Спеціальні потреби

Актуально

Фільм «Гіркі жнива» про Голодомор в Україні покажуть у 45 країнах світу

Фільм "Гіркі жнива" про Голодомор в Україні покажуть у 45-ти країнах світу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

В Україні, США та ще у понад 40 країнах світу виходить фільм «Гіркі жнива», події якого відбуваються під час Голодомору в Україні.

Фільм режисера Джорджа Менделюка та продюсера Іна Ігнатовича «Гіркі жнива» стане першим художнім кіно, яке розповість світовому глядачу про трагедію, яка довго замовчувалася Радянського владою та досі є маловідомою за межами України. Журналіст «Голосу Америки» Тетяна Ворожко зустрілася з режисером та продюсером цього фільму.

Коли Ричард Бачинський приніс цей сценарій, я негайно зацікавився через моє походження та знання про Голодомор»
продюсер фільму «Гіркі жнива» Ін Ігнатович

Задум цього кіно з’явився в канадського актора українського походження Річарда Бачинського ще в 1999-му році. Але лише у 2011-му році Бачинський представив сценарій інвестору з Торонто Іну Ігнатовичу.


«Коли Ричард Бачинський приніс цей сценарій, я негайно зацікавився через моє походження та знання про Голодомор», розповідає продюсер фільму «Гіркі жнива» Ін Ігнатович.​

«Я працював з актором українського походження кілька років тому і раптом він мені подзвонив … представив мене Іну, я прочитав сценарій і ми взялися за роботу», каже режисер фільму Джордж Менделюк

Продюсер Ін Ігнатович сам профінансував цей фільм: «Я вирішив його повністю сам профінансувати, аби ми могли швидше запустити його виробництво».

Моя мама з Харкова, вона пережила Голодомор. Коли я був маленьким хлопчиком, вона розповідала, як вони йшли до школи та бачили дітей, які просили їжу на вулиці. Але коли вони поверталися зі школи до дому, деякі з цих дітей лежали на вулицях мертві
канадський режисер Джордж Менделюк

​Канадський режисер Джордж Менделюк розповідає, що сценарій переписувався понад десять разів. На роботу над ним вплинули історії його матері, які він чув дитиною.

Менделюк розповідає: «Моя мама з Харкова, вона пережила Голодомор. Коли я був маленьким хлопчиком, вона розповідала, як вони йшли до школи та бачили дітей, які просили їжу на вулиці. Але коли вони поверталися зі школи до дому, деякі з цих дітей лежали на вулицях мертві».

Але в самому кіно його творці вирішили зосередитися, в першу чергу, на історії кохання.

«Це про двох закоханих, які невинні та які люблять один одного ще з дитинства. Як вони уособлюють усі жахи, які випали на їхню долю,» пояснює режисер фільму.

Головні ролі зіграли британські актори Макс Айронс та Саманта Баркс.

«Я відчував, що важливо представити фільм з міжнародними зірками, стилем, який буде приваблювати західну аудиторію», каже продюсер.

Я хотів створити лірику, я хотів, щоб воно було більш ідилічним. Виглядало як казка
режисер Менделюк

​Бюджет фільму – понад 20 мільйонів доларів. Знімали в архітектурному музеї Пирогові під Києвом, у Києві та в Лондоні. Життя селян на початку фільму, ще до приходу Радянської влади, виглядає дещо картинним. «Я хотів створити лірику, я хотів, щоб воно було більш ідилічним. Виглядало як казка», - таке бачення у режисера Менделюка.

Продюсер фільму «Гіркі жнива» Ін Ігнатович каже, що зусилля були зосереджені на тому, щоб фільм був історично правильним: «Ми зосередили багато зусиль на тому, щоб фільм був історично правильним. Усе було перевірено багатьма істориками, включно з моїм дуже-дуже добрим другом, який нещодавно помер, Орестом Субтельним. Він зіграв важливу роль у створенні цього фільму, як також Людмила Гриневич та багато інших істориків. Ми дуже пишаємось цим аспектом фільму».

Розповісти західному глядачеві про вмираючих від голоду українських селян та ще і у рамках романтичного фільму було непростим завданням.

