Спеціальні потреби

Актуально

Росія сподівається на допомогу Північної Кореї, щоб обійти санкції - експерти

Фото: посол Росії в Північній Кореї Олександр Мацегора (ліворуч), травень 2020 року - АР  від Посольства РФ в КНДР

Експерти кажуть, що Росія та Північна Корея, які перебувають під економічними санкціями, прагнуть допомогти одна одній, але на заваді цьому стають правила, встановленими міжнародним співтовариством.

Через п'ять місяців після вторгнення Росії в Україну, США та інші партнери послідовно вводять санкції проти РФ.

Так, у вівторок Велика Британія оголосила нові санкції проти російських чиновників. Кількома тижнями раніше, 28 червня, США вжили заходів проти 70 організацій, багато з яких належить до оборонної промисловості Росії.

Європейський Союз запровадив шостий раунд санкцій, які стосуються центрального банку Росії, вищих посадових осіб та експорту нафти, а 17 липня запропонував сьомий пакет санкцій, який обмежує торгівлю російським золотом та включає розширений список товарів і технологій подвійного призначення.

Порушення санкцій

Не маючи союзників, Москва намагається встановити нові економічні відносини.

Посол Росії в Північній Кореї Олександр Мацегора заявив в інтерв’ю російській щоденній газеті “Известия” 19 липня, що Москва може найняти північнокорейських робітників для відновлення зруйнованого війною українського Донбасу, який зараз значною мірою перебуває під контролем Росії. Згідно з The Moscow Times, Пхеньян виявив інтерес до імпорту товарів, вироблених у регіоні.

«Це лише показує ступінь ізоляції [президента Росії Володимира] Путіна. Тепер він змушений звернутися до Північної Кореї», — зауважив того ж дня Джон Кірбі, координатор Ради національної безпеки Білого дому зі стратегічних комунікацій.

Корейська служба Голосу Америки звернулася до посольства Росії у Вашингтоні та МЗС у Москві з проханням прокоментувати слова Мацегори, але не отримала відповіді. Служба також зв’язалася з представництвом Північної Кореї при ООН з проханням підтвердити зауваження Мацегори, але не отримала відповіді.

Рада Безпеки ООН, постійним членом якої є Росія, у грудні 2017 року прийняла резолюцію, яка забороняє державам-членам наймати північнокорейських працівників у відповідь на запуск Пхеньяном міжконтинентальної балістичної ракети за місяць до цього.

Потребуючи іноземної валюти, Пхеньян відправляв північнокорейських робітників до Росії, щоб заробити гроші і повернутись. За оцінками США, до введення санкцій ООН у Росії перебували 30 000 північнокорейських робітників. Багато хто залишився в Росії і працював за студентськими або туристичними візами. У звіті, поданому в ООН у березні 2020 року, Росія визнала, що в країні залишаються 511 північнокорейців.

"Москва порушувала санкції проти Північної Кореї з того моменту, як Росія проголосувала за них", - заявив Ентоні Руджеро, старший науковий співробітник Фонду захисту демократій. Але зауваження Мацегори свідчать про готовність «відверто виступати за таке порушення», за словами Брюса Клінгнера, старшого наукового співробітника Heritage Foundation.

Сергій Радченко, історик холодної війни зі Школи передових міжнародних досліджень Джона Гопкінса, сказав: «Тепер, коли Росія сама перебуває під санкціями, у неї, очевидно, немає причин дотримуватися будь-яких обмежень».

Відновлена співпраця

Експерти бачать взаємну вигоду у зростаючій співпраці між Росією та Північною Кореєю, які готові порушувати правила та зневажати нормами, встановленими США та іншими країнами.

Патрісія Кім, співробітник вашингтонського Інституту Брукінгса, який спеціалізується на Східній Азії, сказала: «Дві держави бачать чіткі паралелі у своїх відповідних ситуаціях і поділяють спільну справу у протистоянні санкціям і очолюваному США «західному порядку».

Вона продовжила: «Цілком імовірно, що ми побачимо поглиблення дипломатичних, економічних і, можливо, навіть військових зв’язків між Північною Кореєю та Росією в найближчі місяці, оскільки обидві держави стикаються з глобальною ізоляцією».

