Спеціальні потреби

Актуально

Світова спільнота занепокоєна розвитком судової справи Ходорковського

У Москві продовжуються слухання у справі колишнього керівника компанії ЮКОС Михайла Ходорковського та його партнера Платона Лебедєва. Після семи років тюремного ув’язнення російська прокуратура пред’явила їм звинувачення у відмиванні 25 мільярдів доларів. У середу у суді продовжували зачитувати звинувачення.

Російська міліція вирішила навести порядок біля будинку суду, де слухають справу колись одних з найбагатших людей Росії. Третій день поспіль тут збираються люди на підтримку Ходорковського та Лебедєва і висловлюють протест проти відсутності верховенства права в Росії. Справа Ходорковського стала символом залежності російської судової системи від політики. Але російська влада, виглядає, не збирається реагувати на протести світової спільноти і, тим паче, своїх власних громадян. Останніх вона просто арештовує прямо під будівлею суду. Кирил Гіларов, член Російського руху солідарності порівнює дії міліції з фашизмом:

«Вони забирали людей, навіть інвалідів, які були з паличками та на милицях. Їх хапали, били, тягнули по асфальту. Те, що робила міліція – це справжній фашизм».

До зали суду щодня приходять не лише пересічні росіяни. Сюди, збираючись з останніми силами, з’являються і родичі Ходорковськогшо, для яких ув’язнення сина та батька – справжня трагедія.

Батько Михайла Ходорковського – Борис Ходорковський зазначає: «Я завжди кажу – мені жаль цю країну. Те що тут відбувається – фарс. Поки вони не почистять існуючу систему, все залишатиметься таким як є».

А син Ходорковського – Павло, каже, що у сій справі все залежить від Путіна:

«Путін єдиний, хто ухвалює рішення у цій справі. Він чітко заявив свою позицію 16 грудня під час прямого зв’язку. Це було зроблено, як вказівка до дії для суддів».

Російська опозиція, західні уряди включно з США засуджують дії російської влади щодо Ходорковського. Цю справу вважають політично вмотивованою. Оглядачі переконані, що засудження Ходорковського це розплата російського керівництва і безпосередньо Володимира Путіна за підтримку ЮКОСОМ опозиційних політичних партій. На цьому наголошує і адвокат Ходорковського Вадим Клувґінт:

«Ми вважаємо, що це не просто юридична помилка, але умисне порушення закону. Це продовження кримінальних репресій. Ми реагуватимемо відповідно – юридично та публічно. Ми будемо звертатись до президента, ми вже звернулись до світу і весь світ зреагував».

Державний секретар США Гілларі Клінтон зокрема з цього приводу розповсюдила заяву, що нові звинувачення проти Ходорковського та його партнера викликають питання з приводу вибіркового кримінального переслідування та пріоритету політичних міркувань над законом. Те, як проходить судовий процес, виглядає вкрай сумнівно і це є кроком назад на шляху до модернізації Росії, – заявила Клінтон.

Але правозахисники та журналісти вважають, що реакція світу за засудження Ходорковського мала б бути більш виразною. У цьому, зокрема, переконана Клаудіа Росет, яка керувала бюро «Волл-стріт Джорнал» у Росії у 2003-му році:

«Президент Обама міг би перервати свою відпустку на Гаваях, вийти до мікрофону і чітко заявити, що Сполучені Штати стоять на боці справедливості та закону».

Сьогодні ті люди, які щодня приходять до будівлі суду, російські громадяни загалом та опозиція, яка ще залишилася в Росії, вважає журналіст, потребує, щоб міжнародна спільнота їх підтримала і стала разом з ними.

Всі новини дня

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Суд у Грузії відмовився випустити Саакашвілі за станом здоров'я

Екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі під час відеозв'язку на судовому слуханні у Тбілісі, 1 лютого 2023. REUTERS/Irakli Gedenidze

Тбіліський міський суд 6 лютого відмовився відтермінувати виконання вироку в справі колишнього президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, передає грузинська служба Радіо Свобода. Рішення оголосив суддя Георгій Аревадзе, тим самим не задовольнивши клопотання адвокатів Саакашвілі.

Рішення судді викликало невдоволення родичів та прихильників колишнього президента.

На сьогоднішньому засіданні сторони проголосили заключні промови, після чого суддя зачитав рішення.

Представники пенітенціарної служби не погодилися з клопотанням адвокатів Саакашвілі. За словами представника служби, юриста Ніки Абрамішвілі, поданий суду висновок не містив достовірної інформації про тяжкість хвороби засудженого Міхеїла Саакашвілі і не міг служити підставою для відтермінування покарання.

Зі свого боку, адвокати сьогодні закликали суддю задовольнити їхнє клопотання та винести справедливе рішення. Зокрема, Шалва Хачапурідзе сказав судді, що порятунок життя третього президента – у його руках. За поясненням адвокатів, Аревадзе своїм рішенням міг зіграти історичну роль і закласти основу для великого примирення.

Виходячи зі стану здоров’я, Михайло Саакашвілі ані на засіданні, ані на оголошенні рішення не був присутнім, навіть дистанційно.

З клопотанням про відстрочку або звільнення від покарання колишнього президента Грузії до суду звернулися адвокати Саакашвілі. Це клопотання суддя Георгій Аревадзе розглядав близько двох місяців.

Експрезидент Грузії, який має українське громадянство, був заарештований у Тбілісі восени 2021 року після таємного повернення до країни. На той час щодо нього був ухвалений заочний вирок – 6 років позбавлення волі у справі про перевищення повноважень.

Через проблеми зі здоровʼям Саакашвілі перевели до цивільної клініки у Тбілісі. Сам політик та його прихильники наполягають, що погіршення стану могло бути спричинене отруєнням. Влада Грузії стверджує, що для таких висновків немає доказів.

Більше

XS
SM
MD
LG