Спеціальні потреби

На Януковича подали в суд за заперечення факту геноциду українців


Слухання у справі розпочнеться у вівторок 15 червня у Печерському райсуді Києва.

В суд на президента України Віктора Януковича подав рядовий член партії «Народний рух України» Володимир Волосюк. Як наголошує позивач, глава держави, який 27 квітня у Страсбурзі заперечив Голодомор як геноцид українського народу, зганьбив честь і гідність позивача та вчинив акт наруги над знищеними мільйонами людей.

Громадянин Волосюк просить суд винести рішення, яке зобов’яже главу держави публічно вибачитись особисто перед ним та перед українським народом.

Як стверджує заявник, президент прямо порушив норми закону України «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», прийнятий Верховною радою 28 листопада 2006 року, в якому чітко записано: Голодомор є геноцидом; публічне заперечення цього факту є протиправним.

Позивач, окрім того, послався на рішення Апеляційного суду Києва від 13 січня цього року, який засудив Сталіна та його поплічників за геноцид українців. Він підкреслив також, що український президент своєю заявою в Страсбурзі протиставив себе позиції десятків парламентів світу, які офіційно визнали Голодомор актом геноциду українського народу, а також Європейському парламенту, який визнав штучний голод злочином проти українського народу та проти людяності.

«Своєю заявою Янукович фактично протиставив свою думку позиції українського народу та міжнародного співтовариства на догоду своїм московським господарям. Янукович не лише вчинив протиправне діяння, а й цинічно, на державному рівні, здійснив наругу над пам’яттю мільйонів замучених українців», – висновує Волосюк у позовній заяві.

Чи вдасться громадянинові Волосюку змусити президента вибачатися? Коментуючи перспективи судового процесу, відомий історик Володимир В’ятрович сказав «Голосу Америки», що для такого рішення є всі підстави:

«Однак, зважаючи на нинішній стан судової системи України, на її сумнівні традиції, коли рішення цілком залежить від політичного контексту, – очікувати справедливого рішення за цим позовом важко. І все-таки дуже правильно зробила ця людина, яка подала судовий позов, – очевидно, що такі дії мають повторити й інші громадяни України. Адже президент, по суті, пішов на публічне порушення чинного в Україні закону, який визначає Голодомор як геноцид. І допоки цей закон є законом, він мусить виконуватись усіма, включно з президентом. Тим паче, що президент Янукович своєю новою проросійською чи – я навіть сказав би – російською позицією поставив у досить незручне становище і український дипкорпус, і цілу низку держав, які, дякуючи зусиллям української дипломатії, української діаспори визнали Голодомор геноцидом», – зауважив В’ятрович.

Інший історик та політолог, Олександр Палій, також не очікує від суду сенсаційних рішень, проте покладає надії на те, що судовий процес вкотре приверне увагу суспільства до вражаючих доказів навмисності організації Голодомору. Президент грубо ігнорує закон, який було ухвалено на основі реально існуючих фактів, – обурюється Палій:

«Один з найважливіших фактів – у той час як загальне населення СРСР між 1926 і 37 роками зросло на 20-22%, населення України скоротилося на 15%. Що це, як не наслідки геноциду? Тільки по відношенню до території України практикувалися такі заходи, як огородження голодуючих територій каральними військами; тільки по відношенню до населення України застосовувалися такі адміністративні методи, як відловлювання і повернення втікачів із голодуючих регіонів назад в Україну. Заяви тогочасного партійно-більшовицького керівництва так само однозначно свідчать, що винищували саме український народ як народ. Існують усі підстави це стверджувати – факти, документи, свідчення ще живих свідків. Але президент, на жаль, ці факти ігнорує, щоб догодити Росії. Суд міг би усе це легко розкласти по поличках, довести по фактах і зобов’язати президента вибачитись за його блюзнірську заяву. Але існує одне «але». Судова система далі деградує, береться під контроль владою через Вищу раду юстиції, і тому чекати якихось справедливих рішень, та ще по відношенню до найвищої посадової особи не доводиться», – вважає експерт.

Натомість директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський вважає, що президент Янукович схибив не за суттю, а лише за формою. Виголошуючи свою страсбурзьку заяву, глава держави «проморгав» записану в законі заборону публічно заперечувати Голодомор як геноцид, на чому його й «підловила» опозиція. Якби Янукович обачніше висловився, не було б приводу для судових позовів, – вважає Погребинський:

«Міг би сказати: український закон інтерпретує це так і так. Президент мав би сказати, що є такий закон. А далі міг би додати, що він особисто має свою власну політичну позицію, яка полягає в тому, що цей закон потребує корегування. Що його позиція така і така, і що він звертатиметься до парламенту, аби внести відповідні зміни до цього закону. Це було б чисто», – сказав «Голосу Америки» експерт, відомий своїми проросійськими симпатіями.

Нагадаємо: 27 квітня цього року на сесії ПАРЄ у Страсбурзі президент Янукович заявив, що називати Голодомор геноцидом українців несправедливо. За його словами, це була спільна трагедія народів Радянського Союзу. Нову офіційну позицію України з ентузіазмом сприйняла російська делегація ПАРЄ, яка зустріла заяву оплесками. Делегація України на знак протесту залишила залу засідань.

XS
SM
MD
LG