Спеціальні потреби

Актуально

П’ятеро проти одного: хто може стати основним суперником Трампа, і що вони кажуть про Україну

Демократичні кандидати: хто вони і що кажуть про Україну? Експлейнер
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Демократичні кандидати: хто вони і що кажуть про Україну? Експлейнер

Передвиборча кампанія в США у самому розпалі - і ми про неї багато говоримо. Вже відбулись два тури внутрішньопартійних виборів, і що далі, то більше кандидатів від Демократичної партії починає відсіюватись. Розповідаємо про першу п’ятірку лідерів гонки відповідно до всенаціональних опитувань, і пояснюємо, якою може бути їхня політика щодо України. Порядок кандидатів у статті не обов'язково збігається з їхнім місцем у рейтингу.

Ветеран і відкритий гей

Піт Буттиджедж — наймолодший кандидат на цих виборах, йому 38 років. Із невеликим відривом він переміг на перших внутрішньопартійних виборах демократів у Айові.

Піт Буттиджедж
Піт Буттиджедж

Що в ньому так привабило виборців? Колишній мер міста Саус-Бенд в Індіані, ветеран війни в Афганістані та відкритий гей уособлює «нове обличчя» американської політики. Він закінчив Гарвард і знає вісім мов, серед яких норвезька, мальтійська і арабська. Українською Піт Буттиджедж поки що не володіє, але про Україну говорить так:

Ми маємо зберігати жорсткі, прицільні та ефективні економічні санкції проти Росії, допоки вона продовжує атакувати українську територію та її громадян, і продовжує нелегальну окупацію Донбасу та Криму.
Піт Буттиджедж

«Російська агресія проти України є атакою на принципи й правила глобального порядку, який оберігає громадян і поза Україною - в тому числі американців. Ми маємо зберігати жорсткі, прицільні та ефективні економічні санкції проти Росії, допоки вона продовжує атакувати українську територію та її громадян, і продовжує нелегальну окупацію Донбасу та Криму. Однак протидія російській агресії також означає підтримку незалежності України, і її здатності приймати самостійні зовнішньополітичні рішення».

Противники Буттиджеджа кажуть, що не варто обирати президентом людину, яка до того керувала лише невеликим містом. Але сам Піт вважає це перевагою: він каже, що досвід публічного адміністрування у нього значно більший, ніж у багатьох політиків у Вашингтоні.

Заслужений діяч політики

Усі решта кандидатів на цих виборах значно старші за Буттиджеджа. Можливому переможцю від демократів Берні Сандерсу цьогоріч виповниться 79 років, і останні 29 з них він є членом Конгресу. В 2016 році він також балотувався в президенти, але тоді програв праймеріз Гілларі Клінтон.

Берні Сандерс
Берні Сандерс

Сандерсу часто закидають, що його вік може стати на заваді президентським амбіціям — тим паче, що недавно чоловік пережив інфаркт та операцію на серці. Але сам він запевняє, що почувається прекрасно.

Цікаво, що з усіх кандидатів молодь найбільше підтримує якраз Берні. Серед іншого, він обіцяє запровадити медичне страхування для всіх, скасувати студентські борги та збільшити податки для багатіїв. Через це багато хто називає його соціалістом — і згадує, що свій «медовий місяць» Сандерс з дружиною провели в СРСР. А ось що він казав про підтримку України:

Наразі наш головний пріоритет — тісно працювати з європейськими союзниками, щоб допомогти новому українському урядові виконати свої обіцянки з реформування економіки, покращення стандартів життя й суттєвого зменшення корупції.
Берні Сандерс

«Моя адміністрація дасть зрозуміти Росії, що додаткова агресія змусить США збільшити тиск, в тому числі розширити теперішні санкції. Наразі наш головний пріоритет — тісно працювати з європейськими союзниками, щоб допомогти новому українському урядові виконати свої обіцянки з реформування економіки, покращення стандартів життя й суттєвого зменшення корупції».

Товариш Обами

Про наступного кандидата ви, мабуть, чули багато — його ім’я було в центрі історії з імпічментом Трампа. Джо Байден — колишній віце-президент США і близький соратник Обами. Саме проти нього і його сина Трамп просив Зеленського розпочати розслідування.

Джо Байден
Джо Байден

Згідно з національними опитуваннями, Байден — все ще один з лідерів президентських перегонів серед демократів (хоча за підсумками двох останніх праймеріз він не потрапив навіть у першу трійку). З іншого боку, критики називають його «Сонливим Джо» через вік та брак енергії.

Сам віце-президент вважає свій вік перевагою – і каже, що разом з ним приходить досвід та мудрість. Багато людей пов’язує Байдена з часами Обами, а у своїй програмі він робить акцент на підтримку середнього класу. Відносини з Україною, за словами самого Байдена, займатимуть важливе місце в його зовнішній політиці.

Я б зробив Україну пріоритетом зовнішньої політики США. З військового боку, я б надав більше безпекової допомоги — в тому числі зброї — щоб посилити оборонні спроможності України.
Джо Байден

«Я б зробив Україну пріоритетом зовнішньої політики США. З військового боку, я б надав більше безпекової допомоги — в тому числі зброї — щоб посилити оборонні спроможності України», — каже Джо Байден. «Економічно, я б працював над збільшенням прямих інвестицій із Заходу і підтримував енергетичну незалежність України від Росії. Я б впевнився, що вся допомога США строго залежить від антикорупційних реформ, в тому числі призначення незалежних антикорупційних прокурорів та судів».

Потенційна перша президентка

Єдина жінка серед лідерів гонки — сенаторка Елізабет Воррен. Їй також за 70, але на своїх мітингах вона виглядає досить енергійно й старається якомога ближче спілкуватись із своїми виборцями.

Елізабет Воррен
Елізабет Воррен

До того, як піти в політику, Воррен понад 30 років була професоркою права в різних американських університетах. Цікаво, що в минулому вона була консерваторкою і прихильницею республіканців, але потім змінила свої погляди на протилежні. До слова, її брати і досі залишаються республіканцями.

Програма Елізабет Воррен багато в чому перегукується із обіцянками Сандерса: вона робить акцент на захисті незабезпечених американців та забезпеченні рівних прав для всіх. Що стосується України, то сенаторка обіцяє створити ефективний майданчик для переговорів з Росією.

Ми маємо підтримувати українську незалежність та територіальну цілісність, і вимагати відповідальності в Росії. ... Зрештою, Україна та Росія муситимуть домовитись про мир, і моя адміністрація сфокусується на створенні умов для продуктивних переговорів.
Елізабет Воррен

«Незаконно анексувавши українську територію та розпаливши війну на сході України, Росія зазіхнула на уявлення про неподільну, вільну та мирну Європу, яке панувало майже чверть століття. Ми маємо підтримувати українську незалежність та територіальну цілісність, і вимагати відповідальності в Росії, також стримуючи її майбутні нерозсудливі дії. Зрештою, Україна та Росія муситимуть домовитись про мир, і моя адміністрація сфокусується на створенні умов для продуктивних переговорів», — каже Воррен.

Медіамагнат і мільярдер

Найпізніше з усіх демократів у гру вступив Майк Блумберг, однак це не завадило йому досить швидко опинитись в п’ятірці лідерів перегонів. Колишній мер Нью-Йорка, власник медіабізнесу та мільярдер, зараз він входить у десятку найбагатших американців.

Майк Блумберг
Майк Блумберг

Попри те, що чоловік обіцяє підняти американську економіку та збільшити достаток американців, інші кандидати звинувачують його в тому, що він намагається “купити” вибори — на свою кампанію Блумберг вже витратив із власної кишені понад 200 мільйонів доларів. Ще донедавна один з його радників тісно співпрацював із Віктором Пінчуком, але згодом припинив усі контакти з українським олігархом.

