Спеціальні потреби

Актуально

Ставлення до російських керівників різко погіршилось у світі в 2022

Архівне фото: російський президент Путін в резиденції Ново-Огарьово, поблизу Москви, квітень 2023 року

Після того, як президент Росії Путін вирішив провести вторгнення до України минулого року, ставлення до керівництва Росії в світі різко змінилося. Більшість населення в десятках країн не схвалюють дії Кремля.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Згідно з результатами опитування, опублікованими Gallup у вівторок, дані, зібрані на основі опитувань тисяч людей у 137 країнах і регіонах, показали помітне зниження схвалення Кремля. У всьому світі 57% респондентів повідомили, що вони не схвалюють керівництво Росії в 2022 році, порівняно з лише 38% роком раніше. Лише 21% респондентів сказали, що вони підтримують керівників Росії, порівняно з 33% у 2021 році. Показники схвалення, і несхвалення були найбільш екстремальними з 2007 року, коли Gallup почав ставити це запитання в рамках свого щорічного опитування, яке відстежує ставлення до світових лідерів.

«Це неймовірно», — сказав Голосу Америки Закк Ріттер, старший науковий співробітник Gallup і провідний автор звіту.

«Не думаю, що ми раніше спостерігали подібні зміни в даних Gallup для жодної країни».

Незважаючи на те, що враження людей про керівництво Росії різняться в окремих країнах, які брали участь в опитуванні, загальним результатом стало погіршення суспільного іміджу її керівництва в усіх напрямках. Ця зміна була найбільш помітною в Латинській Америці та Карибському басейні, де середній рейтинг схвалення впав на 21 відсотковий пункт до 16%, а середній рейтинг несхвалення підскочив на 30 пунктів до 61%. Навіть у тих частинах Африки та Азії, де вплив Росії залишається сильним, ставлення погіршилось.

У Північній Африці та на Близькому Сході рівень несхвалення зріс на 12 пунктів до 55%. В Африці на південь від Сахари, де Росія проводить активні операції впливу, рівень несхвалення все ж підскочив з 21% до 32%, погіршившись навіть у країнах, лідери яких відмовилися засудити війну.

Тим не менш, Африка на південь від Сахари була єдиним регіоном, опитаним Gallup, в якому середній рейтинг схвалення керівництва Росії (35%) залишався вищим за середній рейтинг несхвалення.

Відмінності на рівні держав

Дані Gallup вказують на значні регіональні відмінності у ставленні до керівництва Росії, причому несхвалення найбільше сконцентровано в Європі, Північній Америці, Австралії, Південній Кореї та Японії.

В Україні зафіксовано найвищий рівень несхвалення – 96%, за нею йде Польща – 95%

Ставлення до Росії більш неоднозначне в Африці, Азії та на Близькому Сході. Не дивно, що в Україні зафіксовано найвищий рівень несхвалення – 96%, за нею йде Польща – 95%.

В США, Канаді та 10 різних європейських країнах рівень несхвалення - 90% або вище. На Тайвані, самоврядному острові, на який претендує Китай, і який сам перебуває під постійною загрозою вторгнення, ставлення до Росії значно погіршилось.

У 2021 році лише 26% опитаних тайванців не схвалювали керівництво Росії. До 2022 року ця цифра зросла до 72%.

Ситуація також кардинально змінилась в Казахстані, колишній радянській республіці на схід від Росії. Зазвичай надійний союзник Москви, Казахстан, продемонстрував значну зміну ставлення між 2021 і 2022 роками. Схвалення російського керівництва впало до 29% з 55%, а несхвалення підскочило до 50% з лише 20%.

Маленький сюрприз

Стівен Пайфер, колишній високопоставлений чиновник Держдепартаменту США, який також був послом в Україні, сказав Голосу Америки, що ні для кого не секрет, що Росія завдала серйозної шкоди своєму міжнародному авторитету, особливо в Європі.

«Звичайно, щодо ставлення європейців до Росії, я вважаю, що воно значно гірше, ніж до початку цієї війни», – сказав Пайфер, який зараз є співробітником Центру міжнародної безпеки та співпраці Стенфордського університету.

«Дії Росії настільки суперечать фундаментальним принципам, які ми вважаємо основою європейської безпеки… що зараз, коли вони говорять про безпеку в Європі, мова йде не про безпеку, включаючи Росію. Йдеться про безпеку проти Росії».

На глобальній арені, за його словами, більшості світових лідерів важко змістовно взаємодіяти з високопоставленими російськими посадовцями і важко довіряти їм у тих випадках, коли взаємодія можлива.