«Сьогодні на Заході, коли режисер робить фільм про Голокост, а існують тисячі фільмів про Голокост, йому потрібна п’ятисекундна сцена Голокосту і кожний глядач точно знає контекст і режисер може зосередитися на сюжетній лінії фільму. Але ніхто не знає про Голодомор. Тому ми мали створити контекст і історію, інакше глядач його б не зрозумів. Це набагато важче. Ми мали повертатися та перезнімати деякі сцени, робити начитку за кадром з поясненням», пояснює продюсер Ігнатевич.

«У нас була сцена, яку ми відзняли. Там була божевільна жінка, яка вмирала з голоду і запросила головних героїв з нею поїсти. А у каструлі було немовля. Потім ми вирішили, що це не матимемо комерційного успіху», ділиться подробицями режисер Джордж Менделюк.

Перші рецензії на «Гіркі жнива» не завжди позитивні. «Сталінський геноцид українців вимагає кращого кіно, ніж «Гіркі жнива» - пише Лос Анджелес Віклі. Деякі сцени в кіно здаються фантастичними, інші - зайвими, а мотиви героїв часом важко зрозуміти.

Як відбувався процес створення картини пояснює режисер Менделюк: «Це така величезна канва. У нас була історія кохання. У нас був Голодомор. Ми почали з більшовицької революції. Нам було необхідно пояснити багато речей, а потім ми скорочували це під час монтажу».

«Ми показували цей фільм у тестовому режимі в Лос-Анджелесі та Лондоні. Переважна реакція була: Яке прекрасне кіно. І це казали люди, які ніколи не чули про Голодомор. Вони говорили, чому ми про це не вчать в школі?» - розповідає пролюсер кіно.

У США фільм помітили. Його промоцією та дистрибуцією займаються провідні компанії на ринку. Про роботу над фільмом та про Голодомор творці фільму розповідають найбільшим американським та світовим мас-медіа.

Продюсер Ігнатевич каже , що фільм «покажуть на кожному континенті – в Європі, у Північній Америці, в Латинській Америці, на Далекому Сході, на Близькому Сході, в Африці. Ми сподіваємося, що коли про все домовлено та всі контракти підписані, це буде понад 100 країн навколо світу».

Зйомки фільму закінчувалися під час революції гідності в Києві. Ігнатович та Менделюк говорять, що хоча цей фільм задумувався задовго до Майдану та російської агресії в Україні, він допоможе закордонній аудиторії краще зрозуміти історичній контекст сучасного україно-російського протистояння.

Дивіться також: Чи підтримують українці у США імміграційні плани президента Дональда Трампа? ​

Чи підтримують українці у США імміграційні плани президента Дональда Трампа? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Всі новини дня

США не бачать зацікавленості Росії в змістовній дипломатії - Блінкен

державний секретар Ентоні Блінкен

США не спостерігають інтересу Росії до змістовної дипломатії, щоб закінчити війну в Україні, сказав в програмі "Обличчям до нації" на каналі CBS державний секретар Ентоні Блінкен.

«Дипломатія завжди має вартість, якщо задіяні сторони, і в цьому випадку Росія, дійсно зацікавлені у змістовній дипломатії. І те, що ми бачили, принаймні нещодавно, є рівно протилежним», - сказав головний американський дипломат.

Він зазначив, що, у той час, як президент Зеленський звернувся до країн G-20, провідних економік світу, і висунув пропозицію щодо того, як рухатися вперед до миру, «Володимир Путін подвоїв і потроїв усе, що робив, а тепер намагається зробити зиму зброєю".

«Він не зміг перемогти на полі бою, тому він направляє свій гнів і вогонь на українських цивільних, нападаючи на енергетичну інфраструктуру, намагаючись вимкнути світло, вимкнути опалення, вимкнути електрику», - заявив Блінкен.

Поки Путін не продемонструє, що він дійсно зацікавлений у змістовній дипломатії, навряд чи щось вийде, додав він.

В неділю ж в іншому інтерв’ю, у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

Президент США Джо Байден заявив, що міг би вести переговори з Путіним у разі, якби той показав готовність завершити війну. Одним із критеріїв такої готовності могло би бути виведення російських військ з України. Речник Кремля Дмитро Пєсков 2 грудня заявив, що для Москви це неприйнятно.

В матеріалі використані джерела CBS та CNN

Путін "значно переоцінив" можливості своєї армії, а Китаю варто зробити висновки з війни Росії в Україні - посадовець Пентагону

China Russia Energy Ties

Президент Росії Володимир Путін "очевидно сильно переоцінив" можливості своєї армії. Про це секретар з питань Повітряних сил США Френк Кендалл заявив під час Форуму Рейгана з національної безпеки.

Він також заявив, що Китаю варто винести уроки з російської війни в Україні, що акт агресії може бути зустріти у відповідь потужні санкції, а військо може виявитись не таким сильним, як здається.

"По-перше, економічні наслідки агресивних дій можуть бути набагато серйознішими, ніж ви хотіли б", - сказав Кендалл. Другий урок, за його словами, полягає у тому, що "військові можуть бути не зовсім точними, коли говорять вам, наскільки вони хороші… [і третє], що коротка війна, яку ви очікуєте, може виявитись не тією, яку ви отримаєте".

Як пише Breaking Defense, від початку війни Росії в Україні 24 лютого існувало чимало побоювань, що Китай використає можливість для вторгнення на Тайвань. Раніше цього тижня Пентагон оприлюднив звіт про військову потужність Китаю, в якому сказано, що немає негайних ознак того, що Пекін готується розпочати вторгнення найближчим часом, але Китай посилив військову активність навколо острова.

Тим часом, на форумі міністр оборони США Ллойд Остін звинуватив Росію у "навмисній жорстокості" у війні проти України, заявивши, що Москва навмисно цілить у цивільних жителів: "Від російських нападів гинуть діти, руйнуються школи і лікарні", – сказав Остін. Водночас, він наголосив, що Пентагон стурбований можливою ескалацією конфлікту у війну США з Росією, пише Радіо Свобода: "Ми не будемо втягнуті у війну Путіна".

Раніше Голос Америки повідомляв, що Форуму Рейгана з нацбезпеки директорка з національної розвідки США Авріл Гейнс заявила, що розвідка США очікує, що в наступні кілька місяців в Україні збережеться зниження темпів бойових дій, і не бачить жодних доказів зниження волі України до опору, незважаючи на атаки на її енергомережі та іншу критично важливу зимову інфраструктуру.

Путін обрав тактику випаленої землі, оскільки його збройні сили не досягли цілей - Блінкен

Держсекретар США Ентоні Блінкен

Держсекретар Ентоні Блінкен у неділю засудив спроби Росії «використати зиму як зброю», назвавши намагання РФ вивести з ладу електроенергію та інфраструктуру в Україні «варварськими».

В інтерв’ю у програмі CNN «State of the Union», Блінкен сказав, що російський президент Володимир Путін прийняв тактику «випаленої землі», оскільки його збройні сили не змогли досягти своїх попередніх загарбницьких цілей у війні проти України.

«Путін намагався стерти Україну з мапи, стерти її ідентичність, включити її назад у Росію. Це не вдалося», – сказав Блінкен. «Потім він зайнявся захопленням землі на сході та півдні України. Це зазнає невдачі, тому що українські військові чинять спротив і повертають багато території, яку отримав Путін.

«Що він робить, він намагається перетворити зиму на зброю, вимкнути світло, вимкнути опалення, занурити українців у темряву та холод, коли вони прямують у зимові місяці. Це справді варварство».

Він запевнив, що США «рішуче чинять спротив, підтримуючи Україну», додавши, що втрати для Росії через накладені США безпрецедентні санкції та експортні обмеження зростають щодня.

На питання ведучого, чому адміністрація Байдена досі не назвала Росію державою-спонсором тероризму, Блінкен відповів, що адміністрація «працює наразі із Конгресом над законопроектом, який дозволить обійти ті виклики, які виникнуть у зв’язку із визнанням РФ державою-спонсором тероризму».

Раніше посолка США в НАТО Джуліанн Сміт заявила, що США наразі не вважають корисним офіційне визначення Росії державою-спонсором тероризму відповідно до американських законів, але виступають за подальші обмеження для Росії у вигляді санкцій та експортних обмежень.

"Відчуття у Вашингтоні полягає в тому, що це зараз непотрібно, і, насправді, може бути контрпродуктивно в тому плані, що це може зашкодити нашій можливості, наприклад, привозити гуманітарну допомогу Україні, або вивозити певну кількість зерна з України", - сказала високопосадовися.

В матеріалі використані джерела CNN

Власниця смарагда вартістю до 70 тисяч доларів продає його на аукціоні, щоб допомогти Україні

Мітці Пердью, 81-річна вдова магната бройлерної індустрії Френка Пердью, виставляє на аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку рідкісний смарагд, який їй подарував покійний чоловік, коли запропонував одружитися в 1988 році, пише видання The New York Times. Усі кошти, виручені від продажу каблучки, оціночна вартість якої, за словами Sotheby’s, становить від 50 000 до 70 000 доларів США, будуть передані на підтримку гуманітарних заходів в Україні, започаткованих пані Пердью під час відвідин України цього року після російського вторгнення.

«Як почувають себе люди, які там безперервно потерпають, без перепочинку, принаймні вже півроку?» сказала вона. «Через п'ять днів я захотіла зробити більше. І тоді я почала думати: «Що я можу зробити, щоб бути найбільш корисною?» А потім подумала: «У мене є щось, що має історичне значення», цитує пані Пердью видання The New York Times.

Пані Пердью відвідала Україну на початку цього року, щоб дізнатися більше про торгівлю людьми, тему, про яку вона пише для видання Psychology Today. Через загрозу повітряного нальоту вона провела свою першу ніч у Києві в бомбосховищі, і це стало одним із найзначніших подій у її житті, сказала вона.

Вона подумала про свою обручку, яку зберігала в сейфі після смерті чоловіка, і їй спало на думку, що вона могла б використати її, щоб зібрати гроші та привернути увагу до страждань в Україні після російського вторгнення. Пані Пердью сказала, що поки не знає, яку організацію обере для отримання коштів.

Смарагдовий камінь розповідає історію, яка сягає майже чотирьох століть, аж до затоплення іспанської галери поблизу Флорида-Кіс у 1622 році та десятиліть спроб підводного мисливця за скарбами на ім’я Мел Фішер дістати вантаж із золотом, срібними монетами, золотими самородками та ювелірними виробами.

Покійний чоловік Мітці Френк Пердью отримав частку винагороди в обмін на свої інвестиції в пошуки містера Фішера. Більшу частину він пожертвував, але зберіг смарагд і подарував нареченій. Вона носила його до смерті чоловіка в 2005 році.

В матеріалі використані джерела The New York Times

Іспанська поліція встановила місто, з якого відправили конверт із вибухівкою в посольство України

Поліція на місці вибуху у посольстві України у Мадриді, 30 листопада 2022. AFP/OSCAR DEL POZO

Іспанська поліція вважає, що шість посилок із бомбами, які за останні дні отримали різні високі установи, могли бути відправлені з міста Вальядолід на півночі Іспанії, про це із посиланням на близьке до слідства джерело повідомляє Reuters. При цьому поки не встановлено, хто саме відправляв вибухівку.

Вибухові пристрої були адресовані до офісу іспанського прем'єр-міністра Педро Санчеса, іншим урядовим структурам, посольству України в Іспанії, американській дипмісії та супутниковій компанії ЄС. Посилки надходили в період між 24 листопада та 2 грудня.

Всі пристрої вдалося знешкодити, окрім того, що було надіслано до українського посольства - працівник служби безпеки дипмісії під час відкриття концерта отримав травми.

Міністр внутрішніх справ Іспанії раніше заявив, що ці посилки з вибухівкою можуть бути пов'язані із підтримкою Мадрида Києву на тлі російської війни.

При цьому низка дипломатичних установ України за кордоном в останні дні отримали закривавлені пакети, в яких були очі вбитих тварин. За інформацією Києва, такі посилки прийшли до посольств в Угорщині, Нідерландах, Польщі, Хорватії, Італії, консульств у Неаполі, Брно та Кракові. Розслідування щодо того, хто міг організувати розсилку, триває.

"Ця кампанія спрямована на те, щоб посіяти страх", - сказав Кулеба в інтерв’ю CNN у п’ятницю. У відповідь на питання про те, хто, на його думку, стоїть за листами, Кулеба сказав: "Я відчуваю спокусу відразу назвати Росію, тому що перш за все ви повинні відповісти на запитання «кому це вигідно?»

"Можливо, цей терор є російською відповіддю на дипломатичний жах, який ми створили для Росії на міжнародній арені, і таким чином вони намагаються дати відсіч, в той час як вони програють справжні дипломатичні баталії одну за одною", – додав він.

Як повідомляє CNN, російський уряд та ЧВК "Вагнер" офіційно відкинули свою причетність до цих атак.

Більше

XS
SM
MD
LG