Спеціальні потреби

Актуально

П’ятеро проти одного: хто може стати основним суперником Трампа, і що вони кажуть про Україну

Демократичні кандидати: хто вони і що кажуть про Україну? Експлейнер
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Демократичні кандидати: хто вони і що кажуть про Україну? Експлейнер

Передвиборча кампанія в США у самому розпалі - і ми про неї багато говоримо. Вже відбулись два тури внутрішньопартійних виборів, і що далі, то більше кандидатів від Демократичної партії починає відсіюватись. Розповідаємо про першу п’ятірку лідерів гонки відповідно до всенаціональних опитувань, і пояснюємо, якою може бути їхня політика щодо України. Порядок кандидатів у статті не обов'язково збігається з їхнім місцем у рейтингу.

Ветеран і відкритий гей

Піт Буттиджедж — наймолодший кандидат на цих виборах, йому 38 років. Із невеликим відривом він переміг на перших внутрішньопартійних виборах демократів у Айові.

Піт Буттиджедж
Піт Буттиджедж

Що в ньому так привабило виборців? Колишній мер міста Саус-Бенд в Індіані, ветеран війни в Афганістані та відкритий гей уособлює «нове обличчя» американської політики. Він закінчив Гарвард і знає вісім мов, серед яких норвезька, мальтійська і арабська. Українською Піт Буттиджедж поки що не володіє, але про Україну говорить так:

Ми маємо зберігати жорсткі, прицільні та ефективні економічні санкції проти Росії, допоки вона продовжує атакувати українську територію та її громадян, і продовжує нелегальну окупацію Донбасу та Криму.
Піт Буттиджедж

«Російська агресія проти України є атакою на принципи й правила глобального порядку, який оберігає громадян і поза Україною - в тому числі американців. Ми маємо зберігати жорсткі, прицільні та ефективні економічні санкції проти Росії, допоки вона продовжує атакувати українську територію та її громадян, і продовжує нелегальну окупацію Донбасу та Криму. Однак протидія російській агресії також означає підтримку незалежності України, і її здатності приймати самостійні зовнішньополітичні рішення».

Противники Буттиджеджа кажуть, що не варто обирати президентом людину, яка до того керувала лише невеликим містом. Але сам Піт вважає це перевагою: він каже, що досвід публічного адміністрування у нього значно більший, ніж у багатьох політиків у Вашингтоні.

Заслужений діяч політики

Усі решта кандидатів на цих виборах значно старші за Буттиджеджа. Можливому переможцю від демократів Берні Сандерсу цьогоріч виповниться 79 років, і останні 29 з них він є членом Конгресу. В 2016 році він також балотувався в президенти, але тоді програв праймеріз Гілларі Клінтон.

Берні Сандерс
Берні Сандерс

Сандерсу часто закидають, що його вік може стати на заваді президентським амбіціям — тим паче, що недавно чоловік пережив інфаркт та операцію на серці. Але сам він запевняє, що почувається прекрасно.

Цікаво, що з усіх кандидатів молодь найбільше підтримує якраз Берні. Серед іншого, він обіцяє запровадити медичне страхування для всіх, скасувати студентські борги та збільшити податки для багатіїв. Через це багато хто називає його соціалістом — і згадує, що свій «медовий місяць» Сандерс з дружиною провели в СРСР. А ось що він казав про підтримку України:

Наразі наш головний пріоритет — тісно працювати з європейськими союзниками, щоб допомогти новому українському урядові виконати свої обіцянки з реформування економіки, покращення стандартів життя й суттєвого зменшення корупції.
Берні Сандерс

«Моя адміністрація дасть зрозуміти Росії, що додаткова агресія змусить США збільшити тиск, в тому числі розширити теперішні санкції. Наразі наш головний пріоритет — тісно працювати з європейськими союзниками, щоб допомогти новому українському урядові виконати свої обіцянки з реформування економіки, покращення стандартів життя й суттєвого зменшення корупції».

Товариш Обами

Про наступного кандидата ви, мабуть, чули багато — його ім’я було в центрі історії з імпічментом Трампа. Джо Байден — колишній віце-президент США і близький соратник Обами. Саме проти нього і його сина Трамп просив Зеленського розпочати розслідування.

Джо Байден
Джо Байден

Згідно з національними опитуваннями, Байден — все ще один з лідерів президентських перегонів серед демократів (хоча за підсумками двох останніх праймеріз він не потрапив навіть у першу трійку). З іншого боку, критики називають його «Сонливим Джо» через вік та брак енергії.

Сам віце-президент вважає свій вік перевагою – і каже, що разом з ним приходить досвід та мудрість. Багато людей пов’язує Байдена з часами Обами, а у своїй програмі він робить акцент на підтримку середнього класу. Відносини з Україною, за словами самого Байдена, займатимуть важливе місце в його зовнішній політиці.

Я б зробив Україну пріоритетом зовнішньої політики США. З військового боку, я б надав більше безпекової допомоги — в тому числі зброї — щоб посилити оборонні спроможності України.
Джо Байден

«Я б зробив Україну пріоритетом зовнішньої політики США. З військового боку, я б надав більше безпекової допомоги — в тому числі зброї — щоб посилити оборонні спроможності України», — каже Джо Байден. «Економічно, я б працював над збільшенням прямих інвестицій із Заходу і підтримував енергетичну незалежність України від Росії. Я б впевнився, що вся допомога США строго залежить від антикорупційних реформ, в тому числі призначення незалежних антикорупційних прокурорів та судів».

Потенційна перша президентка

Єдина жінка серед лідерів гонки — сенаторка Елізабет Воррен. Їй також за 70, але на своїх мітингах вона виглядає досить енергійно й старається якомога ближче спілкуватись із своїми виборцями.

Елізабет Воррен
Елізабет Воррен

До того, як піти в політику, Воррен понад 30 років була професоркою права в різних американських університетах. Цікаво, що в минулому вона була консерваторкою і прихильницею республіканців, але потім змінила свої погляди на протилежні. До слова, її брати і досі залишаються республіканцями.

Програма Елізабет Воррен багато в чому перегукується із обіцянками Сандерса: вона робить акцент на захисті незабезпечених американців та забезпеченні рівних прав для всіх. Що стосується України, то сенаторка обіцяє створити ефективний майданчик для переговорів з Росією.

Ми маємо підтримувати українську незалежність та територіальну цілісність, і вимагати відповідальності в Росії. ... Зрештою, Україна та Росія муситимуть домовитись про мир, і моя адміністрація сфокусується на створенні умов для продуктивних переговорів.
Елізабет Воррен

«Незаконно анексувавши українську територію та розпаливши війну на сході України, Росія зазіхнула на уявлення про неподільну, вільну та мирну Європу, яке панувало майже чверть століття. Ми маємо підтримувати українську незалежність та територіальну цілісність, і вимагати відповідальності в Росії, також стримуючи її майбутні нерозсудливі дії. Зрештою, Україна та Росія муситимуть домовитись про мир, і моя адміністрація сфокусується на створенні умов для продуктивних переговорів», — каже Воррен.

Медіамагнат і мільярдер

Найпізніше з усіх демократів у гру вступив Майк Блумберг, однак це не завадило йому досить швидко опинитись в п’ятірці лідерів перегонів. Колишній мер Нью-Йорка, власник медіабізнесу та мільярдер, зараз він входить у десятку найбагатших американців.

Майк Блумберг
Майк Блумберг

Попри те, що чоловік обіцяє підняти американську економіку та збільшити достаток американців, інші кандидати звинувачують його в тому, що він намагається “купити” вибори — на свою кампанію Блумберг вже витратив із власної кишені понад 200 мільйонів доларів. Ще донедавна один з його радників тісно співпрацював із Віктором Пінчуком, але згодом припинив усі контакти з українським олігархом.

Сам Блумберг висміює політику Трампа і вважає, що США мають підтримувати Україну — але водночас співпрацювати з росіянами.

