Спеціальні потреби

Актуально

Новий склад Конгресу США не працюватиме гладко, кажуть експерти

Новообрані члени Конгресу на східному ґанку Капітолію, Вашингтон, 15 листопада 2022 року

Підрахунок голосів на виборах до Палати представників і Сенату добігає кінця, обидва органи роблять перші кроки з організації роботи 118-го скликання Конгресу Сполучених Штатів. Небагато екпертів вважають, що Конгрес працюватиме продуктивно.

Республіканці отримають контроль за Палатою представників на початку січня, хоча перевага є дуже незначною. Сенат залишатиметься в руках демократів, але остаточна кількість сенаторів від партій залежить від результатів другого туру виборів у Джорджії, запланованого на початок грудня.

Таке співвідношення сил, видається, більше підходить для партизанських окопних війн, ніж для прийняття законів, кажуть Голосу Америки вчені, які вивчають Конгрес США.

“В Конгресі триватиме партійна поляризація, блокування роботи та дисфункція, через керівництво різними партіями», – сказав Голосу Америки Джеймс Тербер, почесний професор Американського університету та засновник Центру досліджень Конгресу та президента. «Постійна виборча агітація за президента та до Конгресу триватимуть, а у порядку денному домінуватимуть “питання, що розділяють” політиків. Бюджетний Бюджетний процес буде кривавим до наступних (президентських - ред.) виборів».

Все те саме

Відповідаючи на запитання, чого американцям очікувати від Конгресу у 2023 році, Девід Кінг, старший викладач державної політики в Гарвардській школі Кеннеді, сказав Голосу Америки: «На жаль, все те саме».

Кінг, який є головою факультету Двопартійної програми Гарвардського університету для новообраних членів Конгресу, стверджує, що нові законодавці можуть розраховувати на роботу в органі, де фактично вся влада зосереджена у керівництва, а комітети та окремі законодавці мають невеликий вплив.

"Влада в Конгресі буде зосереджена в руках небагатьох лідерів. Більшість конгресменів триматимуться своєї партії, бо ніхто не зможе дозволити собі втратити пару ключових голосів, - сказав він. - І стратегічні рішення, здебільшого обговорюватимуться на рівні керівництва».

Ймовірно, прийматиметься невелика кількість масштабних законів із основоположних питань, таких як бюджети і асигнуваня, щоб уряд міг працювати, каже Кінг.

«Я думаю, ймовірно, більшість законотворчості відбудеться в рамках двох великих пакетів, — сказав Кінг. - Решта, здебільшого, зведеться до символічної критики одного в той час, як вирішальний вибір буде зроблено на президентських виборах 2024 року».

Є певна надія на прогрес

Не всі відкидають можливість співпраці партій. Г. Вільям Гогланд, старший віце-президент Двопартійного політичного центру у Вашингтоні, сказав Голосу Америки, що лідерам Конгресу, хоч і складно, але не неможливо знайти сфери для співпраці.

«Гадаю, люди думають: “Ох, ми два роки лише обмінюватимемось сигналами та готуватимось до виборів 24”. Але я вважаю, що все ще є можливості чогось досягнути. Успішне законотворення все ще можливе", - сказав Хогланд.

Колишній виконавчий директор Бюджетного комітету Сенату від Республіканської партії, Хогланд вказав на імміграційну політику як на сферу, де і сторони мають те, чого хочуть, і компроміс може бути досягнутий. Республіканці, наприклад, хочуть зміцнити охорону кордонів, а демократи хочуть створити можливість легалізувати незаконних іммігрантів, яких привезли до США в дитинстві - можливо домовитись про закон, що забезпечить і те, і інше.

Майбутнє Байдена

Поділ контролю над Конгресом означає, що президент Джо Байден, ймовірно, матиме порівняно небагато законодавчих перемог, які стали віхою його перших двох років на посаді. Але Хогланд зазначив, що прийняті пакети, включаючи Закон про зниження інфляції, з його величезними інвестиціями в боротьбу зі зміною клімату, і Закон про інвестиції в інфраструктуру та робочі місця, вже створили для Байдена величезний обсяг роботи.

«Йому вже надано значні повноваження, - каже Хогланд. - Я думаю, його увагу забере виконання Закону про зниження інфляції та іншого законодавства, яке вже було прийнято».

Байден також може приділяти більше часу міжнародній політиці, сказав Кінг з Гарвардського університету, який додав, що коли президент перебуває в глухому куті у внутрішній політиці, «одна річ, яка, як правило, трапляється, це те, що він шукає перемог на міжнародному рівні».

Байдену буде важко домогтись ратифікації нових договорів у розділеному Сенаті, каже Кінг: "Міжнародні угоди можливі. І, звичайно, більше такого роду дипломатії на кшталт перемовин G20 з президентом як головнокомандувачем, який працює з іншими країнами із того, що відбувається в Європі, віддалення від Росії".

Biden, Xi Meet at Sidelines of G20 Bali
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Змагання за керівні посади

Очікується, що лідер більшості в Сенаті Чак Шумер збереже свою посаду. У середу чинний лідер меншості Мітч Макконнелл переміг сенатора Ріка Скотта і був переобраний на свою посаду.

Республіканці в середу проголосували за кандидатуру нового спікера. Нинішній лідер меншості Кевін Маккарті виграв номінацію, але його шлях до лідерства може бути негладким.

Палата представників має проголосувати за спікера, і республіканці матимуть лише невелику більшість. Кілька десятків членів ультраконсервативного крила Республіканської партії відмовилися підтримати кандидатуру Маккарті. Без їхніх голосів у повному складі палати та зіткнувшись із об’єднаною демократичною опозицією, Маккарті не може перемогти.

Найвірогіднішим результатом є переговори, під час яких Маккарті дає конкретні обіцянки членам своєї партії в обмін на їхні голоси. Нинішній спікер Палати представників Ненсі Пелосі наразі не сказала, чи збирається вона залишатися на керівній посаді, коли її партія стане меншістю в січні.

Проведення розслідувань

Усі експерти, з якими поспілкувався «Голос Америки», зійшлися в тому, що нові агресивні розслідування діяльності адміністрації Байдена та родини президента неминучі в Палаті представників.

Республіканці вже пообіцяли розпочати широкомасштабні розслідування того, як адміністрація Байдена впоралася з кризою на південному кордоні, а також ділових операцій сина президента, Хантера Байдена. Іншою можливістю є процедура імпічменту проти членів адміністрації, які, на думку республіканців, не виконали свою роботу. Деякі члени вже запропонували оголосити імпічмент міністру внутрішньої безпеки Алехандро Майоркасу через стан безпеки кордонів США. Деякі з більш радикальних членів Палати вже запропонували ухвалити статті про імпічмент проти президента.

Малоймовірно, що імпічмент, який розглядається як політично мотивований, призведе до засудження в Сенаті, де потрібно дві третини голосів, щоб підтримати звільнення посадовця адміністрації з посади.

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG