Спеціальні потреби

Потепління відносин США з Іраном – не всі задоволені

  • Голос Америки

Бажанням однієї частини населення та керівництва Ірану можуть завадити інші, радикально налаштовані щодо США
В Ірані у понеділок відзначили 34 річницю захоплення посольства США у Тегерані. Дипломатичну місію США захопили невдовзі після Ісламської революції в Ірані. 52 американських дипломатів залишались заручниками 444 дні.

Дипломатичні відносини між країнами залишаються розірваними донині. Але з приходом до влади нового президента Ірану Гасана Роугані у взаєминах Ірану та США наступило потепління. Задля пом’якшення санкцій Роугані пішов на певне зближення з Вашингтоном, зокрема щодо ядерної програми. Чи вдасться міжнародній спільноті досягти домовленості з Іраном і чи зможе новий президент Ірану подолати опозицію частини іранського суспільства?

У понеділок біля споруди колишньої дипмісії США у Тегерані зібрались тисячі радикально налаштованих іранців. Вони палили американські прапори, вигукуючи гасло «Смерть Америці». Така демонстрація ненависті до США відбувається у час, коли новий президент Ірану намагається знайти компроміс з Заходом щодо їхньої ядерної програми. Головне завдання іранської влади – послаблення санкцій, які за роки їх дії значно підкосили економіку Ірану. США та міжнародна спільнота ж переслідують свої завдання – не дати Ірану розробити ядерну зброю. Державний секретар США Джон Керрі переконаний, що дипломатичний діалог з Іраном сьогодні є правильним шляхом пошуку такого компромісу:

«Дехто вважає помилкою навіть спробувати обговорити цю проблему. На мій погляд, для Сполучених Штатів, відповідальною перед людством країни, не зробити такої спроби буде надзвичайно безвідповідально і навіть небезпечно. Ми не піддамося цій тактиці залякування».

Водночас красивими розмовами, каже держсекретар, все не завершиться. США очікують від Ірану конкретних дій:

«Ми уважно за усім стежимо. Дії повинні бути реальними і підтвердженими. Вони повинні бути ефективними. І ніякі слова не можуть замінити ці дії».

Серед тих, хто не довіряє останнім заявам Ірану - їх сусіди у регіоні: Саудівська Аравія та Ізраїль. Ці країни переконані, що Іран намагається лише приспати увагу Заходу, і продовжувати таємно збагачувати уран і працювати над технологією розробки ядерної зброї. На думку експертів, Вашингтон не зробив достатньо для того, щоб послабити стурбованість сусідів Ірану. Колишній посол США у Бахрейні Адам Ерелі вважає, що застереження Ізраїлю мають серйозні підстави:

«Я думаю, їхня мета - розробка ядерної зброї. І вони не підуть на жодні обмеження, які заважають їм, навіть заради зняття санкцій».

Ми уважно за усім стежимо. Дії повинні бути реальними і підтвердженими
Джон Керрі, держсекретар США

Іран роками стверджує, що їхня ядерна програма носить виключно мирний характер і не направлена на розробку ядерної зброї. Водночас уряд відмовлявся надати інспекторам ООН повний доступ до своїх ядерних об’єктів. Але жовтневі переговори з ООН вивели проблему з глухого кута. Професор Американського університету Акбар Ахмед, вважає, що прогресивні сили в Ірані сьогодні зрозуміли, що іншого виходу, як домовлятись з міжнародною спільнотою нема:

«Я думаю, в Ірані вже зрозуміли, що вони можуть і повинні працювати за міжнародними правилами, у рамках Об’єднаних Націй, якщо хочуть покращення взаємин».

Але бажанням однієї частини населення та керівництва Ірану можуть завадити інші, радикально налаштовані щодо США, представники іранського суспільства. Їх дії, як от подібні демонстрації з гаслами «Смерть Америці» закладають сумніви у майбутньому Ірану і ставлять під питання перспективи перемоги в країні прогресивно налаштованих сил.

XS
SM
MD
LG