Спеціальні потреби

Актуально

ФБР: люди повинні довіряти своїм чиновникам (інтерв’ю)

В ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки», правоохоронці США розповіли, як вони борються проти корупції

Корупція у Сполучених Штатах відноситься до викликів, які несуть загрозу національним інтересам країни. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки» заявив Джеффрі Саллет – начальник Відділу з питань боротьби з корупцією та захисту громадянських прав Федерального бюро розслідувань. Торік, троє з чотирьох американців вважали, що в уряді Сполучених Штатів розповсюджується корупція. «Голос Америки» поцікавився у нього та Кевіна Вульфа – виконуючого обов’язки начальника Міжнародного підрозділу з протидії корупції ФБР, що саме роблять американські правоохоронці для запобігання проявам корупції як у США, так і на міжнародній арені.

«Голос Америки»: Ви обіймаєте посаду начальника Відділу боротьби з корупцією та захисту громадянських свобод ФБР. Як Федеральне бюро розслідувань бореться з корупцією у США?

Джеффрі Саллет: ФБР має юрисдикцію на національному рівні у розслідуванні випадків корупції. Розслідування цих злочинів є ядром діяльності Федерального бюро розслідувань як на місцевому рівні, так і на рівні штату та всієї країни. Корупційні розслідування починаються після надходження відповідної інформації як від звичайних громадян, так і з засобів масової інформації. Справи всі різні.​

ГA: Чи не могли б ви навести кілька прикладів успішного розслідування?

ДС: Так, звичайно. Наприклад, ФБР провело розслідування випадку корупції у міський раді North Providence. Три члени міської ради займалися хабарництвом: вони брали гроші під час видачі ліцензій. Ми почали розслідувати їхню діяльність. Наші слідчі використовували складні методи розслідування, у тому числі так звані перехоплювачі третього рівня (title III intercepts), використання яких дозволяється виключно за рішенням суду. ФБР також залучило свідка, який робив за нашою вказівкою записи. Ми вдалися до історичних кроків, коли наші слідчі прискіпливо переглядали фінансові звіти, банківські документи та безліч інших речей, які допомогли довести справу до кінця. Найважливішим елементом у справах, пов’язаних з корупцією, є наявність свідка, який погоджується на співпрацю. Від його дій залежить, чи зможемо ми отримати достатньо доказів. Саме завдяки йому відбувається запис розмов, під час яких фіксується безпосереднє обговорення корумпованих намірів. Боротьба з корупцією є нашим основним завданням. Оскільки притягнення людей до відповідальності робить діяльність уряду прозорим, що має важливе значення для американської громадськості. Сполучені Штати мають довгу історію притягнення корумпованих людей до відповідальності.

Корупційні розслідування починаються після надходження відповідної інформації як від звичайних громадян, так і з засобів масової інформації.

ГА: Що таке перехоплювачі третього рівня?

ДС: Перехоплювачі третього рівня – це авторизовані судом прилади, які дозволяють проводити перехоплення та запис чиєїсь розмови. У випадку міста North Providence – це були телефонні розмови. ФБР не може просто так когось записувати. Потрібно отримати санкцію суду. Ми маємо довести, що використали усі можливості зі збору даних, і саме перехоплення розмов, телефонних чи електронних, залишилося єдиним способом отримати необхідну інформацію. Це саме стосується встановлення «жучків» у будівлях. Комплексний закон із запобігання злочинності від 1968 року (Omnibus Crime Act) дає нам законну підставу робити це.

ГА: Як саме ухвалюється рішення щодо відкриття тієї чи іншої справи?

ДС: Це індивідуальний підхід. Корупція є загрозою номер один для нашої країни. У США ми використовуємо термін «громадська корупція» – public corruption. Мова йде про корупцію серед місцевих чиновників, чиновників штату та федеральних високопосадовців. Цими справами займається наш центральний офіс у столиці та офіси на місцях. Територіальні офіси ФБР самі визначають першочерговість загроз на місцевому рівні, однак боротьба з корупцією завжди перебуває у нашому полі. У будь-якому випадку, ми розглядаємо всі повідомлення про випадки хабарництва. Якщо інформація підтверджується, ФБР розпочинає розслідування. Наприклад, якщо нам повідомили, що губернатор штату бере гроші, щоб ухвалити закон, від якого зиск отримують певні особи – то ми, безперечно, почнемо процесуальні дії. Але якщо мова йде про ловця безпритульних собак, який отримав 75 доларів, щоб відпустити тварин на волю, то ФБР цим не займатиметься.