Сам Блумберг висміює політику Трампа і вважає, що США мають підтримувати Україну — але водночас співпрацювати з росіянами.

CША та наші європейські союзники повинні зміцнювати незалежність України шляхом економічної та безпекової допомоги, і продовжувати заохочувати Київ до проведення необхідних реформ. Вільна і стабільна Україна має бути мостом між Європою та Росією.
Майк Блумберг

«Я підтримую зусилля США надати оборонну зброю Україні», — казав бізнесмен. «Поведінка президента Трампа щодо України є неприйнятною. США та наші європейські союзники повинні зміцнювати незалежність України шляхом економічної та безпекової допомоги, і продовжувати заохочувати Київ до проведення необхідних реформ. Вільна і стабільна Україна має бути мостом між Європою та Росією. Водночас, США мають бути відкритими до співпраці з Росією в питаннях спільного інтересу. Росіяни - не тотожні до їхнього лідера».

Отже, є п’ять основних кандидатів — в чомусь схожі, в чомусь різні. Але з усіх у фіналі опиниться один (або одна). Точне ім’я ми будемо знати в середині липня, а можливо вже навіть у березні. І саме ця людина кине виклик Дональду Трампу на виборах у листопаді.

Дивіться також: Хто такі політичні туристи, і чому американці кидають роботу заради президентських виборів?

Всі новини дня

Будинки-контейнери: житло для українців, які втратили все внаслідок війни. Відео

Будинки-контейнери: житло для українців, які втратили все внаслідок війни. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Через обстріли українських міст російськими військами щодня десятки та сотні українців залишаються без даху над головою.

Треба допомогти Україні максимально наблизитись до членства у НАТО - глава МЗС Словаччини на саміті в Бухаресті

Саміт НАТО у Бухаресті, 29 листопада 2022. REUTERS/Stoyan Nenov

НАТО не має проблем із недостачею танків, які можна відправити до України, заявив міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс під час саміту Альянсу у Бухаресті. "У НАТО не вичерпуються танки, тому, якщо ми розширимо перелік того, що надсилається в Україну, НАТО матиме шанс продовжити постачання", - сказав посадовець.

Тим часом, глава чеського МЗС Як Ліпавський висловив сподівання, що союзникам по НАТО вдасться домовитись про новий "значний" пакет допомоги Києву для підготовки країни до зими на тлі російський атак по цивільній інфраструктурі.

Водночас, словацький міністр закордонних справ Растістав Качер заявив журналістам, що на саміті також буде розглянуто заявку України на вступ до НАТО. "Ми будемо обговорювати висловлене бажання України вступити до НАТО, - сказав Качер. - Нам потрібно поставитися до цього серйозно і допомогти Україні пройти процес максимального наближення до членства, а потім, коли ми будемо готові, щоб перехід до повноправного членства проходив дуже плавно".

Нинішня зустріч в Бухаресті нагадує, що на Бухарестському саміті НАТО у квітні 2008 року була проголошена згода на вступ України та Грузії. Через 4 місяці після того саміту у серпні 2008 Росія здійснила вторгнення до Грузії. Приєднання країн до Альянсу було відкладене і не втілене впродовж 14 років.

Раніше Голос Америки повідомляв, що від нинішньої зустрічі в Бухаресті очікують оголошення нових зобов’язань допомоги Україні пальним, генераторами, медичними препаратами й устаткуванням, а також зимовим спорядженням для українських військових. У Вашингтоні повідомили, що державний секретар США Ентоні Блінкен оголосить значний набір допомоги для української енергосистеми.