CША та наші європейські союзники повинні зміцнювати незалежність України шляхом економічної та безпекової допомоги, і продовжувати заохочувати Київ до проведення необхідних реформ. Вільна і стабільна Україна має бути мостом між Європою та Росією.
Майк Блумберг

«Я підтримую зусилля США надати оборонну зброю Україні», — казав бізнесмен. «Поведінка президента Трампа щодо України є неприйнятною. США та наші європейські союзники повинні зміцнювати незалежність України шляхом економічної та безпекової допомоги, і продовжувати заохочувати Київ до проведення необхідних реформ. Вільна і стабільна Україна має бути мостом між Європою та Росією. Водночас, США мають бути відкритими до співпраці з Росією в питаннях спільного інтересу. Росіяни - не тотожні до їхнього лідера».

Отже, є п’ять основних кандидатів — в чомусь схожі, в чомусь різні. Але з усіх у фіналі опиниться один (або одна). Точне ім’я ми будемо знати в середині липня, а можливо вже навіть у березні. І саме ця людина кине виклик Дональду Трампу на виборах у листопаді.

Дивіться також: Хто такі політичні туристи, і чому американці кидають роботу заради президентських виборів?

Всі новини дня

Байден: «Ми будемо разом з Україною стільки, скільки потрібно». Відео

Байден: «Ми будемо разом з Україною стільки, скільки потрібно». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Через хвилину після опівночі. Деталі отримання першого траншу бюджетної допомоги США

У середу, 29 червня, Україна отримала 1.3 млрд доларів США для фінансування державного бюджету України. Про це у своєму Twitter повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

«Санкції, зброя і фінанси наближують перемогу 🇺🇦. Щойно отримали грант $1,3 млрд у межах пакету фінансування держбюджету $7,5 млрд», - написав він.

Шмигаль подякував президенту Байдену «за безпрецедентну підтримку» та Світовому банку, через механізм якого здійснено переказ, за оперативне рішення.

У Світовому банку Голосу Америки розповіли, що Банк організував умови надання та контроль за використанням коштів, а угода була підписана через хвилину після опівночі – щойно це стало можливо.

«Світовий банк разом з Держказначейством США, USAID, та Міністерством фінансів України забезпечили безпрецедентну швидкість проведення операції - підписання угоди відбулося одну хвилину після півночі, вночі кошти були зараховані на рахунки Світового банку і до полудня були зараховані на рахунки в Україні», - розповів Голосу Америки заступник виконавчого директора та представник України в Світовому банку Роман Качур.

Ці гроші, пояснив він, є першим траншем пакету фінансової допомоги США для підтримки стабільного функціонування держави в умовах військового стану та будуть використані на такі потреби як виплати заробітних плат вчителів, держслужбовців та інші першочергові потреби.

«Підтримка наших партнерів пришвидшує перемогу України. Окрема подяка командам Уряду, Мінфіну, Посольства України в США та Світового банку за злагоджену роботу і можливість отримати ці кошти у максимально швидкі строки», - заявив Міністр фінансів України Сергій Марченко, повідомляє Міністерство фінансів України на своєму вебсайті.

У Міністерстві зауважили, що наступний грант на підтримку функціонування України в умовах війни від США може надійти вже у липні.

Як писав Голос Америки, США заявили про готовність надавати Україні $1.5 мільярда щомісячно впродовж наступних кількох місяців, щоб забезпечити безперебійне державне управління. Раніше український уряд заявляв про потребу в 5 млрд доларах щомісяця, щоб підтримувати урядові функції.

Президент США Джо Байден 9 травня підписав закон про лендліз, а 21 травня – закон про виділення 40 мільярдів доларів на допомогу для України та анонсував нову партію оборонної допомоги для українського війська.

Байден анонсує нову допомогу Україні

Президент США Джо Байден, Мадрид, Іспанія, 30 червня 2022 року. (AP Photo/Сьюзен Уолш)

США цими днями оголосять новий транш оборонної допомоги Україні, заявив президент США Джо Байден під час прес-конференції в Мадриді, що відбулась перед поверненням Байдена з Європи до США.

Обсяг нового пакету, оголосив президент США, становитиме 800 млн доларів і включатиме "нові просунуті західні системи повітряної оборони, більше артилерії та боєприпасів, контрбатарейні радари та додаткові боєприпаси для систем HIMARS".

"Ми вже дали Україні ситеми HIMARS і більше систем надходить з інших країн також", - додав він.

Відповідаючи на питання журналістів, Байден вказав, що США підтримуватимуть Україну "стільки, скільки знадобиться". "Ми будемо підтримувати Україну і наші союзники будуть підтримувати Україну, скільки знадобиться, щоб переконатись, що Росія їх не переможе", - заявив Байден. Він відзначив те, що українцям вдалось "завдати значного удару Росії" і зокрема повернути острів Зміїний.

"Підтримка України - це глобальні зусилля", - додав американський президент. Байден наголосив на важливості міжнародної співпраці на підтримку України і відзначив, що більше 50 країн взяли участь в засіданні координаційної групи з оборони України за керівництва очільника Пентагону США Ллойда Остіна кілька тижнів тому. Серед того, що Україна вже отримала, Байден перелічив 140 000 антитанкових систем, більше 600 танків, більше 500 артилерійських систем, більше 600 000 раундів боєприпасів для артилерії а також просунуті системи залпового вогню та протиповітряної оборони.

Оперативна група США та союзників конфіскувала активи російських олігархів на суму понад 30 мільярдів доларів. Куди підуть ці гроші?

Яхта Amadea, що належить підсанкційному російському олігарху Сулейману Керімову, пришвартована в Лаутокі, Фіджі. ФОТО: ФОТО AFP ФОТО / МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ США

Багатонаціональна оперативна група, створена в березні в рамках зусиль Заходу змусити Росію припинити вторгнення в Україну, каже, що вона заблокувала або вилучила активи на суму понад 30 мільярдів доларів, що належать російським олігархам.

На додаток до конфіскації розкішних яхт, літаків, особняків та інших активів, що належать союзникам президента Росії Володимира Путіна, оперативна група, відома як РЕПО, каже, що заморозила близько 300 мільярдів доларів у резервах російського Центрального банку.

«Робота РЕПО ще не завершена», — йдеться в спільній заяві групи, оприлюдненій у середу. «Найближчими місяцями учасники РЕПО продовжуватимуть відстежувати активи, які перебувають під санкціями Росії, і не дозволятимуть росіянам, які потрапили під санкції, підривати заходи, спільно запроваджені учасниками РЕПО».

16 березня Міністерство юстиції та фінансів США запустило РЕПО (російські еліти, проксі та олігархи) у рамках широких міжнародних санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну. Крім Сполучених Штатів, її членами є Австралія, Великобританія, Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія та Європейська комісія. Учасники РЕПО працюють разом, щоб розслідувати та переслідувати союзників Путіна і конфіскувати їхні активи.

На додаток до РЕПО, Міністерство юстиції США створило для цієї мети міжвідомчу робочу групу під назвою KleptoCapture, тоді як Європейська комісія створила власну робочу групу Freeze and Seize для забезпечення виконання міжнародних санкцій проти Росії.

На сьогодні зусилля оперативної групи KleptoCapture призвели до конфіскацій значних активів.

У квітні влада Іспанії, діючи за запитом Міністерства юстиції, арештувала супер-яхту вартістю 90 мільйонів доларів, яка належить російському мільярдеру Віктору Вексельбергу.

У травні правоохоронні органи Фіджі конфіскували яхту вартістю 300 мільйонів доларів, що належить іншому російському олігарху, який потрапив під санкції, Сулейману Керімову. 106-метрова розкішна яхта Амадеа прибула до затоки Сан-Дієго в понеділок, повідомило Міністерство юстиції.