ГА: Чи не могли б ви навести кілька прикладів з останніми корупційними справами?

ДС: Я не можу коментувати поточні розслідування, однак хочу запевнити, що ФБР постійно та послідовно упродовж всієї своєї історії, приділяє чимало уваги та часу для боротьби з державною корупцією. Чесність уряду має вирішальне значення, тому що люди повинні довіряти своїм чиновникам. Корупція призводить до втрати довіри у власний уряд, а це підриває державність, відтак виникають проблеми у національній безпеці, поширюється тероризм та порушуються права людини. Є і економічний ефект. Стабільність долара базується на довірі людей в уряд США. Немає золота, яке б підтримувало курс долара. Сполучені Штати є лідером на валютному ринку, оскільки люди довіряють нам. Чи є корумповані чиновники? Звичайно. Там де є гроші, завжди буде спокуса. Однак, ми притягаємо людей до відповідальності за корупцію. Пріоритет ФБР продовжувати переслідувати не чистих на руку чиновників як на рівні штатів, так і на рівні місцевих громад та національному рівні. Ми робимо це для забезпечення цілісності держави.​

ФБР: корупція є загрозою номер один для нашої країни.

ГА: Чи побільшало корупції у США останнім часом?

ДС: Ми не коментуємо інформацію про кількість справ, які розслідуються. Єдине, що я можу вам сказати: ми маємо надійну програму із запобігання корупції. ФБР організація, діяльність якої основана на розвідданих про наявні загрози. Ми розподіляємо наші ресурси в залежності від загроз і отриманих розвідданих. Думаю, що про рівень нашого успіху свідчить кількість обвинувачуваних вироків. Ми, як і раніше, докладаємо чимало зусиль для продовження боротьби з корупцією як на національному, так і на міжнародному рівні.

ГА: Як саме ФБР бореться з корупцією на міжнародному рівні?

ДС: Останнім часом ФБР збільшило міжнародні зусилля, щоб стати лідером у боротьбі з корупцією на міжнародному рівні. Оскільки наша антикорупційна програма протягом останніх десятиліть демонструє гарні результати у США, ми вирішили використати її і на міжнародній арені. Ми, уряд Сполучених Штатів, стали просити інші країни, щоб вони притягали своїх високопосадовців до відповідальності. Упродовж останнього року збільшили зусилля, щоб співпрацювати з іноземними урядами і збільшити нашу міжнародну програму у боротьбі з корупцією. Торік ФБР отримало додаткові кошти для створення трьох додаткових підрозділів для боротьби з корупцією на міжнародному рівні. Підрозділи розташовані в Нью-Йорку, Вашингтоні та в Лос-Анджелесі. Ці офіси відповідатимуть за розслідування міжнародних справ. Центр у Лос-Анджелесі – віртуальний, до його складу входять агенти з кількох офісів: у Сан-Франциско, Г’юстоні та Бостоні. Ми також стратегічно розмістили центри для боротьби з корупцією в інших країнах світу. Наприклад, наші агенти в Г'юстоні займаються розслідувань зловживань у нафтовій та газовій промисловості. Агенти у Сан-Франциско та Лос-Анджелесі займаються ІТ-індустрією, Голлівудом та корупцією у країнах Південно-Східної Азії. Ми не лише допомагаємо агентам у США, але й налагоджуємо співпрацю на міжнародній арені. Ми просимо іноземні уряди активно співпрацювати з нашими агентами для викорінення корупції. Якщо ми шукаємо порушення, наприклад, порушення «Закону про запобігання корупції закордоном» (FCPA – Foreign Corrupt Practices Act), і американська компанія робить бізнес в країні Х, ми докладемо зусиль, щоб притягнути цих хлопців до відповідальності. Однак, тут треба зауважити, що не можемо притягнути іноземного високопосадовця до відповідальності у його країні. Що ми можемо зробити, так це співпрацювати з урядом країни Х, щоб вони могли притягнути до відповідальності цю людину. Цей закон змінює динаміку нашої роботи. Минулого грудня ми представили цей закон в Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD - Organization for Economic Cooperation and Development) та представили цю модель міжнародній спільноті. У червні цього року ми обговорювали у Організації економічного співробітництва та розвитку цю модель. На даний момент – це найкраща практика у боротьбі з корупцією – і США повинні бути лідером на міжнародній арені у цьому питанні, що ми і робимо.

Торік ФБР отримало додаткові кошти для створення трьох додаткових підрозділів для боротьби з корупцією на міжнародному рівні.

ГА: Який закон дозволяє переслідувати хабарників на міжнародному рівні?

ДС: З міжнародної точки зору, «Закон про запобігання корупції закордоном» є одним з найкращих. Ми використовуємо його під час розгляду справ, пов’язаних з відмиванням грошей та шахрайством. Якщо незаконні дії відбуваються на території США, у нас є достатньо засобів, щоб притягнути корумпованих чиновників та компанії до відповідальності. Бізнеси, які дбають про свою репутацію та закон і не беруть участь у протиправних діях, ми хочемо їм надати пільги. Люди мають велику ступінь довіри до фінансової системи США, тому що вони довіряють урядові Сполучених Штатів. Ми у ФБР вважаємо цю довіру найбільшим скарбом.

ГА: Свого часу був величезний скандал з ФІФА – вище керівництво якого звинувачували у корупції. ФБР займається цієї справою? Багато хто говорить, що Ви є світовою поліцією.

ДС: Я не можу коментувати ситуацію довкола ФІФА, поки триває слідство. Щодо того, чи є ми світовою поліцією. Сполучені Штати просто просять людей діяти відповідально, наглядати за самими собою. У нас є союзники в Організації економічного співробітництва та розвитку. США підписали низку угод по боротьбі з хабарництвом з іншими країнами. Наразі ми співпрацюємо з такими державами у питанні викорінення корупції. Якщо будь-який фігурант корупційної справи з’явиться у США чи підпаде під нашу юрисдикцію… Ми переслідуватимемо таких людей дуже енергійно, оскільки ФБР забезпечує чесність уряду та дієвість закону.

ГА: Пане Вульф, чи не могли б Ви прокоментувати співпрацю США з Україною? (Кевін Вульф – виконуючий обов’язки начальника Міжнародного підрозділу з протидії корупції ФБР)

Кевін Вульф: ФБР, спільно з усіма своїми міжнародними партнерами, у тому числі і з Україною, працюють над викоріненням корупції закордоном. США мають домовленості з більшістю іноземних держав. У наших посольствах працюють відділи, діяльність яких присвячена співпраці у правоохоронній сфері.

У ФБР пильно стежать за тим, щоб не бути втягнутими у зведення рахунків в Україні.

ГА: Чи не могли б Ви детально розповісти про співпрацю з Україною?

КВ: Після зміни режиму в березні минулого року, наше посольство, спільно з урядом України, працюють над тим, щоб позбутися корупції, яка виникла за попередньої влади. Триває пошук вкрадених активів та програма з розбудови нового українського уряду.

ГА: Що Ви можете розказати про співпрацю з Національним антикорупційним бюро України (НАБУ)?

КВ: До ФБР надійшло офіційне звернення від українського уряду допомогти з тренуванням НАБУ. Тут, у штаб-квартирі ФБР, намагаються допомогти НАБУ стати сильним та незалежним органом у боротьбі з корупцією. Ми допомагаємо усім нашим міжнародним партнерам у рамках підписаних угод та протоколів. Так, ми можемо надати виписки з банків, провести допит, тощо.

ГА: Чи існує загроза, що ФБР буде використовуватись українськими політиками, і не лише ними, для зведення рахунків?

КВ: Дійсно, така небезпека існує. Розслідування справ, пов’язаних з корупцією, особливо серед політиків, є дуже складним, особливо на міжнародному рівні. Ми пильно стежимо за тим, щоб не бути втягнутим у зведення рахунків. Ми зосереджені виключно на отриманні фактів у рамках протоколів та домовленостей, які існують.

ГА: Українські експерти та журналісти стверджують, що гроші, вкрадені урядом Януковича, осіли у європейських та американських банках. ФБР слідкує за цим?

КВ: Абсолютно. Міністерство юстиції США має програму «З повернення вкрадених активів». Коли кошти виводяться з країни через корупційні схеми до країн ЄС чи США, чи будь-де інде, Міністерство юстиції США, а ФБР є його складовою частиною, рішуче налаштовано заморозити ці рахунки та висунути відповідні звинувачення.

ГА: Щоб Ви порадили українським журналістам та представникам НГО, які мають докази про корупцію серед українських політиків?

