Спеціальні потреби

Актуально

Спортивний хіджаб завойовує популярність на світовому ринку спорттоварів

Жінки-спортсменки ісламської віри, які дотримуються жорстких правил щодо одягу, часто стикаються з проблемою - чи матимуть вони змогу брати участь у спортивних змаганнях світового рівня. Дизайнер з Канади, вихідця з Ірану, запропонувала продукт, який швидко завоював прихильність спортсменок по всьому світі – спортивний хіджаб. Він відповідає вимогам безпеки майже всіх видів спорту, гарно виглядає та дуже зручний у використанні.

Сімнадцятирічна Зейнаб Гаммуд має коричневий пояс з тхеквондо та мріє потрапити одного дня в олімпійську команду Канади. На відміну від своєї сестри Рани, Зейнаб через релігійні переконання носить хіджаб – традиційне жіноче вбрання мусульман. Чотири роки тому через це у неї виникли проблеми. Квебекська Федерація тхеквондо дискваліфікувала їх команду від участі у чемпіонаті 2007го року, постановивши, що носіння хіджабу під час поєдинку створює небезпеку.

«Я була дуже розчарована, я так довго готувалась до цього чемпіонату. Коли дізналась, що нас не допустили до змагань, я повністю втратила бажання продовжувати тренування», – пригадує Зейнаб.

Правозахисники та прихильники цього виду спорту по всьому світу були обурені.

«На мою думку, кожна людина, не зважаючи на віросповідання, повинна мати такі ж права, як і усі інші члени суспільства. Зрештою, спорт повинен об’єднувати людей», – розповідає дизайнер одягу Ельгам Саїд Джавад.

Тоді у 2007му Джавад ще була студенткою дизайнерського факультету та вирішила зайнятися цією проблемою в рамках своїх студентських досліджень.

«У 2008-му, коли я вирішила зайнятися цією проблемою, Міжнародна асоціація тхеквондо не дозволяла спортсменам одягати що-небудь під шоломом. Так що мій професор вирішив, що цією справою не ватро займатися. Втім я наполягала, що заборона існувала лише через те, що на той час ніхто ще не розробив вбрання, яке можна було б носити під шоломом», – пригадує дизайнер.

Джавад провела численні години зі спортсменками з команди свої сестри Гаммуд та закрійницею Латіфою Букендою, щоб створити ідеальний продукт.

«Для мене це був захоплюючий проект. Я працювала на той час в індустрії моди багато років, втім, цей проект – це було щось більше, ніж мода. Він мав соціальний аспект, я могла допомогти молодим жінкам відкрити свій потенціал та досягти своїх мрій», – каже Латіфа.

Нарешті вони опрацювали ідеальний дизайн та знайшли тканину, яка достатньо розтягувалась, була досить тонкою та швидко висихала. Продукт «Респортон» відразу став хітом на ринку спорттоварів.

Винахід Джавад був дуже вчасним. Лише роком пізніше під тиском громади, Міжнародна Асоціація тхеквондо змінила правила, дозволивши спортсменкам носити під шоломом головні вбрання. Тому тепер Монреальська мусульманська команда з тхеквондо знову може брати участь у змаганнях.

«Я була на трибунах вболівальників і ледве не заплакала, тому що моя головна ціль була дати змогу цим дівчатам знову вийти на мати. Коли це сталося, я відчула, ніби хтось мені подарував цілий світ», – говорить Джавад.

Джавад думала, що допомагала лише Зейнаб та її товаришкам по команді. Втім, коли до неї звернулись інвестори з пропозицією вивести її продукт на широкий ринок, все змінилось. Починаючи з цього року, спортивний хіджаб можуть купити спортсмени у всьому світі. Тепер роботи у Джавад непочатий край:

«Мій день починається у другій ночі, коли дзвонить телефон чи приходить електронний лист від спортсмена з іншого куточку планети. Я відкриваю його, радію своїй вдачі і іду досипати».

На ринку тепер є і конкуренти продукту Джавад. Однак, каже вона, її хіджаб має переваги. Він приєднаний до спеціальної футболки, що дозволяє спортсменці рухатись краще. Крім того, ззаду хіджаб має отвір на випадок, якщо потрібно поправити волосся.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG