Спеціальні потреби

Чим банкрутство Греції загрожує Європі?


Про те, що Греція може не впоратися зі своїми борговими зобов’язаннями, почали говорити економісти Європи. Побоювання підсилилися після того, як один з посадовців Німеччини припустив, що якби Грецію можна було сплановано підвести до банкрутства, то це могло б стати вирішенням її боргової кризи.

Без особливого оптимізму таку заяву зустріли і самі греки, вийшовши у неділю на протести. Поліція затримала понад сотню людей, які виступили проти чергової заяви прем’єр-міністра Греції Георгіоса Папандреу про те, що його країна повинна ще тугіше затягти пасок. Зокрема він зазначив:

«Ми прийняли рішення боротися, щоби уникнути катастрофи, уникнути заради країни та її жителів. Ми повинні залишитися в Єврозоні, і це потребує прийняття важких, жертовних рішень».

Втім, після двох років такої боротьби, кажуть греки, скорочення зарплат і підвищення податків майже нічим не допомогли економіці країни. Хмизу у вогонь додає і той факт, що політики у Європі досі не можуть прийняти спільне рішення щодо того, як розв’язати проблему Греції. Деякі аналітики кажуть, що це лише додає невпевненості на світових ринках. Такої думки притримується економіст з Гонконгу Франсис Лун:

«Один з директорів Центрального європейського банку минулого тижня подав у відставку. Це шокувало багатьох, адже такий крок демонструє, що ЄС не здатний єдиним фронтом стати на вирішення економічної кризи в Греції. А це означає, що Греції можуть дозволити стати на шлях впорядкованої процедури банкрутства. Це неймовірно».

Акції на фондовому ринку Європи упали до найнижчої за два роки позначки. Це сталося після того, як близький до канцлера Німеччини Анґели Меркель міністр фінансів цієї країни Філіп Реслер заявив, що Європа не може виключати вірогідності того, що Греція не впорається зі своїми борговими зобов’язаннями і перестане платити. У свою чергу дефолт у Греції, найімовірніше, спричинить підвищення процентної ставки для інших країн-членів ЄС, які теж назичили чимало грошей. Знаного удару ця ситуація може завдати і по французьких банках, яким Греція заборгувала велику суму.

Економісти кажуть, що банківська криза в Європі негативно відіб’ється і на економічному відновленні Сполучених Штатів, в яких може початися чергова рецесія. Страх перед новою, ще більшою кризою, призвів до того, що євровалюта по відношенню до долара упала до найнижчого за останніх 7 місяців рівня.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG