Спеціальні потреби

Спортивний хіджаб завойовує популярність на світовому ринку спорттоварів


Жінки-спортсменки ісламської віри, які дотримуються жорстких правил щодо одягу, часто стикаються з проблемою - чи матимуть вони змогу брати участь у спортивних змаганнях світового рівня. Дизайнер з Канади, вихідця з Ірану, запропонувала продукт, який швидко завоював прихильність спортсменок по всьому світі – спортивний хіджаб. Він відповідає вимогам безпеки майже всіх видів спорту, гарно виглядає та дуже зручний у використанні.

Сімнадцятирічна Зейнаб Гаммуд має коричневий пояс з тхеквондо та мріє потрапити одного дня в олімпійську команду Канади. На відміну від своєї сестри Рани, Зейнаб через релігійні переконання носить хіджаб – традиційне жіноче вбрання мусульман. Чотири роки тому через це у неї виникли проблеми. Квебекська Федерація тхеквондо дискваліфікувала їх команду від участі у чемпіонаті 2007го року, постановивши, що носіння хіджабу під час поєдинку створює небезпеку.

«Я була дуже розчарована, я так довго готувалась до цього чемпіонату. Коли дізналась, що нас не допустили до змагань, я повністю втратила бажання продовжувати тренування», – пригадує Зейнаб.

Правозахисники та прихильники цього виду спорту по всьому світу були обурені.

«На мою думку, кожна людина, не зважаючи на віросповідання, повинна мати такі ж права, як і усі інші члени суспільства. Зрештою, спорт повинен об’єднувати людей», – розповідає дизайнер одягу Ельгам Саїд Джавад.

Тоді у 2007му Джавад ще була студенткою дизайнерського факультету та вирішила зайнятися цією проблемою в рамках своїх студентських досліджень.

«У 2008-му, коли я вирішила зайнятися цією проблемою, Міжнародна асоціація тхеквондо не дозволяла спортсменам одягати що-небудь під шоломом. Так що мій професор вирішив, що цією справою не ватро займатися. Втім я наполягала, що заборона існувала лише через те, що на той час ніхто ще не розробив вбрання, яке можна було б носити під шоломом», – пригадує дизайнер.

Джавад провела численні години зі спортсменками з команди свої сестри Гаммуд та закрійницею Латіфою Букендою, щоб створити ідеальний продукт.

«Для мене це був захоплюючий проект. Я працювала на той час в індустрії моди багато років, втім, цей проект – це було щось більше, ніж мода. Він мав соціальний аспект, я могла допомогти молодим жінкам відкрити свій потенціал та досягти своїх мрій», – каже Латіфа.

Нарешті вони опрацювали ідеальний дизайн та знайшли тканину, яка достатньо розтягувалась, була досить тонкою та швидко висихала. Продукт «Респортон» відразу став хітом на ринку спорттоварів.

Винахід Джавад був дуже вчасним. Лише роком пізніше під тиском громади, Міжнародна Асоціація тхеквондо змінила правила, дозволивши спортсменкам носити під шоломом головні вбрання. Тому тепер Монреальська мусульманська команда з тхеквондо знову може брати участь у змаганнях.

«Я була на трибунах вболівальників і ледве не заплакала, тому що моя головна ціль була дати змогу цим дівчатам знову вийти на мати. Коли це сталося, я відчула, ніби хтось мені подарував цілий світ», – говорить Джавад.

Джавад думала, що допомагала лише Зейнаб та її товаришкам по команді. Втім, коли до неї звернулись інвестори з пропозицією вивести її продукт на широкий ринок, все змінилось. Починаючи з цього року, спортивний хіджаб можуть купити спортсмени у всьому світі. Тепер роботи у Джавад непочатий край:

«Мій день починається у другій ночі, коли дзвонить телефон чи приходить електронний лист від спортсмена з іншого куточку планети. Я відкриваю його, радію своїй вдачі і іду досипати».

На ринку тепер є і конкуренти продукту Джавад. Однак, каже вона, її хіджаб має переваги. Він приєднаний до спеціальної футболки, що дозволяє спортсменці рухатись краще. Крім того, ззаду хіджаб має отвір на випадок, якщо потрібно поправити волосся.

XS
SM
MD
LG