Спеціальні потреби

Німеччина відзначає 20-ту річницю об’єднання країни


Сьогодні виповнюється 20-та річниця об’єднання Німеччини. І напевно у цій країні не має іншого місця, де наслідки об’єднання ФРН та НДР настільки ж відчутні, як у маленькому селі Мулерайт. Після закінчення Другої світової війни це селище із населенням всього у 50 мешканців було розділене між Східною та Західною Німеччиною.

Коли наприкінці Другої світової війни Німеччина була розділена, кордон пройшов безпосередньо через це маленьке село. Спочатку тут побудували паркан. Потім – стіну, розділяючи Схід від Заходу,а в одному випадку - брата від брата - на чотири десятки років. Тепер на залишках стіни, що ділила це село, заснували музей «холодної війни». Щороку сюди приїздить понад шістдесят тисяч туристів. Більшість із них – німці.

Німецький турист Лео Вайс розповідає:

«Ми про це знали. Але коли ти це бачиш на власні очі, то це зачіпає за живе. Я навіть не можу знайти слів, аби описати свої почуття».

На цьому кордоні було 40 тисяч солдатів. Окрім залишків стіни, як каже американка Емі Ледд, відвідувачі приходять подивитися на документи та інші експонати з цієї епохи:

«Я не уявляю, як це, коли тобі раптом кажуть, що з цього дня ти не можеш ходити на іншу частину сіла. Я думаю, що об’єднання – прекрасна річ для німців. Східні німці мали погане життя до об’єднання, а тепер вони починають насолоджуватися плодами Західної цивілізації».

Тепер вже немає різниці між східними та західними німцями, особливо серед молоді, яка виростає у схожому середовищі.

Директор музею Роберт Лобреґен каже, що процес уніфікації не проходив легко:

«Протягом 40 років притиралися дві прямо протилежні політичні, економічні та соціальні системи. До цього додалися проблеми, пов’язані з наслідками десятиріч соціалізму та планової економіки».

Напередодні річниці, німецьке телебачення присвятило велику кількість програм, в яких аналізувався процес уніфікації. Мешканці обох частин Німеччини і досі висловлюють взаємні претензії. Західні німці скаржаться, що за об’єднання було заплачено з їхніх кишень. Східні німці не задоволені тим, що рівень безробіття на Сході залишається вищим, ніж на Заході.

Багато хто у Німеччині вірить, що процес об’єднання вже завершений і вони вже не ділять Німеччину на Східну та Західну. Це маленьке село, яке колись називали маленьким Берліном, демонструє, наскільки розділеною була Німеччина, та наскільки далеко просунулася ця країна у процесі уніфікації.




XS
SM
MD
LG