Спеціальні потреби

Історична подія: Відкриття у Вашингтоні «Меморіалу Жертвам Голодомору» (оновлено)


Учасники церемонії відкриття Меморіалу жертвам Голодомору у Вашингтоні
Учасники церемонії відкриття Меморіалу жертвам Голодомору у Вашингтоні

В столиці США віддають шану мільйонам українців, чиї життя загубив штучно створений Сталіним Голодомор

Тисячі американців українського походження й українців, що проживають у США, прибули 7-го листопада до американської столиці – Вашингтону. Усіх разом їх зібрала подія, без перебільшення, - історична. В центрі міста офіційно відкривають Меморіал жертвам Голодомору 1932-33 років. Урочиста церемонія відкриття пам’ятника розпочалася о 9-й годині вечора за київським часом. Тисячі представників української громади, по закінченні урочистостей, пройдуть Ходою пам’яті до Білого дому.

Відкриття Меморіалу жертвам Голодомору
Відкриття Меморіалу жертвам Голодомору

Шлях до встановлення цього Меморіалу був нелегким. Ще у 1983 році українська громада США почала кампанію за визнання Конгресом США українського Голодомору 1932-33 років – геноцидом. І хоча таке рішення Конгрес не прийняв і донині – сама кампанія ознайомила політичну еліту Вашингтону зі страшною сторінкою української історії. А коли на початку «нульових» в Українському конгресовому комітеті Америки народилася ідея встановити пам’ятник усім тим, чиї мрії й надії загубив Голод – конгресмени її підтримали.

Водночас, старший співробітник Гельсінської комісії США Орест Дейчаківський переконує: особисто він вірить – встановлення цього Меморіалу в центрі американської столиці – це свого роду вже визнання Голодомору - геноцидом. Адже офіційна назва пам’ятника – «Меморіал жертвам українського Голодомору-Геноциду 1932-33 років».

Меморіал - присвячений мільйонам українців, замордованих голодом у «цивілізованому» 20-му столітті

«Вся суть у тому, як люди трактують слова», – додає від себе пан Дейчаківський.

Дозвіл на спорудження цього дев’ятиметрового меморіалу у Вашингтоні підписав ще президент Джордж Буш-молодший. Гроші на проект виділив опальний олігарх Дмитро Фірташ, освячувати місце під меморіал приїжджала свого часу перша леді України Катерина Ющенко. Але відтоді, як у 2011 році уряд України провів конкурс на спорудження меморіалу процес його спорудження тривав довше, ніж очікувалося. В конкурсі перемогла ідея меморіалу американки українського походження Лариси Курилас, яка зрештою й утілила власне бачення меморіалу в життя. Лариса Курилас створила пам’ятник у вигляді масивного бронзового поля колосків.

Меморіал жертвам Голодомору
Меморіал жертвам Голодомору

На думку архітекторки, саме цей образ має бути зрозумілим та близьким і для американців, і для українців. Курилас пригадує, як для меморіалу везла з-за кордону, аж із Канади, пшеницю. А потім робила цифрові фото колосків, аби згодом створити для меморіалу реалістичне пшеничне поле з бронзи.

«Мала чотири снопи пшениці, які виглядали, як якісь трупи в авто, обмотані простирадлами. Коли ми переїжджали кордон з Канади до США, то це був досить ретельний перегляд», – пригадує архітектор.

Чотирьохтонний пам’ятник відливали в ливарні штату Пенсильванія Laran Bronze. Власники ливарні – батько і син – Лоуренси Велкери місяцями працювали над проектом у майстерні. Обоє вони кажуть: день офіційного відкриття Меморіалу – для них справді урочистий. Зранку батько і син разом із усією командою, що працювала над пам’тником, сказали, що сядуть у потяг і прибудуть до Вашингтону, аби разом із тисячами українців відвідати офіційну церемонію відкриття. Там вони віддадуть шану українцям, які померли від Голоду в 1932-33 роках.

Меморіал встановлено неподалік будинку Конгресу, поруч із центральним вокзалом Вашингтону

Американські ливарі зізнаються – слово «Голодомор» набуло для них особливого значення за час роботи над Меморіалом. І майстри вірять, те саме станеться й з іншими американцями, котрі бодай раз підійдуть до пам’ятника й прочитають, кому він присвячений. Місце, де встановлений меморіал для цього підходяще.

Пам’ятник встановлено неподалік будинку Конгресу, поруч із центральним вокзалом Вашингтону, через який до американської столиці щороку потрапляють мільйони людей. А отже – бодай частина з них – отримає нагоду зупинитися біля Меморіалу й прочитати – що присвячений він мільйонам українців, замордованих голодом у «цивілізованому» 20-му столітті.

Дивіться також: У Вашингтоні встановлено меморіал жертвам Голодомору

Пам'ять про жертви українського Голодомору закарбовано в американській столиці
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

XS
SM
MD
LG