У статті використано матеріали Reuters

Кремль прагне використати війська РФ у Білорусі, щоб зафіксувати українські сили навколо Києва - ISW

Російські військовики під час навчань у Білорусі. 23 листопада 2022. Фото Міноборони Росії (AP)

Розгортання російських військ у Білорусі, ймовірно, є частиною зусиль Росії з посилення навчального потенціалу і проведення інформаційної операції, йдеться у щоденному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Супутникові знімки з середини листопада вказують на збільшення російської техніки, зокрема основних бойових танків, на 230-му загальновійськовому Обуз-Лєсновському полігоні в Бресті, Білорусь, включаючи техніку щонайменше на одну бригаду. Незалежна білоруська моніторингова організація The Hajun Project 28 листопада повідомила, що російські війська перекинули 15 зенітно-ракетних комплексів «Тор-М2» і 10 одиниць невизначеного інженерного обладнання до Бреста. Ці дислокації, ймовірно, підтримують зусилля Росії з навчання, а не підготовку до бойових дій з Білорусі…Бойові втрати серед російських інструкторів і стреси, пов’язані з мобілізацією, зменшили навчальний потенціал Росії, ймовірно, збільшивши залежність Росії від білоруського навчального потенціалу», – зазначають в Інституті вивчення війни.

Експерти ISW також додають, що Кремль, ймовірно, прагне використати розгортання російських військ у Білорусі як інформаційну операцію, щоб зафіксувати українські сили навколо Києва, щоб запобігти їх використанню на півдні та сході. За оцінкою ISW, білоруські війська малоймовірно атакуватимуть Україну.

Тим часом Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки повідомляє, що Росія, ймовірно, відмовилася від концепції розгортання батальйонних тактичних груп.

«За останні три місяці російські війська в Україні, ймовірно, в цілому припинили розгортання у вигляді батальйонних тактичних груп (БТГ). Кілька внутрішніх недоліків концепції БТГ були виявлені під час високої інтенсивності широкомасштабних бойових дій під час війни України. Відносно невеликий розподіл бойової піхоти на БТГ часто виявлявся недостатнім. Децентралізований розподіл артилерії не дозволив Росії повністю використати свою перевагу в кількості гармат», – йдеться у повідомленні.

У британській розвідці зауважують, що концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та артилерію.

Представник Держдепу у Києві обговорить посилення санкцій проти Росії

Кординатор Державного департаменту США з питань санкцій Джим О'Браєн приїхав в Україну, щоб обговорити додаткові заходи для посилення тиску на Росію. Фото: Twitter @USAmbKyiv

Координатор з питань санкцій Державного департаменту США Джим О'Браєн приїхав до Києва, щоб обговорити "додаткові заходи для посилення тиску на Росію", повідомила у Twitter посолка США в Україні Бріджит Брінк. "Санкції та експортний контроль уже погіршили здатність Москви реалізувати свій імперський план - незважаючи на збільшення атак Росії на інфраструктуру", - написала вона.

Раніше Брінк, О'Браєн та міністр інфраструктури України Олександр Курбаков відвідали Одесу, щоб побачити, як відправляється українське зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи. Тоді О'Браєн заявив, що американські санкції проти Росії мали "суттєвий вплив" у її війні в Україні: "Росія не може вести війну за сучасними стандартами. Ви бачите, їм не вистачає комунікації, високоточної зброї, швидкого пересування військ. Отже, це війна іншого типу".

Тим часом, Reuters повідомляє, що на зустрічі голів МЗС країн НАТО у Бухаресті державний секретар США Ентоні Блінкен планує оголосити новий пакет допомоги для підтримки енергетики України.

Напередодні речник Ради національної безпеки Джон Кірбі назвав атаки Росії на цивільну інфраструктуру України і спроби російського президента Володимира Путіна використовувати холод як зброю "абсолютно огидними".

"Це людина (Путін – ред.), яка використовувала їжу як зброю. Він використовував страх як зброю. Зараз він використовує холодну погоду, щоб фактично спробувати поставити український народ на коліна. Коли ви подивитесь на те, що він атакує, це майже вся цивільна інфраструктура [...] Але це огидно. Абсолютно огидно те, що він робить останні кілька тижнів. Не те, щоб він не був підлим раніше [...] це спроба поставити український народ на коліна, тому що він не може поставити українські збройні сили на коліна", – цитує Кірбі Радіо Свобода.

За його словами, США працюють з союзниками та партнерами по всьому світу, щоб знайти запасні частини, обладнання, трансформатори, матеріали, які знадобляться Україні для відновлення постачання електроенергії на більшій частині України. Кірбі також додав, що США збираються продовжувати забезпечувати українські збройні сили зброєю та підготовкою, які їм потрібні, щоб бути успішними на полі бою.

Внаслідок чергового масованого удару РФ по цивільній інфраструктурі України відбулись відключення енергії по всій країні. Станом на 29 листопада національна енергетична компанія "Укренерго" повідомляє, що виробники електроенергії забезпечують 70% споживання електроенергії в Україні, а дефіцит потужності складає 30%.

У статті використано матеріали Reuters

На порядку денному наради міністрів НАТО - зима

Українські солдати з гаубицею M777 на Донеччині 23 листопада 2022 р.

На початку нарад міністрів закордонних справ НАТО в Бухаресті генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберґ 29 листопада заявив, що Росія «намагається використовувати зиму у війні проти України» і що союзники та Україна «мають бути готові до подальших нападів».

Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, який бере участь в зустрічах в румунській столиці напередодні головними завданнями назвав збільшення міжнародної військової допомоги Україні і те, як підтримати українську енергетику, вражену російськими ракетними обстрілами.

Я повністю впевнений, що коли міністри закордонних справ зустрічатимуться сьогодні і завтра, то головний сигнал буде в тому, що нам треба далі надавати і посилювати нашу підтримку...
Єнс Столтенберґ

Від зустрічі в Бухаресті очікують оголошення нових зобов’язань допомоги Україні пальним, генераторами, медичними препаратами й устаткуванням, а також зимовим спорядженням для українських військових.

У Вашингтоні повідомили, що державний секретар США Ентоні Блінкен оголосить значний набір допомоги для української енергосистеми.

Блінкен: продовжимо співпрацю для підтримки перемоги України

Очікують також, що окремі держави оголосять про надання Україні додаткових систем протиповітряної оборони та іншої зброї.

«На подальшу перспективу ми допоможемо Україні в переході з радянських озброєнь на доктрину, навчання і стандарти НАТО», - сказав Єнс Столтенберґ у п’ятницю.

Але, допомагаючи Україні, лідери НАТО постійно наголошують, що стримуються в деяких аспектах, які могли би розглядатися як кроки до розширення війни в ще більший міжнародний збройний конфлікт, і підкреслюють, що НАТО не воює з Росією.

Докори з Києва

Попри неодноразові прохання українських лідерів західні держави досі не надали Україні певних видів зброї західного виробництва, зокрема важкі танки, бойову авіацію та далекобійні ракети.

Український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю виданню Politivo.eu опублікованому в день початку нарад НАТО в Бухаресті назвав «фактом» те, що «є країни світу, які мають те, що потрібно Україні, але з політичних міркувань не продадуть це в достатній кількості».

«Замість того, щоб розраховувати на них, треба запустити виробництво… щоб ми не були залежними від капризів третіх країн, які мають речі на складах, але не бажають ділитися», - сказав Кулеба не назвавши країн і не пояснивши, що конкретно він маю на увазі.

Дякуючи партнерам за підтримку український міністр також заявив, що у Києві сподіваються на просування.

«Ми втратили надто багато часу - і надто багато життів, і надто багато квадратних кілометрів нашої землі… і нам не треба чекати ще однієї трагедії, щоб хтось зміг подолати свої психологічні бар'єри, схвалюючи те чи інше рішення щодо України, - сказав Дмитро Кулеба.

Дивіться також:

Чи варто очікувати змін в санкційній політиці США? СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG