Спеціальні потреби

Актуально

Скандал з німецьким експертом: “непорозуміння” чи провокація?

Керівник Фонду Конрада Аденауера у Києві Ніко Ланґе

Спроба показово «відшмагати» критика влади обернулася показовим «шмаганням» владою самої себе. Про це кажуть аналітики, обговорюючи скандал із затриманням керівника Київського представництва німецького Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланґе.

Інцидент стався в суботу 26 червня в аеропорту «Бориспіль». Німецького експерта, що прилетів до Києва близько 14 години дня, зупинили на паспортному контролі. Йому вручили постанову, видану СБУ, про недопуск на територію України, та пригрозили депортацією. При цьому причин заборони на в’їзд названо не було. Наступні 10 годин Ланґе провів у транзитній зоні аеропорту, ведучи переговори телефоном з українськими ЗМІ та з німецьким послом.

Зрештою, близько першої години ночі, переговори увінчалися успіхом: спецслужби змінили гнів на милість і таки дали дозвіл на в’їзд Ланґе в Україну. Прикордонники вибачилися перед німцем за пригоду і назвали те, що сталося, «непорозумінням».

Утім, наразі інцидент навряд чи можна вважати вичерпаним. Німецькі дипломати продовжують з’ясовувати з українською владою обставини конфлікту. СБУ та МЗС України поки що утримуються від будь-яких публічних коментарів. А сам Ланґе пов’язує негостинний прийом з його експертними оцінками ситуації в Україні.

В аналітичній доповіді від імені Фонду та в інтерв’ю «Deutsce Welle» 27 травня німецький експерт, зокрема, стверджував: за 100 днів після зміни влади Україна віддалилася від демократичних стандартів.

А тим часом демарш по відношенню до знаної міжнародної організації, якою є Фонд Аденауера, у багатьох в Україні викликав обурення. СБУ у репресіях зайшла далі, ніж за президента Кучми, а Україна перетворюється на поліцейську державу. Так прокоментував «бориспільський інцидент» народний депутат від НУНС, екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Як він наголосив, – саме в той час, коли кордони знову відкриваються для одіозних політиків Лужкова і Затуліна, персонами «нон-ґрата» оголошують представників демократичних організацій, які жодним чином не порушували українського законодавства.

Пояснення причин, чому зволікали з дозволом на в’їзд німецького експерта, зажадав також лідер партії Фронт змін Арсеній Яценюк. З депутатським записом нунсівець звернувся до СБУ. Як підкреслив Яценюк, подібні інциденти б’ють по іміджу України, підривають до неї довіру в Європі та ускладнюють зближення України з ЄС.

Логіку в діях української влади, яка, з одного боку, домагається безвізового режиму з Євросоюзом та проголошує основним своїм пріоритетом інтеграцію в ЄС, а з другого – виставляє за двері представників європейських неурядових організацій, важко віднайти і багатьом українським експертам. Дехто з них, висуваючи версії – чому був затриманий Ланґе – кажуть про те, що СБУ своїми діями навмисно «підставила» президента Януковича.

Таку версію поділяє, зокрема, голова правління центру «Соціовимір», директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран:

Сергій Таран: «Хтось свідомо «вбиває клин» між Україною і ЄС»

«Хоч як важко в це повірити, але найлогічніше пояснення цього інциденту – свідома провокація з боку СБУ. Хтось хоче віддалити Україну від Європейського Союзу. Погіршити стосунки, перешкодити підписанню Угоди про асоціацію та скасуванню безвізового режиму між Україною та країнами ЄС. Я не виключаю, що в лавах СБУ служить чимало офіцерів, які працюють на інші країни і, можливо, провокація іде звідти.

Звісно, в СБУ можуть говорити, нібито щось переплутали, сталося якесь непорозуміння. Але мало віриться. Тому що експерт недавно покритикував Януковича. Експерт в’їжджає в Україну, і його не пускають. Тобто в те, що це випадковий збіг обставин, повірити важко. Швидше схоже на провокацію. Причому це провокація, яка працює проти президента Януковича», – сказав Таран «Голосу Америки».

Натомість професор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань не вірить у те, що в цій ситуації СБУ могла діяти сама, без вказівки «згори»:

Олексій Гарань: «Влада хотіла покарати Ланґе, а покарала натомість себе саму»

«Те, що відбулося, абсолютно безпрецедентно. Ніко Ланґе керує Київським офісом уже понад 3 роки. Фонд відомий, поважний, займається просвітницькою євроінтеграційною роботою; без проблем діяв в Україні навіть за часів Кучми. Тому те, що відбулося, це великий удар по іміджу країни і чинної влади. Чи хтось дійсно міг «підставити» президента без його відома? Навряд. Тому що такі рішення, я гадаю, все-таки не приймаються без погодження на високому рівні.

На мою думку, Ланґе хотіли покарати за те, що він достатньо критично в ряді своїх аналітичних публікацій оцінював діяльність нової влади. Тобто це мало бути «показове шмагання». Але вийшло так, що влада «відшмагала» себе саму. Її дії швидше підсилили аргументи прихильників опозиції. Рішення виявилось помилковим. І все ж уявити, що воно було прийнято без узгодження «нагорі», мені важко. Переконати мене у зворотному може хіба що службове розслідування в СБУ, оголошене президентом, і покарання винних», – сказав Гарань «Голосу Америки».

А тим часом скандал, як і слід було гадати, не вщухає. У понеділок своє обурення інцидентом висловила Німеччина. Берлін «роздратований» конфліктом, – заявив речник німецького уряду, слова якого цитує радіо «Свобода». Речник уряду наголосив на тому, що Ланґе дозволили в’їзд до України лише після втручання Німеччини. Він також висловив сподівання, що надалі німецький Фонд продовжуватиме свою роботу без перешкод, а Україна дотримуватиметься європейських стандартів.

Нагадаємо: Фонд Конрада Аденауера – міжнародна демократична інституція, заснована правлячою партією Християнсько-демократичний союз, яку очолює канцлер Німеччини Анґела Меркель.

Нагадаємо також: у серпні має відбутися офіційний візит президента України в Німеччину, в ході якого планується, зокрема, зустріч Віктора Януковича з Анґелою Меркель.

Всі новини дня

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Будівля Конгресу США
Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом
Текст резолюції проголосованої в комітеті Сенату

Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.

Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.

Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.
Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.

"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.

Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.

"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".

За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.

"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.

Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.

"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.

Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.

Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.

Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG