Спеціальні потреби

Актуально

Нас вразили молоді люди, яких залучає Зеленський до своєї команди, - сенатор США Джонсон. Ексклюзивне інтерв'ю

В Конгресі США підтримка України «майже одностайна»: інтерв’ю з сенатором Джонсоном. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:36 0:00

В Конгресі США підтримка України «майже одностайна»: інтерв’ю з сенатором Джонсоном. Відео

Двопартійна підтримка України в Конгресі США - військова, економічна та політична - триватиме. У цьому запевняє сенатор-республіканець Рон Джонсон. Джонсон відповів на запитання журналістки Української Служби Голосу Америки Наталії Леонової про настрої в адміністрації Трампа стосовно допомоги Україні та співпраці в сфері енергетики, ролі Конгресу США в підтримці Україні, а також поділився своїми враженнями від спілкування з командою Зеленського.

Наталія Леонова: Ви щойно повернулися з поїздки в Україну, як би ви оцінили свій візит?

Рон Джонсон: Я відвідав Україну із сенатором-демократом Крісом Мерфі, тому це була демонстрація нашої двопартійної підтримки мужності українського народу, який дуже гучно і безпрецедентно сказав чиновникам України: "Ми хочемо мати некорумповану владу". Ми побачили, що не лише президент Зеленський, але і ті, кого він призначає: чи то Генеральний прокурор, чи інші члени його кабінету, справді прагнуть виконати це бажання людей і досягти успіху на своїх посадах. Ми відвідали відкриття Вищого антикорупційного суду, і в своїй промові президент Зеленський сказав, що вони не просто будуть боротися з корупцією, вони її переможуть. Так, це амбітна заява, але вона демонструє високу мету. Тож ми налаштовані дуже позитивно.

Н.Л.: Отже, ви зустрілися з президентом Зеленським, а також з іншими чиновниками, які питання ви обговорювали.

Р.Дж.: Зеленського хвилювало питання фінансової допомоги, яку зараз переглядає президент Трамп. Я можу вам сказати - в Конгресі підтримка України та насамперед українського народу майже одностайна. Тому ми неодноразово одностайно голосували за надання військової допомоги.

Наприкінці фінансового року (який завершується у вересні), коли гроші ще не витрачені, бухгалтери у Білому домі починають переглядати цю допомогу і президент Трамп вивчає це питання. Але давайте будемо відвертими: він розуміє, що в Україні є корупція. Тож він ставить цілком доречні запитання. Але незалежно від того, яке рішення він зараз ухвалить, я перeконаний, що Конгрес повернеться в наступному фінансовому році, який починається вже 1 жовтня, і через процес асигнувань упевниться, якщо президент Трамп зараз вирішить не витрачати ці гроші, ми не дамо йому іншого варіанту, як витратити їх.

Н.Л.: Ви особисто спілкувалися з президентом Трампом про допомогу Україні?

Конгрес збирається повністю підтримувати Україну, оскільки ми бачимо те, наскільки в складному становищі опинилась Україна, і наскільки агресивними і неправильними є ті дії, які чинить Володимир Путін проти України
Рон Джонсон

Р.Дж.: Так. І частина його аргументації - це знову ж таки рівень корупції, але також його бажання змусити Європу дійсно бути більш активними та подбати про свою власну регіонально оборону… Він також визнає, що Україна знаходиться у подвір'ї Європи. Ми далеко, за океаном. Чому Європа не долучається більше? Це все обґрунтовані питання, і це, я думаю, одна з головних причин, чому він зробив паузу у наданні допомоги. Але знову ж таки, Конгрес збирається повністю підтримувати Україну, оскільки ми бачимо те, наскільки в складному становищі опинилась Україна, і наскільки агресивними і неправильними є ті дії, які чинить Володимир Путін проти України.

Н.Л.: Не лише президент, але й деякі ваші колеги в Конгресі останнім часом були занепокоєні темпами реформ в Україні. Чи допоможе Вам цей візит краще захистити інтереси України в Конгресі?

Р.Дж.: Так, нас дуже вразили молоді, але здібні люди, яких призначив президент Зеленський. Майдан був своєрідною комбінацією різних сил в Україні, які однозначно хотіли рухатись у напрямку Заходу, інтегруватися із західними демократіями та західними економіками, а також молодіжного руху, який втомився від корупції. Це було поєднання цих двох політичних сил, і, на мою думку, президент Зеленський залучає саме цю молоду, налаштовану проти корупції, групу людей.

Н.Л.: Які законодавчі акти розглядатиме Конгрес відносно економічної, політичної чи військової підтримки Україні у наступному році?

