Спеціальні потреби

Актуально

Українці вшанують пам’ять жертв Голодомору окремо від української влади

Українці вшанують пам’ять жертв Голодомору окремо від української влади

Досі українська влада не оприлюднила планів щодо вшанування пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій. Міністерство освіти і науки України (МОН) цього року не проводить щорічної Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської та студентської молоді «Колосок пам’яті» (згідно з чинним наказом МОН від 29. 05. 2007р. №425 акція довгострокова та проводиться щорічно). Також МОН не надсилало методичних рекомендацій щодо проведення "Уроку пам’яті", як це робилося у минулі роки за міністрів Вакарчука, Ніколаєнка та Кременя.
Як заявила журналістам заступниця голови адміністрації президента Ганна Герман, ігнорувати 27 листопада влада не збирається, просто не вважає за потрібне ділитися власними планами із українцями.

«Чому ми маємо щось оголошувати? Ми просто будемо вшановувати на державному рівні пам'ять безневинних жертв, які загинули внаслідок цієї страшної трагедії. Ми розділяємо наші оцінки з усім світом цього терору, цього винищення людей сталінським режимом. Чому ми повинні про це оголошувати. Це скорботні дні, коли вони прийдуть, влада, відповідно, вшанує безневинні жертви», – заявила Ганна Герман.

Приєднається до державних заходів і міністр освіти і науки Дмитро Табачник, якщо цього потребуватиме протокол:

«27 числа будуть державні заходи, в яких всі, кому належить, будуть брати участь. Весь перелік осіб, кому належить в цьому брати участь, визначить державний протокол», зазначив Табачник.

Попри заяви уряду, українська громадськість вважає, що влада «забула» про день пам’яті, і вирішила мобілізувати свої сили самостійно. В стінах Києво-Могилянської академії був створений Громадський комітет із вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. До складу комітету увійшли відомі українські історики, академіки, митці та активісти, які закликали усіх людей, хто «поділяє скорботу українського народу, 27 листопада о 16 годині запалити свічку пам’яті за душі тих, хто став жертвою Голодомору».

Також Громадський комітет проведе 27 листопада в Києві акцію «Голодомор 32-33 – це геноцид. Пам’ятаємо», під час якої люди, взявшись за руки, утворять живий ланцюг пам’яті до Національного меморіалу Голодомору. А потім кияни разом із усією Україною запалять свічки пам’яті біля Національного меморіалу Голодомору.

Нагадаємо, що США зробили офіційну заяву у зв’язку з днем пам’яті жертв Голодомору. Представник Ради національної безпеки США, Майкл Гаммер, заявив, що американці приєднуються до українського народу та етнічних українців по всьому світу вшановуючи всіх безневинно загиблих. «Як вільні народи, ми єдині не тільки у вшануванні жертв Голодомору, але й у нашому спільному прагненні запобігти повторенню подібної не людяності в майбутньому», йдеться в зверненні, яке не було розміщено на офіційних сайтах українського уряду.

Українська діаспора у США вшанувала пам’ять жертв Голодомору 20 листопада. На церемонії, яка відбулася у найбільшому соборі Нью-Йорка, зібрались як пересічні громадяни, так і офіційні особи обох держав. Звернення міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка до закордонного українства з нагоди 77-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні прочитав посол України в США Олександр Моцик.

МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ

Звернення до закордонного українства

з нагоди 77-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні

В останні дні листопада українці усього світу та міжнародне співтовариство єднаються у скорботі за мільйонами невинних жертв однієї з найбільших гуманітарних катастроф людства - Голодомору 1932-19ЗЗ років в Україні.

Історія українського народу сповнена чималої кількості сумних сторінок і випробувань. Однак, гострий біль від трагедії, яка спіткала нас у мирний час, залишається відчутним і сьогодні.

Немилосердний сталінський режим не міг змиритися з існуванням вільних та непокірливих селян. Голодомор став його цинічною відповіддю на опір народу насильницькій колективізації, а багата хліборобна Україна постала перед загрозою голодного винищення її працелюбного населення.

Наш святий обов'язок сьогодні і в подальшому робити все, щоб пам'ять про загиблих від штучного голоду українців та представників інших націй залишалася живою для нинішніх і прийдешніх поколінь, слугуючи пересторогою на майбутнє.

Світова підтримка та співпереживання додають Українському народові духовної сили і впевненості у побудові незалежної демократичної держави, найвищою цінністю якої є права та свободи Громадянина.

Щиро ціную зусилля закордонного українства з поширення правди про причини і наслідки Голодомору. Слова вдячності адресую всім країнам і народам, які поділяють нашу жалобу, допомагають відродити та зберегти пам'ять про пережите лихоліття.

Хочу, щоб у ці поминальні дні ми звернулися у спільній молитві до Всевишнього:

"Упокой, Господи, душі невинно убієнних, а нам, нині сущим, даруй мудрість уникнути трагічної долі минулих поколінь! Вічна пам`ять!"

