Спеціальні потреби

Що в Україні приваблює іноземні гроші?


«Зараз міжнародні інвестори, і американські у тому числі, розуміючи, що глобальна економіка покращується, зацікавлені інвестувати в такі країни, як Україна», – сказав у коментарі Голосу Америки президент Американської торговельної палати в Україні Хорхе Зукоски. «Це велика країна, вона межує з ЄС, це цікаво з точки зору торгівлі, також країна має великий внутрішній споживацький ринок та багато сфер потенційно цікавих для інвесторів».

Про важливість розвивати те, що є в Україні

До списку переваг України експерти додають наявність кваліфікованих кадрів, робота яких обходиться в рази менше, ніж їх колег, скажімо із Західної Європи. Так Ґюнтер Штур, аналітик з європейських інвестицій компанії STUR CAPITAL, наводить приклад, якщо за годину розумової роботи професіонал на Заході буде отримувати 18 євро, то в Україні за годину такої самої роботи платитимуть 2.10 євро.

«Україна має інфраструктуру близьку до євро-стандартів, має високоосвічених людей, природні ресурси, невисоку ціну трудових ресурсів, географічно наближена до Європи, але зараз важливо це все розвивати», – сказав Штур.

Щоб привернути увагу інвесторів, потрібно впроваджувати реформи, урізноманітнювати галузі та форми виробництва, переконують експерти. Інші причини того, що раніше інвестори не надто активно вкладали свої гроші в Україну – нестабільність бізнес-клімату, високий рівень бюрократії, брак інформації про країну, а також відсутність ініціативи змінювати ситуацію.

«Мати більше інвесторів нам заважала бездіяльність», – сказав в інтерв’ю Голосу Америки партнер консалтингу східного регіону компанії «Деллойт»Андрій Степанов:

«Потрібно розвивати виробничі галузі, такі як виробництво продуктів з доданою вартістю, машинобудування, агросектор та все пов’язане зі сферою послуг. Ми для цього все маємо, маємо традиції, маємо ресурси».

Хто у що вкладає гроші?

Представники іноземного бізнесу називають різні галузі української промисловості потенційно цікаві для інвесторів з їх країн. Так, бізнесмени з Китайської Народної Республіки говорять про зацікавленість українським ринком ІТ, але додають, що поки співпраця відбувається на рівні невеликих підприємств. Натомість на державному рівні представники Китаю зайняли вичікувальну позицію.

«Китайський уряд скоріше зацікавлений не в інвестиціях в Україну, а в закріпленні стосунків, щоб подивитися, як все буде складатися», – в коментарі Голосу Америки сказав Тао Вен, генеральний директор Inspur Group, яка займається IT технологіями. «Китай зацікавлений у спільних проектах з Україною у галузі машинобудування та IT».

З іншого боку, бізнес ближчої сусідки України – Латвії більше цікавиться сільськогосподарським сектором, утім інвесторам і досі потрібно пояснювати, що в країну можна безпечно вкладати гроші і працювати абсолютно легально.

«Потрібно поглибити співробітництво та обмін інформацією, щоб люди могли б дізнаватися про інвестиційні можливості в Україні, могли знайомитися з представниками держави та бізнесу і бачити когось, хто відповідальний за інвестиційні проекти, які пропонує Україна», – сказав представник агенції інвестицій та розвитку при посольстві Республіки Латвії Аріс Котанс:

«Людський фактор дуже важливий, тому що інколи, вже після однієї розмови потенційний інвестор відчує, що надійно, а що ні».
Для деяких країн інвестиційно-привабливим видається авіакосмічний та оборонний сектори, адже традиції високих стандартів у цих галузях закладалися ще за радянських часів, в наявності професіональних кадрів інвестор не сумнівається. Для ефективної співпраці не вистачає тільки прогнозованості ситуації, вважає представник Малайзії.

«Малайзії цікаво розвивати відносини та допомагати Україні розвиватися. Нам цікавий український сільськогосподарський сектор. Також Україна славиться тим, що мала високорозвинуті технології в авіакосмічній галузі, обороні та ІТ», – в коментарі Голосу Америки сказав посол Малайзії в Україні Чуа Теонг Бан:

«Для підвищення інвестиційної привабливості, я думаю, потрібно щоб бізнес-середовище стало прозорим та відкритим, а також конкурентним, щоб бізнесмени бачили перспективу вкладати гроші в Україну та могли прогнозувати результати».

Попри те, що представники різних країн висловлюють зацікавленість українським сегментом розвитку інформаційних технологій, експерти наголошують, що тут є ще багато над чим працювати: не вистачає інфраструктури, людських ресурсів, серверів. Проте в економіку країни долар буде надходити від великих інвестиційних проектів у таких галузях, як сільське господарство та енергетика.

XS
SM
MD
LG