Спеціальні потреби

Актуально

Чи законний імпічмент? Головні питання розслідування щодо можливого імпічменту Трампа.

Законодавець Лі Зелдін спілкується зі ЗМІ перед входом до зони підвищеної безпеки у приміщенні Конгресу, де проводяться закриті слухання у рамках процесу щодо імпічменту, 23-го жовтня 2019 року

«Голос Америки» відповідає на основні питання щодо суперечливої ситуації, яка скалалсь навколо імпічменту

Президент Дональд Трамп і частина конгресменів-республіканців звинуватили демократів у Палаті представників у порушеннях закону при проведенні розслідування про можливий імпічмент президента. Вони стверджують, що демократи збираються провести слухання про імпічмент у закритому режимі, приховавши цей процес від широкої громадськості.

Чи дійсно демократи проводять імпічмент у закритому режимі?

Демократи у Палаті представників почали процес імпічменту з проведення спеціального розслідування, в ході якого законодавці сформулюють певні звинувачення проти президента. Це розслідування є збором інформації і фактів, які можуть призвести до імпічменту, однак розслідування про можливість імпічменту і власне імпічмент - не одне й те саме.

Імпічмент відбудеться у разі, якщо Палата представників у повному складі проголосує за статтями звинувачень, висунутих проти президента. Згідно з Конституцією США, нижня палата Конгресу може відсторонити президента і інших високопоставлених представників виконавчої влади за «зраду, хабарництво або інші тяжкі злочини і проступки». Термін «тяжкі злочини і проступки» не деталізовано, проте це може бути інтерпретоване по-різному - в тому числі, вклюно із зловживанням владними повноваженнями.

Лідери демократів у Конгресі заявили, що можливі дії президента, який затримав надання військової допомоги Україні в розмірі майже 400 млн доларів для того, щоб натиснути на президента Володимира Зеленського та ініціювати розслідування проти свого ймовірного противника на президентських виборах в 2020 році, можуть бути інтерпретовані як зловживання владними повноваженнями - в разі, якщо вдасться це довести в ході розслідування.

Хоча демократи заявили, що вони будуть продовжувати проводити закриті слухання для збору доказів провини президента, пізніше процес стане публічним, і вже в найближчі тижні будуть опубліковані додаткові подробиці розслідування.

Чи відрізняється цей процес від попередніх розслідувань про можливість імпічменту?

У ході попередніх розслідувань про можливість імпічменту провідну роль грав Юридичний комітет Палати представників, який розслідував передбачувані правопорушення і проводив відкриті слухання про імпічмент. Однак цього разу спікер Ненсі Пелосі призначила Комітет з розвідки провідним у розслідуванні звинувачень, висунутих проти Трампа.

Через підвищену секретність роботи Комітету з розвідки, слухання майже завжди проводяться за закритими дверима - в приміщенні Конгресу з підвищеним рівнем безпеки, відомим як приміщення для роботи з секретною інформацією (SCIF). Ці приміщення надійно захищені від сторонніх осіб, щоб гарантувати, що обговорювана там інформація не опинилася в розпорядженні іноземних спецслужб.

Адам Шифф, голова Комітету з розвідки, може ухвалити рішення про проведення відкритих слухань - і він зробив це зовсім недавно, коли у комітеті свідчив Джозеф Магуайр, в.о. директора Національної розвідки. Магуайр відповів на питання про повідомлення інформатора, яке послужило офіційним приводом для проведення розслідування про імпічмент.

Шифф заявив, що очолюваний ним комітет опублікує протоколи допитів свідків і проведе відкриті слухання у відповідний час.

Чи праві республіканці, які стверджують, що демократи проводять розслідування про імпічмент з порушеннями законодавства?

Демократи стверджують, що розслідування про імпічмент приблизно можна порівняти з процесом, який в американському судочинстві називається процесом великого журі присяжних. Велике журі розглядає докази при дачі показань, що дозволяє присяжним визначити обґрунтованість звинувачень до проведення суду. Під час цього процесу деяких свідків опитують в закритому режимі, щоб уникнути координації або коригування показань.

Члени усіх трьох комітетів, які беруть участь у розслідуванні, допускаються до секретних приміщення Конгресу під час дачі свідчень свідками. Загалом, близько чверті всіх законодавців мають право бути присутніми на таких слуханнях. Зі 109 конгресменів, які перебувають в комітетах, 47 є республіканцями. Багато республіканців, які минулого тижня зірвали слухання в секретному приміщенні, звинувативши демократів в порушенні закону, мали право перебувати в SCIF і відвідували попередні слухання.

В ході розслідування члени комітетів, подібно учасникам великого журі, заслухають свідчення і визначать, чи відповідають висунуті звинувачення статей, за якими можна оголосити імпічмент. Потім статті звинувачень будуть обговорюватися у відкритому режимі на засіданні Палати представників в повному складі. Якщо Палата представників проголосує за статті імпічменту, процес перейде в Сенат. Там, в свою чергу, повинні будуть провести публічне розслідування стосовно можливості відсторонення президента від влади.

Чи є законним розслідування про імпічмент?

Трамп стверджує, що його адміністрація не зобов'язана підкорятися повістками - документам з юридичною силою, які Палата представників виписує для отримання документів, необхідних для проведення розслідування. У Білому домі пояснюють, що розслідування про імпічмент не є законним, бо у Палаті представників не проводилося голосування про його офіційний початок.

«Палата представників ніколи не намагалася почати розслідування про можливість президентського імпічменту без того, щоб більшість Палати не проголосувала за затвердження настільки виняткової конституційної міри, приймаючи політичну відповідальність за це рішення», - йдеться в листі, написаному в жовтні юрисконсультом Білого дому Петом Чиполлоне.

Дійсно, розслідування про можливості імпічменту відносно Річарда Ніксона і Білла Клінтона були ініційовані за допомогою голосування в Палаті представників. Однак Конституція США не передбачає цієї процедури у якості обов'язкової для початку імпічменту.

Ненсі Пелосі повідомила, що голосування про формальний початок розслідування про можливість імпічменту відбудеться вже цього тижнія. Конституція не передбачає жодних правил для цього процесу і просто надає Палаті представників право на висунення звинувачень проти президента, наділяючи Сенат правом відсторонення президента від влади.

Дивіться також: “Біжи з метою, фінішуй з гордістю”. Враження українських ветеранів від вашингтонського марафону

Всі новини дня

“Фальшиві референдуми – ознака страху Росії перед українським контрнаступом” – міністр закордонних справ Латвії. Ексклюзивне інтервʼю

Незаконна спроба анексії окупованих територій України – свідчення страху Росії перед успіхом українського контрнаступу. Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в ексклюзивному інтервʼю журналістці грузинської служби «Голосу Америки» Еці Маґалдадзе.

Яке юридичне значення мають псевдореферендуми та спроба анексії – юристи-міжнародники. Відео

США та союзники України в один голос заявляють – ніколи не визнають так званих референдумів чи спроб Росії анексувати українські території. Чи має цей процес будь-яке юридичне значення – розбиралася Наталія Леонова.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Більше

XS
SM
MD
LG