Спеціальні потреби

Актуально

Джеффрі Паєтт: Спроби Путіна перетворити зиму на зброю не досягли успіху. Інтерв'ю

Джеффрі Паєтт, помічник держсекретаря США з енергетики

Російські ракети обстрілювали українську енергомережу взимку, а через атаки дронів мільйони людей залишались без світла та тепла. Загалом – 255 ударів по об’єктах енергетики за рік нарахували дослідники UAWar. Росіяни намагались повністю знищити українську енергоінфраструктуру, кажуть в українському уряді, і хоча 50% енергоінфраструктури зруйновано, Росії не вдалось заморозити Україну.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Стійкість українського народу, працівників енергетики надзвичайно вразила Джеффрі Паєтта, помічника держсекретаря США. Паєтт, який був послом США в Україні з 2013 по 2016 роки, згадує, як відвідував Україну в грудні, вже після початку повномасштабного вторгнення Росії, в день, коли відбувся найбільший на той час російський ракетний удар. Паєтт переконує: навіть зараз, з приходом весни, союзники не збавляють темпи підтримки України. А от Росія вже ніколи не поверне собі репутацію надійного постачальника енергоресурсів. «Цією війною Росія завдала значної шкоди собі і нафтогазовій галузі, яка була рушієм її економіки», - каже він.

Про це, новий пакет допомоги в енергосфері, а також про те, як Україна може стати «джерелом динаміки» для європейської енергетики, помічник держсекретаря США з питань енергоресурсів Джеффрі Паєтт розповів в інтерв'ю Голосу Америки.

Інтерв'ю відредаговане для ясності й плинності

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Енергетика – в центрі війни Росії проти України. Ми бачили, як Росія атакує енергоінфраструктуру України, намагаючись позбавити українців ресурсів. Водночас Росія залежить від нафтових надходжень, щоб фінансувати війну. Тепер, через рік, що можна сказати про російську енергетичну війну?

Джеффрі Паєтт, помічник держсекретаря США: Гадаю, найважливіше, що нам тепер відомо – це надзвичайна стійкість українського народу, працівників української енергетики, які так багато зробили, щоб спроби Путіна перетворити зиму на зброю не досягли успіху. Коли я був в Києві в грудні, в день найбільшої на той час хвилі ракетних ударів, мене надзвичайно вразило, як швидко працівники Укренерго відновлювали спроможності. Для мене було честю бути в складі делегації з різних установ уряду США – Держдепу, Агентства міжнародного розвитку, Міністерства енергетики – які разом працювали, щоб українці могли забезпечити свої нагальні потреби.

Багато зруйновано, потрібно багато працювати, щоб відбудувати енергосистему. Але нас також вразило те, що ми почули від віце-прем’єр-міністра Кубракова про прагнення побудувати більше стійку, більш європейську енергосистему, на яку так заслуговує народ України.

О.Б.: Україна пережила складну зиму. Значну частину інфраструктури зруйновано. Але і прибувала значна міжнародна допомога, зокрема зі США. Прийшла весна, чи є ще відчуття нагальної необхідності підтримувати українську енергетику?

Зараз ми закуповуємо більше обладнання на 125 мільйонів для нагальної підтримки енергетики.  І ми щойно подали запит до Конгресу, щоб ще 250 мільйонів доларів коштів уряду США було виділено на нові трансформатори

Дж.П.: Абсолютно. Ми, Сполучені Штати та наші партнери в «Групі семи» повністю віддані цьому. Кожні два тижні я проводжу відео дзвінок з партнерами в «Сімці», щодня працюють співробітники Держдепу, Агентства міжнародного розвитку, Міністерства енергетики з партнерами у світі та в Києві, щоб визначити необхідні вимоги і замовити виробництво необхідного спорядження, яке потребує часу. Сполучені Штати минулого року надали 53 мільйони доларів на додаткову допомогу з устаткуванням для енергомереж. Зараз ми закуповуємо більше обладнання на 125 мільйонів для нагальної підтримки енергетики.

