Спеціальні потреби

Законослухняні нелегали мають шанс уникнути депортації зі США


Питання незаконної імміграції у США розділилось на два рівні – федеральний та місцевий. У той час, як федеральний закон вирішує імміграційну проблему жорстко, на місцевому рівні як законодавці, так і громади до нелегалів ставляться більш лояльно, принаймні до тих, хто не порушує американські закони. Так у двох містах, Балтиморі та Денвері, проводиться експериментальна програма, за якою нелегалам, які не скоїли злочинів на американській землі, дозволяють залишатися у країні, принаймні тимчасово.
У портовому місті Балтимор, штату Меріленд, та Денвері, штату Колорадо, імміграційна служба США випробовує новий підхід у розв’язанні проблеми нелегальної імміграції.

В обох містах, агенти імміграційної служби вишукують в першу чергу нелегальних іммігрантів з кримінальним минулим і негайно їх депортують. У той же час нелегальних іммігрантів, які не скоювали злочинів, поки не зачіпають, тож вони мають шанс залишитись у США

Законодавець парламенту штату Меріленд Пет Макдоноу гостро критикує цей експеримент, який триватиме до середини січня.

«Таким чином Балтимор стає магнітом для тих нелегалів, які не можуть законно перебувати в інших містах. І це матиме певні наслідки»,- говорить законодавець.

А це, за словами Макдоноу, додаткові витрати для штату для запровадження послуг перекладу, додаткове навантаження на кімнати швидкої медичної допомоги, які будуть вимушені лікувати незастрахованих незаконних іммігрантів. Він також застерігає про підвищення безробіття та погіршення стану громадської безпеки.

Американська Імміграційна та Митна Служба відмовляється коментувати ситуацію. У своїй електронній заяві керівництво служби зазначило, що американський уряд намагається направити ресурси на вирішення справ тих, хто скоїв злочини, хто нещодавно незаконно перетнув кордон та, як вони висловились, злісних порушників імміграційного законодавства.

Активісти, які захищають права іммігрантів, зазначають, що у намаганнях імміграційної служби покращити свої показники боротьби з незаконною імміграцією, а відтак отримати додаткове фінансування, депортуються забагато мирних законослухняних нелегалів. Директор базованого у Вашингтоні Центру Імміграційної політики Мері Джоваґнолі каже, що експеримент, який наразі проводиться у двох американських містах, є маленьким кроком до вирішення великої проблеми.

«Насправді добитися корінних змін дуже важко, і, як будь-яку серйозну соціальну проблему, розв’язати незаконну імміграцію миттєво неможливо. І у цьому розумінні це схоже на рух за громадянські права, право на голосування чи будь-яке інше право, на виборювання яких пішли роки. Тому що потрібно не тільки поміняти закони, але і змінити ставлення до проблеми серед людей», - каже вона.

Звіт про результати експериментальної програми у Балтиморі та Денвері буде оприлюднений у той, час коли одразу декілька штатів розглядають нові власні імміграційні законопроекти. Федеральний уряд, каже, що повинен мати ексклюзивне право у регулюванні імміграційного питання.

У кількох штатах, тим часом, нещодавно відбулись демонстрації проти зменшення кількості депортацій. Так, в Алабамі, лідери правозахисних груп провели марш, закликаючи до того, щоб не роз’єднувати родини, адже за останні кілька місяців чимало батьків-нелегалів були депортовані та розлучені зі своїми народженими в Америці дітьми.

Активісти у таких містах, як Айова Ситі, ідуть навіть далі, намагаючись зробити це студентське місто першим так званим притулком для захисту нелегалів від федерального імміграційного закону. Вже понад тридцять міст в США оголосили про проведення толерантної політики щодо нелегалів. У деяких з них, офіційним особам навіть заборонено питати людей про їй імміграційний статус. Активісти кажуть, що такий підхід економить бюджетні кошти та будує сильну громаду. Опоненти незаконної імміграції таку позицію називають обурливою.

XS
SM
MD
LG