Спеціальні потреби

Актуально

Країни “Групи семи” закликали Росію розширити та продовжити Чорноморську зернову угоду 

Фото: Учасники саміту "Групи семи" в Японії, 19 травня 2023 року. Susan Walsh/Reuters 

Країни "Групи семи" на саміті в Японії оприлюднили заяву, в якій закликали Росію розширити та продовжити Чорноморську зернову угоду до максимального потенціалу.

"Ми будемо продовжувати підтримку експорту української агропродукції, зокрема шляхами солідарності “Україна - ЄС”. У зв’язку з цим ми підтримуємо розширення та продовження Чорноморської зернової ініціативи і закликаємо Росію припинити загрожувати глобальному постачанню продовольства та дозволити Чорноморський зерновій угоді діяти з максимальним потенціалом”, - мовиться в заяві лідерів “Групи семи”.

G7 також підтримала ініціативу президента України “Зерно з України”, за якою країни-учасниці купують в українських фермерів зерно і відправляють його в країни Африки, що перебувають на межі голоду.

“Ми залишаємося відданими ініціативі "Зерно з України". Наші внески підтримують постачання гуманітарної продовольчої допомоги найбільш уразливі країни у партнерстві зі Всесвітньою продовольчою програмою ООН”, - заявили лідери “Групи семи”, куди входять США, Канада, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, Японія.

Тим часом речниця ООН Стефані Трембле повідомила у п'ятницю, що спільний координаційний центр зареєстрував шість нових суден для участі в Чорноморській ініціативі, загалом було подано 15 заявок.

"Зараз у Стамбулі знаходяться три завантажених судна, які готуються до огляду. Наразі жодне судно не завантажується в жодному з трьох українських портів, які передбачені в зерновій Ініціативі. Групи Спільного координаційного центру перевірили та допустили до портів Одеси та Чорноморська три нових судна", - заявила речниця ООН на брифінгу. Вона закликала сторони зернової ініціативи "якнайшвидше повернутися до темпів операцій, які повною мірою використовують потужності трьох портів".

Цими днями в Хіросімі в Японії проходить саміт "Групи семи". Як повідомляють ЗМІ, в неділю до Японії може прибути президент України Володимир Зеленський.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG