Спеціальні потреби

Актуально

Хто брав участь у штурмі Капітолію?

Коли Дональд Трамп у січні закликав своїх прихильників приїхати до Вашингтона, щоб зупинити сертифікацію у Конгресі перемоги на виборах демократа Джо Байдена, десятки тисяч людей прислухались до його заклику.

Після емоційних промов Дональда Трампа та його союзників зі сцени, частина прихильників колишнього президента вирушили маршем до будівлі Капітолію.

Близько 800 людей взяли участь у штурмі приміщення Конгресу.

Прихильники Дональда Трампа штурмують приміщення Конгресу, щоб не дозволити сертифікацію результатів президентських виборів у США, 6 січня 2021 року
Прихильники Дональда Трампа штурмують приміщення Конгресу, щоб не дозволити сертифікацію результатів президентських виборів у США, 6 січня 2021 року

Того дня внаслідок насильства під час штурму загинули п'ятеро людей, серед них один поліцейський. Багато осіб були поранені.

Зараз у Сенаті розглядається справа про імпічмент Трампа за звинуваченнями у підбурюванні натовпу. Близько 200 учасників штурму заарештовані за протизаконні дії під час штурму.

Хто є ці люди? І що їх спонукало атакувати робоче місце своїх законодавців?

Cпершу здавалося, що більшу їх частину становили “придурки”, каже заступник директора програми з екстремізму в Університеті Джорджа Вашингтона Сімус Х’юс. Пізніше ФБР почала заарештовувати основних членів праворадикального угруповання Proud Boys, які є прихильними до Дональда Трампа, та членів двох інших воєнізованих груп, що потрапили у поле уваги як праворадикальні організації.

Зараз, за 5 тижнів після нападу на Конгрес, дослідники Університету Чикаго виявили, що більшість учасників штурму насправді не були членами праворадикальних груп. Як вважають дослідники, це були звичайні прихильники президента Трампа, серед яких були лікарі, юристи, архітектори та власники бізнесів.

“Ми маємо справу не просто з сукупністю праворадикальних організацій, це значно ширший масовий рух в основі якого лежить насильство”, - пишуть Роберт Пейп та Кевен Рубі у нещодавньому звіті Проекту з безпеки та загроз при Університеті Чикаго.

На відеозаписах штурму, які цього тижня менеджери імпічменту презентували в Сенаті у справі проти Дональда Трампа, видно вражаючі кадри, де переповнені ненавистю американці штурмують Капітолій, деякі з них мають вогнепальну зброю, інші - газові балончики, молотки, жердини від прапорів і навіть списи. Вони, здавалось, були рішуче налаштовані знайти і вбити високопосадовців США, зокрема, віце-президента Майка Пенса та спікерку Палати представників Ненсі Пелосі.

Всі они були підбурені закликом президента Трампа вирушити маршем на Капітолій і “битися, як чорти”, щоб не дозволити Конгресу затвердити сертифікацію голосів вибірників про перемогу Байдена. Протягом тижнів до дня штурму Капітолію Трамп наполягав, що результати виборів президента США були фальсифікованими.

Учасник штурму Конгресу Ричард Барнет у кабінеті спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі, 6 січня 2021 року
Учасник штурму Конгресу Ричард Барнет у кабінеті спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі, 6 січня 2021 року

Розуміння того, хто саме брав участь у штурмі, має ключове значення для розробки інструментів, щоб протистояти цьому новому рухові, - вважають дослідники екстремізму Роберт Пейп та Кевен Рубі, що працюють над Проектом з безпеки та загроз. Якщо цей рух не зустріне спротиву, він "може значно зрости”, попереджають вони.

Дослідники вважають за необхідне вдатись до "інструментів зменшення напруги, щоб послабити рівень гніву серед значної частини звичайного суспільства".

На думку заступника директора програми з екстремізму в Університеті Джорджа Вашингтона Сімуса Х’юса, учасники штурму відображають появу нового масового руху насильницького екстремізму.

При цьому Х’юс вважає, що повторення штурму Капітолію малоймовірне, бо частина людей, які приєднались до штурму заради цікавості, вдруге не захотіли б брати в ньому участь.

“Ніхто не буде брати участь, ігноруючи закон”, - зазначив Сімус Х’юс. - “Якби хтось захотів щось схоже зробити знову, вони будуть повністю усвідомлювати, що саме вони збираються робити”.

Дослідник ектремізму в Університеті Каліфорії Браян Левін застерігає, дані про учасників штурму ще далеко не остаточні, і під час подальшого розслідування може бути виявлено раніше невідомі зв'язки між учасниками штурму та організованими праворадикальними групами.

Якщо учасник бунту не є членом організованої екстремістської групи, це не робить його менш небезпечним, вважає Левін.

“Вони всі можуть харчуватись зі столу екстремізму”, продовжує Левін, “не треба бути членом угрупувань Proud Boys або Oath Keepers, щоб належати до загальної субкультури, яка їх включає, і сповідати певні теорії змови”.

Дослідники проекту при Університеті Чикаго проаналізували 1500 судових документів та повідомлень у ЗМІ, та виявили, що на відміну від правих екстремістів, яких у США арештовували впродовж останніх 5 років, учасники штурму загалом старші та мають краще працевлаштовані.

За їхнім дослідженням, здебільшого учасниками штурму були чоловіки білої раси.

  • 66% учасників мають 34 роки або старші
  • 85% учасників штурму мали роботу
  • 13% є власниками бізнесів.
  • майже третина учасників штурму належать до "білих комірців", тобто працюють у невиробничих галузях.

Географічно вони проживають по всій країні, не лише у тих округах, де більшість підтримує Дональда Трампа.

Насправді, як виявили дослідники, більше половини протестувальників 6 січня приїхали з тих округів, де Дональд Трамп поступився на виборах Джо Байдену - там, твердить дослідження, більше змішання серед рас та вище безробіття.

"Це стане несподіванкою для багатьох прихильників Байдена, які можуть вважати, що протестувальники приїхали з так званих червоних штатів - з сільської місцевості, де живуть переважно білі, де високий рівень безробіття - далеко від місць, де палко підтримують Байдена”, - йдеться у дослідженні.

Наразі з усіх 221 заарештованих, 198 не мають встановлених зв'язків з організованим ополченням (militia - англ.) чи крайніми правими групами. Це близько 90%. Дослідники називають цих, непов'язаних з організованими групами, бунтівників "нормальними" активістами за Трампа.

Х’юс каже, що більшість цих бунтівників можна віднести до групи тих, хто "просто цікавився" - "це ті, хто робили селфі у Ротунді".

За даними дослідження Університету Чикаго, 23 бунтівника, 10% від загальної кількості пов'язані із крайніми правими групами. 13 з них є членами угрупованні Proud Boys - праворадикальна група людей, яка прихильна до Дональда Трампа, і описує себе, як “клуб любителів пива”.

Прихильники Дональда Трампа, одягнені в кольори, які асоціюють з угрупованням Proud Boys, під час маршу у Вашингтоні 12 грудня 2020
Прихильники Дональда Трампа, одягнені в кольори, які асоціюють з угрупованням Proud Boys, під час маршу у Вашингтоні 12 грудня 2020

Минулого четверта було заарештовано ще 5-тьох членів цього угруповання за звинуваченням у причетності до штурму 6 січня. У документах суду йдеться, що члени Proud Boys готувались до 6-го січня за довго перед атакою, а їх лідер Енріке Тарріо рекомендував їм брати участь “інкогніто”.

Самого Тарріо заарештували за два дні перед штурмом і заборонили повертатися у Вашингтон.

Серед заарештованих учасників штурму також - 9 членів праворадикальних воєнізованих угруповань Oath Keepers та Three Percenters. Ці два угруповання відомі тим, що вербують до своїх лав колишніх військових, поліцейських та пожежників. За даними звіту, 40% заарештованих членів праворадикальних груп мають досвід служби у війську.

На багатьох фотографіях штурму 6 січня помітні логотипи руху прихильників QAnon.

Між тим, як виявили дослідники Університету Чикаго, лише 8% відсотків заарештованих (менше 20 осіб) висловлювали підтримку теоріям змов руху QAnon. Одним із них є Джейкоб Ченслі, так званий шаман, відомий також як Джейк Анджелі. Він потрапив у поле зору через його вбрання:роги, головний убір з ведмежої шкіри, обличчя розмальоване у червоний, білий та синій кольори.

У своїх свідченнях він сказав агентам ФБР, що приїхав у Вашингтон з іншими “патріотами” з Аризони на “прохання” Трампа.

Дивіться також: Як американці святкуватимуть День Валентина, що даруватимуть на 14 лютого

Як американці цьогоріч святкуватимуть і що даруватимуть на 14 лютого. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Всі новини дня

Історія родини біженців з Криму, які переїхали до США за програмою "Uniting for Ukraine". Відео

Земфіра та Алідін разом із трьома дітьми переїхали до США за програмою для українських біженців "Uniting for Ukraine".

ЗМІ: США надішлють в Україну ще 4 HIMARS, боєприпаси та міни - новий пакет допомоги на 625 млн.доларів 

Збройні сили США стріляють ракетою високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) під час щорічних філіппінсько-американських навчань з бойового десантування (PHIBLEX) у Долині Кроу в Капасі, провінція Тарлак

Наступний пакет допомоги Україні у сфері безпеки від адміністрації Байдена включатиме чотири пускові установки високомобільних артилерійських ракет (HIMARS), боєприпаси, міни та протимінні транспортні засоби. Про це повідомила агенція Reuters із посиланням на два джерела, поінформовані про пакет допомоги США у 625 мільйонів доларів.

Як очікується, про цю допомогу США оголосять у вівторок, 4 жовтня. Розпорядження президента Байдена (PDA) дозволяє США швидко передавати товари та послуги без схвалення Конгресу у відповідь на надзвичайну ситуацію.

Чотири пускові установки HIMARS і відповідні ракети, близько 200 протимінно-стійких машин із захистом від засідки (MRAP), а також боєприпаси для гаубиць і мін можуть бути відправлені в Україну вже найближчими днями.

Цей пакет допомоги є першим пакетом допомоги від уряду США у новому фінансовому році, що почався 1 жовтня. Наразі цей пакет функціонує в рамках тимчасового фінансування та дозволяє президенту Джо Байдену використати до 3,7 мільярдів доларів для передачі зброї Україні до середини грудня.

Минулого тижня Сполучені Штати оприлюднили пакет озброєнь для України вартістю 1,1 мільярда доларів, який включав 18 пускових систем високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS), супутні боєприпаси, безпілотники і радіолокаційні системи.

Минулотижневий пакет допомоги був фінансований Ініціативою сприяння безпеці в Україні (USAI). Це означає, що уряд має закуповувати зброю з виробництв, а не вилучати її з наявних запасів зброї в США.

Точність і велика дальність пускових установок HIMARS виробництва Lockheed Martin, які наразі використовуються в Україні, дозволили Києву зменшити артилерійську перевагу Росії.

Чиновники, які виступили на умовах анонімності, повідомили, що вартість та вміст пакету зі зброєю може змінюватися до останньої хвилини.

Разом із цим пакетом допомоги, загальна сума допомоги Україні з боку США у секторі безпеки складе 16,8 мільярдів доларів з моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

У статті використано матеріали Reuters, центрального відділу "Голосу Америки".

Дивіться також: Історія Союзу українок Америки

Глава ЦРУ: Росія не отримала від Китаю очікуваної допомоги для війни в Україні, а Путін "впертий у власних судженнях"

Президент Росії Володимир Путін на концерті після анексії РФ окупованих російськими військами українських територій. Москва, 30 вересня 2022. Sputnik/Sergei Karpukhin/REUTERS

Президент Росії Володимир Путін може стати "небезпечним і безрозсудним", якщо він почувається загнаним у кут. Про це директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернз заявив в інтерв'ю телеканалу CBS.