Німеччина усвідомлює - американський Конгрес дуже серйозно ставиться до того, яким чином Північний Потік вплине на Україну
Рон Джонсон

Р.Дж.: Перш за все, Комітету з міжнародних зв'язків Сенату вже затвердив законопроект, який накладає санкції на компанії причетні до проекту "Північний Потік 2", який дійсно певною мірою загрожує економічній безпеці України. Це надсилає дуже чіткий сигнал. Сенатор Мерфі в Німеччині спілкується з німецькими чиновниками з цього приводу. Вони почули цей сигнал, почули нашу стурбованість. Я не знаю, яким буде результат, але це добре, що Німеччина усвідомлює - американський Конгрес дуже серйозно ставиться до того, яким чином Північний Потік вплине на Україну. Крім того, ми продовжуватимемо постійну підтримку України: фінансову, але в першу чергу військову допомогу, надання оборонної військової зброї, щоб Україна могла захищати свою територіальну цілісність, яку Росія порушує, ігноруючи Будапештський меморандум, Мінські та інші угоди.

Н.Л.: Також був підписаний Меморандум США, України та Польщі про співпрацю в енергетичній галузі. Чи є щось, що буде зроблено в Конгресі, щоб допомогти інвестувати в український енергетичний сектор, щоб забезпечити його енергетичну незалежність.

Р.Дж.: Сенатор Мерфі розробив законопроект, де я є співавтором, який пропонує гранти для заохочення приватного інвестування в енергетичний сектор по всій Європі, щоб дійсно зменшити залежність Європи від російської нафти та газу. Росія знову використовує свої запаси нафти і газу як геополітичну зброю. І жодній країні просто не розумно залежати від неї. Тому ми намагаємось відкрити нові можливості. Я знаю, що ми також намагаємось заохотити побудову терміналів зрідженого газу та збільшити його експорт. Ми вже прийняли закони, які дозволяють нам почати експортувати власні енергоносії. Отже, ми пройшли довгий шлях. І я думаю, що ми допоможемо відкрити ці енергетичні ринки та зробити Європу менш залежною від Росії.

Н.Л.: Президент Трамп пару днів тому зазначив, що якщо буде потрібно, США приєднаються до мирних переговорів у Нормандському форматі. Ви бачите такий варіант? Чи будуть США грати більшу роль у вирішенні конфлікту на Донбасі.

Кров - на руках Володимира Путіна, і тому ми кладемо цю відповідальність на його плечі, він несе цю відповідальність
Рон Джонсон

Р.Дж.: Це рішення буде приймати адміністрація. З моєї точки зору, є одна людина, яка вирішує, чи є мир чи встановлена безпека, чи триває конфлікт. І це - Володимир Путін. Це повністю його вибір, його ініціатива, його агресія. Кров - на руках Володимира Путіна, і тому ми кладемо цю відповідальність на його плечі, він несе цю відповідальність.

Н.Л.: Як ви можете посилити тиск на Путіна?

Р.Дж.: Ну ви знаєте, що є санкції і вони мають певний ефект. Вони намагаються позбутися санкцій, намагаються розколоти нашу коаліцію. Вони намагаються переконати Європу послабити санкції, і, безумовно, наша порада нашим європейським партнерам - не піддавайтесь на це. Тож Росія повинна змінити свою поведінку, припинити агресію, перш ніж ми послабимо чи скасуємо санкції.

Н.Л.: Джон Болтон покинув команду з національної безпеки. З його відставкою, чи ви передбачаєте будь-яку зміну позиції адміністрації США щодо Росії, адже Болтон завжди був завзятим критиком Володимира Путіна, прихильником сильних санкцій проти Росії.

Р.Дж.: Чи вплине це на політику? Конгрес має потужний голос у цій ситуації. Ми цілком одностайно виступаємо за те, щоб не послаблювати тиск на Володимира Путіна. Продовжувати санкції, поки Путін кардинально не змінить свою поведінку і не віддасть те, що він отримав незаконним шляхом. Тож, президент відповідальний за зовнішню політику, але Конгрес має досить великий вплив.

Дивіться також: ​Студія Вашингтон. Інтерв’ю з сенатором Джонсоном про підтримку України

Студія Вашингтон. Інтерв’ю з сенатором Джонсоном про підтримку України
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:00 0:00

Всі новини дня

ЄС пропонує міжнародний трибунал для суду над Росією за агресію в Україні

Олена Зеленська, дружина президента України, у виступі перед британськими депутатами наголосила, що українці хочуть не просто перемоги у війні, а досягнення справедливості. Лондон 29 листопада 2022 р.

Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн сказала, що спеціальний суд повинен мати підтримку Організації Об’єднаних Націй.

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, включно зі злочином агресії проти суверенної держави. Ось чому ми, і надалі підтримуючи Міжнародний кримінальний суд, пропонуємо створити спеціальний суд з допомогою ООН для розслідування і притягнення до відповідальності за російський злочин агресії. Ми готові почати працювати з міжнародною спільнотою, щоб зібрати якомога ширшу міжнародну підтримку», - наголосила Урсула фон дер Ляєн.

Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні за руйнування і оплатити відбудову країни.
Урсула фон дер Ляєн

Низка міжнародних судів вже розглядають справи пов'язані зі злочинами, скоєними в ході російської війни проти України, зокрема розслідування веде Міжнародний кримінальний суд у Гаазі.

Але існуючі міжнародні суди не мають повноважень розглядати, наприклад, питання агресії однієї держави проти іншої, а також не можуть судити підозрюваних заочно.

США та інші країни вже співпрацюють з Міжнародним кримінальним судом, а також самостійно збирають дані про злочини скоєні російськими військами в Україні.

«Агресія проти України це демонстративне порушення Хартії ООН, і ми маємо щораз більше доказів, що ця агресія супроводжується систематичними воєнними злочинами», - сказала нещодавно «Голосу Америки» спеціальна представниця Державного департаменту США Бет Ван Скаак.

Встановлення справедливості

Україна віддавна закликає до створення спеціального міжнародного трибуналу, звинувачуючи російських військових і політичних лідерів у розв’язанні загарбницької геноцидної війни, в ході якої скоюються воєнні злочини.

Але нам потрібна не лише перемога. Нам потрібна справедливість.
Олена Зеленська

Прикладом для такого спеціального міжнародного суду називають Нюрнберзький трибунал, на якому судили лідерів нацистської Німеччини за злочини скоєні під час Другої Світової війни.

Дружина українського президента Олена Зеленська у виступів перед британськими парламентаріями 29 листопада у Лондоні наголосила, що українці домагаються справедливості.

«Ми не здамося. Але нам потрібна не лише перемога. Нам потрібна справедливість... Неможливо було уявити, що після всіх злочинів нацистів їх залишать непокараними. Так само цього не уявляємо й ми. Так само й ми прагнемо, щоб була справедливість і для наших людей, проти яких спрямовані російські ракетні рейди», – заявила Олена Зеленська.

Конфіскація російських активів

«Росія та її олігархи повинні відшкодувати Україні за руйнування і оплатити відбудову країни», - підкреслила Урсула фон дер Ляєн, вказавши, що зараз вартість спустошень в Україні сягає 600 мільярдів євро.

За словами Урсули фон дер Ляєн «ми маємо засоби змусити Росію заплатити».

«Ми заблокували резерви російського Центрального банку на 300 мільйонів. Ми також заморозили 19 мільярдів євро грошей російських олігархів», - нагадала вона.

Президентка Єврокомісії запропонувала, щоб ЄС з партнерами створили спеціальний фонд для інвестування заморожених коштів, а прибутки передавати Україні.

«А коли санкції будуть зняті, ті кошти треба буде використати таким чином, щоб Росія виплатила повне відшкодування за спустошення вчинене в Україні», - сказала Урсула фон дер Ляєн.

Вона підкреслила, що такі кроки вимагатимуть створення юридичної бази, над якою вона закликала працювати разом з західними партнерами негайно.

Дивіться також:

НАТО посилить підтримку України – підсумки першого дня зустрічей у Бухаресті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:28 0:00

Митці Лос-Анджелеса продають свої роботи на аукціоні, щоб допомогти Україні пережити зиму. Відео

Художники та скульптори Лос-Анджелеса продають на аукціоні свої роботи, аби допомогти Україні пережити зиму.  У Каліфорнії пройшов аукціон за участю близько 20 митців, яким не байдужа доля України. На події побувала Христина Шевченко. 

Український чемпіонат з футболу під час війни назавжди увійде в історію. Відео

Український чемпіонат з футболу під час війни назавжди увійде в історію. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:56 0:00

У Катарі – Чемпіонат світу з футболу, а в Україні закінчилась перша половина футбольного сезону. Він відбувся у всіх трьох професійних лігах, попри ракетні обстріли. Хоч і за порожніх трибун, український чемпіонат під час війни назавжди увійде в історію. Розповідає Омелян Ощудляк.

В Китаї тривають наймасштабніші за останній час протести: що викликало невдоволення китайців? Відео

У Китаї тривають масштабні протести через так звану політику «нульового ковіду», яка передбачає суворі карантинні обмеження. В Білому домі поки стримано реагують на демонстрації. Кажуть, підтримують право людей по всьому світу виходити на мирний протест.