КВ: Якщо українські журналісти є свідками кримінальної діяльності, вони можуть звертатися до ФБР напряму через посольство США в Україні. Можна звертатися до відповідних українських інституцій. Існує також цілий ряд міжнародних інституцій, які займаються боротьбою з корупцією. Активну участь у цьому беруть деякі країни Європи. Наприклад, Великобританія співпрацює з українським урядом у цьому питанні. У будь-якому випадку, посольство США у Києві радо прийме інформацію щодо корупції.

ГА: Ви говорили про співпрацю з українськими правоохоронцями. Ви можете назвати п’ять головних викликів, з якими вони стикаються?

КВ: Я не певен, що зможу назвати ці п’ять головних викликів. На мою думку, українські правоохоронці стикаються з тими самими проблемами, що й правоохоронці в інших країнах світу, які оговтуються від кризи. Найкраще боротися з корупцією через створення працездатних правоохоронних органів, які будуть компетентними та чесними.

ГА: Багато розмов ведеться про вплив українських олігархів. Експерти стверджують, що багато хто з них заробив і продовжує заробляти свої статки незаконним шляхом. Як ФБР діятиме у випадку з українськими олігархами?

КВ: Ми намагаємося знизити ризик бути втягнутими у внутрішні розборки виключно через концентрацію уваги на фактах справи. ФБР звертає свою увагу на кримінальні дії. Тому наш мета – зібрати факти та докази, щоб мати змогу притягнути винних до відповідальності. Концентрація уваги на незаконних діях, а не на політичних мотивах, дозволяє уникнути критики щодо політичної заангажованості. Окрім цього, кожного разу, як відкривається справа, існує цілий ряд внутрішніх перевірок з боку ФБР та зі сторони Міністерства юстиції. Просто так неможливо розпочати розслідування. Так, завжди існує ризик бути звинуваченим у політичній заангажованості, але єдине, чи ми можемо себе уберегти – це збір доказів.

ФБР: якщо українські журналісти є свідками кримінальної діяльності, вони можуть звертатися до ФБР напряму через посольство США в Україні.

ГА: Пане Саллет, що Ви можете додати до цього?

ДС: ФБР – аполітична організація. У нас, на відміну від більшості урядових агенцій США, один керівник. Директор Федерального бюро розслідувань призначається строком на 10 років. Ми не ухвалюємо рішення, засновані на зовнішній політиці США. Ми проводимо розслідування, виключно на основі фактів. ФБР не звинувачує ані людей, ані якісь організації. Ми розслідуємо зловживання, докопуємося до істини. Усі наші розслідування не керуються Держдепом чи Міністерством юстиції. Наша діяльність керується не політиками, а фактами. Щодо України – наша робота полягає у тому, щоб вистежити активи, які були вкрадені в українців, колишніми урядовцями. Це є розслідування злочинів клептократії. Ми не дбаємо, чи це «правильний» урядовець, чи ні, хто його друзі, тощо. Наша мета – повернути вкрадені активи. Хочу звернути вашу увагу, що справи з повернення вкрадених грошей – довгострокові. Справи над якими ми працюємо зараз – триватимуть не один рік. Чи вплинуть вони на політичну систему України? Це залежить від того, як довго розслідуватиметься та чи інша справа з повернення вкрадених грошей у народу цілої країни.​

ГА: Дякуємо Вам.

Дивіться також: Україна має переконати НАТО, що вона йому потрібна - польський журналіст. Відео

Україна має переконати НАТО, що вона йому потрібна - польський журналіст. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

Всі новини дня

Україна має міцну підтримку у світі – результати глобального опитування. Відео  

Громадська думка більшості у 28 країнах світу – на боці України та надання довготривалої допомоги, як економічної, так і військової. Навіть майже через рік після початку повномасштабної війни Росії увага світової спільноти досі прикута до подій в Україні.

Відправлення Україні танків Abrams забере "багато місяців" - Кірбі

Розвантаження американського танку Abrams 2-ї Моторизованої бригади США (Armored Brigade Combat Team у польському порті Гдиня для навчань НАТО Operation Atlantic Resolve, 3 грудня 2022. REUTERS/Kacper Pempel

Відправлення Україні американських танків Abrams "забере багато місяців", заявив речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі.

В ефірі телеканалу CNN у п'ятницю він сказав, що адміністрація Байдена "не гаятиме час" і працюватиме над навчанням українських сил та зміцнення ланцюгів постачання, щоб ЗСУ були якнайкраще готові для їхнього використання, коли вони зрештою прибудуть в Україну.