І ми щойно подали запит до Конгресу, щоб ще 250 мільйонів доларів коштів уряду США було виділено на нові трансформатори для обладнання, щоб підвищити надійність енергомережі України, побудувати систему, яка менше залежить від нафти та газу і більше фокусується на відновлюваних джерелах енергії, вітровій та сонячній енергії, які потрібні Україні.

Коли війна скінчиться, коли Україна переможе, я маю всі підстави очікувати, що Україна відновить позиції великого експортера енергії

Коли війна скінчиться, коли Україна переможе, я маю всі підстави очікувати, що Україна відновить позиції великого експортера енергії. Як ви добре знаєте, Україна має надзвичайні ресурси, і ми хочемо переконатись, що робимо все можливе, щоб допомогти урядові України, як сказав мені прем’єр-міністр, коли я був там у грудні, «відбудувати на краще».

О.Б.: Ви були послом США в Україні. Добре знаєте країну. Яку роль може відіграти Україна в європейській енергобезпеці та в переході Європи на зелену енергію?

Дж.П.: Україна має одні з найбільших ядерних потужностей в Європі і до авіаційних ударів та атак в жовтні Україна все ще експортувала електроенергію до решти Європи. Я багато з цього бачив сам. Багато цих об'єктів зараз – на окупованих територіях на узбережжі Азовського моря України.

Україна віддана переходу на гідроген, використанню біомаси, а також значних ресурсів нафти та газу.

Україна має стати основним джерелом динаміки для європейської енергосистеми

Багато з цього можна використовувати ефективніше завдяки сучасним технологіям видобутку та вловлювання вуглецю, зменшення викидів метану в повітря. Сполучені Штати та наші європейські партнери прагнуть провести ці інвестиції разом з Україною. Як я сказав, в довгостроковій перспективі, Україна має стати основним джерелом динаміки для європейської енергосистеми.

Україна також має значні газосховища. Гадаю, очевидно, що із закінченням війни Європа вже ніколи не дозволить собі потрапити в залежність від постачань газу, що йде з Росії через трубопроводи. Тому ці газосховища дуже цінні і, гадаю, Україна багато в чому поверне собі центральну роль для європейської енергетики і Сполучені Штати, а я спілкуюсь з нашими компаніями, хочуть бути частиною цього, бо це відповідає ширшому прагненню, про яке заявив президент Байден – бути з народом України стільки, скільки буде потрібно.

О.Б.: Чи ви чули вже від американських компаній, що вони зацікавлені інвестувати в українську енергетику?

Дж.П.: Я говорив з багатьма компаніями американського енергосектору, які хочуть працювати в Україні. Очевидно, вони спостерігають за подіями на війні. Вони спостерігають за тим, як відбуваються ракетні обстріли з Росії. Однак вони також бачать можливості. Вони бачать спроможності та ресурси, які має Україна. Вони також бачать відданість і фінансові зобов’язання американського народу та уряду США щодо участі в процесі відбудови та відновлення України після кінця війни.

О.Б.: Хочу повернутись до того, що ви сказали про новий пакет допомоги на 250 мільйонів. Які строки його надання?

Я наголошую: обидві партії США – Республіканці та Демократи – потужно підтримують дії Америки в Україні

Дж.П.: В Конгресі зараз процес правового повідомлення. І я наголошую: обидві партії США – республіканці та демократи – потужно підтримують дії Америки в Україні. Я щоразу це бачу, коли їжджу по країні і говорю з людьми поза Вашингтоном. Я говорив із працівниками Сенату і не почув жодних істотних зауважень. Тому я очікую, що 250 мільйонів буде схвалено Конгресом, як і у минулі рази. Коли це станеться, ми працюватимемо з нашими колегами в Агенції з міжнародного розвитку США, Міністерства енергетики і з нашими партнерами в Києві, щоб якомога швидше визначити, що необхідно придбати, щоб одразу зробити дві речі: відновитись від надзвичайної шкоди, якої Володимир Путін завдав українській енергомережі з жовтня, а також допомогти поставити Україну на шлях сучасної європейської енергосистеми – ціль, яку поставив перед собою український уряд.