Байден сподівається на співпрацю в Конгресі у питанні фінансування України та боротьби з COVID-19

Президент Джо Байден з лідером республіканців у Палаті представників Кевіном Маккарті, лідером більшості в Сенаті Чаком Шумером, спікеркою Палати представників Ненсі Пелосі та лідером республіканців у Сенаті Мітчем Макконнелом. Білий дім. Вашингтоні. 29 листопада 2022 року.

На зустрічі з представниками Конгресу президент США Джо Байден заявив, що забезпечення фінансування для України та на боротьбу з епідемією COVID-19 є його пріоритетами до того, як республіканці переберуть контроль над палатою представників на початку наступного року.

У вівторок президент Байден провів переговори з лідерами демократів і республіканців Палати представників і Сенату про плани спільної роботи до кінця року, доки не зміниться баланс сил у Конгресі.

У результаті листопадових проміжних виборів до Конгресу США, республіканці отримали незначну більшість у Палаті представників і з січня можуть ускладнити голосування за порядок денний Байдена на наступні два роки. Демократи Байдена зберегли контроль над Сенатом.

Президент Байден запросив до Білого дому нинішнього лідера сенатської більшості Чака Шумера, лідера республіканців у Сенаті Мітча Макконнелла, діючу спікерку Палати представників демократку Ненсі Пелосі та лідера республіканців у нижній палаті Конгресу Кевіна Маккарті.

Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер виходять після зустрічі з президентом США Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу в Білому домі у Вашингтоні, США, 29 листопада 2022 року. REUTERS/Kevin Lamarque
Спікер Палати представників Ненсі Пелосі та лідер більшості в Сенаті Чак Шумер виходять після зустрічі з президентом США Джо Байденом та іншими лідерами Конгресу в Білому домі у Вашингтоні, США, 29 листопада 2022 року. REUTERS/Kevin Lamarque

Вони обговорили питання внутрішньої політики, зокрема, фінансування необхідне для продовження боротьби з COVID-19, та головне питання зовнішньої політики і політики національної безпеки – підтримку боротьби України проти незаконного вторгнення Росії.

Президент Байден сказав, що після підписання понад 200 двопартійних законопроектів, які стали законами, він прагне продовжувати сумлінно працювати над зближенням позицій обох партій.

Тим часом Кевін Маккарті дав зрозуміти, що якщо він обійме посаду спікера Палати представників, як він сподівається, співпраця не піде дуже гладко. Зокрема, у питанні України, він сказав, що готовий працювати з демократами, якщо вони «бажають взяти наші витрати під контроль».

Після зустрічі у Білому Домі Кевін Маккарті сказав, що мав три послання до президента Байдена: забезпечити щільність кордонів, скасувати обов'язкову вакцинацію проти COVID в армії та зупинити «необдумані витрати».
Після зустрічі у Білому Домі Кевін Маккарті сказав, що мав три послання до президента Байдена: забезпечити щільність кордонів, скасувати обов'язкову вакцинацію проти COVID в армії та зупинити «необдумані витрати».

«Я вважаю те, що зробила путінська Росія – це неправильно, це звірство. Я вважаю, що якби ми пішли на певні кроки зазделегідь, це, певно могло б запобігти вторгненню. Але я – не за безлімітні чеки на будь-що. Це важкозароблені гроші платників податків, і я хочу переконатися, що будь-яке фінансування, яке ми виділяємо, потрапляє у правильне місце», – заявив Маккрті, чякий раніше багато разів заявляв, що не проти допомоги Україні, але проти того, щоб Україні давали «необмежений чек».

Маккарті також нагадав, що, ще у 2015 році на зустрічі з президентом Байденом «закликав до того, щоб продавати Україні Джавеліни, захисну зброю, яка б зупинила російські танки», але «на жаль, у той день я не досягнув успіху, хоч привів із собою двопартійну групу законодавців».

15 листопада адміністрація Байдена направила до Конгресу на схвалення додаткове фінансування на 9,25 мільярда доларів на боротьбу з COVID-19 і на 37,7 мільярда доларів на підтримку України.

США надали Україні – майже 66 мільярдів доларів з часу російського вторгнення, більша частина цієї суми була виділена на оборону. На думку багатьох експертів, американці не жертвують ці гроші Україні, а інвестують у свою власну безпеку та безпеку союзників. Бо якщо українці переможуть, вони дадуть поштовх для просування свободи по цілому світу, що є в інтересах США.

Більше

XS
SM
MD
LG