Відповідаючи на запитання, чи останні успіхи України зі звільнення окупованих російськими військами територій непокоять Путіна, Бернз сказав: "Він має бути занепокоєний, і не лише через те, що відбувається на полі бою в Україні, що відбувається у нього вдома й що відбувається на міжнародній арені [...] Він стояв поруч із Сі Цзіньпіном минулого лютого просто перед початком війни, вони проголосили дружбу без обмежень. Що ж, як виявляється, ця дружба має певні обмеження".

Бернз сказав, що Китай дещо притих із підтримкою Росії у її війні в Україні, наголошучи, що хоча Росія не отримала від Китаю очікуваної військової допомоги для повномастшабного вторгнення в Україну, Путін все одно "вперто впевнений у власних судженнях" й має "хибне припущення, що він може впоратися і проти українців, і проти США, і проти Заходу".

Щодо того, наскільки уважно Китай стежить за війною в Україні, Бернз сказав, що Сі дивиться за цим, "як яструб".

"Думаю, він певним чином протверезів від поганих успіхів у російських військовиків", - зауважив директор ЦРУ, говорячи також про плани Китаю щодо вторгнення на Тайвань, - "китайське керівництво також дивиться на те, що стається, коли ти починаєш вторгнення, й люди, до яких ти здійснюєш вторгнення, протистоять із великою відвагою і завзяттям".

4 жовтня Кремль повідомив, що вже нині Путін "ймовірно" підпише закон про незаконну анексію РФ чотирьох окупованих українських областей, пише Reuters.

США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн "Групи семи", Україна та низка провідних держав світу назвали це кричущим порушенням ключових положень Статуту ООН. Чимало країн запровадили щодо Кремля черговий раунд санкцій та оголосили про додаткову допомогу Києву у протистоянні з російськими військами.

У статті використано матеріали CBS News, Reuters

Дивіться також: Україна - на останньому етапі війни, аналізують військові експерти

Союз українок Америки: історія та значення організації для української громади у США. Відео

Союз українок Америки – одна з найстаріших організацій, заснованих українською громадою в імміграції. Цього року вона святкує 97-ту річницю створення.

Нобелівську премію з фізики присудили вченим зі США, Франції та Австрії 

Ален Аспе (Франція), Джон Клаузер (США) і Антон Цайлінґер (Австрія) провели новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені

Нобелівську премію з фізики 2022 року отримають француз Ален Аспе, американець Джон Клаузер і австрієць Антон Цайлінґер за відкриття в галузі квантової механіки.

Як оголосив 4 жовтня Нобелівський комітет, їх нагородять за «експерименти із заплутаними фотонами, відкриття порушення нерівностей Белла і новаторство у квантовій інформатиці».

Вчені змогли провести новаторські експерименти з використанням заплутаних квантових станів, коли дві частинки поводяться як єдине ціле, навіть якщо вони розділені.

Напередодні Нобелівську премію у галузі фізіології і медицини отримав шведський вчений Сванте Паабо за дослідження ДНК давніх людей та еволюції людини.

У 2021 році Нобелівську премію з фізики присудили Сюкуро Манабе, Клаусу Гассельманну і Джорджіо Парізі за «новаторський внесок у наше розуміння складних фізичних систем», у тому числі, клімату Землі.

5 жовтня оголосять лауреата Нобелівської премії з хімії, 6 жовтня – з літератури. Лауреата премії миру оголосять в Осло 7 жовтня.

Премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля, засновану в 1968 році Банком Швеції, присудять 10 жовтня. Призовий фонд за кожну номінацію становитиме десять мільйонів шведських крон (близько 900 тисяч доларів).

Дивіться також: ЄС посилює дипломатичний тиск на Москву

Європейські країни посилюють дипломатичний тиск на Москву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG