Актуально
- Оксана Бедратенко
- Голос Америки
Росія програє енергетичну війну, а європейці довіряють газовій системі України, навіть на тлі атак Росії - експерти

Європа, хоч і в непростій ситуації, але впорається цієї зими завдяки суттєвим запасам газу, вважають в Міжнародній енергетичній асоціації.
Однак наступного року європейські країни можуть зіткнутись із нестачею газу, коли поставки газу з Росії можуть повністю зупинитись.
Європа пройде цю зиму з певним економічним і соціальним головним болем, синцями, але наступна зима буде складнішою, ніж цяФатіхх Бірол
Про це заявив директор Міжнародної енергетичної агенції США Фатіх Бірол під час форуму в Берліні в четвер, пишуть ЗМІ.
Бірол вважає, що "Європа пройде цю зиму з певним економічним і соціальним головним болем, синцями там і тут", але він поперджає, що "наступна зима буде складнішою, ніж ця".
Навіть на тлі обстрілів української інфраструктури, що тривають вже понад місяць, Росія не припиняє постачати газ через українську газотранзитну систему до Європи, зауважує британська експертка центру ICIS Аура Сабадус.
Вона із подивом відзначає, що Росія намагається зберегти транзит газу через Україну, після того, як російські трубопроводи через Балтійське море перестали працювати через інциденти, які європейське слідство назвало «диверсією».
"Це один із цікавих факторів – великий трубопровід, який Росія вихваляла як заміну українському трубопроводу – я, звичайно, кажу про "Північний потік-1" і 2 , – повністю зламано і ймовірність їх повернути в дію дуже мала. З іншого боку, український трубопровід ще працює, - каже Сабадус в коментарі «Голосу Америки». - Україна продовжує транзит газу в Європу".
Україна транспортує російський газ, незважаючи на обстріли інфрастурктури
Після обстрілів української енергоінфраструктури з боку Росії в середу, український оператор газотранзитної системи запевнив, що система "надійно забезпечує транспортування газу згідно із зобов’язаннями перед замовниками в ЄС".
Ми працюємо, щоб мінімізувати наслідки російських атак на енергосистему та упередити можливий вплив на транспортування газуЮрій Зябченко
"Зважаючи на російські обстріли, ситуація залишається складною. Наразі ми працюємо спільно з урядом та енергетиками, щоб мінімізувати наслідки російських атак на енергосистему та упередити можливий вплив на транспортування газу”, – зазначив головний інженер Оператора ГТС України Юрій Зябченко, йдеться в повідомленні компанії від 24 листопада.
Сабадус зауважує, що обсяг транзиту обмежено, бо "раніше цього року оператор українського трубопроводу був змушений оголосити "форс мажор", бо російські окупанти крали транзитний газ. Через це потік російського газу через Україну зменшився, однак він йде".
У вівторок російський "Газпром" пригрозив ще більше скоротити поставки газу через Україну, звинувативши Україну в буцімто крадіжках газу. "Нафтогаз" відкинув ці звинувачення.
Вони намагаються зберегти транзит через Україну. Чому це відбувається – таємницяАура Сабадус
Сабадус припускає, що Росії потрібен певний шлях газотранзиту для європейських споживачів, бо вона за минулі місяці втратила більшість ринку газу Європі з кількох причин.
"Вони намагаються зберегти транзит через Україну. Чому це відбувається – таємниця. Однак, Україна також отримує за це необхідну плату", – зауважує вона.
Європейці продовжують зберігати свій газ в українських газосховищах
Газ також іде в напрямку до України, каже експертка.
"Здебільшого це європейські компанії закачують газ у сховища в Україні. Це надзвичайно позитивно, бо це означає, що європейські компанії довіряють оператору газосховищ. І незважаючи на численні ризики, вони повернулись до України, щоб закачати газ і посилити безпеку поставок до Європи взимку", – додає Сабадус.
Зокрема Молдова здійснює віртуальний реверс газу до України, а уряд Молдови вказує, що зберігає частину свого газу в українських сховищах.
Росія втрачає європейський ринок газу та нафти, зауважив Бірол. "Росія значно програє енергетичну війну", – каже він, зауважуючи, що Кремль втратить близько трильйона доларів до 2030 року через війну в Україні.
В статті використано інформацію АР.
Дивіться також:
Всі новини дня
- Голос Америки
У Білому домі ще вивчають, чи підрив Каховської дамби є воєнним злочином

Сполучені штати вивчають ситуацію навколо руйнування дамби на Каховській ГЕС, щоб визначити відповідальних за інцидент та оцінити збитки скоєного. Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу 6 червня.
“Ми уважно стежимо за наслідками цього руйнування, яке спричинило масштабні повені в Україні та призвело до евакуації щонайменше тисячі українців. … Ми бачили повідомлення про те, що Росія несе відповідальність за вибух на дамбі, яку, я нагадаю, російські війська незаконно захопили минулого року і відтоді окуповували. Ми робимо все можливе, щоб оцінити ці повідомлення, і працюємо з українцями, щоб зібрати більше інформації. Але не можемо наразі остаточно сказати, що сталося”, - заявив Кірбі.
На питання, чи Білий дім вважає руйнування дамби воєнним злочином, Джон Кірбі нагадав, що цивільна інфраструктура захищена Женевськими конвенціями, а її руйнування заборонене законами війни.
“Росіяни нелегально захопили цю дамбу, це водосховище, багато місяців тому. Ця територія на час вибуху була окупована ними. І це зрозуміло, що навмисне руйнування цивільної інфраструктури заборонено законами війни. І в додатковому протоколі до Женевських конвенцій, який росіяни самі ж підписали, руйнування цивільної інфраструктури, як от дамби, і дамби там чітко зазначені, - є порушенням цього кодексу. Але знову ж, ми досі не ухвалили рішення. Ми досі говоримо з українцями про це”, - заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Представник Білого дому додав, що вже зараз можна передбачити, що “збитки для українського народу та регіону будуть значними”.
“Окрім втрати людей і засобів до існування, знищення дамби цілком може мати руйнівний вплив на енергетичну безпеку України, і це, безперечно, вплине на систему українських каналів”, - сказав він.
Речник Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи відповідальність за скоєне, наголосив, що дамба на момент руйнування була під контролем росіян: “Важливо пам’ятати, що насправді Росія почала цю роботу, оскільки Росія окупувала цю територію, і саме Росія контролювала дамбу. Тож ми продовжуємо підтримувати зв’язок з українською владою та намагаємось надати допомогу багатьом українцям, які були переміщені та змушені”.
У Білому домі заявили, що “з полегшенням побачили заяву директора МАГАТЕ, що немає безпосереднього ризику для безпеки” Запорізької атомної станції внаслідок руйнування Каховської дамби.
Джон Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії: “Неспровокована війна Росії проти України має руйнівний вплив на український народ і принесла йому жахливі страждання. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну всіма можливостями, включно з військовою гуманітарною та економічною підтримкою”.
Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
“Каховська ГЕС знаходилась на окупованій території і РФ мала вживати всіх заходів, щоб підтримувати її в належному стані і не допускати будь-які інциденти. Можна говорити, що мав місце акт державного тероризму. На мою думку, це було зроблено свідомо”, - заявив посол України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Фінляндія вислала дев'ятьох російських дипломатів

Фінляндія видворила дев'ятьох російських дипломатів, звинувативши їх в роботі на російську розвідку.
"Їхні дії суперечать Віденській конвенції з дипломатичних відносин", - йдеться в заяві Офісу президента Фінляндії, виданій у вівторок.
Як повідомляв Голос Америки, протягом останніх місяців Норвегія та Швеція також вислали російських дипломатів звинувативши їх у тому, що вони були офіцерами розвідки, які працювали під дипломатичним прикриттям. У відповідь Москва вислала норвезьких і шведських дипломатів. Росія відкидає звинувачення проти своїх дипломатів.
У квітні Фінляндія приєдналася до НАТО, що викликало незадоволення у Росії.
Фінляндія також у вівторок засудила вибух дамби у Новій Каховці, назвавши його «гуманітарною та екологічною катастрофою». Про це йдеться у повідомленні офісу президента Фінляндії у вівторок.
«Вибух знаменує нове розширення війни, що спричиняє масштабні руйнування в Україні як для мирного населення, так і для довкілля», – мовиться у повідомленні від імені президента Фінляндії Саулі Ніїністе.
У повідомленні сказано, що ця заява була ухвалена після зустрічі президента з міністерським комітетом уряду з питань зовнішньої та безпекової політики, на якому також обговорили напад Росії на Україну та безпекову ситуацію в Європі.
Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.
В статті використано матеріали АР, Reuters.
“Хочемо спілкуватися із нашими гостями їхньою мовою” – навіщо поляки вчать українську. Відео
Понад мільйон людей почали вивчати українську з лютого минулого року, свідчать дані програми для вивчення мов Duolingo. Три країни, де інтерес найвищий, – США, Великобританія та Польща.
"Одна з найбільших дамб, зруйнованих в історії воєн" - вчений-гідролог США про наслідки підриву Каховської ГЕС

Руйнування Каховської дамби - одне з найбільших руйнувань водної інфраструктури за всю світову історію воєн, і є справжньою катастрофою, каже відомий американський вчений-гідролог Пітер Глейк.
Він разом з іншими світовими вченими у спільному дослідженні, опублікованому в березні цього року, попереджав про ризики, які становить війна Росії в Україні для водних ресурсів та водної інфраструктури.
Зокрема, вчені застерігали, що раптова втрата води в Каховському водосховищі може загрожувати охолодженню ЗАЕС і призвести до сценарію, схожого на аварію на японській атомній електростанції в Фукусімі, коли цунамі пошкодило лінії електропостачання, що викликало перегрів трьох із чотирьох реакторів на станції. Це призвело до одного з наймасштабніших ядерних інцидентів в історії. Також, застерігали тоді вчені, Каховське водосховище є джерелом води для однієї з найбільших іригаційних систем в Україні та Європі.
Сьогодні МАГАТЕ заявило, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС і не виявила безпосереднього ризику для безпеки станції немає.
Теперішній підрив ГЕС призведе до надзвичайних гуманітарних та екологічних наслідків, каже Пітер Глейк в інтерв'ю журналістці Української служби Голосу Америки Оксані Бедратенко.
"Це катастрофа масштабу небаченого в останні роки, - каже Глейк. - Гуманітарні та екологічні наслідки цього руйнування величезні. Я переконаний, що політичне значення також буде надзвичайним".
"Це величезна дамба, одна з найбільших в Європі. Це одна з найбільших дамб у світі. Вона тримала 18 кубічних кілометрів води, майже в чотири рази більше найбільшого водосховища в Каліфорнії. А наші водосховища в Каліфорнії дуже великі", - каже дослідник.
Екологічні наслідки надзвичайні. Руйнування екосистем, зараження води. Вже є повідомлення про те, що надзвичайні обсяги мастил та інших хімікатів змиває потоком у річкуПітер Глейк
Найбільш нагальний ризик становить гігантський обсяг води, який вивільнився, каже Глейк.
"Громади вниз по течії річки будуть затоплені, їх вже затоплює. Екологічні наслідки надзвичайні. Руйнування екосистем, зараження води. Вже є повідомлення про те, що надзвичайні обсяги мастил та інших хімікатів змиває потоком у річку", - каже науковець.
"Вище дамби були болота, природні болота, і тварини там потерпатимуть від браку води, якщо водосховище спуститься", - додає він.
Ймовірно, перерветься постачання води до Криму, каже Глейк.
"Крим дуже залежить від води Північнокримського каналу, який живила вода з водосховища, - каже Глейк. - Якщо водосховище зникне, надходження води до кримського каналу зменшиться також. Приблизно 80% водних ресурсів Крим отримує з Північнокримського каналу з водосховища за Каховською дамбою. Зараз не виглядає, що постачання води триватиме".
Експерт нагадує, що після окупації Криму росіяни докладали зусиль, аби цей канал запрацював, що свідчить про його важливість, а "тепер цей потік води знову припинено".
Всі наслідки підриву стануть відомими лише з часом, зазначає науковець.
Єдиним прикладом подібного за масштабами руйнування водної інфраструктури, який навів Глейк, є руйнування дамби Радянським Союзом в 1941 році під час Другої світової війни.
Це одна з найбільших дамб, яку будь-коли руйнували під час війниПітер Глейк
"Руйнування тієї дамби вбило десятки тисяч людей, за повідомленнями. Ця дамба, Каховська, подібна за розміром. Сподіваюсь, що кількість втрачених життів буде меншою завдяки здатності швидше інформувати людей, які живуть вздовж ріки. Але це одна з найбільших дамб, яку будь-коли руйнували під час війни", - додає він.
Глейк приєднується до оцінок, що руйнування дамби є порушенням Женевської конвенції. Міжнародна спільнота має докласти зусиль, щоб допомогти громадам, які страждають від затоплень, евакуювати людей з цих територій, надати гуманітарну допомогу.
А в довгостроковій перспективі, додає Глейк, потрібно встановити, хто винний, і притягнути їх до відповідальності.
В серії твітів під назвою "Вода та воєнні злочини" Глейк вказав, що протоколи до Женевської конвенції 1977 року (зокрема, статті 56 Протоколу І, статті 15 Протоколу ІІ) чітко забороняють напад на інфраструктуру, що "містить небезпечні сили" і чітко визначає, що йдеться про "дамби" та "греблі".
Форум