Спеціальні потреби

Доповідь: геїв у Чечні били і морили голодом


Організація Human Rights Watch (Вахта прав людини) вважає, що силовики незаконно затримували і піддавали тортурам і приниженням чоловіків за підозрою в гомосексуальності

Чеченські силовики затримували чоловіків, підозрюваних у гомосексуальній орієнтації, утримували їх у незаконних місцях під вартою, знущалися над ними, морили голодом, били і катували струмом, вимагаючи надати інформацію про інших імовірних геїв. Про це йдеться в 42-сторінковій доповіді «У них довгі руки, і вони знайдуть мене. Облава на геїв у Чечні навесні 2017 р.», яка опублікована організацією Human Rights Watch. Документ оснований на прямих інтерв’ю з постраждалими від дій чеченських силовиків.

«Люди, які постраждали від облави на геїв в Чечні, пройшли через важкі випробування, – говорить Ґрем Рід, директор програми Human Rights Watch з прав ЛГБТ. – Кремль зобов’язаний забезпечити притягнення до відповідальності причетних до незаконного насильства і захистити всіx громадян Росії, незалежно від їх сексуальної орієнтації».

У доповіді наголошується, що репресії проти геїв мали місце в Чечні, починаючи з останнього тижня лютого, і щонайменше до кінця першого тижня квітня поточного року.

Ряд затриманих повернули сім’ям у рамках принизливої церемонії, під час якої родичам розголошувалася їх сексуальна орієнтація і недвозначно давалося зрозуміти, що подібна «пляма» на честі сім’ї повинна змиватися кров’ю, йдеться в доповіді. Після цього втікачі з Чечні в інші регіони Росії як і раніше наражаються на небезпеку переслідувань.

Як вказується в документі, є підстави вважати, що кілька людей у результаті цієї операції проти геїв позбулися життя. Станом на кінець травня про нові випадки незаконних затримань не повідомлялося, проте кілька затриманих раніше імовірно все ще знаходяться в незаконних місцях утримання під вартою.

За свідченням Human Rights Watch, місцеві силовики утримували імовірних геїв у кількох незаконних точках, де містилися й інші «неофіційні» затримані, переважно імовірні спільники бойовиків та ймовірні наркомани. Там жертви облав на геїв піддавалися приниженням, жорстоким побоям і неодноразовим тортурам електрошоком. Інших ув’язнених також заохочували, а іноді і примушували, до участі в побитті та знущанні.

«Ця організована масова облава на геїв у Чечні сама по собі безпрецедентна, – каже Рейчел Денбер, заступник директора Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії. – Але незаконні методи, якими користуються місцеві силовики, які діють з практично абсолютною безкарністю, нам добре знайомі за колишніми кампаніям із зачистки республіки від “небажаних елементів”».

Москва повинна забезпечити ретельне й ефективне розслідування та притягнути винних до відповідальності. Федеральна влада повинна зробити все можливе для захисту від переслідувань свідків, потерпілих і членів сімей, які їх підтримують, вважає Human Rights Watch.

Одночасно Human Rights Watch закликала інші держави тримати це питання під контролем, у тому числі регулярно запитуючи Москву про хід розслідування, а також оперативно забезпечити постраждалим можливість отримання безпечного притулку.

Дивіться також: Трамп назвав тероризм та російську агресію серед головних загроз, на яких має сфокусуватися НАТО

Трамп назвав тероризм та російську агресію серед головних загроз, на яких має сфокусуватися НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG