Спеціальні потреби

Грузія підтримує проект доставки каспійського газу в Європу в обхід Росії


Грузія зацікавлена у здійсненні проекту AGRI (Azerbaijan-Georgia-Romania Interconnector), який передбачає доставку природного газу з Каспійського регіону до Європи через море в обхід Росії. Про це заявив міністр закордонних справ Грузії Григол Вашадзе в інтерв'ю українським журналістам.

«У всіх держав, що беруть участь в цьому проекті, зберігається не тільки зацікавленість, але і рішучість. Не тільки в Грузії та Азербайджану, а, перш за все, у європейських країн-споживачів, яким потрібне альтернативне джерело і маршрут отримання енергоносіїв», – зазначив глава грузинського МЗС.

«Поки що в проекті задіяні Румунія і Угорщина. Але ми сподіваємося, що до нього приєднаються і інші європейські держави. Подивимося, що буде на саміті AGRI, запланованому на кінець року».
Григол Вашадзе
Примітно, що учасниками проекту є ДНКАР (Державна нафтова компанія Азербайджану), Корпорація нафти і газу Грузії, а також компанії MVM (Угорщина) і Romgaz (Румунія). За попередніми планами, з Азербайджану газ буде доставлятися на чорноморське узбережжя Грузії, де його зріджуватимуть. Потім скраплений газ по морю буде транспортуватися в танкерах в румунський порт Констанца, а звідти вже у відновленому газоподібному стані – поставлятися в Угорщину та інші країни Європи.

Григол Вашадзе висловив сподівання, що до проекту приєднаються і інші країни.

«Поки що в проекті задіяні Румунія і Угорщина. Але ми сподіваємося, що до нього приєднаються і інші європейські держави. Подивимося, що буде на саміті AGRI, запланованому на кінець року», – зазначив грузинський міністр закордонних справ.

Одночасно Вашадзе підкреслив і важливість іншого проекту – «Набукко», магістрального газопроводу, який також в обхід Росії через територію Грузії повинен забезпечити поставку газу з Азербайджану і Центральної Азії в країни Євросоюзу. У той же час Вашадзе зазначив, що в даному випадку присутня певна неясність.

«Невідомо, чи відбудеться проект взагалі, оскільки всі говорять"так-так, «Набукко» буде", а його реалізація відкладається з року в рік», – зазначив Вашадзе і додав, що в порівнянні з «Набукко», AGRI обійдеться «набагато дешевше».

Нагадаємо, 2010-го року російський прем'єр Володимир Путін передрік, що реалізація проекту «Набукко» матиме певні труднощі, і що даний проект не є конкурентом «Південного потоку» – газопроводу, який пройде по дну Чорного моря і буде доставляти російський газ до Європи в обхід України. Як заявив президент Росії Володимир Путін 4-го червня, будівництво «Південного потоку» розпочнеться в кінці цього року. Газопровід буде частково задіяний у грудні 2015-го року і буде виведений на повну потужність 63 млрд куб. м. у 2018-му році.

«Енергетична безпека Європи»

Експерт з енергетичних питань грузинської Корпорації нафти і газу Важа Хідашелі розповів в інтерв'ю «Голосу Америки», що документи про створення AGRI були підписані в Баку 14 вересня 2010-го року президентами Азербайджану, Грузії, Румунії і прем'єр-міністром Угорщини. Контрактники, які перемогли в міжнародному тендері, вже відомі, проте остаточні деталі реалізації проекту, за словами експерта, будуть уточнені на саміті AGRI, запланованому на кінець 2012-го року. Хідашелі зазначив, що в рамках проекту планується створення додаткових газових ліній для транспортування газу, а також будівництво заводу для скраплення газу в Грузії і заводу для повторної переробки зрідженого газу в Румунії. Згідно з попереднім планом, на першому етапі проекту очікується транспортування 2-3 млрд куб. м. газу в рік, проте потім пропускна здатність AGRI складе 8-10 млрд куб. м. газу на рік.

«Остаточні цифри і деталі проясняться до кінця року», – пояснив Важа Хідашелі і додав, що чотири країни, які беруть участь в проекті, мають у ньому рівні частки.

Хоча на даному етапі проект передбачає поставку в Європу лише каспійської нафти, експерт не виключає, що до AGRI приєднаються і країни Середньої Азії, так як, за словами Хідашелі, вони зацікавлені в диверсифікації маршрутів транспортування природного газу, який добувається на їх території.

«На відміну від «Південного потоку» – альтернативного шляху доставки російського газу в європейські країни, який вони раніше отримували через територію України, AGRI і «Набукко» запропонують Європі нові джерела поставок газу і, відповідно, внесуть значний вклад у запевнення енергетичної безпеки Європи»,– сказав експерт.
XS
SM
MD
LG