Спеціальні потреби

Актуально

Дрозофіли допомагають вченим розкрити таємницю хвороби Альцгеймера

Дрозофіли допомагають вченим розкрити таємницю хвороби Альцгеймера

Група вчених Науково-дослідного інституту Скріппса у місті Юпітер, на Флориді, вивчає функцію запам’ятовування людського мозку. Для досліджень тут використовують не шимпанзе, собак, чи щурів - тварин, які, як відомо, мають пам’ять - а звичайних плодових мух.

«Вони відносно прості», - каже про мух доктор Рон Дейвіс, керівник відділу неврології Інституту Скріппса. Він пояснює чому саме їх мозок - ідеальна модель для досліджень людського мозку:

« Мозок дрозофіли має близько 100 000 нейронів. Мозок людини має десь 100 мільярдів нейронів і представляє собою величезну мережу взаємопов’язаних нейронів, якщо можна так сказати. Втім, ми ще не здатні збагнути всіх загадок людського мозку».

Доктор Дейвіс каже, що гени плодових мух, по суті, такі ж як і в людини, хоч у них їх значно менше.

Експерименти проводяться у спеціальних пробірках з плексигласу оперезаних зовні мідяною сіткою, яку електризують. Пробірка, де знаходяться муха, заповнюється якимсь ароматом і пронизується слабким електричним струмом. Відтак цю пробірку очищують струмом свіжого повітря від першого запаху і заповнюють якимсь інакшим, але тоді тварину не шокують струмом. Таким способом комаху вчать запам’ятовувати аромат, асоціюючи його зі струмом: один запах - поганий, бо тварина була шокована; а другий - добрий.

Відтак перевіряють наскільки добре мухи запам’ятали той, чи інший запах. Доктор Девіс каже, що нормальні дрозофіли чорночереві здатні майже на 90 % уникати запаху, асоційованого з електричним струмом. А комах-мутантів, які не здатні розрізняти запахів, ізолюють для вивчення їхніх генів.

Вчені видаляють їх мозок та розглядають його під мікроскопом ще в стадії функціонування. Вони ізолюють ті нейрони, що відповідають за поведінкову реакцію мутантів і досліджують сигнали, які вони надсилають іншим нейронам у мозку.

Як тільки-но вченим вдається з’ясувати, які саме нейрони у нормальних мух контролюють розпізнавання запаху тоді вони порівнюють їх із нейронам у мозках мух-мутантів, які не запам’ятовують пов’язаного зі шоком запаху. Так вони дізнаються, які саме гени відповідальні за контролювання функцією подразнення мозку.

«Тому що плодові мухи мають, по суті, такі ж гени, як і ми - хоч в нас їх значно більше - це робить наше дослідження дуже перспективним», - пояснює доктор Девіс.

«Коли б нам вдалося знайти в мух ген відповідальний за процес формування пам’яті (що, як правило, притаманний кожному виду тварин) то ми могли б використати цей ген для виявлення аналогічних генів у мишей, чи людей, бо вони надзвичайно схожі і майже з такою ж самою основою», - каже Девіс. «Фактично, ми дуже подібні до плодової мухи: хочете вірте, хочете ні», - додає сміючись науковець.

Життя дрозофіли дуже коротке у порівнянні з такими лабораторними тваринами, як миші і щурі. Але завдяки їх плодючості і розмножуванню кожних два тижні, вчені можуть робити велику кількість генетичних дослідів упродовж цілого року. А тому, що мухи малі, їх можна легко і дешево зберігати сотнями тисяч у пластикових контейнерах. В Інституті Скріппса є невелика кімната з пробірками повними мух, які допомагають вченим знайти відповідь на те, як запам’ятовуються і зберігається інформація в мозку.

«Досліджуючи більшість таких неврологічних захворювань, як хвороба Альцгеймера, Паркінсона і т.д.; а також таких психіатричних захворювань, як шизофренія, біполярні розлади, дефіцит уваги і гіперактивності (ADHD) та аутизм можна сказати, що спільним для усіх цих недуг є труднощі пов’язані з навчальним процесом і запам’ятовуванням», - говорить доктор Рон Девіс.

Очолювана ним група науковців Науково-дослідного інституту Скріппса сподівається знайти лікарство для поліпшення функцій мозку в процесі навчання і запам’ятовування інформації, чого не вистарчає людям із деякими неврологічними і психіатричними захворюваннями. Доктор Девіс вірить, що істотне розуміння функціонування людського мозку - це ключ до лікування, а можливо і позбавлення людей від багатьох недуг мозку.

Всі новини дня

Пентагон не вважає, що росіяни покинули острів Зміїний «як жест доброї волі»

Знімок від  Maxar Technologies - острів Зміїний в Чорному морі, 30 червня 2022 року. (Супутниковий знімок ©2022 Maxar Technologies via AP)

Українські військові успішно використовують нову зброю, яку вони отримують від західних партнерів і одним з прикладів є відступ російських військ з острова Зміїний, сказав високопоставлений чиновник міністерства оборони США.

«Ми не вважаємо, що можна вірити тому, що говорить Росія, що ніби її відступ з острова Зміїний є «жестом доброї волі». Навпаки, ми вважаємо, що це був великий успіх українців, яким вдалося серйозно натиснути на росіян за допомогою ракет «Гарпун», які вони отримали нещодавно», – сказав під час брифінгу у п'ятницю представник Пентагону.

Те, що російські війська вже не контролюють острів Зміїний, полегшує оборону Одеси та створює можливість для розблокування портів на Чорному морі у майбутньому, наголосив він.

Міністерство оборони США прокоментувало останні події на полі бою в Україні та ситуацію з постачанням нової зброї та боєприпасів, про яке було оголошено у п’ятницю, 1 липня.

Говорячи про нещодавній «трагічний обстріл» торгового центру в Кременчуці, представник Пентагону сказав, що на думку фахівців оборонного відомства, ракети, якими обстрілювали місто, були, з великою ймовірністю, розроблені для враження кораблів.

«Тому ми вважаємо, що це не та ракета, якою можна точно влучати у цілі на суші, і особливо в умовах міста. Тобто це є ще один приклад того, як Росія використовує зброю, не рахуючись з тим, до яких руйнівних наслідків та жертв серед мирного населення це призведе», – сказав представник Пентагону.

Щодо подій на Донбасі, то за даними Пентагону, бої досі точаться біля Лисичанска, поблизу нафтопереробного заводу, який росіяни вже оголосили під своїм контролем.

«Ми бачимо ще один приклад того, як росіяни витрачають величезні зусилля та ресурси заради того, щоб отримати контроль над крихіними ділянками території», – заявив представник Пентагону.

Говорячи про новітню зброю, яку українські війська отримали в рамках допомоги від США, чиновник Міністерства оборони США сказав, що українці дуже швидко опанували ракетні комплекси HIMARS і змогли їх ефективно використовувати для ударів по командних центрах російських військ.

Чиновник Міністерства оборони США наголосив, що у новому пакеті допомоги в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), про який було оголошено раніше цього ж дня, будуть дві нові установки спільного американсько-норвезького виробництва – Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи, NASAMS.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Як уточнили в Пентагоні, допомога з президентського пакету може надійти впродовж днів, а на допомогу рамках USAI, яка приходить не з американських військових складів, а замовляється у виробника, можливо, доведеться чекати «кілька тижнів, або і кілька місяців».

Раніше сьогодні Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні.

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Більше

XS
SM
MD
LG