Спеціальні потреби

Один рік після землетрусу: Гаїті все ще в руїнах


12 січня минає рік після нищівного землетрусу на карибському острові Гаїті, у результаті якого загинуло більше 300 тисяч людей і понад мільйон опинилося без даху над головою. Найбільше тоді постраждала столиця країни Порт-о-Пренс. Рік по тому, відбудова острова рухається повільними темпами. У тимчасових наметових містечках поширюються хвороби та епідемії. Безлад триває і у політиці.

Лише близько 5% щебеню у столиці Гаїті розчищено і більшість вулиць все ще заблоковані сміттям. Імпровізовані табори у Порт-о-Пренсі та навколо столиці стали притулком для більше як мільйона людей.

33-річний безробітний Жак П’єр, який вже рік живе у наметовому містечку, виживає на купонах на їжу, які йому надають благодійні організації. Допомагають також сусіди.

Втім, табори дуже небезпечне місце проживання, особливо для жінок. В організації «Міжнародна амністія» зауважують, що випадки насильства та сексуальних домагань щодо жінок зросли.

20-річна Мануела Лорен згадує, як троє озброєних молодих чоловіків грюкали у двері її намету. Сусіди почули бійку і злякали зловмисників. Ситуацію погіршила епідемія холери, яка забрала життя трьох з половиною тисяч осіб.

Серед гарних новин – той факт, що епідемія холери в багатьох регіонах країни йде на спад. Лікар Карін Нордстрендт лікує пацієнтів у центрі «Лікарів без кордонів» у столиці країни Порт-о-Пренс:

«Минулого тижня ми приймали 40-50 пацієнтів щодня. Зараз у центрі перебуває десь 120 пацієнтів. І якщо порівнювати з тим, що було раніше, у різдвяний тиждень до нас надходило близько 110-ти пацієнтів за день».

Але щоденні протести на вулицях – це ознака зростаючих розчарувань та нестабільності. Теперішнього президента Гаїті Рене Преваля звинувачують у підтасуванні результатів виборів у листопаді.

Еванс Поль, колишній мер Порт-о-Пренса, а зараз – лідер опозиції – звинувачує уряд Преваля у відсутності прогресу:

«Перша проблема – погана організація. Уряд, замість того, щоб намагатися вирішувати проблеми людей, все робить для того, щоб якнайдовше триматися при владі».

Утім, це може бути лише частиною проблеми. Метью Кокрейн з міжнародної організації Червоного Хреста брав участь у будівництві 360-ти тимчасових притулків у Порт-о-Пренсі. Він каже, що уряд перевернуло з ніг на голову після землетрусу. Працівники загинули, офіси зруйновані, записи знищені. Кокрейн каже, що проблемою навіть стало отримати право власності на землю для будівництва притулків. Він каже, що подібні затягування з документами виникали й під час втілення інших проектів:

«Найбільше б нам не хотілося закінчити реконструкцію, забезпечити людей хорошими тимчасовими будинками, а потім щоб пришов власник землі і сказав, що ми не мали права тут будувати і що він хоче усе це знести».

Кокрейн впевнений, що визначеність у політичному процесі сприятиме розбудові країни:

«У країні повинен бути центральний уряд, який користується довірою населення і який не лише визначає шлях, яким цій країні йти, а й може бути партнером для міжнародних організацій».

Та поки на Гаїті політична нестабільність продовжується. Виборча комісія затримала проведення другого туру президентських виборів до тих пір, поки Організація Американських Держав розслідує звинувачення у шахрайстві під час першого туру. А отже залишається можливість анулювання результатів виборів та проведення їх наново.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG