Спеціальні потреби

Будівельні компанії США просять урядової допомоги


Економіка Сполучених Штатів, незважаючи на ознаки поступу, ніяк не може подолати високе безробіття, що вже багато місяців тримається на позначці у понад 9%. Чимало експертів вказують, що суттєвого прогресу не буде, поки не запрацює ринок нерухомості, а з ним і галузь будівництва. Минулого року у США було продано лише 323 тисячі нових будинків. Найгірший показник з 1963-го року. Відсутність попиту змушує чимало будівельних компаній та їх постачальників пристосовуватися, або ж взагалі виходити з бізнесу.

Гал Стембрідж почав свій будівельний бізнес у 1979-му році. У той час США переживали чергову економічну рецесію, процентні ставки на іпотеку були високими і нові будинки мало хто будував. Але навіть набутий тоді досвід виявився непридатним у сьогоднішній ситуації.

«Люди кажуть, що рецесія це коли твій сусід втрачає роботу і депресія, коли ти сам опиняєшся без праці. Саме така ситуація зараз, усіх зачепило», – з іронією зазначає Гал Стембрідж.

Компанія Стембріджа – одна з небагатьох фірм у передмісті Чикаго, що активно шукає клієнтів, охочих будувати нове житло. Поки що Галу вдається виживати, однак він обурений, і в першу чергу через бездіяльність федерального уряду:

«Вони виручали банки. Рятували Волл-стріт. Допомагали автомобільній промисловості. А найбільший працедавець у Сполучених Штатах страждає, і це галузь житлобудівництва».

У 2005-му році у районі Чикаго було зведено 54 тисячі нових будинків. На вересень нинішнього року влада видала лише 3 тисячі дозволів під будівництво нового житла.

Брендон Вайс зайнявся цим бізнесом у пік попиту на нерухомість. Тепер він змушений постійно реорганізуватися:

«Як тільки ринок послабився, ми почали шукати інші шляхи та альтернативні заходи, аби тільки втриматися у бізнесі. Так ми почали займатися перебудовою старого житла, і робимо це досі».

Один із будинків банк продавав на вигідних умовах. Брендон його купив і повністю перебудував. Сьогодні це самий енергоефективний будинок, що продається на ринку. І все ж покупців немає.

«Скрутно зараз. Мало людей приходить дивитися будинок. Ринок тепер такий, це не проблема цього конкретного будинку, просто ринок такий сьогодні», – каже Брендон.

Слабкий ринок нерухомості спричиняє ланцюгову реакцію. У результаті потерпають як будівельники, так і компанії-постачальники. Даґ Джонс президент компанії пиломатеріалів Едвард Гайнс Ламбер зазначає:

«У пік попиту ми були на 27 об’єктах. Сьогодні на чотирьох. У добрі часи у нас працювало 1200 людей. Нині – трохи більше сотні».

При цьому, додає Джонс, ще доводиться конкурувати з великими компаніями та малим бізнесом, таким як їхній, що так само намагаються вижити:

«Проекти житлобудівництва, наприклад у Чикаго, скоротилися на понад 90% у порівнянні з 2007-го роком. Є достатньо постачальників, але немає досить людей, охочих придбати нове житло. Це дуже ускладнює справу. І їх не достатньо, аби ми вижили».

Гал Стембрідж упевнений, що будівельний бізнес виживе, але потрібна допомога федерального уряду:

«Кожен новий будинок це три робочих місця на рік і 90 тисяч надходжень у вигляді податків. Я не розумію, чому уряд не хоче допомогти будівельникам нового житла вижити».

Навіть низькі процентні ставки на іпотеку не заохочують людей купляти старі будинки, чи будувати нові. З рівнем безробіття у понад 9% потенційні покупці стурбовані за свою роботу і тим, чи зможуть вони виплачувати іпотечний кредит, який з’являється з придбанням нерухомості.

XS
SM
MD
LG