«Почніть згори. Володимиру Путіну висунули звинувачення у воєнних злочинах. Насправді важко зрозуміти, як будь-який західний лідер може сісти з ним за стіл перемовин зараз. Це коштує репутації», — сказав Пайфер.

Він сказав, що готовність високопоставлених російських дипломатів повторювати очевидну брехню про війну, яку просуває Кремль, ще більше ускладнить спілкування.

«Російські дипломати, до яких я раніше відчував певну повагу, говорять найдивніші речі, — сказав Пайфер. - Це їм зашкодить. До них значно менше довіри, і складно побачити, як вони її можуть повернуть».

Результати інших опитувань подібні

Незважаючи на те, що опитування Gallup виділяється завдяки розміру вибірки, його висновки перегукуються з висновками низки інших великих дослідницьких фірм, які досліджували зменшення впливу Росії в світі, зокрема Pew Research Center та Ipsos.

Минулого місяця Brand Finance, британська консалтингова компанія, яка публікує щорічний індекс глобальної "м’якої сили", повідомила, що минулого року Росія була єдиною країною, вплив якої в цій сфері зменшився, порівняно з попереднім роком.

"М’яка сила", яка стосується здатності країни впливати на поведінку інших країн, не вдаючись до сили, включає серед іншого економічні зв’язки та культурний вплив.

«У той час, як країни використовують м’яку силу, щоб відновити торгівлю та туризм після руйнівної кризи в галузі охорони здоров’я, світовий порядок був зруйнований жорсткою силою російського вторгнення в Україну, — сказав у заяві голова та генеральний директор Brand Finance Девід Хей. - Подія, в яку було б важко повірити, якби не інтенсивність образів, які ми спостерігали протягом місяців, і наслідки конфлікту як для політики, так і для економіки».

Всі новини дня

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва з неоголошеним візитом

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо відвідує Стіну пам’яті, щоб вшанувати пам’ять загиблих українських воїнів, Київ, Україна, субота, 10 червня 2023 року. (Валентин Огіренко/AP)

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прибув до Києва для переговорів з президентоом Володимиром Зеленським та керівництвом країни у той час, як влада займається евакуацією людей, які постраждали після руйнування гігантської дамби Нової Каховки.

Неоголошений візит канадського прем’єра, якого в поїздці супроводжує віце-прем’єр-міністерка Христя Фріланд, яка походить з української родини, у Канаді розглядають як жест солідарності з Україною, яка, за повідомленнями, має розпочати довгоочікуваний контрнаступ, щоб звільнити від російської армії східні та південні регіони країни.

Заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник зустріч канадську делегацію на вокзалі у Києві.

«Ласкаво просимо в Україну, пане прем’єр-міністре Джастіне Трюдо», - написав Мельник у Twitter.

У Києві Трюдо розпочав свій візит із участі у покладанні вінків до Стіни пам’яті захисників України. Як зауважують журналісти, що висвітлюють візит для західних аудиторій, за кілька хвилин до того, як Трюдо прибув на церемонію, у Михайлівському Золотоверхому монастирі проходив похорон і повз Стіну пам’яті пройшла військова похоронна процесія.

Кореспондент канадського видання Globe and Mail опублікував у своєму твіті фотографію, як канадські урядовці оглядають російську військову техніку, виставлену на Михайлівській площі Києва.

«Прем'єр-міністр Канади Трюдо та віце-прем'єр Фріланд оглядають знищену російську військову техніку, виставлену в центрі Києва», – твітить журналіст.

Це другий приїзд Трюдо до України після того, як Росія почала своє широкомасштабне вторгнення в лютому 2022 року.

Під час свого останнього візиту трохи більше року тому він відновив роботу посольства Канади в Києві та вперше з початку війни зустрівся із президентом Зеленським особисто. Трюдо та Зеленський також зустрілися минулого місяця на полях саміту G7 у Хіросімі, в Японії, де Зеленський просив більшої підтримки західних союзників для захисту своєї країни.

Перед прибуттям канадської делегації в суботу Зеленський поінформував прем'єр-міністрів Японії та Нідерландів про рятувальні операції на півдні країни та про те, яка гуманітарна допомога потрібна.

У квітні Міністерство оборони Канади оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на 39 мільйонів канадських доларів (понад 28,8 млн доларів США).

У міністерстві повідомили, що всі вісім бойових танків Leopard 2, переданих Канадою Україні, вже були доставлені до Польщі, а також що Канада направила трьох інструкторів для навчання українських танкістів.

На початку травня президент України Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо, під час якої, за його словами, йшлося про програму довготермінової оборонної співпраціміж країнами.

ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Евакуація місцевих жителів із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці під час нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Олександр Клименко

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.

У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.

Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.

Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео

“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Більше

XS
SM
MD
LG