Спеціальні потреби

У центрі столиці США стоїть Меморіал жертвам Голодомору в Україні


«Слава тим, хто збудував пам’ятник, а жертвам Голодомору - Вічная пам’ять!» – свідок Олександр Северин на церемонії відкриття Меморіалу у Вашингтоні 7 листопада.

У столиці США - Вашингтоні - офіційно відкрили й освятили Меморіал жертвам Голодомору-Геноциду в Україні в 1932-33 роках.

Віддати шану мільйонам українців, чиї життя загубив штучно створений Йосипом Сталіним Голодомор, із усієї Америки і з України приїхали тисячі людей. Були на церемонії відкриття навіть декілька очевидців Великого Голоду, автори пам’ятника, перша леді України Марина Порошенко й американські конгресмени.

Учасники церемонії відкриття Меморіалу
Учасники церемонії відкриття Меморіалу

Попри дощ і холод на Площі Колумба перед центральним залізничним вокзалом Вашингтону з самого ранку - море парасольок. Українська громада США й українці з самої України автобусами, потягами й літаками прямували сюди, щоби побачити Меморіал жертвам Голодомору. Тож негода їх не лякає.

«Поверх 80 людей їхало з нами. Наша подорож приблизно була 7 годин часу від столиці Нью-Йорку – Олбані й дуже приємно було наших знайомих із Канади й Вашингтону тут стрінути», - розповіли Стафана та Роман Карпішки.

Аля Попадинок приїхала, бо хотіла побачити Меморіал на власні очі, побачити як він виглядає.

З моєї родини моя прабабця не пережила, на жаль, Голодомор – і померла. Це було на Луганщині в 1932 році

Роксолана Четирко-Пітерсон підкреслила, що незважаючи на американське прізвище - вона «стовідсоткова українка, і тому для моєї родини цей пам’ятник значить дуже багато».

15-річна Таня Смик із Детройту зізнається - страшний Голод пережили обидва її діди:

«Мій дід по батьку був студентом у Харкові. Він розповідав - як багато під час голоду було дітей-сиріт у притулках, бо їх батьки просто не пережили Голодомор».

Марина Порошенко перед Меморіалом
Марина Порошенко перед Меморіалом

Ще у 80-х роках українська громада США почала кампанію за визнання Конгресом США українського Голодомору 1932-33 років – геноцидом. І хоча таке рішення Конгрес не прийняв і донині – політична еліту Вашингтону ознайомилась зі страшною сторінкою української історії. А вже на початку «нульових» підтримала ідею спорудження Меморіалу жертвам Голодомору-Геноциду. Очевидець Голодомору Олександр Северин пам’ятає, як довго українська громада добивалися, щоби мати цей пам’ятник у Вашингтоні:

«Як наслідок – ми сьогодні відкриваємо у Вашингтоні цей пам’ятник. Слава тим, хто збудував його, а жертвам Голодомору – Вічная пам’ять!».

Промовляє до присутніх Марина Порошенко
Промовляє до присутніх Марина Порошенко

Історик і журналіст Вахтанг Кіпіані, що нині знімає у США стрічку про Голодомор, каже - добре, що тепер в американській столиці є такий монумент, може хтось із перехожих зупиниться й прочитає – кому він присвячений, однак цього не достатньо:

«Станом на сьогодні наскільки мені відомо – США не визнали Голодомор і наскільки я знаю – не розглядається це питання зараз. Можливо наше політичне лобі є слабким, або ж політичні ризики для США від такого рішення залишаються надто високими, наразі не можна говорити про те, що Америка визнала Голод», - заявив Вахтанг Кіпіані.

Марсі Каптур з очевидцями Голодомору Олександром Севереном і Ольгою Матулою
Марсі Каптур з очевидцями Голодомору Олександром Севереном і Ольгою Матулою

Присутня на події член Палати представників Конгресу США демократ від штату Огайо Марсі Каптур слабку позицію США в цьому питанні не заперечувала.

«Мільйони українців були розчавлені радянською репресивною машиною й були приречені помирати голодною смертю. Десятиліттями це страшне масове вбивство не було представлено в історії належним чином. Наша нація провалила це завдання також. Завдання визнання й відповідної реакції на нього. Але нашою присутністю тут сьогодні – ми продовжуємо виправляти ту помилку», - зазначила Марсі Каптур.

Десятиліттями це страшне масове вбивство не було представлено в історії належним чином. Наша нація провалила це завдання також. Завдання визнання й відповідної реакції на нього

Перша леді України Марина Порошенко, яка на Площі Колумба передала слова свого чоловіка до української громади, поклала квіти до Меморіалу жертвам Голодомору й пояснила, чому для неї особисто це був не просто ще один протокольний захід.

«З моєї родини моя прабабця не пережила, на жаль, Голодомор – і померла. Це було на Луганщині в 1932 році».

Марина Порошенко висловила надію, що в майбутньому офіційний Вашингтон таки визнає Голодомор - геноцидом. Адже у США Україна має величезну громаду, яка береже пам’ять про ті часи.

Дивіться також: "Молитва гоїть рани минулого" - у США молилися за жертв Голодомору

XS
SM
MD
LG