О.Б.: Міжнародна громадськість багато робить, щоб обмежити торгівлю енергоресурсами з Росією. Однак, режим санкцій все ще не універсальний. Китай та Індія не приєднались до санкцій. Ви нещодавно відвідували Індію, яка там позиція щодо торгівлі енергоресурсами з Росією?

Дж.П.: Найважливіше, що після лютого 2022 року ніхто у світі вже не бачитиме в Росії надійного постачальника енергоресурсів. Подивіться на висновки Міжнародної енергетичної агенції, яка вважає, що до 2030 року надходження Росії від нафти та газу впадуть на 50%, що стане надзвичайним ударом і дуже сумною подією для Росії та російського суспільства. Однак, це наслідок дій Путіна і того, що він перетворив нафтогазові ресурси на зброю. Вже з січня по грудень надходження Росії зменшились на 38%.

Цією війною Росія завдала значної шкоди собі і нафтогазовій галузі, яка була рушієм її економіки.

Це гігантський дефіцит, про який зараз публічно повідомляє Росія, а справжні цифри, ймовірно, ще більші. Цією війною Росія завдала значної шкоди собі і нафтогазовій галузі, яка була рушієм її економіки. Ми дуже чітко спілкуємося з нашими партнерами в таких країнах, як Індія про подвійну мету коаліції «Групи семи», що запровадила цінове обмеження на нафту – це мінімізувати надходження Росії від експорту нафти та газу, ресурси, які вона використовує для війни проти України, а також утримати російські нафтопродукти на світовому ринку. Бо ми хочемо уникнути потужної дестабілізації ринку, який і так вже нестабільний.

Це обмеження ціни на нафту та нафтопродукти працює і це видно, наприклад зі знижки, яку отримала Індія від звичайної ціни на нафту «брент». Ми дуже, дуже потужно працюємо, щоб ця війна, в усіх значеннях цього слова, для Володимира Путіна була лише стратегічною поразкою і щоб Росія ніколи не могла знову використовувати нафту та газ як зброю проти решти міжнародної спільноти.

Всі новини дня

Глава Пентагону у Конгресі назвав Росію "гострою загрозою" і запевнив у продовженні підтримки України  

За президентства Джо Байдена, США згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії - заявив Ллойд Остін. Фото: Amanda Andrade-Rhoades/Pool via REUTERS

Міністр оборони США під час представлення бюджетних пропозицій у Палаті представників США назвав Росію “гострою загрозою” і наголосив на важливості колективної роботи в рамках НАТО.

У вступному слові до законодавців Ллойд Остін вкотре повторив позицію Вашингтона, що США продовжуватимуть підтримувати Україні стільки, скільки буде потрібно. Він також нагадав, що Стратегія національної оборони США визначає Росію під управлінням Путіна “гострою загрозою”.

“Під проводом Байдена, США згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з неспровокованим і невиправданим вторгненням Росії. Наші союзники та партнери активізувалися, щоб надати важливу безпекову допомогу, яку координує контактна група з питань оборони України, яку я очолюю. Ми підтримуватимемо оборону України стільки, скільки буде потрібно”, - заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Глава Пентагону заявив, що НАТО стало значно сильнішим, зокрема й тому, що Росія вирішила піти війною проти свого сусіда. Остін наголосив на важливості “об’єднаного НАТО”.

“Після вторгнення Росії в Україну ми ще більше зміцнили захист і стримування НАТО на східному фланзі. А лідерство Конгресу в Європейській ініціативі стримування — і наші інвестиції з 2014 року — допомогли нам швидко й сміливо відреагувати на жорстоку війну, яку обрала Росія, та зробили наше стримування ще сильнішим”, - зазначив глава Пентагону.

Очільник Пентагону назвав бюджет на наступний рік стратегічним кошторисом, “який обумовлений серйозністю нашої стратегічної конкуренції з Китайською Народною Республікою”.

Пріоритетами Пентагону Ллойд Остін назвав: захист нації, турбота про людей та успішна командна робота. Остін наголосив на необхідності фінансування модернізації трьох ланок ядерної тріади США та посилення стратегічного стримування.

Блінкен свідчить в Конгресі США: «Стан американської дипломатії». Наживо з перекладом українською

Державний секретар США Ентоні Блінкен свідчить перед Комітетом із закордонних справ Палати Представників Конгресу США. Тема слухань: «Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав». Очікується дискусія стосовно подальшої допомоги Україні, політики США щодо Росії та кроків зі стримування Китаю. Дивіться наживо з перекладом українською у четвер, 23 березня, о 16:00 за Києвом (10:00 за Вашингтоном).

Під час першого візиту у Канаду Байден і Трюдо говоритимуть про безпеку, екологію та Україну

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо і президент США Джо Байден під час двосторонньої зустрічі на саміті лідерів Північної Америки в Мехіко, 10 січня 2023. REUTERS/Kevin Lamarque

Джо Байден у четвер здійснить свою першу поїздку до Канади як президент США. Американський глава зустрінеться із прем'єр-міністром Джастіном Трюдо, а також його політичним опонентом, очільником Консервативної партії Канади П'єром Полієвом.

Також у п'ятницю Байден за традицією своїх попередників звернеться до канадського парламенту. На порядку денному візиту, що триватиме добу, - питання оборони, безпеки, міграції, а також "зелені" інвестиції.

Перша леді США Джилл Байден приєднається до президента та матиме власну програму разом із Софі Трюдо, дружиною прем'єр-міністра.

"Дві демократії крокують у відповідь на виклики"

Як повідомив представник Ради безпеки США Джон Кірбі, Байден і Трюдо говоритимуть про те, як "дві демократії крокують у відповідь на виклики нашого часу".

"Це включає конкретні кроки для збільшення видатків на оборону, сприяння глобальному прагненню до чистої енергетики та розбудові процвітаючої та інклюзивної економіки", - розповів Кірбі, і додав, що лідери країн говоритимуть про "підтримку зусиль щодо стабільності на Гаїті і, звичайно, продовження підтримки України".

Вінсент Рігбі, колишній радник Трюдо з питань національної безпеки та розвідки, а нинішній старший радник CSIS, сказав CNN, що з огляду на те, що Байден їде до Оттави з "думкою про світ", поточна геополітична ситуація в Індо-Тихоокеанському регіоні та Східній Європі означає, що внесок Канади в безпеку стане ключовою темою двосторонньої зустрічі в п'ятницю.

У той час як Канада оголосила про витрати в розмірі 3,8 мільярда доларів на допомогу в модернізації об'єднаної системи аерокосмічної оборони Північної Америки NORAD і нещодавно придбала американські винищувачі F-35, загальний відсоток ВВП Канади, витрачений на оборону, залишається значно нижчим за 2%, до чого закликають країни НАТО, зауважує CNN.

Традиція першого візиту

Як вказує Reuters, новообрані президенти США традиційно здійснюють свою першу міжнародну поїздку до Канади як найближчого союзника, але візит Байдена було відкладено, зокрема через COVID-19.

Хоча Байден провів свою першу двосторонню віртуальну зустріч на посаді президента саме із Трюдо, станом на зараз глава Білого дому уже відвідав майже 20 інших країн, включаючи Україну, й "канадці взяли це до відома", сказала NPR Лаура Доусон, колишня радниця з економічних питань посольства США в Канаді. "Важливо мати особистий візит президента, щоб переконати канадців, що ці відносини все ще дуже важливі для Сполучених Штатів", - підкреслила вона.

Байден і Трюдо разом працювали над підтримкою України й тісно координували роботу на початку цього року, коли у повітрі над США і Канадою було виявлено китайський аеростат, який у США вважають засобом для шпигування, нагадує NPR.

Видання також зазначає, що колишній президент Дональд Трамп не відвідував Оттаву під час свого перебування на посаді, зупинившись у Канаді лише один раз на зустрічі G-7 у Квебеку, а Трамп і Трюдо "не мали порозуміння".

У статті використано матеріали Reuters

Країни сходу Європи мають бути в керівництві НАТО та ЄС, каже прем'єрка Естонії - Politico

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас під час виборів в країні. Архівне фото

Прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас, яка проводить перемовини про створення коаліційного уряду в країні, після перемоги на виборах, висловила переконання, що країни Східної Європи мають отримати керівні посади в НАТО та ЄС.

"Ми 19 років входимо до НАТО та Європейського Союзу", - сказала Каллас в інтерв'ю Politico.

"Ми маємо бути на радарі на керівні посади. Ми довели свою роль в обох цих організаціях", - додала вона.

Заява прозвучала перед самітом ЄС, що відбувається в четвер і де лідери блоку, зокрема обговорюють можливості збільшення поставок боєприпасів до України.

Каллас закликала НАТО готуватись до тривалої війни Росії. "Росія готова до довготривалої конфронтації і ми повинні бути також готові. Естонія значно збільшила оборонний бюджет, який досягне 3% ВВП до 2024 року. 2% ВВП на оборонні витрати має бути нижня позначка, не вища", - твітує посадовиця.

Україні потрібно $411 млрд на відновлення та відбудову - Світовий банк 

Будинок зруйнований через ракетний удар у Львівській області, 9 березня 2023 року

Потреби України у реконструкції та відновленні зросли до 411 мільярдів доларів, трохи більше ніж через рік після повномасштабного вторгнення Росії, повідомив Світовий банк у середу.

Оцінка, зроблена спільно українським урядом, Світовим банком, Європейською комісією та ООН, більше, ніж 349 мільярдів доларів, які оприлюднили в оцінках у вересні.

Остання оцінка передбачає, що у 2023 році Києву знадобиться 14 мільярдів доларів на критичні та пріоритетні інвестиції в реконструкцію та відновлення.

Згідно з оцінкою, для задоволення цих потреб знадобиться фінансування на суму 11 мільярдів доларів, що перевищує те, що уряд України вже вказав у своєму бюджеті на 2023 рік.

Вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року спричинило переміщення мільйонів людей, а світові ціни на продовольство та енергоносії різко зросли через наслідки війни.

«Енергетична інфраструктура, житло, критична інфраструктура, економіка та гуманітарне розмінування — це п’ять наших пріоритетів на цей рік», — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Він додав, що частину робіт з реконструкції вже виконано.

Але Шмигаль попередив, що «сума збитків і потреби у відновленні наразі не включають дані про втрату інфраструктури, житла та бізнесу на окупованих територіях».

Коли сили оборони їх звільнять, влада почне відновлювальні роботи на цих територіях, сказав він.

Але необхідні 411 мільярдів доларів у 2,6 рази перевищують розрахунковий валовий внутрішній продукт країни на 2022 рік.

Найвищі очікувані потреби в транспорті, потім житло та енергія.

Відбудова України "займе кілька років", заявила віце-президентка Світового банку з Європи та Центральної Азії Анна Б'єрде.

Вона додала, що підтримку державних інвестицій також необхідно «доповнити значними приватними інвестиціями, щоб збільшити доступне фінансування для реконструкції».

У звіті, опублікованому в середу, говориться, що оцінки «слід розглядати як мінімум, оскільки потреби зростатимуть, поки триває війна».

Але збиток не зріс так сильно, як міг би, частково тому, що найгірший конфлікт обмежився територіями, які вже зазнали значної шкоди.

Деякі потреби країни також задовольняє уряд України за підтримки своїх партнерів.

Союзники поспішили надіслати допомогу в країну з початку конфлікту.

Війна призвела до бідності 7,1 мільйона людей, зруйнувавши 15 років прогресу в розвитку та посиливши нерівність, йдеться в оцінці.

Пряма шкода будівлям та інфраструктурі становить понад 135 мільярдів доларів США, додається.

Більше

XS
SM
MD
LG