Гаррі Казіаніс, президент проекту «Країни-ізгої», який називає себе двопартійним аналітичним центром з питань національної безпеки, сказав, що співпраця «не буде дивною, оскільки і Москва, і Пхеньян настільки ізольовані, що намагатимуться працювати разом у будь-який можливий спосіб».

Колись дружні відносини між Москвою та Пхеньяном погіршилися після розпаду Радянського Союзу, але війна в Україні знову зближує їх, кажуть аналітики.

Невдовзі після початку війни в лютому Північна Корея захищала вторгнення Росії в Україну. У березні разом із Білоруссю, Еритреєю та Сирією, Пхеньян проголосував проти резолюції ООН, яка вимагає від Росії припинити вторгнення.

14 липня, перед заявою Мацегори, Пхеньян визнав незалежність двох підтримуваних Росією регіонів – самопроголошених Донецької та Луганської народних республік на Донбасі в Україні.

Через п'ять днів Міністерство закордонних справ Північної Кореї виступило із заявою, у якій говориться, що її відносини з Москвою «досягають нової стратегічної висоти».

«Послаблення ліберально-демократичного порядку»

Кен Гауз, директор програми Adversary Analytics у некомерційній дослідницькій та аналітичній організації CNA, сказав, що слова Мацегори показують, що «росіяни зосереджені на послабленні ліберально-демократичного порядку, на тому, як міжнародна спільнота влаштована для підтримки національних інтересів США, з російської точки зору».

Він додав, що Росія та Китай «збираються відрізати частини міжнародної спільноти», такі як Північна Корея, «яка не хоче мати справу зі США та всіма їхніми правилами», до своєї сфери впливу.

Росія також звернулася до Ірану за зброєю для використання у війні в Україні, заявив радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван 12 липня.

Патрік Кронін, голова безпеки Азіатсько-Тихоокеанського регіону Каліфорнійського Інституту Хадсона, сказав: «Росія прагне показати, що вона утримує ініціативу у війні з Україною, і для цього їй потрібен будь-який партнер, щоб протистояти ізоляції від міжнародного співтовариства.

Він продовжив: «Держава-ізгой допомагає іншій державі-ізгою підсумовувати транзакційні відносини».

Забігаючи вперед, сказав Кронін, Пхеньян міг би забезпечити «дешеву робочу силу», тоді як Москва постачала енергію та продовольство. Він додав: «Існує потенціал для міцнішого військово-технологічного партнерства, яке може допомогти Північній Кореї з її зростаючим арсеналом ядерної зброї».

Згідно з оцінками, Північна Корея завершила підготовку до свого сьомого випробування ядерної зброї.

Семюель Уеллс, дослідник холодної війни в Центрі Вільсона, сказав: «Такий інтерес до економічної співпраці може бути пробним пострілом», але це «безперечно вказує на обмеження [використання] санкцій для політики. "

Всі новини дня

Чого очікувати від виступу Байдена у Конгресі "Про стан справ у країні"?

Звернення президента США Джо Байдена із промовою "Про стан справ у країні" 1 березня 2022. Shawn Thew/Pool via AP, File

Президент США Джо Байден виступить у вівторок із традиційною промовою "Про стан справ у країні". Трансляцію промови о 9 вечора за Вашингтоном (3 ночі за Києвом) вестиме українська служба Голосу Америки.

Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден - стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні. Зазвичай промова "Про стан справ у країні" готується тижнями за участі багатьох спічрайтерів і посадовців адміністрації. Торік промова Байдена прозвучала лише через кілька днів після вторгнення Росії в Україну і була зосереджена на поясненні відповіді США.

Звернення до виборців

Лише три місяці тому республіканці взяли контроль над Палатою представників, й ця промова може ознаменувати неофіційний початок сезону президентської кампанії 2024 року, адже за очікуваннями Байден може оголосити про свої плани змагатись за переобрання найближчими тижнями.

Ця промова може надати Байдену доступ до найбільшої телевізійної аудиторії за весь рік. За даними Nielsen, торік цю промову на американському телебаченні дивилося приблизно 38,2 мільйона людей.