На запитання ведучої каналу про те, чи Кірбі вірить, що Київ отримає заявлену техніку до кінця 2023 року, він заявив: "Я не хочу надавати надто конкретну інформацію, тому що ми все ще розробляємо плани, але це забере багато місяців", - сказав Кірбі. А тим часом, за його словами, до України прибуде партія німецьких танків Leopard.

Американські медіа зазначають, що танки Abrams, які перебувають на службі армії США або зберігаються в армійських арсеналах, мають спеціальну "уранову броню" (uranium armour).

Як пише оглядач The Warzone, це - засекречена розробка, що містить збіднений уран (depleted uranium), й танки із такою бронею не експортуються навіть до найближчих союзників США.

Через Білому дому або доведеться переконати інші країни передати свої танки Києву, або "General Dynamics потрібно буде підготувати нову партію безуранових М1 - і це може забрати багато місяців, якщо не рік або більше".

Як пише MSN, американські танки збирають лише в одному місці – на державному заводі General Dynamics в Огайо. Цей завод може виробляти 12 танків на місяць, але, як повідомляється, лінія зараз заповнена новими замовленнями для Тайваню та Польщі.

Іншим варіантом може стати ремонт і переобладнання новими компонентами старіших версій Abrams, які містяться на складах у США, пише The Warzone.

Також нині в інтерв'ю Кірбі не підтвердив інформацію про те, чи розглядає президент США Джо Байден поїздку до Європи, зокрема, Польщі, у час річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, але сказав, що Байден залишається "у тісному контакті з президентом Зеленським - вони спілкуються досить часто".

"Я думаю, що президент [Байден], безумовно, у певний відповідний час захоче [поїхати] в Україну", - сказав він, додавши, що зараз про це не йдеться.

Росія продовжує ускладнювати доступ українського зерна на світові ринки - урядовці США

Розвантаження українських зернових з баржі в чорноморському порту Констанца, Румунія, 21 червня 2022 р. Румунія запрононувала свої портові можливості для експорту сільськогосподарської продукції з України, який далі ускладнює Росія. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Україна не може допомогти бідним країнам через те, що Росія обстрілює сільськогосподарські райони та обмежує експорт зерна, заявила американська високопосадовиця.

Ерін Маккі, помічниця адміністратора по Європі та Євразії Агентства США з міжнародного розвитку заявила, що понад 120 кораблів з українським зерном не можуть покинути Одеський порт і звинуватила Росію у тому, що вона навмисно уповільнює перевірки, не випускаючи українське зерно на світові ринки.

На слуханнях у Конгресі Ерін Маккі заявила, що ситуація з харчовою безпекою у світі минулого року різко погіршилася через зміни клімату, конфлікти у багатьох країнах Африки, але також великою мірою через те, що Україна, один з найбільших виробників та експортерів зерна, не може повною мірою постачати зерно найбіднішим країнам світу.

«У 2022 році понад 205 мільйонів людей терміново потребували гуманітарної продовольчої допомоги, що на 8% більше ніж у 2021 році та на 89% більше порівняно з 2016 роком», – сказала Маккі під час слухань у Комітеті з питань міжнародних відносин Сенату США у четвер, 26 січня.

Маккі наголосила, що Росія, хоча і погодилася розблокувати український експорт завдяки Чорноморській зерновій ініціативі, навмисно уповільнює перевірки суден, що вивозять зерно з українських портів.

«Принаймні станом на вчора було 121 судно, яке чекало виходу з Одеського порту, і близько чотирьох-п’яти суден на день проходять повільну перевірку», – сказала Маккі і додала, що Чорноморська зернова ініціатива, про яку вдалося домовитися завдяки посередництву ООН і Туреччини, «надала деяке полегшення», але єдиним надійним способом, що дозволить Україні «продовжувати свій сільськогосподарський внесок у глобальну продовольчу безпеку, це – закінчення конфлікту».

Як наголосила на цьому ж слуханні заступниця державного секретаря з політичних справ Вікторія Нуланд, завдяки Чорноморській ініціативі минулого року вдалося «вивільнити близько 17 мільйонів тонн українського зерна».

«Попри це, український експорт впав приблизно на 30%, і існують ризики для посівної», – сказала Нуланд і додала, що завдяки фінансуванню, яке надав Конгрес минулого року та на нинішній рік, Державний департамент США «працює на всіх рівнях зі Всесвітньою продовольчою програмою, щоб пришвидшити постачання продовольства та добрив до країн, які зазвичай були б споживачами України».