Понад 1000 осіб потрапили під санкції

З початку війни в Україні США та Європейський Союз запровадили санкції проти сотень російських організацій і понад 1000 росіян. Останнім кроком у вівторок Міністерство фінансів оголосило про санкції проти 70 російських організацій, багато з яких вважаються критично важливими для обороноздатності Росії, і 29 росіян.

Це доповнюється забороною США на імпорт російської нафти та нещодавно запровадженим ембарго на імпорт золота з Росії — каральними заходами, спрямованими на те, щоб позбавити Москву коштів для ведення війни з Україною.

"Ми продовжуємо збільшувати вартість війни Росії", - заявили члени РЕПО. «Ми як і раніше віддані повному запровадженню та виконанню наших економічних і фінансових санкцій і залишаємося пильними щодо ухилення від санкцій та їх обходу».

Тим часом США та їхні західні союзники обговорюють, що робити із замороженими російськими активами.

Хоча левова частка заморожених резервів Центрального банку Росії на 300 мільярдів доларів зберігається в європейських банках, десятки мільярдів знаходяться в США.

Український уряд каже, що хоче їх використати на післявоєнне відновлення. Минулого місяця президент України Володимир Зеленський заявив, що вартість відновлення економіки та інфраструктури його країни може сягнути 600 мільярдів доларів, і зажадав від Росії відшкодування воєнних дій.

Кілька європейських країн, зокрема Литва та Естонія, підтримали заклик України передати Україні конфісковані російські активи.

Але адміністрація президента Джо Байдена була більш обережною щодо того, чи слід передати резерви російського Центрального банку Україні.

Натомість Міністерство юстиції звернулося до Конгресу з проханням розширити повноваження конфіскувати російські активи та перевести частину доходів в Україну.

У квітні Палата представників США прийняла законопроект, який «заохочуватиме використання санкційних російських активів для допомоги у відбудові України», за словами члена Демократичної партії Тома Маліновського, який виступив автором законопроекту. Сенатська версія законопроекту зараз перебуває у профільному комітеті та ще не розглядалася повним складом палати.

Важкі втрати можуть переконати Росію та Путіна призупинити війну в Україні

Директорка Національної розвідки Авріл Хейнс дає свідчення у Конгресі (AP Photo/Хосе Луїс Магана).

Президент Росії Володимир Путін не має наміру відмовлятися від свого бажання контролювати всю Україну, але, схоже, розуміє, що його колись хвалена армія, можливо, не зможе дати йому те, що він хоче, принаймні на даний момент.

Останній аналіз, оприлюднений високопосадовицею розвідки США ввечері в середу, також свідчить про можливість припинення поточних бойових дій в Україні, навіть якщо Росія розглядає це лише як шанс краще позиціонувати себе для майбутніх завоювань.

«На даному етапі ми оцінюємо, що їхні [російські] сухопутні сили деградували до такого рівня, що їм знадобляться роки, щоб повернутися туди, де вони були», — сказала директорка національної розвідки Авріл Хейнс увечері в середу під час дискусії у Вашингтоні, організованої Silverado Policy Accelerator і технологічним гігантом Google.

"Навіть їхні короткострокові військові цілі насправді не можуть бути досягнуті їхніми військовими прямо зараз", - сказала Хейнс. «Цілком правдоподібно, з нашої точки зору, що залежно від того, як розвиватимуться події протягом найближчих місяців, він [Путін] буде переконаний, що є реальна цінність досягнення якоїсь угоди».

Лідери США, Європи та НАТО неодноразово висловлювали свою підтримку Україні та підкріплювали це мільярдами доларів на системи озброєння та іншу допомогу у сфері безпеки, що дозволило українським силам стримувати вторгнення Росії, яке спочатку було зосереджено на захопленні столиці Києва.

Але в той час як західні країни заявили, що Україна вирішить, як і коли закінчити війну, офіційні особи США висловили надію на остаточне врегулювання шляхом переговорів.

