Актуально
В Німеччині критикують план скорочення американських баз

Оголошення американським міністром оборони Марком Еспером подробиць плану зменшення військової присутності США в Німеччині виявило, що Вашингтон виведе звідти більше військових, ніж передбачали раніше.
План, який означатиме найбільше перебазування військ у Європі після Другої Світової війни, передбачає, що з Німеччини виведуть майже 12000 американських військових, а не 9500, як оголошували раніше.
6400 мають бути переведені до США, а 5600 - до інших європейських країн, що залишить на німецькій території близько 25 тисяч американців.
Марк Еспер сказав у середу, що йдеться про стратегічне перерозташування, яке «виконує засадничі принципи посилення стримування Росії силами США і НАТО, зміцнення НАТО, запевнення союзників і покращення стратегічної гнучкості США та операційної гнучкості нового командування».
Але президент США Дональд Трамп з цієї нагоди знову наголосив на інших причинах рішення зменшити американську присутність в Німеччині, вчергове заявивши, що Берлін «винен НАТО мільярди і мілярди доларів».
«Навіщо нам тримати там військових? А Німеччина тепер каже, що це погано для їхньої економіки. Це добре для нашої економіки», - сказав Трамп журналістам під Білим домом.
Американські військові бази у Європі з часів Другої Світової війни залишаються також у Великій Британії, Бельгії, Італії тощо, але бази у Німеччині є найбільшими, і саме у німецькому Штутґарті міститься штаб-квартира Європейського командування військ США.
Німецькі посадовці
Голова уряду Баварії, одного з найбагатших регіонів Німеччини, де містяться деякі американські бази, скритикував рішення США про виведення військ і висловив сподівання, що наступна американська адміністрація може скасувати план.
Пов’язування скорочення військ з питаннями німецької комерції і торгівлі не відповідає інтересам жодної з країн НАТО включно з інтересами США.
«Ми дуже шкодуємо через рішення уряду США. На жаль це лягає тягарем на німецько-американські відносини», - сказав Маркус Зедер.
На його думку виведення американських військ не можна пояснити міркування військового характеру і крок, сказав він, послабить НАТО і США.
Міністр оборони Німеччини Аннеґрет Крамп-Карренбауер раніше говорила, що виведення американських військ не зашкодить відносинам Берліна з Вашингтоном, але припускала, що це буде питанням для НАТО.
«Якщо військові залишаються у Європі, тоді вони залишаються частиною внеску в НАТО, але якщо їх переведуть в індійсько-тихоокеанський регіон, то це означатиме зміну стратегії США», - сказала міністр німецькій медіакомпанії Deutsche Welle.
Аннеґрет Крамп-Корнненбауер погоджується, що витрати Німеччини на оборону 2020 року не досягнуть 2% ВВП - рівня, якого країни НАТО пообіцяли дотримуватися відповідно до декларації 2014 року.
Натомість вона припустила, що лише рівень оборонних витрат не повинен бути головним мірилом ролі країн НАТО в альянсі.
Згідно з даними німецького уряду зараз військові видатки країни становлять приблизно 1.38% ВВП.
Думка політолога
«Нема сумніву, що Росія буде задоволена новиною, оскільки оголошення Трампа може посилити антиамериканські та антинатовські настрої в Німеччині. Опозиційна ліва партія неодноразово закликала, щоб з Німеччини вивести усіх американських військових», - пише Джуді Демпсі, співробітниця аналітичного центру Carnegie Europe у Берліні.
Вона також вважає, що європейські союзники Америки зараз повинні бути стурбованими, бо «використовувати скорочення військ за кордоном, щоб отримати політичні перемоги вдома, шкодить американським стратегічним та глобальним інтересам».
Демпсі наголошує, що згідно з даними за минулий рік 18 країн НАТО з 28 не досягли рівня 2% у витратах на оборону.
На думку Джуді Демпсі причиною гострої критики Німеччини з боку Трампа є зокрема рішення німецького уряду підтримувати побудову газопроводу з Росії «Північний потік 2», але вона вважає, що «пов’язування скорочення військ з питаннями німецької комерції і торгівлі не відповідає інтересам жодної з країн НАТО включно з інтересами США».
Дивіться також: Київ і Тегеран розпочинають переговори про відшкодування за збитий український літак
Всі новини дня
- Голос Америки
Голова МАГАТЕ вирушив на Запорізьку АЕС

Генеральний директор Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі вирушив на ЗАЕС для оцінки безпекової ситуації на об’єкті.
«В дорозі на Запорізьку АЕС, щоб на власні очі оцінити ситуацію з ядерної безпеки та безпеки на об'єкті. Я продовжу свої зусилля щодо захисту атомної станції під час триваючого військового конфлікту і очолитиму нашу наступну регулярну ротацію експертів МАГАТЕ на об’єкті», - написав Ґроссі у себе в Твіттері.
Під час попереднього візиту на ЗАЕС 1 вересня минулого року Ґроссі створив постійну місію експертів МАГАТЕ на станції, що розташована на півдні України, щоб відстежувати безпекову ситуацію в районі, де тривають бойові дії.
«Не зважаючи на нашу присутність на майданчику вже протягом семи місяців, ситуація на Запорізькій АЕС все ще небезпечна. Загрози ядерній безпеці та фізичній безпеці надто очевидні, як і необхідність діяти зараз, щоб запобігти аварії з потенційними радіологічними наслідками для здоров’я та навколишнього середовища людей в Україні та за її межами. Тому я продовжую працювати над пропозицією щодо захисту станції», – сказав він.
Як повідомляв Голос Америки, цього тижня Ґроссі заявив, що остання резервна лінія електропостачання на Запорізькій АЕС (на 330 кВ) після трьох спроб ремонту залишалася пошкодженою, що створює небезпечну ситуацію на станції. За його словами, станції потрібне зовнішнє електропостачання для дотримання стандартів ядерної безпеки.
- Голос Америки
Ядерна риторика Росії є небезпечною та безвідповідальною – НАТО

