Спеціальні потреби

Актуально

Фільм «Гіркі жнива» про Голодомор в Україні покажуть у 45 країнах світу

Фільм "Гіркі жнива" про Голодомор в Україні покажуть у 45-ти країнах світу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

В Україні, США та ще у понад 40 країнах світу виходить фільм «Гіркі жнива», події якого відбуваються під час Голодомору в Україні.

Фільм режисера Джорджа Менделюка та продюсера Іна Ігнатовича «Гіркі жнива» стане першим художнім кіно, яке розповість світовому глядачу про трагедію, яка довго замовчувалася Радянського владою та досі є маловідомою за межами України. Журналіст «Голосу Америки» Тетяна Ворожко зустрілася з режисером та продюсером цього фільму.

Коли Ричард Бачинський приніс цей сценарій, я негайно зацікавився через моє походження та знання про Голодомор»
продюсер фільму «Гіркі жнива» Ін Ігнатович

Задум цього кіно з’явився в канадського актора українського походження Річарда Бачинського ще в 1999-му році. Але лише у 2011-му році Бачинський представив сценарій інвестору з Торонто Іну Ігнатовичу.


«Коли Ричард Бачинський приніс цей сценарій, я негайно зацікавився через моє походження та знання про Голодомор», розповідає продюсер фільму «Гіркі жнива» Ін Ігнатович.​

«Я працював з актором українського походження кілька років тому і раптом він мені подзвонив … представив мене Іну, я прочитав сценарій і ми взялися за роботу», каже режисер фільму Джордж Менделюк

Продюсер Ін Ігнатович сам профінансував цей фільм: «Я вирішив його повністю сам профінансувати, аби ми могли швидше запустити його виробництво».

Моя мама з Харкова, вона пережила Голодомор. Коли я був маленьким хлопчиком, вона розповідала, як вони йшли до школи та бачили дітей, які просили їжу на вулиці. Але коли вони поверталися зі школи до дому, деякі з цих дітей лежали на вулицях мертві
канадський режисер Джордж Менделюк

​Канадський режисер Джордж Менделюк розповідає, що сценарій переписувався понад десять разів. На роботу над ним вплинули історії його матері, які він чув дитиною.

Менделюк розповідає: «Моя мама з Харкова, вона пережила Голодомор. Коли я був маленьким хлопчиком, вона розповідала, як вони йшли до школи та бачили дітей, які просили їжу на вулиці. Але коли вони поверталися зі школи до дому, деякі з цих дітей лежали на вулицях мертві».

Але в самому кіно його творці вирішили зосередитися, в першу чергу, на історії кохання.

«Це про двох закоханих, які невинні та які люблять один одного ще з дитинства. Як вони уособлюють усі жахи, які випали на їхню долю,» пояснює режисер фільму.

Головні ролі зіграли британські актори Макс Айронс та Саманта Баркс.

«Я відчував, що важливо представити фільм з міжнародними зірками, стилем, який буде приваблювати західну аудиторію», каже продюсер.

Я хотів створити лірику, я хотів, щоб воно було більш ідилічним. Виглядало як казка
режисер Менделюк

​Бюджет фільму – понад 20 мільйонів доларів. Знімали в архітектурному музеї Пирогові під Києвом, у Києві та в Лондоні. Життя селян на початку фільму, ще до приходу Радянської влади, виглядає дещо картинним. «Я хотів створити лірику, я хотів, щоб воно було більш ідилічним. Виглядало як казка», - таке бачення у режисера Менделюка.

Продюсер фільму «Гіркі жнива» Ін Ігнатович каже, що зусилля були зосереджені на тому, щоб фільм був історично правильним: «Ми зосередили багато зусиль на тому, щоб фільм був історично правильним. Усе було перевірено багатьма істориками, включно з моїм дуже-дуже добрим другом, який нещодавно помер, Орестом Субтельним. Він зіграв важливу роль у створенні цього фільму, як також Людмила Гриневич та багато інших істориків. Ми дуже пишаємось цим аспектом фільму».

Розповісти західному глядачеві про вмираючих від голоду українських селян та ще і у рамках романтичного фільму було непростим завданням.

«Сьогодні на Заході, коли режисер робить фільм про Голокост, а існують тисячі фільмів про Голокост, йому потрібна п’ятисекундна сцена Голокосту і кожний глядач точно знає контекст і режисер може зосередитися на сюжетній лінії фільму. Але ніхто не знає про Голодомор. Тому ми мали створити контекст і історію, інакше глядач його б не зрозумів. Це набагато важче. Ми мали повертатися та перезнімати деякі сцени, робити начитку за кадром з поясненням», пояснює продюсер Ігнатевич.

«У нас була сцена, яку ми відзняли. Там була божевільна жінка, яка вмирала з голоду і запросила головних героїв з нею поїсти. А у каструлі було немовля. Потім ми вирішили, що це не матимемо комерційного успіху», ділиться подробицями режисер Джордж Менделюк.

Перші рецензії на «Гіркі жнива» не завжди позитивні. «Сталінський геноцид українців вимагає кращого кіно, ніж «Гіркі жнива» - пише Лос Анджелес Віклі. Деякі сцени в кіно здаються фантастичними, інші - зайвими, а мотиви героїв часом важко зрозуміти.

Як відбувався процес створення картини пояснює режисер Менделюк: «Це така величезна канва. У нас була історія кохання. У нас був Голодомор. Ми почали з більшовицької революції. Нам було необхідно пояснити багато речей, а потім ми скорочували це під час монтажу».

«Ми показували цей фільм у тестовому режимі в Лос-Анджелесі та Лондоні. Переважна реакція була: Яке прекрасне кіно. І це казали люди, які ніколи не чули про Голодомор. Вони говорили, чому ми про це не вчать в школі?» - розповідає пролюсер кіно.

У США фільм помітили. Його промоцією та дистрибуцією займаються провідні компанії на ринку. Про роботу над фільмом та про Голодомор творці фільму розповідають найбільшим американським та світовим мас-медіа.

Продюсер Ігнатевич каже , що фільм «покажуть на кожному континенті – в Європі, у Північній Америці, в Латинській Америці, на Далекому Сході, на Близькому Сході, в Африці. Ми сподіваємося, що коли про все домовлено та всі контракти підписані, це буде понад 100 країн навколо світу».

Зйомки фільму закінчувалися під час революції гідності в Києві. Ігнатович та Менделюк говорять, що хоча цей фільм задумувався задовго до Майдану та російської агресії в Україні, він допоможе закордонній аудиторії краще зрозуміти історичній контекст сучасного україно-російського протистояння.

Дивіться також: Чи підтримують українці у США імміграційні плани президента Дональда Трампа? ​

Чи підтримують українці у США імміграційні плани президента Дональда Трампа? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Всі новини дня

Американці бояться кібератак більше, ніж ядерної загрози чи тероризму - опитування Gallup

Кібертероризм - це головна "критична загроза" для інтересів США, яка переважає загрозу розробки ядерної зброї Ірану та Північної Кореї. Так вважають учасники опитування громадської думки Gallup.

На запитання про критичні загрози для Сполучених Штатів 84% опитаних відповіли, що це кібератаки й використання технологій для поширення розбрату й страху у суспільстві.

74% і 73% респондентів висловили занепокоєння розробкою ядерної зброї Іраном та Північною Кореєю, 68% назвали загрозою міжнародний тероризм.

Далі у переліку, на думку респондентів, ідуть "військова міць Китаю", "економічна міць Китаю", "конфлікт між Росією та Україною", "глобальне потепління чи зміна клімату" й "військова міць Росії".

При цьому значної різниці у поглядах демократів і республіканців у більшості з опитаних тем немає, окрім питання кліматичних змін, що турбує 85% прихильників демократів і 21% республіканців.

Опитування Gallup World Affairs проводили 1-23 лютого. У порівнянні з минулим роком, як відзначають дослідники, погляди на військову та економічну міць Китаю як на критичну загрозу для життєво важливих інтересів безпеки США залишаються підвищеними, натомість громадська думка про російську армію як про критичну загрозу трохи впала з 59% у 2022 році до 51% цьогоріч.

Окрім того, вперше з 2004 року менш як сім із 10 американців розглядають міжнародний тероризм як критичну загрозу. У 2015 році це занепокоєння досягло рекордного рівня у 84%.

Інше дослідження Gallup засвідчило, що 50% американців вважають Китай найбільшим ворогом своєї країни, а трохи більше третини - 32% опитаних - називали "ворогом країни" Росію, і лише 7% визначили найбільшим ворогом Північну Корею.

При цьому 68% американців мають сприятливу думку про Україну, що на шість процентних пунктів більше, ніж рік тому, і на 11 пунктів вище, ніж у 2020 році. Також, за даними опитування, американці стали краще знайомі з Україною: відсоток тих, хто не має позиції щодо України, знизився з 15% у 2005 році до 2% сьогодні.

Домовленість України з МВФ є сигналом і для Росії - експерт Тімоті Еш

Лого МВФ

Міжнародний валютний фонд оголосив про домовленість з Україною щодо нової програми підтримки обсягом 15,6 млрд дол. Дворічну програму узгоджено на робочому рівні, і її затвердження потребує схвалення на рівні виконавчої ради Фонду.

Для того, щоб фінансування стало можливим, наприкінці минулого тижня Фонд змінив правила, дозволивши схвалювати програми для країн "з надзвичайним рівнем непевності". За 77 років своєї історії МВФ не надавав позики країнам, що перебувають у війні, пише Bloomberg.

Програма - це сигнал, який Захід надсилає, зокрема, і Росії, що міжнародна спільнота готова підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, каже Голосу Америки британський економіст Тімоті Еш.

"Гадаю, західні акціонери Фонду однозначно хотіли надіслати сигнал, зокрема, Росії, що Захід, МВФ і міжнародні установи задіяні на довгострокову перспективу. Вони віддані не лише тому, щоб Україна перемогла в конфлікті, але й у відбудові", - сказав Еш, провідний експерт зі стратегії в компанії BlueBay Asset Management.

Потреби України у фінансуванні значно більші, ніж 15,6 млрд дол, але програма МВФ допоможе залучити кредити й від інших, переконаний Еш.

"Вотум довіри від МВФ залучить інших державних кредиторів і, можливо, приватних інвесторів. Очевидно, що уряд США, ЄС та окремі країни Заходу виділили надзвичайний обсяг коштів – можливо до 80 мільярдів доларів за два роки. МВФ не буде нести цей тягар наодинці, все залежить і від допомоги інших кредиторів", - каже експерт.

Голова місії МВФ Гевін Грей висловив подібне сподівання, заявивши, що рішення "дозволить мобілізувати масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів України та партнерів під час тривання програми".

Грей зазначив, що на додаток до гуманітарних страждань, вторгнення Росії до України "має спустошливий вплив на економіку - дільність скоротилась на 30% у 2022 році, значну частину капіталу зруйновано, рівень бідності зріс".

У МВФ очікують на "поступове економічне відновлення в наступні квартали, під час відновлення діяльності, після значної шкоди для цивільної інфраструктури", однак вказують на ризики, пов'язані з можливою ескалацією бойових дій.

Міністр фінансів США Дженет Єллен привітала програму і сказала, що "амбітна програма МВФ з відповідними умовами, є критично важливою для підтримки зусиль України з реформ, включаючи зміцнення стандартів управління, зменшення ризиків корупції, а також для такої необхідної фінансової підтримки". Вона запевнила: "Сполучені Штати будуть з урядом та народом України стільки, скільки необхідно, перед лицем російської несправедливої, незаконної та аморальної війни".

"Важливим кроком підтримки МВФ для країни, що протистоїть російській агресії", назвав оголошення МВФ віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль подякував Фонду за домовленість. У мережі Telegram він заявив, що "в умовах рекордного дефіциту бюджету ця програма допоможе нам профінансувати всі критичні видатки, зберегти макрофінансову стабільність та посилити нашу взаємодію з іншими міжнародними партнерами".

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео

“Путін — бандит і різник і йому не можна довіряти”, - сенатор Дік Дурбін. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:21 0:00

“Україна отримає сучасні винищувачі та зможе розпочати тренування лише після узгодженого рішення країн НАТО”. Таку думку висловив сенатор-демократ, Дік Дурбін, у ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Діти полеглих героїв: десятки тисяч українських сімей переживають трагедію війни. Відео

Віталій Антощук, військовослужбовець української армії, загинув під час російського ракетного удару в Запорізькій області в травні.

На розмінування України після війни може піти близько десяти років – експерти. Відео

На розмінування України після війни, за оцінками низки експертів, може піти близько десяти років. США та інші країни уже зараз виділяють кошти для вирішення цієї проблеми на звільнених від російських окупантів територіях.

Більше

XS
SM
MD
LG