Виступ також дасть президенту можливість заручитись більшою підтримкою серед демократів, деякі з яких стурбовані зокрема його віком. У листопаді Байдену виповнилося 80 років, а в разі переобрання йому буде 82 на початку другого терміну.

Присутні на виступі

Промову виголошують під час спільного засідання Конгресу. Запрошують всіх представників Сенату, контрольованого зараз демократами, і Палати представників, контрольованої республіканцями. Також присутні урядовці з кабінету Байдена, представники Пентагону та Верховного суду.

Президент запрошує й інших гостей, які сидять у ложі першої леді. Їхня присутність може посилити тезу, яку він висловлює у своїй промові. Серед них цього року - посолка України у США Оксана Маркарова "на знак визнання постійної підтримки США з боку України майже через рік після того, як Росія почала свій неспровокований напад", повідомляє Білий дім.

Серед інших, у ложі першої леді буде вокаліст гурту U2 Боно, активіст у боротьбі з ВІЛ/СНІДом і бідністю. "Працюючи разом з іншими активістами, він відіграв ключову роль у формуванні громадської та двопартійної політичної підтримки для створення PEPFAR (Надзвичайного президентського плану допомоги хворим на СНІД), програми, оголошеної президентом Бушем у його промові "Про стан справ у країні" двадцять років тому, яку просував тоді ще сенатор Байден".

Представники Конгресу також запрошують своїх гостей. Зокрема голова Комітету Палати представників у закордонних справах Майкл МакКол повідомив, що він запросив Рою Рахмані, яка була першою посолкою Афганістану в Сполучених Штатах, щоб надіслати сигнал жінкам Афганістану.

"Черговий наступник"

Єдина людина з уряду, яка не прийде на виступ, - це так званий "черговий наступник" (designated survivor), представник або представниця кабінету Байдена. Цю людину розміщують у безпечному місці, і їй буде доручено взяти на себе управління країною, якщо у Конгресі станеться катастрофа, що забере життя чи зашкодить здоров'ю президента та іншим його наступникам за Конституцією - віце-президенту й спікеру Палати представників.

Відповідь республіканців

За традицією, після виступу президента "Про стан справ у країні" слово дається представникам опозиції для короткого звернення. Цього року республіканці обрали для відповіді губернатора Арканзасу Сару Гакабі Сандерс, яка була прес-секретаркою Білого дому при Дональді Трампі.

Росія намагається відновити великий наступ в Україні від початку січня - розвідка Міноборони Британії

Українські військовослужбовці ведуть вогонь з реактивної системи залпового вогню БМ-21 "Град" по російських позиціях на передовій поблизу міста Мар'їнка, Донецька область, Україна, 7 лютого 2023 року. REUTERS/Marko Djurica

Росія, ймовірно, намагається відновити великі наступальні операції в Україні з початку січня 2023 року, зазначено нині в оцінці стану бойових дій в Україні розвідки Міноборони Британії.

Британські експерти вважають, що оперативна мета Кремля "майже напевно полягає в захопленні решти контрольованих Україною частин Донецької області".

При цьому "російським військам вдалося отримати лише кілька сотень метрів території на тиждень. Це майже напевно тому, що Росії зараз не вистачає боєприпасів і маневрених одиниць, необхідних для успішного наступу. Старші командири, ймовірно, розробляють плани, які вимагають від недоукомплектованих, недосвідчених підрозділів досягати нереалістичних цілей через політичний і професійний тиск", - зазначено у повідомленні розвідки.

Тим часом нині представник опозиційної Лейбористської партії Джон Гілі закликав Лондон розробити нову стратегію для нарощування військового виробництва та перегляду закупівель, щоб краще підтримувати Київ і дати сигнал Москві, що ситуація може стати тільки гіршою.

"Те, що зараз вимагається від британського уряду... це не просто ситуативні оголошення про військову допомогу... а довгостроковий план, який веде нас до 2023 року і далі для військової, дипломатичної, економічної, гуманітарної допомоги, яку ми готові надати Україні", – сказав Гілі Reuters.

Якщо Китай допоможе Росії обходити санкції, це матиме наслідки - Держдеп США

Лідери Китаю і Росії у Пекіні, 8 червня 2018 року. Фото: AP Photo/Alexander Zemlianichenko

США уважно стежать за діями Китаю і вживатимуть заходів, якщо Пекін допомагатиме Росії обходити західні санкції або надаватиме зброю для війни проти України. Про це під час брифінгу у Вашингтоні 6 лютого заявив речник Державного департаменту Нед Прайс.

“Наше повідомлення до КНР було дуже простим: ми уважно стежимо за ситуацією, і якщо бачитимемо спроби допомогти Росії обійти санкції, які десятки країн у всьому світі запровадили проти Кремля й президента Путіна за агресію проти України, а також якщо надаватимуться смертоносні матеріали, які Росія могла б використати проти мирного населення та України, то це матиме свою ціну та наслідки”, - сказав речник Держдепу США.

За його словами, так звана “нейтральна позиція” Китаю щодо жорстокої війни РФ проти України насправді є наданням росіянам політичної підтримки.

Щодо стосунків США і Китаю Прайс зауважив: “Ми є великими прихильниками діалогу та дипломатії”, - та додав, що діалог між високопосадовцями обох країн триває, попри скасований напередодні політ держсекретаря Ентоні Блінкена до Китаю через повітряну кулю-шпигунку Китаю у повітряному просторі США.

Посадовець також згадав співпрацю Росії та Ірану й наголосив про санкції, що, як повідомляв Голос Америки, були нещодавно накладені на виробників іранських дронів.

Напередодні США також попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій щодо Росії.

​​​​​​​Московський патріарх «працював на КДБ» ще в 1970-х, кажуть у Швейцарії

У швейцарській пресі опубліковані матеріали поліції Швейцарії, які вказують на співпрацю теперішнього патріарха Російської православної церкви Кірілла з КДБ (Комітет державної безпеки СРСР), коли він з 1971 до 1974 року був представником Московського патріархату в організації Світова рада церков у Женеві.

Увага до глави Російської православної церкви зараз особливо велика з огляду на те, що він фактично підтримує російське вторгнення в Україну, а російські священики благословляють армію на війну та обіцяють опрощення гріхів російським солдатам.

Тижневики Sonntagszeitung та Le Matin Dimanche повідомляють, що отримали доступ до матеріалів поліції в національному архіві Швейцарії.

В публікаціях йдеться, що патріарх (світське ім’я Володимир Гундяєв), під кличкою «Міхайлов» працював для КДБ, зокрема виконуючи пропагандистську роль, відкидаючи звинувачення про утиски релігійних свобод комуністичною владою у тодішньому СРСР.

Москва також використовувала участь в міжнародних організаціях і зокрема у Світовій раді церков для критики західних держав і зокрема США.

Le Matin Dimanche подає коментарі родича патріарха Кірілла Міхаїла Ґундяєва, який зараз працює представником Московського патріархату в Женеві.

Міхаїл Ґундяєв визнав, що його дядько перебував «під суворим контролем КДБ», але стверджував, що той не був агентом.

Велика Британія і Канада влітку 2022 внесли московського патріарха до санкційних списків за його ідеологічну роль в російської агресії проти України.

Європейський Союз також хотів накласти санкції на патріарха Кірілла, але приязний до Росії уряд Угорщини, посилаючись на захист релігійних свобод, домігся, щоб його ім’я було вилучене.

Патріарх Кірілл, повторюючи твердження президента Путіна, каже, що Росія, воюючи в Україні, буцімто захищається від зовнішніх намагань її знищити, або насадити росіянам інші цінності.

У січні Кірілл сказав у проповіді, що неназвані зовнішні сили хочуть «нав’язати їм (людям в Росії) якісь цінності, які навіть і цінностями назвати неможливо, щоб вони були як всі і підпорядковувалися тим, у кого є сила контролювати більшу частину світу».

Він також наголошував на тому, що Росія налаштована на перемогу над ворогами.

Папа Римський Франциск на початку теперішнього російського вторгнення в Україну застерігав патріарха Кірілла, щоб він не був «вівтарним хлопчиком (прислужником) Путіна».

Франциск розповів італійському часопису Corriere della Sera, що під час 40-хвилинної телефонної розмови з російським церковним лідером у березні 2022 року, московський патріарх більшу частину спілкування витратив на виправдовування війни проти України.

Дивіться також:

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

Більше

XS
SM
MD
LG