НАТО розкритикувало Москву за її «небезпечну та безвідповідальну» ядерну риторику через день після того, як президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розмістить тактичну ядерну зброю в Білорусі.
«НАТО пильне, і ми уважно стежимо за ситуацією. Ми не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили нас скоригувати нашу власну», – сказав речник НАТО, якого цитує Reuters.
Він звинуватив Москву в «послідовному» порушенні зобов’язань щодо контролю над озброєннями, включаючи нещодавнє призупинення ядерного договору New START (СНО-3).
Україна вимагає терміново скликати позачергове засідання Ради безпеки ООН у зв’язку із заявою президента Росії Володимира Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Про це йдеться у заяві МЗС України.
Київ очікує «ефективних дій щодо протидії ядерному шантажу Кремля» від постійних членів Радбезу ООН – Франції, Великобританії, США та Китаю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Пентагона, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити Росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі, Путін заявив в інтервʼю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Американський Інститут вивчення війни відкинув заяву Путіна як «інформаційну операцію».
Торнадо в Міссісіпі забрало щонайменше 26 життів, оголошено режим стихійного лиха

Президент США Джо Байден в неділю оголосив режим стихійного лиха для чотирьох округів штату Міссісіпі, де потужні торнадо забрали щонайменше 26 життів і зруйнували десятки будівель, залишивши сотні місцевих жителів просто неба. 75 тисяч людей залишились без світла, проте енергопостачання вже частково вдалось відновити.
Найбільшого удару торнадо завдало місту Роллінг Форк: житлові квартали там перетворені на купи уламків, машини - потрощені, а також там повалена міська водонапірна вежа.
Місцевий пожежник Родні Портер сказав, що не знає, як хоч комусь вдалось вціліти: "Там ніби бомба вибухнула".
Метеорологи розповідають, що торнадо було рідкісної сили, адже вирувало понад годину й прокотилось територією у понад 274 кілометрів.
Декларація президента про режим стихійного лиха вивільняє гроші для допомоги людям у відновленні та включає гранти і позики.
Нині до постраждалого штату вирушили міністр внутрішньої безпеки Алехандро Майоркас і адміністратор Федерального агентства з надзвичайних ситуацій Дін Крісвелл.
Цвітіння сакури у Вашингтоні. Відео
У Вашингтоні цвітуть японські вишневі дерева. В цей час у столиці США проходить традиційний фестиваль цвітіння сакури.
- Голос Америки
Пентагон відповів на заяву Путіна про намір розмістити в Білорусі ядерну зброю

Міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Так в Пентагоні відреагували на оголошення Москви про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити Росія розмістить тактичну ядерну зброю у Білорусі, Путін заявив в інтервʼю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
За словами Путіна, Росія не передає Білорусі ядерну зброю, а розміщує свою зброю на її території. Російський президент послався на те, що США розміщують свою ядерну зброю в кількох країнах Європи.
Заява президента Росії Володимира Путіна щодо розміщення ядерної зброї в Білорусі – «крок до внутрішньої дестабілізації країни», зазначив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) Олексій Данілов у Twitter.
«Заява Путіна про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі – максимально підвищує рівень негативного сприйняття і суспільного відторгнення у білоруського суспільства Росії та Путіна», – сказав він. На думку Данілова, Кремль взяв Білорусь в «ядерні заручники».
Заявою щодо розміщення тактичної ядерної зброї на території Білорусі президент Росії Володимир Путін «фіксує свою участь у скоєнні злочину», наголосив у Twitter радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, «Путін дуже передбачуваний».
«Роблячи заяву про тактичну ядерну зброю в Білорусі, він зізнається, що йому страшно, він програє і йому лишилося тільки лякати тактикою», – написав Подоляк.
Американський Інститут вивчення війни відкинув заяву Путіна як «інформаційну операцію».
«Путін намагається використати побоювання Заходу щодо ядерної ескалації», – кажуть аналітики та додають, що Інститут «продовжує вважати, що Путін є актором, який уникає ризику, який постійно погрожує застосувати ядерну зброю без будь-якого наміру діяти, щоб зламати рішучість Заходу».
Павел Подвиг, дослідник російських ядерних сил в Інституті ООН з дослідження роззброєння, вважає малоймовірним те, що Росія дійсно перемістить ядерні боєголовки в Білорусі. Російські ядерні сховища настільки складні, що він сумнівається, що об’єкт у Білорусі може бути готовий прийняти їх до липня, цитує аналітика видання The New York Times.
«Звичайно, це не позитивний розвиток подій, але поки зброя залишається на складах, загроза не є безпосередньою, - зазначає аналітик. - Так, теоретично Росія може досягти більше цілей з Білорусі, але ця зміна незначна».
Точного визначення тактичної ядерної зброї немає, ймовірно, йдеться про ядерні боєприпаси меншої потужності та про носії меншого радіусу дії, ніж стратегічна (міжконтинентальна) ядерна зброя. Офіційний радіус дії ракет «Іскандер» – до 500 кілометрів, тобто ракети, які розміщені в Білорусі, можуть загрожувати практично всій території Польщі, а частково також сусіднім з нею країнам.
В матеріалі використані джерела Reuters, Американського Інституту вивчення війни, The New York Times.
Форум