Коментарі Хейнс, здавалося б, пояснюють думку про те, що угода зрештою стане можливою. Але вона визнала, що те, що Путін змирився з реальністю свого невдалого бліцкригу, не означає, що будь-яке врегулювання неминуче.

«Ми також, хочу чітко це донести, не бачимо зараз можливості для обох сторін прийти до мирної угоди», - сказала вона.

Натомість Хейнс попередила, що російські сили, схоже, зосереджені на захопленні якомога більшої території на Донбасі на сході України, одночасно консолідуючи контроль над територією, яку вона захопила на півдні.

«Росія вважає, що якщо вони справді зможуть розгромити одну з найбільш боєздатних і добре оснащених сил на сході України, вони вірять, що це призведе до спаду українського опору і це дасть їм більше можливостей, " сказала вона.

У коментарях на окремій конференції у Вашингтоні раніше в середу Хейнс сказала, що Росія контролює близько 20% території України вздовж лінії конфлікту, яка простягається на 1100 кілометрів.

«Коротше кажучи, картина залишається досить похмурою, а ставлення Росії до Заходу стає жорсткішим», - сказала вона.

Раніше цього тижня президент України Володимир Зеленський сказав президенту США Джо Байдену та іншим лідерам Групи семи, що він хотів би закінчити війну до кінця цього року. Зеленський також заявив, що хоче бачити всю Україну звільненою, включаючи Крим, який Росія анексувала в 2014 році.

Тим часом американські та британські військові чиновники назвали російські успіхи на сході України поступовими, а офіційні особи попередили, що російські сили платять за них високу ціну.

«Українці змушують їх платити за дуже маленький шматок землі», — сказав журналістам у понеділок високопоставлений чиновник оборони США.

Також є ознаки того, що українські сили, стратегічно поступаючись позиціями в таких місцях як Сєвєродонецьк, почали чинити опір російським окупаційним силам у південному місті Херсон.

«Звіти свідчать про те, що українцям вдалося звільнити кілька невеликих міст на північний захід і на захід від Херсона, показуючи, що, незважаючи на тактичний успіх росіян, вони продовжують утримуватися», — сказав представник Міноборони.

Початкові звіти також свідчать про те, що українські сили добре використали чотири надані США високомобільні артилерійські ракетні системи, відомі як HIMARS, а ще чотири системи мають надійти в Україну найближчими тижнями.

Але у відповідь Росія запускає все більше ракет по Україні.

У середу Росія здійснила нові атаки, а мер Миколаєва заявив, що там впало вісім ракет, у тому числі одна влучила в житловий будинок, убивши чотирьох людей і поранивши п’ятьох.

«Всюди йдуть бої», – заявив Луганський губернатор Сергій Гайдай. Росіяни забирають місто Лисичанськ будинок за будинком, - сказав він.

Росія в середу також відповіла на рішення НАТО офіційно запросити Фінляндію та Швецію приєднатися до альянсу.

Путін заявив російському державному телебаченню, що метою «спеціальної військової операції» в Україні, яку Кремль її називає, залишається звільнення Донбасу.

Далі він попередив, що Росія відповість тим же на будь-які спроби НАТО розмістити війська та військову інфраструктуру в Швеції чи Фінляндії.

«Вони хочуть вступити в НАТО, давайте», - сказав Путін. «Але вони повинні розуміти, що раніше загрози не було, а зараз, якщо там будуть розгорнуті військові контингенти та інфраструктура, нам доведеться відповідати тим же і створювати такі ж загрози для територій, з яких створюються загрози нам».

Незважаючи на попередження Путіна, високопосадовець розвідки США заявив, що немає жодних ознак того, що Росія чекає нової битви.

«Ми не очікуємо, що це [розширення НАТО] призведе до чогось справді конфронтаційного, головним чином тому, що, чесно кажучи, вони досить зосереджені на Україні», — сказала Хейнс, зазначивши, що Москва натомість бере участь у постійних операціях впливу та кампанії дезінформації, спрямованих проти шведів і фінів.

У цій статті використана інформація Associated Press і Reuters.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG