Актуально
- Голос Америки
Патріарх Філарет пояснив, чому заговорили про анафему, накладену на Івана Мазепу

За словами патріарха Філарета (Денисенка), Вселенський патріархат заявив про невизнання анафеми, накладеної на українського гетьмана Івана Мазепу, оскільки вона була накладена з політичних мотивів. Це саме стосується і анафеми на нього самого – в процесі надання Українській церкві автокефалії анафема буде визнана недійсною, вважає він.
"Вселенський патріархат заговорив про анафему Мазепі, тому що вона накладена на Мазепу суто з політичних мотивів. Тому що він боровся за незалежну українську державу. Щоб він не боровся – на нього наклали анафему", - розповідає патріарх Філарет в інтерв'ю журналістці української служби Голоса Америки Тетяні Ворожко.
Мазепа боровся за незалежну українську державу. Щоб він не боровся – на нього наклали анафемуПатріарх Філарет
За словами патріарха, для того, щоб зняти анафему на нього самого - Вселенський патріарх і синод Константинопольської церкви заявили про те, що не визнавали дійсною анафему на Івана Мазепу. "То була політична анафема, і це політична анафема", - говорить патріарх Філарет.
Патріарх Філарет розповідає, що Вселенський патріарх скликатиме собор для об'єднання трьох українських церков - Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви і частини Української Православної Церкви Московського Патріархату. Але цьому передуватиме два рішення - про недійсність анафеми проти патріарха Філарета та надання томоса про автокефалію Української Православної Церкви.
"Накладена на мене в 1997 році […] анафема має політичний підґрунтя, а за політичні наміри анафема не накладається. Анафема накладається за єресь, за розкол, за відступлення від морального вчення християнського чи за грубе порушення канонів. А я нічого цього не робив. Тому претензій до мене з цього боку немає", - пояснює патріарх Філарет. За його словами, рішення про недійсність анафеми повинні прийняти патріарх і синод Константинопольської церкви.
Не треба думати, що все так швидко, тому що зверталися ми до Вселенського патріарха про надання томосу ще в 92-му році. Вже більше 25 років це питання вирішуєтьсяПатріарх Філарет
Також, патріарх Філарет розповів, що процес переговорів про надання томосу Українській церкві був тривалим і нелегким. "Не треба думати, що все так швидко, тому що зверталися ми до Вселенського патріарха про надання томосу ще в 92-му році. Вже більше 25 років це питання вирішується", - розповідає патріарх Філарет. За його словами, саме зараз створились умови, які допомогли пришвидшенню цього процесу.
"Відсутність Московського патріархату на Всеправославному соборі на Криті прискорила це рішення. Війна в Донбасі, агресивний напад на Україну з боку Росії викликав перехід сотень тисяч віруючих Московського патріархату до Київського патріархату. Крім того, президент (Порошенко, - ред. ГА) зрозумів, що без єдиної в Україні православної церкви української держави не буде", - додає патріарх Філарет.
Нагадаємо, що за словами патріарха Філарета, питання, кому належатиме майно українських церков, залежить від релігійних громад та від держави.
"Майно належить громадам, як власність релігійних громад, і майно належить державі, яка дає в користування церкви ті чи інші храми, монастирі, лаври", - пояснює патріарх. За його словами, якщо громада переходить в новоутворену об'єднану українську церкву – вона переходить зі своїм майном.
Дивіться також: Інтерв’ю Святішого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. Відео
Всі новини дня
Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео
Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.
Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.
- Голос Америки
Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео
Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.
Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.
«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео
Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.
Facebook Forum