Як повідомляє агентство Reuters, виробництво кукурудзи та пшениці в Україні в 2023 році впаде другий рік поспіль через вплив війни. Як сказав агентству очільник Української зернової асоціації (УГА) Микола Горбачов, фермери скорочують посіви зернових через обстріли, скорочення доступу до елеваторів та вивозу зернових. За прогнозами представника українських виробників, врожай кукурудзи та пшениці не перевищить 18 мільйонів і 16 мільйонів тонн відповідно, заявив Горбачов у кулуарах Паризької зернової конференції Argus Media.

За даними Міністерства аграрної політики за станом на початок 2023-го року, Україна експортувала майже 23,6 мільйона тонн зерна в сезоні 2022/23 років, у порівнянні з 33,5 мільйона тонн, експортованих на тому ж етапі попереднього сезону.

Завдяки розблокуванню українських портів після майже шестимісячної блокади, спричиненої російським вторгненням, Україні вдалося вивезти близько 8,6 млн тонн пшениці, 13,3 млн тонн кукурудзи і близько 1,7 млн тонн ячменю, повідомляє Reuters.

В статті використано матеріал Reuters

Немає жодних ознак припинення війни в Україні до річниці вторгнення - Білий дім

Після російської атаки у зруйнованому будинку під Києвом, 26 січня 2023. AP Photo/Roman Hrytsyna

На 11-му місяці війни Росії проти України немає жодних ознак її припинення. Про це сьогодні під час брифінгу для преси сказав Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.

Відповідаючи на питання, чи буде у графіку президента США якимось чином відображена “річниця війни”, Кірбі сказав: “Дуже ймовірно, що коли настане 24 лютого, Україна все ще боротиметься за своє життя та незалежність”. Посадовець наголосив, що Сполучені Штати і надалі будуть світовим лідером у підтримці України та продовжуватимуть заохочувати до цього міжнародну спільноту.

Щодо нових запитів з України стосовно озброєння, а саме винищувачів, Джон Кірбі додав: “Не дивно, що українці просять надати винищувачі, а саме F-16, це не новий запит... Вони очевидно хочуть мати стільки можливостей, скільки можливо. Скажу лише, що ми постійно обговорюємо, розмови з українцями відбуваються майже щодня - про їхні потреби".

Також посадовець наголосив, що США і надалі надаватимуть підтримку Україні, наскільки це тільки можливо. Як і раніше, будуть надаватися системи озброєння, а також фінансова допомога. "Робитимемо все можливе, щоб переконатися, що вони зможуть досягти успіху на полі бою, та, якщо і коли настане можливість перемовин, президент Зеленський міг мати сильну позицію за столом”.

Росія порушує "основоположні принципи" захисту прав дітей в Україні - ООН

Діти війни в Україні. Архівне фото. (AP Photo/Vadim Ghirda)

Росія порушує "основоположні принципи" захисту прав дітей під час війни, видаючи українським дітям російські паспорти та віддаючи їх на усиновлення, заявив верховний комісар Управління ООН у справах біженців (УВКБ) Філіппо Гранді.

"В умовах війни не можна визначити, чи є у дітей сім'ї чи опікуни. І тому, поки це не буде з'ясовано, не можна надати їм інше громадянство або віддати на усиновлення їх іншою сім'єю. Це те, що відбувається в Росії, і цього не повинно бути", – цитує Гранді CNN, який нещодавно повернувся після шестиденного візиту з України.

У повідомленні УВКБ за результатами візиту до України йдеться, що ООН "разом з іншими міжнародними партнерами шукатиме подальшого доступу до них і виступатиме за рішення в їхніх інтересах, зокрема возз’єднання сім'ї". Гранді підкреслив, що в ситуації конфлікту надання громадянства та відкриття шляхів для офіційного усиновлення дітей порушує міжнародні норми та практику.

Через обмеження доступу у Росії Гранді сказав, що неможливо визначити кількість українських дітей, які отримали паспорти або передані на усиновлення: "Ми постійно шукаємо доступ, і доступ був досить рідкісним, спорадичним і не безперешкодним".

Після зустрічі з Гранді у середу президент України Володимир Зеленський, як повідомляє Офіс президента, порушив тему "масового злочинного вивезення державою-агресором українських дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" і закликав створити "спільно з ООН механізм припинення незаконної передачі українських дітей у російські сім'ї та повернення їх на Батьківщину".

Росія відкидає звинувачення у викраденні українських дітей.

Більше

XS
SM
MD
LG