Спеціальні потреби

Таємниця вимирання бджіл далі очікує розгадки


Таємниче вимирання бджіл не припиняється. У США вони зникають катастрофічними темпами. Точну причину цього явища так і не встановлено. Деякі дослідження показують, що проблему спричинили пестициди. А в Міністерстві сільського господарства США нещодавно виявлені паразити, які ослаблюють колонії бджіл.

Американські пасічники докладають усіх можливих зусиль, щоби захистити своїх бджіл. За даними Міністерства сільського господарства, втрати становлять від 50 до 90 відсотків. Це підтверджує також пасічник Девід Гекенберґ. «Наші втрати за останні роки в середньому перевищували 60 відсотків на рік», - каже він.

Дейвид Гекенберґ має одну з найбільших пасік на східному узбережжі США. Він працює з бджолами вже 48 років. На його думку, у зникненні бджіл винні пестициди.

«Фермери, садоводи, городники користуються різноманітними хімікатами, і це просякає в ґрунт і повертається з рослинами. На жаль, коли це з’являється в рослинах, то також наявне і в їжі».

За словами Гекенберґа, зокрема пестициди наявні у воску, що виробляють бджоли. Він каже, що віск їх просто абсорбує.

На зиму Гекенберґ перевозить своїх бджіл до Флориди. Навесні він починає рухатись з бджолами на північ в напрямку Пенсильванії, орендуючи їх фермерам для опилення усіх видів рослин. Близько третини продуктів у США надходять із врожаїв, що опиляються комахами.

Бджоли вільно літають вдень і на ніч повертаються до вуликів. Саме тоді власник вантажить їх в машину і їде до наступного місця призначення. Наприклад, до яблучного саду в Пенсильванії.

Загадкове зникнення бджіл почалось приблизно 7 років тому в США і Європі. Згодом це явище дістало назву Синдром знищення колоній. Вчені досі не мають чіткої відповіді на його причину. В дослідницькій лабораторії при Міністерстві сільського господарства США Джеф Петтіс очолює групу науковців:

«Ми вважаємо, що існує певний зв’язок між невідповідним харчуванням бджіл та впливом пестицидів. Ці три фактори є достатньо великим стресом для колоній, які відтак стають здобиччю паразитів, вірусів і бактерій», - каже Джеф Петтіс.

Пенсильванський університет нещодавно оприлюднив свої результати дослідження бджіл. В меді, воску і мертвих бджолах було знайдено 6 різних пестицидів. В деяких випадках їх було 80.

В результаті, - каже Петтіс, - лабораторія при університеті разом з іншими лабораторіями країни почали вивчати дію різних пестицидів.

За словами науковця, жодне дослідження не дає 100 відсоткових підстав називати пестициди єдиною причиною зникнення бджіл. Втім Петтіс зазначає, що в занепалих колоніях знайдено високий рівень захворювань:

«Єдиним чітким сигналом є те, що коли бджоли вимирають, вони мають високий рівень вірусів та паразитів».

Вчені також вказують, що недостатність харчування у бджіл зумовлюється великим засадженням лише однією культурою великих угідь, що не лишає бджолам розмаїття.

«Я не маю оптимізму щодо майбутнього. Для очищення довкілля знадобиться багато часу. Ми забруднили природу такою мірою, що забере багато часу, щоби це повернути назад», - каже американський науковець Джеф Петтіс.


Інше за темою

XS
SM
MD
LG