Спеціальні потреби

Американські мами перед вибором: працювати чи доглядати за дитиною.


Лише у чотирьох штатах жінкам дозволена короткотермінова декретна відпустка. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00

Лише у чотирьох штатах жінкам дозволена короткотермінова декретна відпустка. Відео

Американським мамам часто доводиться обирати між кар’єрою та доглядом за малечею, адже в країні просто не передбачена тривала декретна відпустка. Днями частково оплачувану декретну відпустку узаконив Нью-Йорк, який став четвертим штатом, що прийняв таке рішення. Втім через відсутність тривалих оплачуваних декретних відпусток у США це питання є надзвичайно важливим, а відтак звучить навіть у президентських перегонах. Щоправда згадують його переважно кандидати від Демократичної партії. Обоє – і Гілларі Клінтон, і Берні Сандерс пропонують запровадити 12-тижневий оплачуваний декрет. Їх опоненти республіканці від таких розмов ухиляються.

Мама десятимісячного хлопчика Сема зізнається: після народження сина вона змушена була залишити роботу.

"Я могла б зберегти своє робоче місце, але тоді вся моя зарплата йшла б на оплату дитячого садочка. Тож у цьому не було жодного сенсу. Було би добре, якби у нас була можливість йти у декретну відпустку на рік, як це заведено в багатьох розвинених країнах, і при цьому – зберігати зарплату", - розповіла Лора.

У США лише у штатах – як то Каліфорнія, Нью-Джерсі, Род-Айленд та Нью-Йорк, жінки, за законом, мають право на короткотермінову декретну відпустку. Експерт із трудового права – Сара Ґлін роз’яснює ситуацію.

"Лише в цих штатах народження дитини не надто сильно підкошує сімейний бюджет. У Каліфорнії жінкам платять 55 відсотків від зарплати протягом шести тижнів після народження дитини, у Нью-Джерсі – 67 відсотків – так само протягом шести тижнів, а у Род-Айленді – всього чотири тижні. Нью-Йорк – є найбільш щедрим, адже там вже у найближчому майбутньому мами будуть отримувати цілих дванадцять тижнів оплачуваної відпустки для догляду за дитиною. На федеральному рівні таких програм поки що нема", - вважає експерт.

Відповідно до федерального законодавства США, роботодавці зобов’язані надавати мамам 12 тижнів неоплачуваної декретної відпустки. Втім, компанії, на які працює менше 50-ти співробітників – є винятком із цього закону, для них втрата співробітниці на такий довгий термін перетворилася б на фінансовий тягар. Саме тому багато американських мам повертаються на свої робочі місця вже за кілька тижнів після народження дитини, якщо звісно не знайдуть якийсь оригінальний спосіб оплати рахунків. Останнім часом набирає популярності збір коштів на підтримку американських мам в Інтернеті. Винним у такій ситуації є трудовий кодекс 1930-го року, який американські законодавці відмовляються переглядати. Навіть попри те, що з початку двадцятого століття жінок, які працюють, стало набагато більше.

"Законодавці ніяк не візьмуть до тями, що більшість жінок в наші дні працює. І серед них багато мам, в тому числі – мам із новонародженими малюками. Закони, які були прийняті на початку століття, не є гарним відображенням сучасної економіки", - додала експерт з трудового права.

Втім окремі американські компанії проявляють ініціативу й забезпечують декретною відпусткою не лише мам, а за вимогою – і татусів. Джо – батько хлопчика-грудничка і нині він насолоджується своєю оплачуваною відпусткою для молодих батьків.

"Вибір роботодавців – оплачувати декрет співробітникам чи ні. Втім найкращі компанії це роблять", - сказав Джо.

За таким принципом працюють компанії Adobe, Amazon, Apple, Facebook, Google та YouTube. Аби зберегти у колективі талановитих співробітників вони враховують їх побажання щодо декретної відпустки. Противники цього підходу вважають, що такі економічні ініціативи будуть не до снаги ні бізнесам, ні платникам податків. Однак спеціалісти наполягають: відрахування на декретну відпустку обійдуться американцям у кілька доларів на тиждень. До слова, працедавці в Каліфорнії вже вираховують на майбутню декретну відпустку своїх працівників по одиному відсотку з їхньої зарплати. Але з таким методом погоджуються не всі.

Федеральний закон про оплачувану декретну відпустку в США може з’явитися не раніше, ніж до цього буде готова суспільна свідомість, - вважає Сара Ґлін. І додає останні загальнонаціональні опитування показали, що майже 70 відсотків американців погоджуються у тому, що догляд за дитиною – це насправді тяжка праця – а отже вона має бути оплаченою.

Дивіться також: Ось як тривімірний друк подружив 9-річного з Обамою. Відео

Ось як тривімірний друк подружив 9-річного з Обамою. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

XS
SM
MD
LG