавшись офіційної евакуації після того, як по кілька годин ховалися в підвалах під час бомбардування.
Американська газета зауважує, що занепокоєння в Бєлгородській області зростає після того, як минулого тижня дві воєнізовані групи перетнули кордон і недовго утримували два села в іншій частині області.
Аналітики американського дослідницького центру Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що Міністерство оборони Росії продовжує реагувати «непропорційно» на кілька рейдів на територію Росії. На думку експертів, цим російська влада намагається продемонструвати «впевненість і компетентність у здатності реагувати на передбачувані загрози».
Як зазначають аналітики ISW, керівництво Міністерства оборони Росії навіть нагородило командира мотострілецького батальйону підполковника Олександра Нікітіна за керівництво обороною. Як вважають експерти ISW, мабуть, це було зроблено для того, щоб «перемогу» не приписав собі інший командир – генерал-полковник Олександр Лапін, як про це уже повідомлялося в інформаційному просторі.
Американські аналітики звертають увагу на те, що російські військові блогери «продовжують використовувати ситуацію в Бєлгородській області для критики російського керівництва». Коментатор, пов’язаний з «Групою Вагнера», взагалі заявив, що Міністерство оборони Росії «не ставиться до Бєлгородської області як до російської території». Він стверджував, що російські населені пункти заносять в один список з українськими, які постраждали від українських обстрілів.
Деякі військові блогери вважають, що російські сили добре відреагували на рейди, які, як вони стверджують, є просто «терористичними атаками», спрямованими на психологічний вплив, а не на забезпечення контролю над конкретними територіями.
Один російський блогер, як кажуть в ISW, «абсурдно заявив», що реакція Росії змусила українців дійти висновку, «що починати контрнаступ зараз надто ризиковано».
Експерти ISW навпаки вважають, що рейди, чи інші українські розвідувальні акції були «надзвичайно малими» в порівнянні з тими силами, які Україна готує до контрнаступу.
«Гіперфокус Росії на другорядних тактичних боях підкреслює нервозність і невпевненість Росії щодо майбутнього контрнаступу», – вважають експерти ISW.
Британська розвідка підтверджує часткову заміну «вагнерівців» на армійських дестантників

Командування РФ перекидає до Бахмута сили повітряно-десантних військ («ВДВ») на заміну «вагнерівцям», що зробить російську оборону «в цілому менш гнучкою в реагуванні на оперативні виклики», кажуть у британській розвідці.
«ВДВ сильно деградувала в порівнянні зі своїм «елітним» статусом до вторгнення. Проте, російські командири, ймовірно, намагалися зберегти деякі з цих все ще відносно боєздатних підрозділів як вільний резерв», – йдеться в повідомленні.
За інформацією розвідки Британії, зараз російське командування перекидає на Бахмутський напрямок частини 76-ї і 106-ї дивізій і двох додаткових окремих бригад «ВДВ», які утримувати місто після відходу найманців «Групи Вагнера».
Раніше в коментарі «Українській правді» командувач Сухопутних військ Олександр Сирський назвав ситуацію на Бахмутському напрямку «тимчасовим затишшям». Однак він додав, що було б хибним враження, що російські війська нібито відмовилися від наступу в цьому районі.
Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин 25 травня заявив про початок виведення «вагнерівців» із Бахмута. У Міноборони України підтвердили, що у передмісті ці підрозділи вже заміняють на службовців збройних сил РФ, але у самому місті «вагнерівці» все ще є.
За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».
- Голос Америки
Зеленський: Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні – інтерв'ю Wall Street Journal

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова розпочати довгоочікуваний контрнаступ, але додав, що він може виявитися тривалим і повернення всіх українських територій дорого коштуватиме країні.
В інтерв’ю газеті Wall Street Journal, яке було записано в Одесі, Зеленський сказав: «Ми твердо віримо, що нам це вдасться».
Він додав, що не знає, скільки часу може тривати контрнаступ, і сказав, що не може дати прогноз про те, як він відбуватиметься.
«Якщо чесно, це може піти різними шляхами, абсолютно різними. Але ми збираємося це зробити, і ми готові», – сказав він Wall Street Journal.
У годинній розмові з газетою Зеленський сказав, що має побоювання, що вибори в США наступного року можуть привести до влади менш сприятливу адміністрацію, і закликав НАТО запропонувати Києву чіткий шлях до членства України.
Зеленський визнав перевагу Росії в повітрі на передовій і сказав, що через відсутність захисту від російської авіації, в контрнаступі «загине велика кількість солдатів».
Говорячи про зброю, яку досі потребує його країна, він сказав, що Україні терміново потрібні додаткові системи протиракетної оборони Patriot виробництва США для захисту громадян від повітряних бомбардувань і для захисту військ на передовій.
Wall Street Journal зазначає, що заяви Зеленського відображають його бажання знайти баланс між натиском, щоб отримати те, що йому потрібно, щоб не втратити незалежність України і внутрішню політичну підтримку, і водночас не відштовхуючи союзників і не підривати їхню підтримку, яка обчислюється у десятках мільярдів доларів.
Як повідомляв Голос Америки, координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив у п’ятницю в Білому домі, що Сполучені Штати, союзники і партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу.
За його словами, йшлося не тільки про системи протиповітряної оборони, бронетехніку та артилерію, але і про боєприпаси і тренування військових.
Кірбі нагадав про нещодавно оголошений новий пакет безпекової допомоги від Міноборони США вартістю до 300 мільйонів доларів.
У 39-й пакет безпекової допомоги, з серпня 2021 року, входять системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї.
Минулого тижня Голос Америки повідомив про те, що за словами міністра оборони США Ллойда Остіна, країни групи «Рамштайн» пообіцяли Україні посилити її наземні системи протиповітряної оборони та заповнити інші прогалини у зброї та військових можливостях після запиту українського міністра оборони.
Прем'єр Польщі Моравецький виступив за "відносно швидкий" вступ України до НАТО

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі заявив про необхідність надати Україні гарантії безпеки НАТО та пришвидшити вступ України до альянсу.
“Польща виступає за відносно швидкий вступ України до НАТО. Але ми розуміємо, що не всі країни-члени НАТО погоджуються з цим. Ось чому ми хотіли б обговорити це, як запропонувати надійний, життєздатний і вартий довіри Шлях України до НАТО. Але перш ніж це станеться, Україні потрібно отримати певні гарантії безпеки, тому що Україна бореться не лише за власний суверенітет і територіальну цілісність, а й за стабільність усієї Європи та мир у всій Європі”, - заявив глава польського уряду під час свого візиту до Канади у п'ятницю, 2 червня.
Джастін Трюдо, прем'єр-міністр Канади, на пресконференції зі своїм польським колегою, повідомив, що питання допомоги Україні було головним на порядку денному його зустрічі з прем'єр-міністром Польщі.
Трюдо підсумував допомогу канадських та польських сил у навчанні українських військових.
"Канада та Польща працюють разом в навчанні військових ЗСУ. Військові Збройних сил Канади зараз перебувають у Польщі, де навчають українців в рамках програми Operation Unifier, навчальної місії Канади, яка з 2015 року підготувала понад 36 000 українців. Польща є також там, де канадські військові навчали українців керувати танками Leopard 2. На початку цього року ми направили Збройні сили Канади для підтримки Програми підвищення кваліфікації медичних навичок для особового складу українських Збройних сил під керівництвом Польщі. І лише минулого тижня ми розгорнули більше тренерів канадських збройних сил у рамках нового раунду військової підтримки України”, - сказав Джастін Трюдо.
З усіх членів НАТО Польща має найбільший кордон з Україною. За даними опитувань Ipsos, 82% поляків вважають, що країни НАТО та Європейського Союзу повинні підтримувати Україну, допоки вона не переможе.
У квітні Голос Америки повідомляв про новий пакет військової допомоги Україні з боку Канади та канадські санкції щодо Росії та Білорусі.
Форум