Спеціальні потреби

Міжнародні організації занепокоєні свободою слова в Україні


Впливові міжнародні об’єднання журналістів висловлюють занепокоєння останніми подіями в українських мас-медіа. Європейська федерація журналістів і Європейська група Міжнародної федерації журналістів звернулися до української влади із закликом не обмежувати права журналістів.

«Ми маємо кілька явних випадків тиску на журналістів і запровадження цензури на провідних українських телеканалах, які свідчать, що влада України намагається зменшити свободу слова при потуранні власників, – заявив президент EFJ Арне Кеніґ, – Ми стурбовані цими фактами, які можуть звести нанівець спрямовані в бік демократії основні кроки, які ми бачили в останні роки. Вони були здійснені частково і завдяки свободі преси. Але останні тенденції показують згортання прав журналістів і прав людини в цілому».

В EFJ визнають, що отримали інформацію про ознаки запровадження цензури з повідомлень українських ЗМІ і від незалежної профспілки. Експерти згадують про конфлікт на каналі «1+1», журналісти якого заявили про заборону менеджерами висвітлювати важливі політичні новини, а також зняття з ефіру програм із критикою дій уряду. В заяві Федерації також наводиться канал СТБ, працівники якого оприлюднили випадки, які можуть трактуватися як запровадження цензури.

Неприйнятною також називається практика попереднього узгодження запитань на прес-конференціях, яку застосовують як урядовці, так і лідери опозиції. Мовляв, журналістам, які ставлять гострі запитання можуть обмежити їхні контаки із владою.

«Ми закликаємо владу, а також всіх власників засобів масової інформації, які підтримують або ініціюють цензуру, дотримуватися стандартів свободи преси, зокрема, прописаних в Європейській конвенції з прав людини», – цитує президента EFJ офіційний сайт організації.

Втім, такі оцінки викликали критику в проурядовій Партії регіонів. Народний депутат, член парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Олена Бондаренко назвала заяву керівника Європейської федерації журналістів суб’єктивною. «Мені як колишньому журналісту сумно дивитись на такі заяви, знаючи, що коли були очевидні факти тиску на ЗМІ рік-півтора роки тому, то Європейська федерація журналістів цього не помічала і просто відмовчувалась», – заявила Бондаренко. «Коли до влади в Україні приходять одні політичні сили, вони помічають абсолютно все, а коли інші політичні сили приходять, ми заплющуємо очі».

Бондаренко звертає увагу, що нинішній власник телеканалу «1+1» Ігор Коломойський вказував, що отримував фінансові пропозиції за прихильне висвітлення в новинах від представників колишньої влади. Тому висновки Європейської федерації журналістів, на думку депутата, виглядають невиправданими.

Бондаренко висловила думку, що «ситуативні та несистемні прояви цензури були, є, і, мабуть, на жаль, ми ще будемо їх спостерігати. Головне, щоб у цьому ні в якому разі не було системи. Дай Бог, щоб у подальшому журналістська спільнота була об’єднаною для того, щоб захищати свої інтереси незалежно від політичної ситуації в країні», – наголосила депутат.

XS
SM
MD
LG