КОСТЯНТИН ГРИЩЕНКО

Всі новини дня

Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії. Відео

Психологічна реабілітація - один з базових елементів відновлення бійців на ротації. Нещодавно Київський кінно-реабілітаційний центр запросив бійців з передової на сеанс іпотерапії.

У Радбезі ООН провели спецзасідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні. Відео

У Раді Безпеки ООН провели спеціальне засідання, присвячене гуманітарній ситуації в Україні.

Потужний землетрус у Туреччині і Сирії. Вашингтон надсилає дві групи рятувальників. Відео

Вашингтон надсилає до Туреччини дві групи рятувальників для пошуку вцілілих і ліквідації наслідків. Про це повідомив представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

ПВК "Вагнер" все складніше вербувати в'язнів на війну РФ в Україні - медіа

Кладовище найманців ПВК "Вагнер" у Краснодарському краї, Росія, 22 січня 2023. REUTERS/Stringer

У російських тюрмах усе менше добровольців воювати в Україні у складі ПВК "Вагнер" на тлі повідомлень про великі втрати серед в'язнів, тому видання Євгена Пригожина розпочали піар-кампанію за участі ув'язнених, які вижили на війні та вже повернулися додому. Про це пише незалежне російське видання "Медіазона".

Журналісти зазначають, що якщо раніше Пригожин агітував особисто, тепер "посилає підлеглих". "Цього разу добровольців набагато менше: якщо після першого візиту Пригожина на війну записувалися по кілька сотень ув'язнених, то тепер це швидше кількадесят. В'язні кажуть, що вже не дуже вірять у помилування, а новини та розмови із завербованими переконують їх, що ризик загибелі дуже високий".

Нині координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі під час брифінгу заявив, що у тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений особисто Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії".

Як зазначає Радіо Свобода, про другу хвилю набору до ПВК "Вагнер" раніше писали правозахисник і колишній політвʼязень Іван Асташин, видання "Верстка" та кілька телеграм-каналів.

Скільки загалом людей було завербовано на війну з російських колоній, достеменно не відомо. Федеральна служба виконання покарань повідомляла про скорочення торік кількості увʼязнених майже на 30 тисяч осіб. На початок лютого "Медіазона" змогла підтвердити загибель 823 завербованих увʼязнених, хоча реальні цифри можуть бути значно більшими.

Найманців угруповання підозрюють у скоєнні численних воєнних злочинів. З весни 2022 року у медіа почала зʼявлятися інформація, що ПВК вербує увʼязнених у російських колоніях для участі у війні з Україною в обмін на помилування. Як це оформляється юридично, досі невідомо. Кремль заявив, що ця інформація засекречена.

Місце в кремлівській ієрархії та соляні копальні - Білий дім про "егоїстичний" інтерес Пригожина у боях за Бахмут

Центр ПВК "Вагнер", що пов'язують із російським бізнесменом Євгенієм Пригожиним. Фото: AP Photo, File

У тяжких боях за Бахмут найбільше зацікавлений очільник російської приватної військової компанії "Вагнер" Євгеній Пригожин - "через егоїстичну особисту вигоду з метою підвищити свій високий статус у кремлівській ієрархії". Так ситуацію прокоментував координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.

Кірбі також наголосив на економічній вигоді, яку, за інформацією посадовця, планує отримати Пригожин - через місцеві соляні та гіпсові копальні.

"Через цей егоїстичний інтерес Пригожин не боїться кидати у бій в'язня за в'язнем", - сказав Кірбі під час брифінгу про залучення засуджених до лав "Групи Вагнера". Посадовець додав, що США зосереджуватимуться на тому, щоб продовжувати надавати Україні необхідну безпекову допомогу для її успіху на полі бою і зокрема довкола Бахмута.

Соляне родовище Артемівське у Бахмуті площею 179 квадратних кілометрів одним з найбільших у Європі. Місцеві соляні шахти належать державному підприємству "Артемсіль", лідеру на українському ринку й експортеру до 20 країн, допоки воно не припинило виробництво через кілька місяців після російського вторгнення. З моменту заснування наприкінці XIX століття підприємство видобуло понад 280 мільйонів тонн солі. Шахти досягають глибини 200-300 метрів і мають тунелі загальною довжиною 300 кілометрів.

За інформацією Reuters, соляні шахти можуть стати комерційно прибутковим активом, а також росіяни планують використовувати їх для зберігання боєприпасів і зброї поза зоною дії українських ракет.

Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, що дозволяє мобілізацією росіян, які мають непогашену судимість за вбивства та інші тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом РФ.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати оголосили санкції проти ПВК "Вагнер" та Пригожина. Міністерство фінансів США назвало "Групу Вагнера" міжнародною злочинною організацією.

Також Сполучені Штати звинувачували російських найманців в експлуатації природних ресурсів у Центральноафриканській Республіці, Малі, Судані, аби допомогти фінансувати війну Кремля в Україні.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG